X
Tento článek spoluautor od Pippa Elliott, MRCVS. Dr. Elliott je veterinářka s více než třiceti lety zkušeností. V roce 1987 vystudovala University of Glasgow a 7 let pracovala jako veterinární chirurg. Dr. Elliott pak pracovala více než deset let jako veterinární lékař na zvířecí klinice.
Tento článek byl zobrazen 5 668 krát
Jestliže si už váš pes někdy poranil špičku ucha víte, jak těžké je zastavit krvácení. Dokonce, i když se vám tlakem a papírovými utěrkami konečně podaří krvácení zmírnit nebo zastavit, pes cítí brnění, potřese hlavou a krvácení začne nanovo. S trochou informací však můžete proud krve zastavit a předejít znovuotevření rány.
Postup
Část 1 ze 2:
Zastavení krvácení
Část 1 ze 2:
-
1Zůstaňte v klidu. Krvácení ucha bývá vždy silné. Může za to velké množství cévek. Nemějte obavy. Není to příliš vážné. Snažte se ale zachovat klid a nepřenášejte na psa své znepokojení. Jestliže jste rozčilení nebo panikaříte, pes znervózní. Rozrušení vede ke zvýšení krevního tlaku. To způsobí ještě silnější krvácení.
-
2Vezměte psa na klidné místo. Odveďte jej tam, kde nebudete rušeni nebo rozptylováni jinými psy nebo hlučnými lidmi. Dejte svému psovi několik pamlsků a nechte jej, ať si sedne nebo lehne, abyste měli dobrý přístup ke zranění.
-
3Zatlačte na zranění. Použijte čistou papírovou utěrku, žínku, pár sterilních čtverců nebo čistý kus látky, abyste mohli zatlačit na zranění. Tlačte jej tak pět minut.[1]
- Po dvou minutách nadzvedněte utěrku a podívejte se, zda se krvácení zmírnilo.
- Po pěti minutách se krvácení většinou značně zpomalí, anebo ustane.
-
4Použijte prostředek na zastavení krvácení. Jestliže máte doma prostředek zakoupený v obchodě, nasypte si větší množství na dlaň. Čistým konečkem prstu jej pak aplikujte na zranění a jemně tlačte.[2] Opakujte do té doby, než krvácení úplně ustane.
- Jestliže doma nemáte přípravek na zastavení krvácení, poslouží vám i škrobová moučka, mouka nebo dětský zásyp.
- Nepoužívejte jedlou sodu nebo prášek do pečiva. Rána by se mohla infikovat.
-
5Vyčistěte okolí rány. K odstranění zaschlé krve můžete použít zředěný peroxid vodíku. Nepoužívejte peroxid přímo na ránu. Mohl by proniknout zásypem a rána by začala znovu krvácet.
-
6Zavolejte veterináři. I když můžete menší poranění ucha ošetřit doma, v některých případech je zapotřebí odborného ošetření. Cestou k veterináři pořád tlačte na zranění. Je možné, že k zastavení krvácení a správnému hojení bude potřeba pár stehů či jiný zákrok. Vyhledejte veterináře pokud:[3]
- Je krvácení příliš silné
- Rána prochází uchem
- Krvácení nepřestane ani po půlhodině domácího ošetřování
- Zranění začne znovu krvácet
- Je rána větší než obyčejné říznutí
Reklama
Část 2 ze 2:
Jak zabránit znovuotevření rány
Část 2 ze 2:
-
1Pozorujte psa. Nechte jej odpočívat na klidném místě a hlídejte jej. Ujistěte se, že neběhá a nehraje si.
-
2Snažte se, aby pes uchem netřásl ani si jej neškrabal.[4] Jestliže pes potřásá hlavou nebo si ucho škrábe, rána se může znovu otevřít a krvácení se obnoví.
- Další možná komplikace spojená s prudkým potřásáním hlavy a škrábáním je vznik ušního hematomu, krevní sraženiny. Stává se to, když praskne podkožní céva a krev nateče do ušní chrupavky. Na uchu se vytvoří otok. V takovém případě je ošetření veterinářem nevyhnutné.[5]
-
3Abyste předešli komplikacím, dva nebo tři dny používejte ochranný límec.[6] Pes tak na ucho nedosáhne.
-
4Ucho vyčistěte. Touhu psa potřásat hlavou zmírníte, když opatrně vyčistíte ucho a zvukovod. Odstraňte všechnu krev a nečistoty ze zvukovodu a vnitřku ucha.
-
5Udělejte psovi bandáž. Je to užitečné, obzvláště pokud váš pes stále mává ušima. Budete kvůli tomu muset obětovat ponožku. Ustříhněte z ponožky přední část tak, že bude mít otvor na obou stranách. Přiložte psovi uši k hlavě, ránu na uchu nechte překrytou čtvercem gázy. Opatrně natáhněte psovi ponožku přes hlavu tak, aby oči a nos zůstaly volné.
- Ubezpečte se, že ponožka dobře přiléhá, ale není příliš těsná. Měli byste být pod ní schopní lehce strčit prst jak na hlavě, tak na krku.
- Nechte svému psovi bandáž jeden den, potom jí odstraňte a zkontrolujte ránu. Jestli to bude zapotřebí, další den ponožku vyměňte za čistou a suchou.
Reklama
Tipy
- Může trvat dva nebo tři dny, než krvácení úplně přestane.
- Když cítí pes krvácení, nutí jej to potřásat hlavou, což má za následek krvavé skvrny na zdech, nábytku, atd. Než krvácení přestane, držte svého psa od nábytku co nejdál.
- Nepokoušejte se omotat svému psovi kolem ucha ručník. Bude jej chtít sundat a rána začne opět krvácet.
Reklama
Reference
- ↑ Kirk and Bistner’s Handbook of Veterinary Procedures and Emergency Treatment. Eighth Edition. Ford and Mazzaferro. Saunders. 2006
- ↑ Kirk and Bistner’s Handbook of Veterinary Procedures and Emergency Treatment. Eighth Edition. Ford and Mazzaferro. Saunders. 2006
- ↑ The First Aid Companion for Dogs & Cats. Amy D. Shoja. Rodale, Inc. 2001
- ↑ The Merck Veterinary Manual, 10th Edition. Kahn and Line, editors. Wiley. 2010
- ↑ The Merck Veterinary Manual, 10th Edition. Kahn and Line, editors. Wiley. 2010
- ↑ The Merck Veterinary Manual, 10th Edition. Kahn and Line, editors. Wiley. 2010
O tomto wikiHow
V jiných jazycích
English:Stop a Dog's Ear from Bleeding
Deutsch:Blutungen am Hundeohr stoppen
Tiếng Việt:Giúp Tai Chó Ngưng Chảy máu
中文:给狗的耳朵止血
العربية:وقف نزيف أذن كلب
Stránka byla zobrazena 5 668 krát.
Pomohl vám tento článek?
Reklama