Stáhnout PDF Stáhnout PDF

To zvonění v uších (také zvané tinnitus), které máte po tom, co jste poslouchali hlasitou hudbu, je často kvůli poškození způsobenému mikroskopickým zakončením nervů ve vašem vnitřním uchu. Tinnitus může značit skryté poškození nervů nebo potíže s vaším oběhovým systémem. [1] Přestože nejužitečnějším způsobem, jak zastavit zvonění v uších, je prevence, jsou kroky, které můžete podniknout, k léčbě zvonění dokonce i po tom, co vznikne poškození. Čtěte dál pro užitečné rady a typy.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Léčba přechodného zvonění v uších

 1. 1
  Zkuste trik s údery na lebku. Pokud přicházíte domů z koncertu nebo klubu a vaše uši nepřestávají zvonit, je to proto, že jste si poškodili, některé z malých chloupků ve vaší kochlee, což způsobuje zanícení a stimulaci nervů. Váš mozek interpretuje toto zanícení jako neustálé zvonění nebo bzučení a tento trik může pomoci k tomu, aby tento otravný zvuk zmizel.
  • Zakryjte si uši dlaněmi. Vaše prsty by měli směřovat dozadu a spočívat na temeni vaší lebky. Ukažte prostředníčky směrem k sobě úplně vzadu na hlavě.
  • Položte ukazováčky na vaše prostředníčky.
  • Pomocí luskavého pohybu, sjeďte ukazováčky dolů z prostředníčků a na zadní část lebky. Tento pohyb bude znít jako úder bubnů. Protože prsty také zasáhnou vaší lebku, může být zvuk celkem hlasitý. To je normální.
  • Pokračujte s luskáním vašimi prsty na zadní stranu lebky 40 až 50 krát. Po 40 nebo 50 lusknutích zjistěte, jestli zvonění ustoupilo.
 2. 2
  Zkuste vyčkat. Zvonění v uších, které je způsobeno vystavením hlasitým zvukům, obvykle za pár hodin odezní. Odveďte od toho mysl odpočinkem a držením se daleko od všeho, co by mohlo zhoršit příznaky. Pokud zvonění po 24 hodinách nezmizí, navštivte pro další léčbu lékaře.
 3. 3
  Pokud jste vystaveni hluku, vyvarujte se hlasitých zvuků a chraňte si uši. Opakované vystavení hlasitým zvukům může vést k opakujícím se epizodám tinnitu. Pokud jste ve svém prostředí často vystaveni hlasitým zvukům, používejte ochranu sluchu.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Léčba chronického zvonění v uších

 1. 1
  Navštivte vašeho lékaře kvůli léčbě skrytých potíží. Většinou je tinnitus nebo zvonění v uších způsobeno léčitelnými problémy. Léčba těchto skrytých potíží může pomoci odstranit část nebo všechno zvonění.
  • Nechte vašeho lékaře odstranit vám z ucha ušní maz. Nebo to udělejte bezpečně sami. Odstranění přebytečného nahromaděného ušního mazu může pomoci zmírnit příznaky tinnitusu.
  • Nechte vašeho lékaře podívat se na vaše cévy. Cévní potíže jako jsou poruchy krevního oběhu mohou tinnitus zhoršovat.
  • Nechte vašeho lékaře přezkoumat interakce vašich léků. Pokud berete několik léků, promluvte si s vaším lékařem o možných vedlejších účincích, které by mohly způsobovat zvonění ve vašich uších.
 2. 2
  Podívejte se na terapii biofeedbackem pro váš tinnitus. Pokud jste v depresi, stresu nebo únavě, můžete být náchylnější k normálním zvukům v hlavě. Podívejte se na terapii biofeedbackem od poradce, který vám pomůže naladit se na pocity a situace, které způsobují nebo zhoršují váš tinnitus. To vám může pomoci zastavit tinnitus při jeho zahájení a zabránit jeho návratu.[2]
  • Výzkum ukázal, že léčba biofeedbackem může být při léčbě tinnitu velmi účinná.[3]
  • Ask your doctor for a referral to a therapist who has experience with biofeedback for tinnitus.
 3. 3
  Léčte tinnitus metodami potlačení hluku. Lékaři používají k maskování zvuku zvonění v uších několik různých hluk potlačujících metod. Tyto metody zahrnují následující zařízení a techniky.
  • Použijte přístroje na bílý šum. Přístroje na bílý šum, které vytvářejí zvuky "v pozadí", jako je déšť nebo šum větru, mohou pomoci přehlušit zvonění v uších.
   • Větráky, zvlhčovače, odvhlčovače a klimatizace také slouží jako účinné přístroje na bílý šum.
  • Využijte maskovací zařízení. Maskovací zařízení se dávají na uši a vytváří kontinuální vlnu bílého šumu k zamaskování chronického zvonění.
  • Noste naslouchátka. To je obzvlášť účinné pokud máte kromě tinnitusu problémy se sluchem.
 4. 4
  Berte léky na zlepšení některých symptomů tinnitusu. Přestože vás léky pravděpodobně nezbaví zvonění úplně, může braní léků, když jsou účinné, udělat zvonění méně zaznamenatelné.
  • Promluvte si s vaším lékařem o tricyklických antidepresivech. Tricyklická antideprisiva mohou být účinná na vážný tinnitus, ale mají několik nežádoucích účinků, jako je sucho v ústech, rozostřené vidění, zácpa a srdeční potíže. [4]
  • Promluvte si s vaším lékařem o Alprazolamu. Známější jako Xanax, Alprazolam se ukázal jako účinný ve zmírňování zvonění z tinnitu, ale je návykový a také má nežádoucí vedlejší účinky.
 5. 5
  Vyzkoušejte extrakt z ginkga. Braní extraktu z ginkga třikrát denně (s jídlem) může pomoci zvýšit krevní oběh do hlavy a krku, čímž zmírní zvonění způsobené krevním tlakem [5] Zkuste brát ginkgo dva měsíce než zhodnotíte účinnost léčby.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Prevence tinnitusu

 1. 1
  Vyhýbejte se situacím, v kterých se poškozuje kochlea a mohou způsobit tinnitus. Protože tinnitus se tak těžce léčí, je nejúčinnější možností vyhýbat se v první řadě příčinám nebo zhoršení příznaků. Následující může zhoršit příznaky tinnitusu: [6]
  • Hlasité zvuky. Hlavním viníkem jsou koncerty, ale stavební práce, doprava, letadla, výstřely zbraní, ohňostroje a další hlasité zvuky mohou být také škodlivé.
  • Plavání. Voda a chlór mohou při plavání uvíznout ve vašem vnitřním uchu, což způsobuje nebo zesiluje tinnitus. Přecházejte tomu, že se to stane, nošením ušních špuntů při plavání.
 2. 2
  Najděte si výpusť pro váš stres. Pokud máte neustále zvonění v uších, jakýkoliv stres může potíže zhoršit. Najděte si k uvolnění stresu cesty jako je cvičení, meditace a masážní terapie. [7]
 3. 3
  Konzumujte méně alkoholu, kofeinu a nikotinu. Tyto látky zvyšují napětí cév tím, že je rozšiřují. To se stává obzvlášť ve vnitřním uchu. Omezte váš příjem alkoholických nápojů, kávy a čajů s kofeinem a tabákových výrobků, abyste zmírnili příznaky. [8]
 4. 4
  Vyhýbejte se soli. Sůl oslabuje krevní oběh vašeho těla, způsobuje vysoký krevní tlak a dělá tinnitus potenciálně horší. [9]
  Reklama

Tipy

 • Při zastavení zvonění v uších je také třeba učinit snahu k posílení vašeho imunitního systému. To vám pomůže zdržet se infekcí a chorob, které mohou zvýšit hladinu nechtěného zvuku. Zlepšení vašeho zdraví může také znamenat zlepšení vašeho tinnitusu. Dodržujte zdravý životní styl, do kterého obzvlášť patří zdravý jídelníček, správné a pravidelné cvičení a dostatek spánku.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 24 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 12 610 krát
Stránka byla zobrazena 12 610 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama