Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Šikana se bohužel neděje jen ve filmech nebo knihách. Je to problém, kterému denně čelí spousta dětí a teenagerů, a když se včas nezastaví, může být velmi nebezpečná. Nauč se jak udělat šikaně přítrž tím, že se pustíš do akce, nauč se, kde vyhledat pomoc, a jak dávat dobrý příklad ostatním.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Okamžitá akce

 1. 1
  Podívej se tyranovi do očí a řekni mu, aby přestal. Pokud ti tyran říká, nebo dělá něco, co se ti nelíbí, někdy přímý pohled do očí a jasné "přestaň" dovede situaci zklidnit. Dej tyranovi najevo, že se ti jeho chování nelíbí a že toho musí okamžitě nechat.
  • Pokud je to možné, zasměj se nad situací a pokus se ji tak odlehčit. Tyrani se zpravidla snaží oběť vyprovokovat, takže pokud ukážeš, že máš hroší kůži a neplatí to na tebe, možná to vzdá a nechá tě na pokoji.[1]
  • Nezvyšuj has, když tyranovi říkáš, aby přestal. Jen ho to vyprovokuje k dalšímu ubližování, když uvidí, že se přestáváš ovládat.
 2. 2
  Vyhni se tomu, aby situace vygradovala. Vracet tyranovi nadávky, nebo vyvolat rvačku, všechno jen zhorší. Nekřič a nevyvolávej násilí. Tyran šikanu přitvrdí a ty riskuješ, že se dostaneš do ještě větších problémů, když na tom budeš mít svůj podíl.
 3. 3
  Někdy je nejlepší prostě odejít. Pokud začíná být situace nebezpečná a ohrožující, je nejlepší zmizet. Otoč se a odejdi od tyrana pryč. V určitém bodě zkrátka hádka s tyranem už nemá žádný efekt.
  • Máš-li obavy o svou bezpečnost, jdi za učitelem/učitelkou nebo výchovným poradcem - měli by ti v tvé situaci umět pomoci.
  • Vyhni se dalšímu kontaktu s tyranem, dokud nebudou podniknuty nezbytné kroky k ukončení šikany.
 4. 4
  Neodpovídej na útoky kyberšikany. Pokud tě někdo šikanuje po smskách, na Facebooku, blogu, emailech nebo jiném internetovém prostoru, neodpovídej mu. V této situaci je provokace obzvlášť kontraproduktivní, protože tyran je anonymní. Místo odpovídání udělej následující opatření:
  • Ulož si důkazy. Nemaž výhružné emaily, zprávy nebo obrázky. Budeš je možná potřebovat, pokud se situace zhorší.
  • Tyrana zablokuj. Pokud jeho totožnost znáš, zablokuj jeho přístup na tvou facebookovou stránku, smaž jej z telefonních kontaktů, zablokuj komunikaci s ním, jak jen to jde. Často to stačí k tomu, aby tě nechal na pokoji. Neznáš-li totožnost útočníka, označ jeho emailovou adresu jako spam.
  • Změň nastavení svého účtu tak, aby bylo těžší tě on-line najít. Začni používat jinou přezdívku, změň svou profilovou fotku na neutrální a nastav soukromí na sociálních sítích na vyšší hodnotu.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Obrať se na pomoc zvenčí

 1. 1
  Nečekej dlouho. Pokud šikana dosáhla takové úrovně, že se bojíš chodit do školy, v noci se budíš hrůzou, a celkově negativně ovlivňuje tvůj život, vyhledej pomoc dospělého, kterému důvěřuješ.
 2. 2
  Promluv si s pracovníky školy. Šikana je velmi rozšířený jev a každá škola má svá pravidla a metody, jak se s ní vypořádat. Řekni o tom řediteli školy nebo výchovnému poradci, kteří mohou šikanu zastavit. Buď potrestají viníka, nebo vymyslí jiné řešení problému.
  • Zkus zjistit, zda další děti ve škole mají stejný problém. Pravidla platí pro všechny stejně.
  • Pokud jste rodičem šikanovaného dítěte, nesnažte se situaci zvládnout sami, sejděte se s odpovědným člověkem ze školy.
 3. 3
  Nahlaste kyberšikanu poskytovatelům internetové služby. Stala se natolik běžnou záležitostí, že provozovatelé serverů a telefonních společností mají plány a metodiku na to, jak kyberšikaně zabránit. Zavolejte jim, nebo napište email, takže budou moci co nejdříve zabránit tomu, aby dítě tyran mohl kontaktovat. Možná budete potřebovat předložit důkazy.
 4. 4
  Najměte si právníka. Dlouhodobá šikana způsobuje duševní a fyzické trauma. Pokud se ve spolupráci se školou a rodiči útočníka nepodařilo problém vyřešit, zvažte najmutí právního zástupce.
 5. 5
  Zavolej policii. Některé formy šikany mohou být velmi nebezpečné, pokud nejsou rovnou považovány za přestupek. Pokud ti někdo ubližuje následujícím způsobem, neboj se a zavolej 112.
  • Fyzické násilí. Šikana může vyústit ve fyzické násilí a opravdové ublížení na zdraví. Pokud se bojíš o své zdraví či život, zavolej policii.
  • Stalking a pronásledování. Pokud někdo ohrožuje tvůj osobní prostor, neustále tě sleduje, nebo ti vyhrožuje, je to zločin.
  • Vyhrožování smrtí nebo spácháním násilí na tobě či tvých blízkých.
  • Šíření potenciálně ponižujících fotografií nebo videa bez tvého vědomí a souhlasu, včetně těch se sexuálním motivem.
  • Projevy nenávisti a vyhrožování.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Dávej dobrý příklad

 1. 1
  Zamysli se, jestli i ty někomu ve škole náhodou neubližuješ. [2] Přemýšlej o tom, jak se chováš ke svým spolužákům. Nešikanuješ někoho, i když třeba nevědomky? Každý si občas s někým vymění pár ostřejších slov, ale pokud si uvědomíš, že slovně někomu ubližuješ mnohem častěji, než jiným, přestaň. Není to přímo šikana, ale přesto se snaž k ostatním dětem a lidem chovat slušně, i když k nim necítíš žádné velké sympatie.
  • Nedělej si z někoho legraci, pokud ho neznáš dost dobře na to, abys věděl/a, že to vezme s humorem.
  • Neroznášej o ostatních pomluvy a klepy - je to také forma šikany.
  • Záměrně někoho neignoruj. Nevynechávej někoho naschvál ze společných aktivit.
  • Nikdy na internetu nešiř fotky jiné osoby bez jejího vědomí a souhlasu.
 2. 2
  Zastávej se ostatních. Pokud se staneš svědkem šikany, zastaň se oběti proti tyranům. Že se toho přímo ty sám/sama neúčastníš, nestačí. Pomoz oběti, aby šikana nezašla ještě dál. Můžeš promluvit s tyranem, pokud se na to cítíš, nebo oznámit šikanu učiteli či výchovnému poradci.
  • Pokud začnou tví přátelé někoho pomlouvat, dej jim jasně najevo, že ty se toho neúčastníš.
  • Jsi-li členem skupiny, která záměrně někoho ignoruje nebo se s ním nebaví, dej najevo, že by zábava měla být pro všechny. Je to tak správné.
  • Pokud uvidíš, že někdo někomu fyzicky ubližuje a může to skončit zraněním, okamžitě o tom řekni důvěryhodnému dospělému.
 3. 3
  Mluv o šikaně a o tom, že musí přestat. Spousta škol vede kampaně proti šikaně, kterých se účastní studenti, jež chtějí mít školy bezpečné a přátelské. Připoj se také, nebo takové hnutí založ, aby o problému šikany mělo povědomí co nejvíce lidí. Jen to je správná cesta k řešení.
  Reklama

Tipy

 • Neboj se bojovat za sebe nebo za někoho druhého. Kuráž se cení.
 • Pokud se staneš svědkem nebo obětí šikany, nestůj se založenýma rukama. Udělej něco.
 • Pamatuj, že pokud tě někdo šikanuje, NENÍ TO TVÁ CHYBA.
 • Nikdy neklesni na úroveň tyrana.
 • Buď zdravě sebevědomý/á. Budeš tak přitahovat víc přátel a lidé si toho k tobě méně dovolí.
 • Neizoluj se od ostatních. Hýčkej si své přátele a vytvářej nová kamarádství.
 • Dej si ruku v bok a hrdě odejdi. Dáš tak tyranům najevo, že na tebe jsou krátcí.
 • Připoj se do nějaké skupiny pro děti a teenagery, kteří byli či jsou šikanováni. Podobné skupiny najdeš v nejrůznějších krizových centrech, nebo on-line, chceš-li raději o problému mluvit anonymně. Na internetu raději neuváděj osobní informace jako příjmení, telefonní číslo, adresu kde bydlíš atd...
 • Nedávej najevo, že se tě šikana dotýká. Snaž se nevypadat vystrašeně, i když třeba jsi. Tyrana tak bude šikana ještě víc bavit, když uvidí, že na tebe působí.
Reklama

Varování

 • Pokud není v blízkosti dospělá osoba, nahlas všechny zvlášť závažné případy, které zahrnují fyzické násilí, které může ohrozit zdraví, život nebo majetek okamžitě na linku 112. Šikanu, kdy výše uvedené nehrozí, nebo případy, kdy můžeš rychle sehnat pomoc dospělého (učitel, ředitel, rodiče, vychovatelka atd.) řeš nejprve právě s ním.
 • Pokud se se šikanou svěřuješ dospělému, nezapomeň říct i to, jak přesně jsi se až dosud bránil/a.
 • Je-li to pro tebe bezpečné, nahlas každý případ šikany, ale chápej, že proces nápravy nebude jednoduchý.Mnoho rodičů, učitelů, policejních úředníků atd. se obává, že nahlášená šikana ve škole může poškodit její pověst. Buď upřímný/á v tom, co dospělým svěříš. Jen tak si získáš jejich důvěru.
 • Měj na paměti, že sebeobrana je nezbytná, ale má své hranice. Slouží k ochraně sebe sama. Může to být fyzický nebo verbální protiútok, útěk, nebo jiný způsob vypořádání se s problémem. Je-li fyzická, mysli na to, že slouží k tomu, abys zastavil/a útočníka v tom, aby ti dále ubližoval. Může se stát, že ty sám/sama přitom druhému ublížíš.
 • Jestli se tě někdo záměrně dotýká proti tvé vůli, i když je to ještě dítě, je to proti zákonu. Nahlas to co nejdříve dospělému člověku, kterému důvěřuješ.


Reklama

Související články

Jak mít skvělý první den na střední školeJak mít skvělý první den na střední škole
Jak získat svoji dívku zpětJak získat svoji dívku zpět
Jak zjistit, zda vás muž má skutečně rádJak zjistit, zda vás muž má skutečně rád
Jak zajistit, aby se po vás dívce stýskaloJak zajistit, aby se po vás dívce stýskalo
Jak vypadat hezky (pro chlapce)Jak vypadat hezky (pro chlapce)
Jak si vybrat mezi dvěma mužiJak si vybrat mezi dvěma muži
Jak si z někoho vystřelitJak si z někoho vystřelit
Jak zapomenout na dívku, která se vám líbíJak zapomenout na dívku, která se vám líbí
Jak se obléct na první randeJak se obléct na první rande
Jak zhubnout, když jste teenagerJak zhubnout, když jste teenager
Jak vystrašit sestruJak vystrašit sestru
Jak poznat, zda se líbíte dívceJak poznat, zda se líbíte dívce
Jak simulovat zvraceníJak simulovat zvracení
Jak zjistit, jestli vás váš partner podvádíJak zjistit, jestli vás váš partner podvádí
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 3 076 krát
Stránka byla zobrazena 3 076 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama