Tento článek spoluautorem článku je Natalie Punt, DVM. Dr. Natalie Punt je veterinářka a zakladatelka a generální ředitelka mPet. Specializuje se na nouzovou situaci malých zvířat a všeobecné lékařství a ekonomii veterinární praxe. Dr. Punt je držitelem titulu BS v biochemii a molekulární biologii na Kalifornské univerzitě v Davisu, magisterského studia v oboru biochemie na univerzitě v Buffalu a DVM na Západní univerzitě zdravotnických věd.
V tomto článku je 7 referencí jejichž znění najdete ve spodní části stránky.
Tento článek byl zobrazen 32 318 krát
Všechny kočky mívají problémy s trávením a čas od času mohou trpět průjmem. Obvykle průjem trvá tak den a nezpůsobuje žádné větší potíže. Jindy ovšem může trvat několik dní a způsobí dehydrataci, úbytek na hmotnosti a letargii. Pokud vaše kočka ukazuje tyto příznaky, pravděpodobně ji bude potřeba podat léky a pozměnit stravu.
Postup
Léčba průjmu kočky léky
-
1Je potřeba vědět, kdy zajít k veterináři. Pokud vaše kočka trpí průjmem již několik dní, pokud také zvrací, nebo pokud se zdá být letargická (unavenější než obvykle), potřebuje odbornou péči veterináře. Zavolejte veterináři a zeptejte se ho, jestli máte s sebou také přinést vzorek výkalů pro případnou analýzu.
-
2Vezměte kočku k veterináři. Přineste vzorek čerstvé stolice, ne starší než 12 hodin. Trochu krve ve stolici může značit jen drobný problém. Pokud je stolice černá a lepivá (jakoby asfaltová), může to znamenat, že strávená krev je ze žaludku, což odkazuje na žaludeční vředy. Veterinář pravděpodobně provede testy (odběr krve, analýzu stolice pro zjištění interních parazitů, rentgen, ultrazvuk) a předepíše léčbu.
- Objeví-li veterinář ve stolici parazity, předepíše vhodné léky. Pokud nejsou zjištěni parazité, předepíše veterinář léky proti průjmu.
-
3Podávání předepsaných léků. Vezměte kočku do malé místnosti a zavřete dveře. Držte zvíře pevně levou rukou (jste-li pravák) a zabalte ji do ručníku jako burrito. Aplikujte léčivo stříkačkou (nebo kapátkem) stranou do tlamičky pomalu po malých dávkách.
- Dbejte na to, aby kočka medicínu opravdu polykala, aby ji nenechávala vytéct z úst. Veterinář by vám měl spolu s léky poskytnout i stříkačku nebo kapátko. Nebojte se požádat o více stříkaček/kapátek, abyste měli pro všechny případy i náhradní.
- Je dobré kočce do tlamičky stříknout trochu vody pokojové teploty. Tímto jí pomůžete se zbavit chuti léčiva v ústech.
-
4Sledujte, jestli se stav vaší kočky zlepšuje. Zeptejte se veterináře, kdy byste měli zlepšení očekávat. Některé závažné problémy, jako je zánětlivé onemocnění střev, může vyžadovat podávání léku po dlouhé měsíce, někdy i po celý život.[1] [2] [3] V případě vhodné léčby dojde ke zlepšení nebo k úplnému zmizení průjmu.
- Příznaky zánětlivého onemocnění střev jsou: ztráta hmotnosti, dehydratace, zvracení a průjem. Veterinář provede testy, které určí, zdali má vaše kočka zánětlivé onemocnění střev, chronický průjem spojený s rakovinou vnitřností, nebo klasický průjem.
Reklama
Změna jídelníčku vaší kočky
-
1Zvažte všechny změny v kočičím jídelníčku. Pokud se průjem projevil během jednoho dne od změny žrádla, může to být novou stravou. Vraťte se zpět k předchozí stravě, která nezpůsobovala průjem a stolice se nejspíše upraví. Když je stolice formovaná, zkuste velmi pomalu a po malém množství měnit stravu.
-
2Zvažte alergii na žrádlo. Pokud máte dojem, že vaše kočka nové žrádlo nesnáší dobře, změňte jí jídelníček. Alergie na určité žrádlo se u koček objevují a mohou způsobit průjem. Pokud přecházíte na jiné žrádlo, dbejte na to, aby mělo jiné složení, než žrádlo, na které je vaše kočka alergická.
- Veterinář může doporučit žrádlo s vysokým obsahem vlákniny. Tento druh žrádla může být k dispozici pouze veterináře, nikoli v běžných obchodech pro chovatele.
-
3Pozvolné představování nového žrádla. U některých zvířat je potřeba nové krmivo zavádět pomalu. Ideálně v poměru 90 % stávajícího žrádla a 10 % nového žrádla. Postupně zvyšujte procento nového žrádla tak, aby přibližně za 10 dnů byla vaše kočka zcela na novém žrádle.
- Některé kočky dávají přednost ještě pomalejšímu přístupu. Dávejte jim 10 % nového žrádla ke starému po dobu 3 až 5 dnů a takto postupujte vždy s přidáním 10 % nového žrádla. Neexistuje zde 100% pravidlo a netřeba představování nového jídelníčku uspěchat.
-
4Dýně. Přidání dýně do kočičí potravy může pomoci stavu vašeho zvířete. Dýně totiž obsahuje vysoké množství vlákniny. Zkuste přidávat do žrádla ½ lžičky dýně z konzervy jednou nebo dvakrát denně po dobu 5 až 7 dní.
-
5Probiotika. Probiotika jsou zdraví prospěšné bakterie, která pomohou obnovit rovnováhu systému. Ohledně vhodných probiotik doporučujeme konzultovat veterináře.[4]
-
6Dostatek vody. Při průjmu přirozeně dochází ke ztrátě tekutin a u vašeho zvířete tak může dojít k dehydrataci. Jak zjistit, jestli je kočka dehydratovaná? Povytáhněte dvěma prsty volnou kůži za krkem. V případě dostatečné hydratace se kůže okamžitě vrátí zpět ke krku. Pokud naopak zpětný pohyb kůže trvá nebo kůže dokonce zůstává povytažena, kočka trpí dehydratací a je potřeba ji okamžitě odvést k veterináři.Reklama
Tipy
- Snažte se přijít na to, co průjem způsobilo, abyste zabránili opětovnému výskytu průjmu. Zvýšená funkce štítné žlázy (hypertyreóza), potravinové alergie, selhání ledvin, rakovina, otrava (jedovatými rostlinami v domácnosti, jedem na krysy, lidskými léčivy atd.), parasité – to vše může vyvolat průjem. Veterinář zjistí příčinu pomocí testů.
- Příčinou průjmu může být i stres. Změny v domácnosti jako je nový člověk, nové zvíře, přestěhování mohou kočce přivodit stres. Ve vážných případech může vaše kočka potřebovat léčbu. Určitě se poraďte s veterinářem.
- Je-li vaše kočka zvyklá chodit ven, dávejte pozor, že ji nikdo nekrmí. Přejídání se nebo jiná strava mohou být příčinou průjmu.
- Ujistěte se, že se vaše kočka nedostane k žádným jedovatým rostlinám. O seznam jedovatých rostlin požádejte svého veterináře.
- Abyste si usnadnili úklid, rozložte po podlaze noviny nebo jiný savý materiál.
- Zkuste vaši kočku po dobu průjmu umístit do místnosti bez koberce. Nezapomeňte jí zajistit přístup k vodě, žrádlu a toaletě. Pokud by však tímto opatřením vaše kočka trpěla, nechte ji pohybovat se tak, jak byla zvyklá.
Varování
- Za nehody kočce nenadávejte. Kočka průjem nedokáže ovládat a tím, že jí vystavíte stresu, jí můžete ještě přitížit.
- Pokud má ve vaší domácnosti průjem i někdo jiný, vezměte ho k lékaři a kočku k veterináři. Můžete mít co dočinění s pouhým okem neviditelnými parazity, které mohou infikovat nejen zvířata, ale i lidi. Tito parazité mohou být životu nebezpeční pro malé děti, starší lidi a pro osoby se slabým zdravím.
Reference
- ↑ http://www.veterinarypartner.com/Content.plx?P=A&S=0&C=0&A=598
- ↑ http://www.vet.cornell.edu/FHC/health_resources/brochure_ibd.cfm
- ↑ http://www.vcahospitals.com/main/pet-health-information/article/animal-health/inflammatory-bowel-disease-in-cats/291
- ↑ Jergens A. Feline idiopathic inflammatory bowel disease: what we know and what remains to be unraveled. Journal Of Feline Medicine And Surgery [serial online]. July 2012;14(7):445-458.
- http://www.veterinarypartners.com Info for non-vets.
- http://www.merckvetmanual.com/mvm/index.jsp odkaz od veterináře, spíše technický.
- http://pethealth.petwellbeing.com/wiki/Cat_Diarrhea