Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Pokud chladící soustava vašeho auta nepracuje správně, horko může motor vozu poničit. Když si všimnete, že se vám auto začíná přehřívat, s pomocí následujících kroků ochráníte vůz před poškozením, dokud nebudete moci chladící soustavu opravit.

Metoda 1 ze 2:
Co dělat, pokud lze bezpečně zastavit

 1. 1
  Zajeďte ke krajnici. Jakmile si všimnete, že ručička teploty šplhá do červeného pole s písmenem "H" (které znamená "hot", neboli "horký"), zajeďte ke krajnici a vypněte motor, aby mohl zchladnout. Na ručičku teploměru si dávejte zvláštní pozor v parných dnech.
  • Pokud uvidíte zpod kapoty unikat páru, okamžitě zastavte. Především byste však měli pravidelně sledovat teploměr, aby k takovým situacím vůbec nedocházelo.
 2. 2
  Otevřete kapotu, aby mohlo teplo rychleji unikat. Nezadržujte vzniklé horko. Najděte pod kapotou tu malou západku a otevřete ji. Jen mějte na paměti, že některá auta mají západky kapoty poblíž víčka chladiče, takže pokud pára uniká právě odsud, můžete se opařit.
 3. 3
  Neotvírejte tlakový uzávěr chladiče (to víčko na vršku chladiče), dokud je motor horký. Pokud to uděláte, máte velkou šanci, že z chladiče vysokým tlakem vyletí směs páry a chladicí kapaliny, která vás může závažně opařit.
 4. 4
  Zkontrolujte vyrovnávací nádobku chladicí kapaliny a případně ji doplňte. Většina moderních aut je vybavena plastovou vyrovnávací nádobou chladicí kapaliny, která je napojena na horní stranu chladiče. V ní uvidíte, jestli je hladina chladicí kapaliny nízká. Řada nádobek má na sobě rysku správné hladiny kapaliny. Je-li hladina pod ní, hrozí nebezpečí přehřátí motoru. Podívejte se proto, zda je hladina nad, nebo pod touto úrovní.
 5. 5
  Hledejte v chladící soustavě známky úniku kapaliny. Pokud se zdá, že máte poškozený chladič nebo hlavu motoru, nebo pokud po otevření nádobky vidíte správnou hladinu kapaliny, je možné, že vám kapalina uniká. Pokud se v autech vyznáte, zkontrolujte známky úniku kapaliny na chladiči, hlavních přívodech k bloku motoru a na hlavě motoru kolem jejího těsnění.
 6. 6
  Rozhodněte se, zda pokračovat v jízdě, nebo přivolat pomoc. Pokud v autě jen chyběla chladicí kapalina a vy jste ji doplnili, může být bezpečné pokračovat v jízdě. Pokud se rozhodnete jet dále, postupujte podle instrukcí níže, které vám umožní minimalizovat riziko dalšího přehřátí.
  Reklama

Metoda 2 ze 2:
Co dělat, když musíte jet dál

 1. 1
  Vypněte klimatizaci. Pokud je auto vybaveno klimatizací, vypněte ji. Klimatizace motor zatěžuje, a tomu se právě teď chcete vyhnout.
 2. 2
  Zapněte topení, aby odvádělo teplo z motoru. Může to znít bláznivě, ale opravdu to funguje. Zapněte ventilátor topení a nastavte topení i ventilátor na maximum. Pokud je venku horko, interiér auta se brzy hodně ohřeje. Namiřte proto výdechy topení co nejvíce směrem z oken, abyste v autě snížili teplotu
 3. 3
  Často sledujte ručičku nebo kontrolku teploměru. Pokud musíte, zajeďte ke krajnici a vypněte motor. Pamatujte na to, že přílišné přehřátí motor zničí.
 4. 4
  Vypněte motor (pokud to situace umožňuje), hned však přesuňte klíček zpět do polohy „zapalování“. Motor se vypne, větrák chladiče i topení však bude nadále chladit kapalinu. Toto dělejte jen ve chvíli, kdy stojíte v zácpě nebo na semaforu, a kdy minimálně minutu nepojedete dále. Sledujte dopravu před sebou a nastartujte chvíli před tím, než se kolona pohne.
 5. 5
  V zácpě se pohybujte plynule. Je lepší, když se budete stálou malou rychlostí sunout vpřed, než když budete rychle přidávat a brzdit. Prudká akcelerace a následné prudké brzdění zvyšují zátěž motoru, který tam musí zbytečně více pracovat.
 6. 6
  Vyzkoušejte tento trik, který vám umožní zvýšit proudění vzduchu přes chladič. Pokud je větrák chladiče vašeho auta poháněn řemenem (obvyklé je to u aut s pohonem zadních a všech kol) a stojíte v zácpě, zařaďte neutrál (nebo polohu pro parkování u automatu) a jemně zvyšte otáčky motoru na 2.000 ot/min. Zhruba na minutu je tak držte. Tím zvýšíte rychlost motoru, čímž se zase zvýší rychlost běhu vodní pumpy a větráku chladiče. Díky tomu zvýšíte průtok vzduchu, který rozptýlí teplo motoru. Pokud máte v autě elektrické větráky (obvyklé u aut s předním náhonem), tento postup vám nepomůže.
 7. 7
  Počkejte, až opadne dopravní špička. Pokud si myslíte, že vaše auto jízdu v koloně nezvládne, zastavte. Vypněte motor a počkejte, než se doprava rozjede. Jakmile bude provoz plynulý, jeďte raději rychleji než pomalu, jelikož tak bude do motoru proudit více chladivého vzduchu.
  Reklama

Tipy

 • Pokud vám uniká chladicí kapalina, budete ji muset soustavně doplňovat. Zastavujte na místech, kde je pravděpodobné, že si budete moci bez problémů doplnit vodu. Lze to udělat na řadě benzinových pump s autoservisem.
 • Tlakové uzávěru plnících otvorů chladičů po osmi letech používání selhávají doslova po stovkách, přičemž způsobují škody v řádech desítek tisíc za zbytečné opravy, které stejně nepomohou. Pokud máte osmileté vozidlo, vyměňte uzávěr chladiče dřív, než se problémy projeví! U auta, ze kterého se ztrácí chladicí kapalina při vypnutém motoru, je nejspíše na vině právě uzávěr, který neudrží předepsaný tlak (obvykle mezi 1 – 1,1 bar).
 • Pokud se vám motor přehřívá kvůli nadměrné zátěži (např. po přejezdu dlouhého strmého stoupání, nebo při tažení těžkého přívěsu), je obvykle lepší zastavit na krajnici, otevřít kapotu a čekat. Máte-li větrák chladiče hnaný řemenem, zařaďte neutrál (nebo parkovací polohu u automatu) a mírně motor vytočte (na 2.500 – 3.000 ot/min). Tím umožníte chladící soustavě efektivně chladit motor, který není zatížený. Je to účinnější než motor jednoduše vypnout, protože tak by teplo unikalo pouze pasivně. Pokud však v motoru chybí chladicí kapalina, měli byste jej okamžitě vypnout, otevřít kapotu a nechat teplo unikat.
 • Jakmile to bude možné, odvezte auto do servisu. Ačkoliv se výše popsané kroky hodí, když se ocitnete v nouzi, dlouhodobě nepomohou.
 • Je-li to možné, lijte do chladicí soustavy směs vody a nemrznoucí kapaliny o správném poměru. Vodu byste měli používat jen v případě nouze. Jakmile pak problém s chlazením vyřešíte, je třeba celý chladicí systém vypustit a naplnit vhodnou směsí.
 • Pokud jste přišli o řemen vodní pumpy, nebo se pumpa nějakým způsobem rozbila, nebudete bez přehřívání schopni pokračovat ani v chladném počasí. Chladicí kapalina se totiž v nejvíce horkých místech v motoru začne vařit, vytvoří páru a následně způsobí přehřátí motoru.
 • Je-li vaše auto vybaveno elektrickým větrákem chladiče, měli byste jej být schopni zapnout i při vypnutém motoru. Když se auto přehřeje, vypněte zapalování (aby se zastavil motor), a pak zapalování znovu zapněte bez startování motoru. U některých aut jsou elektrické větráky zapojeny tak, aby se spustili i při vypnutém motoru.
 • Pokud se nacházíte v pomalu jedoucí koloně, můžete pozvednout kapotu. Ta zůstane zavřená na bezpečnostním háčku, vytvoří se však malá mezera, která umožní lepší větrání (ve velkých městech toto můžete za horkých dnů vidět dělat policisty a taxikáře). Pamatujte však, že pokud takto pojedete rychleji a trefíte hrbol, může bezpečnostní pojistka selhat a kapota vám rozbije čelní sklo.
 • Pokud jste přišli o řemen vodní pumpy nebo větráku, můžete jej zkusit nahradit punčochami. Omotejte punčocháče okolo řemenic tolikrát, kolikrát to jen půjde, a svažte je dohromady. Tento vynález nebudu mít příliš dlouhou životnost, měl by však stačit na dojetí pár kilometrů k nejbližšímu autoservisu či čerpací stanici. Motor příliš nevytáčejte, abyste tento provizorní řemen příliš nezatěžovali. Stejný trik funguje i s alternátorem, silnější zátěž však způsobuje rychlejší opotřebení punčocháčů.
 • V extrémních případech může dojít k tomu, že motor běží i po vypnutí klíčku. Je to proto, že je motor tak horký, že se v něm palivo zapaluje samovolně i bez jiskry ze svíčky. Pokud se to stane, zatáhněte ruční brzdu a zařaďte. To by mělo motor zastavit.
Reklama

Varování

 • Při dolévání vody do přehřátého motoru nikdy nepoužívejte studenou vodu. Když se extrémně horký motor dostane do kontaktu se studenou vodou, vznikne dostatečné teplotní napětí na to, aby praskl blok motoru. Vždy nechte vodu ohřát na teplotu okolí.
 • Abyste předešli riziku velmi závažného opaření, nikdy nesundávejte zátku chladiče přehřátého motoru. Počkejte, než motor vychladne.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 5 953 krát
Stránka byla zobrazena 5 953 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama