Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Živá tkáň uvnitř psího drápku se nazývá škára a obsahuje nervová zakončení a cévy. Pokud zastřihnete do škáry, váš pes zakňučí a kvůli cévám ve škáře začne také krvácet. Jestli se tohle stane, nepanikařte. Existují čtyři základní způsoby jak zastavit krvácení z drápku: použití kamencové tyčinky, použití tuhého mýdla, použití manganistanu draselného, nebo v krajní nouzi návštěva vašeho zvěrolékaře.[1] Tady najdete podrobné instrukce jak na to.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:

Použití kamencové tyčinky

Stáhnout PDF
 1. 1
  Přichystejte si potřebné věci. Pokud používáte kamencovou tyčinku, budete krom ní potřebovat trochu vody, ve které ji navlhčíte.
  • Kamencové tyčinky dostanete poměrně snadno a obsahují prvek podněcující stahování cév, který pomůže zastavit krvácení.[2]
  • Kamencové tyčinky dostanete ve většině lékáren.
 2. 2
  Zůstaňte klidní. Snad jste takovýto scénář očekávali a v případě, že zastříhnete do škáry, budete moci v klidu sáhnout po předem připravených pomůckách.
  • Ztráta krvi z krvácejícího drápku není pro zdravého psa nebezpečná.[3] Krvácející drápek však může vypadat poněkud znepokojivě, hlavně pokud pes úporně hrabe po podlaze a rozmazává po ní krev. Vězte, že psovi nehrozí žádné nebezpečí, ale konejte rychle, abyste minimalizovali jeho bolest.
  • Pamatujte, že zachování klidu není důležité jenom pro vás, ale i pro vašeho psa. Škára je citlivá a plná nervových zakončení, takže její zastřižení bude pro vašeho psa bolestivé a jeho reakce bude záviset od vás. Jestli zpanikaříte nebo se rozčílíte, pes bude zřejmě následovat váš příklad.
 3. 3
  Zastavte krvácení. Škára se nachází v centru drápku, a odtud uvidíte prosakovat krev.
  • Vezměte vaši kamencovou tyčinku a odstraňte jakýkoliv obal.
  • Odkryjte a navlhčete špičku kamencové tyčinky.
 4. 4
  Aplikujte kamencovou tyčinku. Pevně podržte krvácející dráp a jemně přidržte vašeho psa, abyste mu zabránili v pohybu, zatímco aplikujete kamencovou tyčinku.
  • Položte kamencovou tyčinku přímo na krvácející dráp a pevně přitlačte.
  • Tužku držte pevně na místě alespoň 2 minuty, pak ji sundejte.
 5. 5
  Opakujte. Pokud krvácení nepřestalo, opakujte tento proces, ale tyčinku na místě podržte 5 minut.
  • Po tom, co tyčinku na poraněném místě podržíte 5 minut, krvácení by se mělo zastavit. Jestli ne, zavolejte vašemu zvěrolékaři a zeptejte se ho, jestli byste za ním neměli s vaším psem zajít.
Metoda 2
Metoda 2 ze 4:

Použití tuhého mýdla

Stáhnout PDF
 1. 1
  Shromážděte si potřebné věci. Při použití tuhého mýdla nic jiného nepotřebujete.
  • Když zatlačíte obyčejné tuhé mýdlo na dráp, vytvoří jakousi zátku, která potáhne škáru, jako když zašpuntujete láhev.[4] Tato zátka se sama po několika hodinách uvolní a nepotřebuje další péči.
 2. 2
  Zachovejte klid. Snad jste se na takovouto situaci připravili a můžete v klidu použít materiály po ruce na zastavení krvácení.
  • Zdravého psa ztráta krve z krvácejícího drápku nijak neohrozí, avšak krev může být poněkud znepokojující, hlavně pokud se pes zdá být rozrušen.[5] Vězte, že vašemu psu nehrozí žádné riziko, ale konejte rychle ať minimalizujete jeho bolest.
  • Zachování klidu je důležité jak pro vás, tak i pro vašeho psa. Jestli zastřihnete do škáry, pes se pravděpodobně rozruší a bude čekat na vaši reakci. Jestli rozpozná známky polekání nebo úzkosti, váš pes je pravděpodobně začne pociťovat také.
 3. 3
  Přidržte krvácející dráp v 90 stupňovém úhlu k suchému mýdlu. Jemně přidržte vašeho psa, aby byl v klidu, zatímco to děláte.
  • Pevně přitlačte tak, aby se dráp zaryl do mýdla přibližně do hloubky 3 – 4 milimetrů.
 4. 4
  Tlapku v téhle pozici nehybně podržte alespoň 3 – 4 minuty. Tímto vyvinete jemný tlak na cévy, čímž se krvácení zastaví.
  • Po 3 – 4 minutách jemným točivým pohybem sundejte z drápku mýdlo.
  • Pokud váš pes nevydrží v klidu, drápek pevně zatlačte do mýdla a pak mýdlo odstraňte jemným zkroucením zápěstí.
 5. 5
  Opakujte. Jestli se nevytvoří zátka, opakujte tento proces, zatlačení drápku do mýdla až dokud neuspějete.
  • Jestli se úspěšně vytvořila zátka, zjistíte tak, že mýdlo zatarasilo špičku drápku a neprosakuje ním už žádná krev.
  • Pokud krvácení pořád nepřestává, kontaktujte svého zvěrolékaře.
Metoda 3
Metoda 3 ze 4:

Použití manganistanu draselného

Stáhnout PDF
 1. 1
  Připravte si všechny pomůcky. Jestli používáte tuto metodu, budete potřebovat krystaly manganistanu draselného, vatové tyčinky a trochu vody na jejich navlhčení.
  • Manganistan draselný je prášek světle fialových krystalů a většina zvěrolékařů preferuje právě tuto metodu na zastavení krvácení z drápků.[6]
  • Tato metoda je vysoce efektivní a hypermangan je přírodní dezinfekční prostředek.[7]
  • Krystaly manganistanu draselného jsou běžně dostupné v internetových obchodech.
 2. 2
  Zůstaňte klidní. V nejlepším případě jste tento scénář očekávali a můžete v klidu použít připravené materiály na zastavení krvácení.
  • Ztráta krve z krvácejícího drápku není pro zdravého psa nebezpečná.[8] Krvácející drápek však může vypadat poněkud dramaticky, hlavně pokud pes úporně hrabe po podlaze a rozmazává po ní krev. Vězte, že psovi nehrozí žádné nebezpečí, ale konejte rychle, abyste minimalizovali jeho bolest.
  • Pamatujte, že zachování klidu je důležité jak pro vás, tak i pro vašeho psa. Škára je citlivá a plná nervových zakončení, takže její zastřižení bude pro vašeho psa bolestivé a jeho reakce bude záviset od vás. Jestli zpanikaříte nebo se rozčílíte, pes bude zřejmě následovat váš příklad.
 3. 3
  Navlhčete špičku vatové tyčinky vodou. Navlhčení tyčinky je důležité, aby k ní krystaly manganistanu draselného přilnuli.[9]
  • Není nutno vatovou tyčinku namáčet, stačí ji navlhčit několika kapkami vody.
 4. 4
  Navlhčený vatový tampon namočte do manganistanu draselného. Krystaly by se měly lepit na navlhčený tampon. Konec navlhčeného tamponu namočte do manganistanu draselného jednou.
 5. 5
  Zatlačte vatovou tyčinku do krvácející škáry a přidržte 30 sekund. Jemně přidržte vašeho psa, zatímco tyčinku přikládáte.
  • Krvácení by mělo poměrně rychle přestat.
 6. 6
  Opakujte. Pokud se krvácení nezastavilo, opakujte tento proces znovu, tentokrát vatouvou tyčinku podržte na místě 5 minut.[10]
  • Jestli krvácení ani po 5 minutách nepřestává, kontaktujte svého zvěrolékaře.
Metoda 4
Metoda 4 ze 4:

Kontaktování zvěrolékaře

Stáhnout PDF
 1. 1
  Pokud krvácení pokračuje, kontaktujte svého zvěrolékaře. V nepravděpodobném případě, že žádná z předcházejících metod na zastavení krvácení nefunguje, zavolejte svému veterináři o radu.[11]
  • Pokud zvěrolékař odporučí, aby ste ho s vaším psem navštívili, začněte vašeho psa v klidu připravovat na transport
 2. 2
  Ovažte obvazem tlapku. Před přepravou vašeho psa k zvěrolékaři, ovažte mu krvácející tlapku, jak nejlépe to půjde.
  • Použijte obvaz z lékárničky na dočasné ovázání rány, které zabrání, aby se pes uhodil do bolavého drápku, a pomůže udržet auto o něco čistší.
  • Nebo také můžete na dráp položit vatový tampon nebo gázu a ovázat packu obvazem, abyste je udrželi na správném místě. Ovažte packu dostatečně pevně na to, aby obvaz nespadl, avšak nenapínejte obvaz příliš, jinak by mohl zastavit cirkulaci krve v tlapce. Pokud je obvaz utáhnutý příliš, vás pes bude znepokojený a bude ho kousat. Pokud se to stane, obvaz povolte.
  • Jestli nemáte přístup k lékárničce, ovažte kolem drápku čistý toaletní papír, nebo vatu a na packu pak natáhněte přiléhavou ponožku, abyste všechno udrželi na místě. Jestli máte někoho, kdo vám může pomoct, požádejte je, aby po cestě k zvěrolékaři vatu drželi na drápku.
 3. 3
  Přenechte zastřihávání drápků vašeho psa zvěrolékaři nebo profesionálním zaměstnancům psího salonu. Pokud zjistíte, že zastřihávání drápků vašeho psa je pro vás náročné, třeba proto, že jste nervózní z představy, že vašemu psu ublížíte, nebo proto, že se váš pes začal zastřihávání obávat, nejlepším řešením pro vás zřejmě bude nechat to na odborníky.
  • Pokud váš pes projevuje značnou úzkost při návštěvách salónů nebo zvěrolékaře, možná byste mohli vašeho zvěrolékaře nebo zaměstnance psího salónu požádat, aby vám ukázali lepší způsoby jak zastřihnou psí drápky v pohodlí domova.
  • Pokud se vám povede zvyknout si na zastřihávání drápků, ušetříte vašeho psa od zbytečné úzkosti, která se může spojovat s návštěvou salónu nebo zvěrolékaře.[12]

Tipy

 • Pokud budete drápky vašeho psa stříhat pravidelně, nebudou mít takové sklony ke krvácení, poněvadž dlouhý drápek umožňuje cévám růst dál, a pak je pravděpodobnější, že do nich zastřihnete.[13]
 • Drápky vašeho psa zastřihávejte v kuchyni nebo koupelně. Pokud zastříhnete do škáry a nebudete mít po ruce ubrousek, krev snadněji uklidíte.

Reference

 1. Clinical Procedures in Vet Nursing. Aspinall. Publisher : Butterworth-Heinemann
 2. Clinical Procedures in Vet Nursing. Aspinall. Publisher : Butterworth-Heinemann
 3. http://www.stjamesanimalhospital.com/trim-toe-nails-2.pml
 4. Clinical Procedures in Vet Nursing. Aspinall. Publisher : Butterworth-Heinemann
 5. http://www.stjamesanimalhospital.com/trim-toe-nails-2.pml
 6. Clinical Procedures in Vet Nursing. Aspinall. Publisher : Butterworth-Heinemann
 7. Clinical Procedures in Vet Nursing. Aspinall. Publisher : Butterworth-Heinemann
 8. http://www.stjamesanimalhospital.com/trim-toe-nails-2.pml
 9. Trauma Management in the Cat and Dog. Houlton and Taylor. Publisher: Wiley-Blackwell

O tomto wikiHow

Natalie Punt, DVM
Spoluautorem článku je :
Veterinářka
Tento článek spoluautorem článku je Natalie Punt, DVM. Dr. Natalie Punt je veterinářka a zakladatelka a generální ředitelka mPet. Specializuje se na nouzovou situaci malých zvířat a všeobecné lékařství a ekonomii veterinární praxe. Dr. Punt je držitelem titulu BS v biochemii a molekulární biologii na Kalifornské univerzitě v Davisu, magisterského studia v oboru biochemie na univerzitě v Buffalu a DVM na Západní univerzitě zdravotnických věd. Tento článek byl zobrazen 24 492 krát
Kategorie: Psi
Stránka byla zobrazena 24 492 krát.

Pomohl vám tento článek?