Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Ať se již rozhodnete kojit jeden měsíc nebo jeden rok, přijde den, kdy budete chtít přestat. Některým ženám se laktace zastaví sama od sebe, většině žen však ne. Nabízíme vám pár rad, jak laktaci zastavit.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Rady lékaře

 1. 1
  Odstavujte miminko postupně tak často, jak je to možné. Začněte nahrazovat kojení příkrmy jednou či dvakrát denně a postupně nahraďte kojení úplně. To je nejbezpečnější a nejméně bolestivý způsob, neboť vaše tělo postupně samo přestane vytvářet mléko.
  • Nebudete-li dítě odstavovat postupně, prsa se vám naplní, budou nalitá a budou vás bolet. Hrozí vám také zánět mléčné žlázy (mastitis).[1]
  • Odsávaly jste mléko a chcete přestat? Zde je obvyklý rozvrh[2] , díky kterému přestanete odsávat pomalu ale jistě:
   • Den 1: odsávejte 5 minut každé 2-3 hodiny
   • Den 2: odsávejte 5 minut každé 4-5 hodiny
   • Den 3-7: odsávejte do bodu pohodlí
  RADA ODBORNÍKA
  Rebecca Nguyen, MA

  Rebecca Nguyen, MA

  Laktační poradkyně & majitelka, Family Picnic
  Rebecca Nguyen je certifikovaná laktační poradkyně a porodní školitelka. Spolu se svou matkou Sue Gottschall provozuje Family Picnic v Chicagu, kde vyučují nové rodiče o porodu, kojení a vývoji dětí a vzdělávání. Rebecca vyučovala 10 let předškoláky a děti až do 3. třídy a v roce 2003 získala magisterský titul v oboru Vzdělávání v raném dětství na University of Illinois.
  Rebecca Nguyen, MA
  Rebecca Nguyen, MA
  Laktační poradkyně & majitelka, Family Picnic

  Zkuste vysadit vždy jen jedno sezení kojení. Laktační poradkyně Rebecca Nguyen říká: "Postupné odstavování bude fyzicky i emocionálně jednodušší jak pro vás, tak pro vaše dítě. Začněte tím, že jedno krmení vynecháte, a poté zjistěte, jak na to vaše tělo a vaše dítě reaguje. Potom vynechte další krmení a další. Obvykle je nejlepší nechat krmení před spaním jako poslední, protože právě tehdy je vaše dítě unavené a nevrlé a bude chtít kojit nejvíce."

 2. 2
  Vezměte si lék ulevující bolesti obsahující ibuprofen nebo acetaminophen. To by vám mělo ulevit od bolesti z nalitých prsou.
 3. 3
  Vyhněte se stimulaci bradavek, neboť ta spouští tvorbu mléka. Noste padnoucí, nikoli však příliš těsnou podprsenku. Zvolte volné oblečení, na kterém nebudou vidět příležitostné skvrnky od mléka; zvažte použití speciálních vložek do podprsenky, uchrání vás od skvrn.
  • Teplá sprcha spouští mléko, pomůže vám tak uvolnit tlak v prsou a přinese vám úlevu. Vyhněte se přímé stimulaci prsou.
 4. 4
  Neodsávejte mléko vždy, když v prsou cítíte tlak. Signalizujete tím svému tělu potřebu další tvorby mléka. Je-li tlak nesnesitelný, odsajte jen tolik, aby se vám ulevilo.
 5. 5
  Pijte hodně vody. Dehydratace podporuje tvorbu mléka a to vám nepomůže.
 6. 6
  Ve vážných případech s doktorem proberte léčbu estrogenem. Injekce obsahující estrogen nejsou v současné době v oblibě, dříve však byly používány k potlačení tvorby estrogenu. Některé formy estrogenu obsahují známé karcinogenní látky.[3]
  • Máte-li trvající potíže s potlačením laktace, konzultujte se svým lékařem užití léků jako bromocriptine (Parlodel). Lékaři tento lék často nedoporučují z důvodu zvýšeného rizika hypertenze, mrtvice a srdečního záchvatu. [4]
 7. 7
  Připravte se po citové stránce. Hladina hormonů se se zpomalující laktací drasticky sníží a rozbouří vaše nálady. Ženy v takových chvílích mohou pociťovat vinu, smutek či pocit nedostatečnosti. Překonat tyto pocity může být ta nejtěžší část celého procesu. Podpora vašeho okolí vám pomůže negativní emoce překonat.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Neověřené prostředky pomoci podomácku

 1. 1
  Šalvěj. Šalvěj obsahuje přírodní estrogen. Má pověst pomocníka při zastavování laktace. Šalvěj můžete najít ve dvou formách:
  • Čaj: kupte šalvějový čaj v obchodě se zdravou výživou a uvařte si čaj s mlékem a medem.
  • Tinktura: kupte v obchodě se zdravou výživou tinkturu šalvěje, smíchanou s trochou alkoholu. Účinek tinktury se má za silnější než účinek čaje.
 2. 2
  Chlaďte si prsa klasickými obklady nebo použijte listy zelí. Listy zelí účinkují skvěle, neboť chladné z lednice skvěle ochladí celá vaše prsa a zároveň obsahují látky potlačující laktaci. Přiložte je na celé prso a sáhněte po dalším, vychlazeném, listu, když ten použitý zteplá a zavadne.
 3. 3
  Jezte vitamín B6. Vitamín B6 má pověst pomocníka při potlačování tvorby prolaktinu, a tedy i tvorby mléka. Řada studií nicméně tvrdí, že tento účinek vitamínu B6 na zastavení laktace není prokázán. [5]
  Reklama

Tipy

 • Upravte si levné hygienické vložky a vytvořte si vložky do podprsenky k zachycení mléka z prsou. Zní to legračně, ale pomáhají udržet vaše oblečení suché. Rozstřihněte vložku napůl a nalepte ji do podprsenky. Nestříhejte ji na víc částí, skončíte tak s rozcupovanou vatou.
 • Prvních pár nocí může mléko silně téct z vašich prsou. Zkuste si na prsa složit ručník a na něj navléct obepínavé tričko. Ručník nasaje mléko a neušpiníte si postel. Zkuste také spát s více polštáři, může se vám spát pohodlněji.
Reklama

Varování

 • Na nalitá prsa nepoužívejte teplý obklad. Vaší bolesti teplo neuleví a může spustit tok mléka.
 • Prsa ničím neobvazujte, neutahujte např. obinadlem.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 14 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 16 920 krát
Kategorie: Rodinný život
Stránka byla zobrazena 16 920 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama