Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Krvácení poukazuje na ztrátu krve z cév kdekoliv v těle. Pokud byl někdo zraněn a krvácí, je důležité pracovat rychle a získat nad krvácením kontrolu. Ve většině případů byste měli být schopní udržet krvácení pod kontrolou bez větších obtíží. Ve vážnějších případech nicméně nekontrolované nebo vážné krvácení může vést k šoku, narušení oběhu nebo vážnějším zdravotním následkům, jako je poškození tkání a hlavních orgánů, které může vést ke smrti. Ke kontrole krvácení se držte kroků níže.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Zastavení menšího krvácení z drobných ran

  1. 1
    Použijte vodu. Tekoucí voda nejenom vyčistí ránu, ale pomůže i zastavit krvácení. Pusťte studenou vodu na ránu, aby se cévy stáhly a zastavilo krvácení. Pokud uděláte to samé s teplou vodou, vypálí ránu a dovolí krvi srážet se. Nepoužívejte teplou i studenou vodu najednou - jen jedna nebo druhá by měla fungovat.
    • Místo studené vody můžete k uzavření žil použít kostku ledu. Držte led několik sekund na ráně, dokud se neuzavře a nepřestane krvácet.
    • Pokud máte několik malých ran na těle, horká sprcha vyčistí všechnu krev a vypálí více šrámů najednou.
  2. 2
    Zatlačte na řez. Po očištění řezu na něj zatlačte kouskem čistého kapesníku nebo gázy. Držte kapesník nebo gázu na místě několik minut a poté zkontrolujte, zda se krvácení nezastavilo.[1]
    • Pokud krev prosakuje kapesníkem nebo gázou, vyměňte ji za čistý a suchý kus.
  3. 3
    Vyzkoušejte styptické pero. Tyto voskové tužky byly původně vytvořeny na škrábance při holení, ale skvěle fungují na všechny drobné rány. Potřete tužkou pleť a nechte minerální astringenty, které obsahuje pracovat. Při kontaktu to bude trochu štípat, ale za několik sekund bolest i krvácení odezní.
  4. 4
    Přidejte vazelínu. V důsledku voskové konzistence vazelíny, zablokuje nanesení malého množství na menší rány tok krve ven z pokožky a dá ráně čas se srazit. Můžete použít běžnou tyčinku na rty, pokud nemáte po ruce čistou vazelínu.
  5. 5
    Natřete na ránu trochu antiperspirantu. Podobně jako styptické pero obsahuje váš deodorant chlorid hlinitý, který funguje jako astringent a zastavuje tok krve. Dejte si před rozmazáním na ránu trochu na prst, nebo natřete tyčinku rovnou na vaši ránu.
  6. 6
    Nakapejte na ránu listerin. Použijte k zastavení krvácení běžný listerin, původně vytvořený jako voda po holení. Nalijte trošku přímo na ránu nebo namočte vatovou kuličku v listerinu a nakapejte. Během minuty nebo dvou byste měli zaznamenat pokles v krvácení.
  7. 7
    Použijte kamencový blok. Je to jakoby mýdlová kostka vytvořená z minerálů, které pomáhají zastavovat krvácení. Namočte kamencový blok ve vodě a jemně rozetřete přes ránu. Není nutné používat tlak, když blok přikládáte na ránu; minerály si poradí samy. [2]
  8. 8
    Naneste bílý ocet. Astringentní vlastnosti octa pomáhají desinfikovat a srážet drobné rány. Nakapejte vatovou kuličkou trochu bílého octa na ránu a počkejte, než krvácení přestane.
  9. 9
    Vyzkoušejte vilínu. Podobně jako bílý ocet se vilína chová jako přirozený astringent skvělý na srážení drobných ran. Pro stejný účinek nalijte trochu na vaši ránu nebo ji na ní nakapejte vatovou kuličkou.
  10. 10
    Naneste trochu kukuřičného škrobu. Posypte ránu troškou kukuřičného prachu, ale buďte opatrní, abyste ho neroztírali nebo nezpůsobili další oděrky. Můžete jemně zatlačit prášek do rány, abyste pomohli proces urychlit. Když rána přestane krvácet, použijte tekoucí vodu k vypláchnutí kukuřičného škrobu z rány.
  11. 11
    Použijte pavučiny. To je skvělá volba pokud se pořežete venku nebo při turistice. Vezměte nějakou pavučinu (bez pavouka!) a přiložte jí na ránu, pokud je to třeba, srolujte jí. Pavučiny zastaví tok krve a dají ráně čas se uvnitř srazit. [3]
  12. 12
    Zalepte ránu. Přiložte na ránu sterilní bandáž nebo obvaz, abyste pomohli udržet mimo jakoukoliv špínu a zastavili další krvácení. Můžete použít obyčejnou leukoplast nebo kousek čisté gázy.
    Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Ošetření vážných ran

  1. 1
    Lehněte si. Pokud můžete zvednout nohy nebo umístit hlavu níže než trup, pomůže to snížit pravděpodobnost šoku. Před pokračováním zkontrolujte dýchání a krevní oběh oběti.
    • Pokud máte podezření, že osoba, které pomáháte, je v šoku, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc nebo volejte pohotovostní službu.
  2. 2
    Zvedněte zraněnou končetinu. Zvednutí zraněné končetiny (za předpokladu, že je to končetina, co je zraněné) nad srdce pomůže snížit těžké krvácení. [4] Nicméně pokud máte podezření na zlomeninu kosti, nepokoušejte se končetinou pohybovat.
  3. 3
    Odstraňte všechny nečistoty. Vyčistěte jakákoliv viditelná cizí tělesa a nečistoty, protože to může zhoršit ránu. [5] Vaší bezprostřední prioritou je zastavit těžké krvácení. Čištění rány může počkat.
    • Nicméně pokud je cizí těleso velké (velký kus skla, nůž nebo podobně) nevyjímejte ho. Velmi pravděpodobně zastavuje velkou část krvácení. Jenom stlačte a obvažte okolí tělesa a dávejte pozor, abyste předmět nezatlačili hlouběji.
  4. 4
    Pevně zatlačte přímo na ránu dokud krvácení nepřestane. Použijte čistý gázový polštářek, obvaz nebo hadřík. (Pokud nic jiného není dostupné, může fungovat i vaše ruka.) Dejte ruku na polštářek a pevně zatlačte prsty nebo rukou na ránu.
  5. 5
    Nepřetržitě používejte tlak. Pokud je zranění na končetině, můžete použít leukoplast nebo hadřík utažený kolem rány, abyste udržovali tlak (přeložený trojstranný obvaz přiložený na ránu a zavázaný je ideální). V tříslech nebo jiných částech těla, kde nemůžete ránu obvázat, použijte silný polštářek a stále tlačte rukama na ránu. [4]
  6. 6
    Sledujte prosakování z rány. Přidejte další gázu nebo obvazy navíc, pokud se původní prosáknou skrz. Nicméně nepřežeňte to, protože zvýšením objemu riskujete snížení tlaku na ránu. Pokud máte podezření, že obvaz nefunguje, odstraňte obvaz a polštářek a přehodnoťte aplikaci. [6] Pokud se zdá krvácení pod kontrolou, udržujte tlak, dokud si nebudete jistí, že krvácení přestalo nebo dorazí lékařská pomoc.

  7. 7
    Pokud to je třeba, použijte tlakové body. Pokud nemůžete zastavit krvácení samotným tlakem, zkombinujte použití tlaku přímo na ránu s tlakem na jeden z těchto tlakových bodů. Použijte vaše prsty a stlačte cévu proti kosti. Nejčastěji potřebné body jsou popsány níže. [7] :
    • Brachiální tepna – pro rány na spodní části paže. Vede na vnitřní straně paže mezi loktem a podpažím.

    • Stehenní tepna. Pro rány na stehně. Vede podél třísel blízko linie bikin. [8]
    • Podkolenní tepna – pro rány na spodní části nohy. Nachází se za kolenem.
  8. 8
    Pokračujte v tlaku dokud se krvácení nezastaví nebo nedorazí pomoc. Nepřestávejte tlačit, pokud si nejste jisti, že krvácení přestalo. Pokud krev evidentně neprosakuje přes obvaz, ránu občas zkontrolujte, zda stále krvácí.
    • Netlačte na tepnu déle než 5 minut po zastavení krvácení.
    • Nepoužívejte škrtidlo, kromě poslední možnosti záchrany života. Pokud se použije nesprávně, může vést k zbytečně vážnému zranění nebo ztrátě nohy nebo ruky.
  9. 9
    Monitorujte dýchání. Zkontrolujte, že obvazy nejsou příliš utažené – pokud má oběť studenou, bledou pokožku, prsty na nohou nebo rukou, jejichž barva se po stlačení nevrací do normálu, nebo si oběť stěžuje na necitlivost nebo brnění, je to pravděpodobně proto, že obvazy jsou příliš utažené. [9]
    Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Vnitřní krvácení

  1. 1
    Okamžitě zavolejte záchrannou službu. Dostaňte krvácející oběť co nejrychleji do nemocnice. Vnitřní krvácení nelze ošetřit doma a může se s ním vypořádat pouze lékař. Mezi známky vnitřního krvácení patří:
    • Rychlý tep
    • Nízký krevní tlak
    • Studená, zpocená kůže
    • Závratě nebo zmatenost
    • Bolest a zánět v blízkosti místa poranění
    • Modřiny
  2. 2
    Odpočinek v pohodlné pozici. Udržte oběť v klidu, pohodlně odpočívající, a zabraňte dalšímu zranění. Nesmí dělat prudké pohyby a měla by zůstat ležet, pokud může.
  3. 3
    Zkontrolujte dýchání. Zkontrolujte dýchací cesty oběti, dýchání a krevní oběh. Pokud je přítomné, starejte se o vnější krvácení.
  4. 4
    Udržujte normální tělesnou teplotu. Chraňte před přehřátím nebo podchlazením přikládáním hadrů namočených ve vodě na čelo.
    Reklama

Tipy

  • Když tlačíte na krvácející ránu, nesundávejte obvaz, abyste se podívali, jestli krvácení přestalo. Místo toho pokračujte v tlačení.
  • Tepenné krvácení vyžaduje specifičtější tlak na krvácející tepnu, než generalizovaný tlak používaný na žilní krvácení. Může to vyžadovat tlak špičkou prstu do místa, z kterého krvácení vychází - ne generalizovaný tlak na ránu. To kvůli vyššímu tlaku arteriálního systému. V případě tepenného krvácení vyhledejte lékařskou pomoc, co nejdříve to bude možné.
  • Pokud je to možné, vezměte si pryžové nebo latexové rukavice předtím, než přijdete do kontaktů s krví jiné osoby. K ochraně vašich rukou můžete použít i čisté plastové sáčky.
  • Pokud berete antikoagulanty, může zastavení krvácení vyžadovat více času a tlaku. Pokud ošetřujete někoho jiného, podívejte se po lékařském náramku nebo náhrdelníku, který indikuje, že bere antikoagulanty.
  • Při vážném krvácení co nejdříve zavolejte pomoc, nebo požádejte někoho jiného, aby ji zavolal.
  • Pokud osoba utrpěla vážná břišní zranění, nepřemísťujte orgány. Pokryjte je obvazem dokud osoba nebude moci být přemístěna lidmi s záchranným lékařským vzděláním. [5]
Reklama

Varování

  • Obecně se nedoporučuje používání škrtidla. Nicméně, v případě vážných zranění nebo uťatých končetin, je možné, že ho budete potřebovat použít k záchraně života. Pochopte, že to může stát dotyčnou osobu končetinu. [10]
  • K prevenci přenosu choroby mezi vámi a obětí je důležité podniknout zvláštní opatření: [11]
    • Použijte bariéru mezi krvácením a kůží. Noste rukavice (přednostně nelatexové, poněvadž někteří lidé mohou mít alergickou reakci na latex), nebo použijte čistý přeložený hadřík.
    • Po ošetřování krvácející oběti si pečlivě umyjte ruce mýdlem a vodou. Použijte umyvadlo, které běžně nepoužíváte na přípravu jídla.
    • Nejezte, nepijte nebo se nedotýkejte vašeho nosu/úst/očí dokud si po ošetření krvácející oběti neumyjete pečlivě ruce.
Reklama
  1. Survival, Evasion and Recovery - U.S. Military Field Manual FM 21-76-1 (1999)
  2. Australian Red Cross, First Aid, Responding to Emergencies, p. 90, (2002), ISBN 9-780909-896744

O tomto wikiHow

Luba Lee, FNP-BC, MS
Spoluautorem článku je :
Lékařská revizní komise
Tento článek spoluautorem článku je Luba Lee, FNP-BC, MS. Luba Lee je atestovaná sestra rodinného lékařství pracující v Tennessee. V roce 2006 získala titul MSN z University of Tennessee. Tento článek byl zobrazen 17 143 krát
Kategorie: Obecné zdraví
Stránka byla zobrazena 17 143 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama