Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Jestliže si už váš pes někdy poranil špičku ucha víte, jak těžké je zastavit krvácení. Dokonce, i když se vám tlakem a papírovými utěrkami konečně podaří krvácení zmírnit nebo zastavit, pes cítí brnění, potřese hlavou a krvácení začne nanovo. S trochou informací však můžete proud krve zastavit a předejít znovuotevření rány.

Část 1
Část 1 ze 2:

Zastavení krvácení

 1. 1
  Zůstaňte v klidu. Krvácení ucha bývá vždy silné. Může za to velké množství cévek. Nemějte obavy. Není to příliš vážné. Snažte se ale zachovat klid a nepřenášejte na psa své znepokojení. Jestliže jste rozčilení nebo panikaříte, pes znervózní. Rozrušení vede ke zvýšení krevního tlaku. To způsobí ještě silnější krvácení.
 2. 2
  Vezměte psa na klidné místo. Odveďte jej tam, kde nebudete rušeni nebo rozptylováni jinými psy nebo hlučnými lidmi. Dejte svému psovi několik pamlsků a nechte jej, ať si sedne nebo lehne, abyste měli dobrý přístup ke zranění.
 3. 3
  Zatlačte na zranění. Použijte čistou papírovou utěrku, žínku, pár sterilních čtverců nebo čistý kus látky, abyste mohli zatlačit na zranění. Tlačte jej tak pět minut.[1]
  • Po dvou minutách nadzvedněte utěrku a podívejte se, zda se krvácení zmírnilo.
  • Po pěti minutách se krvácení většinou značně zpomalí, anebo ustane.
 4. 4
  Použijte prostředek na zastavení krvácení. Jestliže máte doma prostředek zakoupený v obchodě, nasypte si větší množství na dlaň. Čistým konečkem prstu jej pak aplikujte na zranění a jemně tlačte.[2] Opakujte do té doby, než krvácení úplně ustane.
  • Jestliže doma nemáte přípravek na zastavení krvácení, poslouží vám i škrobová moučka, mouka nebo dětský zásyp.
  • Nepoužívejte jedlou sodu nebo prášek do pečiva. Rána by se mohla infikovat.
 5. 5
  Vyčistěte okolí rány. K odstranění zaschlé krve můžete použít zředěný peroxid vodíku. Nepoužívejte peroxid přímo na ránu. Mohl by proniknout zásypem a rána by začala znovu krvácet.
 6. 6
  Zavolejte veterináři. I když můžete menší poranění ucha ošetřit doma, v některých případech je zapotřebí odborného ošetření. Cestou k veterináři pořád tlačte na zranění. Je možné, že k zastavení krvácení a správnému hojení bude potřeba pár stehů či jiný zákrok. Vyhledejte veterináře pokud:[3]
  • Je krvácení příliš silné
  • Rána prochází uchem
  • Krvácení nepřestane ani po půlhodině domácího ošetřování
  • Zranění začne znovu krvácet
  • Je rána větší než obyčejné říznutí
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 2:

Jak zabránit znovuotevření rány

 1. 1
  Pozorujte psa. Nechte jej odpočívat na klidném místě a hlídejte jej. Ujistěte se, že neběhá a nehraje si.
 2. 2
  Snažte se, aby pes uchem netřásl ani si jej neškrabal.[4] Jestliže pes potřásá hlavou nebo si ucho škrábe, rána se může znovu otevřít a krvácení se obnoví.
  • Další možná komplikace spojená s prudkým potřásáním hlavy a škrábáním je vznik ušního hematomu, krevní sraženiny. Stává se to, když praskne podkožní céva a krev nateče do ušní chrupavky. Na uchu se vytvoří otok. V takovém případě je ošetření veterinářem nevyhnutné.[5]
 3. 3
  Abyste předešli komplikacím, dva nebo tři dny používejte ochranný límec.[6] Pes tak na ucho nedosáhne.
 4. 4
  Ucho vyčistěte. Touhu psa potřásat hlavou zmírníte, když opatrně vyčistíte ucho a zvukovod. Odstraňte všechnu krev a nečistoty ze zvukovodu a vnitřku ucha.
 5. 5
  Udělejte psovi bandáž. Je to užitečné, obzvláště pokud váš pes stále mává ušima. Budete kvůli tomu muset obětovat ponožku. Ustříhněte z ponožky přední část tak, že bude mít otvor na obou stranách. Přiložte psovi uši k hlavě, ránu na uchu nechte překrytou čtvercem gázy. Opatrně natáhněte psovi ponožku přes hlavu tak, aby oči a nos zůstaly volné.
  • Ubezpečte se, že ponožka dobře přiléhá, ale není příliš těsná. Měli byste být pod ní schopní lehce strčit prst jak na hlavě, tak na krku.
  • Nechte svému psovi bandáž jeden den, potom jí odstraňte a zkontrolujte ránu. Jestli to bude zapotřebí, další den ponožku vyměňte za čistou a suchou.
  Reklama

Tipy

 • Může trvat dva nebo tři dny, než krvácení úplně přestane.
 • Když cítí pes krvácení, nutí jej to potřásat hlavou, což má za následek krvavé skvrny na zdech, nábytku, atd. Než krvácení přestane, držte svého psa od nábytku co nejdál.
 • Nepokoušejte se omotat svému psovi kolem ucha ručník. Bude jej chtít sundat a rána začne opět krvácet.
Reklama

Reference

 1. Kirk and Bistner’s Handbook of Veterinary Procedures and Emergency Treatment. Eighth Edition. Ford and Mazzaferro. Saunders. 2006
 2. Kirk and Bistner’s Handbook of Veterinary Procedures and Emergency Treatment. Eighth Edition. Ford and Mazzaferro. Saunders. 2006
 3. The First Aid Companion for Dogs & Cats. Amy D. Shoja. Rodale, Inc. 2001
 4. The Merck Veterinary Manual, 10th Edition. Kahn and Line, editors. Wiley. 2010
 5. The Merck Veterinary Manual, 10th Edition. Kahn and Line, editors. Wiley. 2010
 6. The Merck Veterinary Manual, 10th Edition. Kahn and Line, editors. Wiley. 2010

O tomto wikiHow

Ray Spragley, DVM
Spoluautorem článku je :
Veterinář
Tento článek spoluautorem článku je Ray Spragley, DVM. Dr. Ray Spragley je doktor veterinárního lékařství a majitel/zakladatel Zen Dog Veterinary Care PLLC v New Yorku. Se zkušenostmi z více institucí a soukromých praxí patří mezi specializace a zájmy Dr. Spragleyho nechirurgická léčba natržených zkřížených kraniálních vazů, meziobratlová onemocnění a léčba bolesti při osteoartróze. Dr. Spragley je držitelem titulu BS v biologii od SUNY Albany a získal titul doktora veterinární medicíny (DVM) z Ross University School of Veterinary Medicine. Je také certifikovaným terapeutem rehabilitace psů (CCRT) prostřednictvím Canine Rehab Institute a certifikovaným veterinárním akupunkturistou (CVA) prostřednictvím Chi University. Tento článek byl zobrazen 9 856 krát
Stránka byla zobrazena 9 856 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama