Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Přestože může být zvracení nezbytné – například pokud máte otravu z potravin – často může být nepříjemné a nemilé, když nemáte důvod zvracet. Bohužel, sledování jiných zvracejících lidí, obvykle oklame mozek, aby chtěl také zvracet – mechanismus nazývaný zrcadlový neuron. [1] Pokud chcete zabránit zvracení, ať už kvůli žaludku na vodě nebo běžné nevolnosti, tady je několik jednoduchých metod k zastavení a pomoci vám okamžitě se cítit lépe.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:

Zastavení zvracení použitím relaxačních technik

 1. 1
  Dejte si vlhký studený hadřík na čelo nebo zadní stranu vašeho krku. Obzvlášť pokud vám pulzuje hlava a cítíte náhlé návaly tepla, může tato technika pomoci zabránit zvracení.
 2. 2
  Jděte ven na čerstvý vzduch. Dejte si krátkou procházku po dvorku nebo na chodníku, ale nechoďte příliš daleko. Dýchejte trochu hlouběji než normálně, ale ne neobvykle. Čerstvý vzduch může být pro vaše plíce a tělo uklidňující.
 3. 3
  Držte nohy výše než tělo. Dejte si pod nohy polštáře, abyste je vyvýšili.
 4. 4
  Aktivujte váš hmat. Může to být tím, že to rozptyluje vaše tělo od lpění na nevolnosti, nebo něčím úplně jiným. Ale dotýkání se věcí kolem vás skutečně pomáhá. Abyste vytvořili malinkatou bolest - nic vážného.
  • Zkuste se štípnout do ruky.
  • Udeřte se sevřenou pěstí do stehna.
  • Zatahejte se trochu za vlasy.
  • Kousněte se do dolního rtu.
  • Zabořte nehty do vašeho předloktí.
 5. 5
  Použijte akupresuru. Akupresura je manipulace s tlakovými body na vašem těle s účelem úlevy od bolesti. Mnoho odborníků na akupresuru se zaměřuje na zápěstí, když se objeví nevolnost a zvracení. [2]
  • Zvedněte dlaň čelem k vašemu obličeji. Potom si dejte palec jemně na střed vašeho zápěstí a zatlačte, abyste začali místo jemně masírovat. Pomalé tlačení na tento tlakový bod pomůže uvolnit nevolnost.
  • Dejte vnitřní strany obou zápěstí k sobě a tlačte jimi proti obě. Měli byste tak aktivovat stejné tlakové body, jako v příkladu výše.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 4:

Zastavení zvracení pevnou stravou

 1. 1
  Zkuste strávit něco jemného, jako suchary. Suchary v malém množství mohou snižovat nevolnost. To proto, že potraviny bohaté na škrob, jako jsou suchary nebo tousty, mohou pomoci absorbovat žaludeční šťávy. [3] Pokud konzumace sucharů funguje, možná jste byli jen hladoví a ne nemocní.
 2. 2
  Začněte zlehka a rozjíždějte se pomalu. Pamatujte, že když začnete znovu jíst, měli byste začít s jednoduchými cukry, jako je želatina. Pomalu se propracujte k bílkovinám, jako je kuřecí nudlová polévka. Tuky si nechte nakonec, protože tuk je nejtěžší na strávení a může podráždit váš už tak oslabený žaludek. [4]
 3. 3
  Cucejte mentolku nebo žvýkejte žvýkačku, abyste správným směrem nastartovali vaše střeva. Mentolky se svěží chutí jsou skvělé jako čistič patra a mohou pomáhat snižovat nevolnost. Jak již bylo zmíněno dříve dobrým řešením jak udržet zvracení daleko je také kandovaný zázvor.
 4. 4
  Vyhněte se kyselým, kořeněným, tučným nebo vláknitým potravinám. [5] Tyto potraviny donutí váš žaludek pracovat přesčas, což znamená, že pravděpodobnost, že budete cítit potřebu zvracet, narůstá. Kyselé, kořeněné a tučné potraviny jsou samozřejmé. Vláknité potraviny zahrnují mnoho druhů zeleniny, masa a hrubá zrna.
  • Pokud vaše zvracení doprovází průjem, vyhýbejte se také mléčným výrobků. Stejně jako další potraviny zmíněné výše, mohou být mléčné výrobky pro žaludek těžko zpracovatelné.
  • Vyhýbejte se velmi teplým nebo velmi studeným potravinám. Váš žaludek musí pracovat přesčas, aby velmi studené jídlo ohřál dost k jeho zpracování a velmi teplé jídlo dostatečně ochladil.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 4:

Zastavení zvracení tekutinami

 1. 1
  Ze začátku se držte vody. Pokud jste právě hodně zvraceli, pijte jenom malé množství vody najednou. Příliš mnoho vody zpracované příliš rychle může způsobit, že začnete zvracet. [6]
  • Pokud chcete, zkuste cucat kostku ledu. Je příjemné, když studená voda stéká do vašeho krku a je téměř nemožné vypít rozpouštěním kostky ledu ve vašich ústech příliš mnoho vody.
 2. 2
  Potom, co jste měli vodu, se držte čirých tekutin a přednostně něčeho s elektrolyty. Čiré tekutiny mimo vodu pomáhají nahrazovat určité základní vitaminy, které jste mohli při předchozím zvracení ztratit. [4]
  • Pokud můžete, snažte se pít tekutiny, které jsou bohaté na draslík a sodík. Ty patří mezi nejdůležitější tělesné elektrolyty. [7] Když tělo prochází procesem zvracení, často dochází k jejich ztrátě.
  • Přijatelné "čiré" tekutiny zahrnují:
   • Slabý čaj
   • Vývar
   • Jablečná šťáva
   • Sportovní nápoje
 3. 3
  Abyste pomohli zklidnit váš žaludek, používejte sirupy a toniky. Coca colový sirup (ten druh používaný ve strojích na nápoje) může váš rozrušený žaludek zklidňovat, stejně jako sirupy z lékárny. Děti by měli brát 1-2 čajové lžičky zatímco dospělí by měli brát 1-2 lžíce. [4]
  • Zatímco se dělá trochu věda s tvrzením, jak funguje Coca colový sirup, používá se po generaci ke zklidňování rozbouřeného žaludku. Ve skutečnosti se původně používal jako posilující lék na žaludek.
  • Sirupy mohou být bezpečně užívány i dětmi. Přestože se často používají ženami, které jsou těhotné, výrobci doporučují před užitím konzultovat s lékařem. [8]
 4. 4
  Vyhýbejte se nápojům s kofeinům, syceným nápojům a hodně kyselým nápojům. [9] To zahrnuje mnoho ochucených nápojů a kávu, stejně jako ovocné šťávy, jako je pomerančový džus, grepfruitový džus nebo limonáda.
 5. 5
  Zkuste pro zkrocení nevolnosti vypít trochu zázvorového čaje. Zázvor je již dlouhou dobu proslulý ničitel nevolnosti, který v jedné zvláště pozoruhodné studii překonal kinedril. [10] Můžete si koupit pytlíkový zázvorový čaj nebo si uvařit vlastní bylinný zázvorový čaj s medem.
  • Pokud nechcete teplý čaj, ale chcete využít zklidňující vlastnosti zázvoru, vyzkoušejte pít zázvorový tonik. Otevřete si láhev a nechte nejprve vyprchat bublinky; pamatujte, že bublinky mohou rozbouřit již tak křehký žaludek a způsobit zvracení. [11]
  • Další možnost, kterou můžete vyzkoušet, když si chcete dát zázvor, ale nesnesete žádné tekutiny v žaludku, je kandovaný zázvor. Zkuste kousat malé množství kandovaného zázvoru každých 45 minut.
  Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 4:

Zastavení zvracení pomocí léků

 1. 1
  Pokud je vaše zvracení vyvoláno nevolností, vyzkoušejte kinderil. Kinderil se používá k léčbě nevolnosti, rozbouřeného žaludku a zvracení. Neměly by ho brát děti mladší 2 let. Pokud máte podezření, že by určitá činnost mohla vyvolat nevolnost nebo zvracení, vezměte si Kinderil 30 až 60 minut před začátkem činnosti. [12]
 2. 2
  Pokud vaše onemocnění nebo zvracení doprovází bolest, vezměte si acetaminofen. Narozdíl od nesteroidních protizánětlivých léků, jako je aspirin nebo ibuprofen, acetaminofen uvolní bolest, aniž by zhoršil vaší nevolnost.
 3. 3
  Nechte si předepsat náplast se skopolaminem. Skopolaminové náplasti zabraňují nevolnosti a zvracení a nanáší se jako náplast na kůži hned za uchem. [13] Nicméně vezměte na vědomí, že skopolaminové náplasti mají dlouhý seznam vedlejších účinků, které mohou převážit obtěžující ale snesitelnou existenci nevolnosti.
 4. 4
  Pokud zvracení neustalo u dospělých po dvou dnech a u dětí po jednom dni, navštivte lékaře. [14] Můžete být nebezpečně dehydratovaní a může být třeba napojit vás na kapačky.
  Reklama

Tipy

 • Uvolněte se a zhluboka dýchejte. Někdy úzkost nebo strach z toho, že vám není dobře, může zvýšit nevolnost a zhoršit jí.
 • Nepijte, když ležíte – pro tekutinu je tak příliš jednoduché vyjít zpět.
 • Když se chystáte na zvracení obecně začnete slinit nebo se předtím nahromadí trochu tekutin ve vašich ústech a to by mělo být podnět, najít rychle místo na zvracení!
 • Dýchejte. Vždy si pamatujte zhluboka dýchat nosem a vydechovat ústy.
 • Nebuďte příliš aktivní nebo toho budete litovat. Ujistěte se, že si dopřáváte spoustu odpočinku, aby vaše tělo mohlo bojovat s nemocí.
 • Relaxujte a sedněte si na gauč nebo si lehněte do vyhřáté postele. Zabalte se do deky, dobrý nápad je čistý vzduch. Pokud máte střevní chřipku, snažte se používat se všemi svými bacili jednu koupelnu a nenechávejte nikoho jiného vstupovat, protože by jí mohli snadno chytit.
 • Pijte po douškách tekutiny, které jsou průhledné, protože jsou lehčí pro váš žaludek. Žádné kořeněné jídlo.
 • Zkuste si vyčistit zuby, abyste se cítili svěžejší a zbavili se jakékoliv špatné chuti ve vašich ústech!
 • Pijte zázvorový tonik (který je vyrobený z opravdového zázvoru, ne umělé příchuti); pomáhá ulevovat od bolestí žaludku.
 • Pokud je vaše zvracení nebo nevolnost způsobeno migrénou, možná budete chtít zůstat daleko od jasného světla, hlasitých zvuků nebo silných vůní. Vyhýbejte se také čokoládě a mléčným výrobkům.
 • Vždy mějte poblíž sáček nebo odpadkový koš a pokud budete cítit nutkání na zvracení, prostě vstaňte a zhluboka dýchejte.
 • Zůstaňte v blízkosti toalety nebo koše na odpadky a nechoďte hledat žádné potraviny, protože to vaší nemoc jenom zhorší. Jen relaxujte a rozptylte se!
 • Přesuňte se do chladnějšího a svěžejšího prostředí, přelidněné prostory mohou snižovat dostupný kyslík a způsobovat klaustrofobii.
 • Dobrá volba potravin, když začínáte znovu jíst, jsou nanuky a jablečná šťáva. Jsou dost nevýrazné, abyste je mohli jíst, když je vám špatně.
 • Pokud začínáte mít škytavku, nejlepší věc, kterou můžete udělat, je jít do blízkosti koupelny a čekat, protože škytavka může způsobit zvracení.
 • Vezměte si léky předtím, než máte zdrcující nevolnost, aby měly léky šanci fungovat.
 • Jezte suchary nebo krekry – ty pomohou vašemu žaludku, ale nejezte příliš mnoho, nebo se váš stav jen zhorší.
 • Pokud je vám nevolno nebo hladovíte, zůstaňte poblíž kýble a nechoďte hledat potraviny nebo vodu. Nikdy nevíte, kdy vám bude koš chybět.
 • Poznejte příčiny vaší nevolnosti, pokud se vám to stalo někdy předtím, měli byste být schopni to napravit nebo se tomu vyhnout.
 • Snažte se nepít příliš mnoho vody nebo jiných tekutin, jinak se vaše nevolnost může zhoršit.
 • Nemyslete na to, že vám je špatně, protože to způsobí jen to, že se vám bude chtít zvracet ještě víc. Sledování televize může pomoci odvést od toho vaší mysl.
 • Pokud cítíte, že je vám na zvracení, a nemůžete si pomoci, zhluboka dýchejte a relaxujte. Nechte to prostě vyjít a vyhnete se hodně trápení. Pamatujte, že někdy se váš žaludek prostě nemůže vypořádat s určitými potravinami. Nicméně myslete na to, abyste zacílili na sáček nebo koš na odpadky – echete skončit tak, že naděláte nechutný nepořádek na podlaze nebo sami na sobě!
 • Pozice, které pomáhají s menstruačními křečemi, mohou často pomoci i s nevolností. Například si sedněte na kolena, předkloňte se a položte si hlavu na předloktí.
 • Nedělejte žádné hlouposti jako sníst párek v rohlíku a potom jít na 10 jízd na kolotoči. Můžete párek udržet, ale pouze pokud máte opravdu silný žaludek.
Reklama

Varování

 • Pokud jíte rychle, váš žaludek nemusí mít čas, ho všechno udržet; což povede k tomu, že vše půjde zpátky.
 • Pokud si nemůžete pomoci od zvracení, a děláte to pravidelně, jděte okamžitě k lékaři.
 • Zvracení by nemělo být používáno, jako způsob, jak zhubnout. Bulimie je porucha a je velice nezdravá. Vyhledejte lékařskou pomoc.
 • Diabetici by se měli poradit s lékařem před konzumací sladkých sirupů.
 • Pokud jde o léky, vezměte si na zastavení zvracení něco s prochlorperazinem.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Správné myšlení
 • Mentolky, suché krekry nebo toasty
 • Zázvorový tonik nebo jiné čiré tekutiny
 • Čaj, džus nebo sportovní nápoje
 • Kýbl na zvracení
 • Mokrý ručník nebo mokré utěrky
 • Rozptýlení jako je televize, knihy nebo hry


Související články

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 52 485 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 52 485 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama