Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Katétr je lékařský nástroj, který se skládá z dlouhé, tenké trubice, která může obsahovat různé doplňky a sloužit řadě funkcí. Katétry jsou vloženy do těla jako součást mnoha různých léčebných postupů, například jsou používány k diagnostice krvácení urogenitálního (UG) traktu, sledování nitrolebního tlaku, a dokonce i k aplikaci některých léků. Při běžném používání, "vložení katétru" obvykle odkazuje na běžnou praxi vkládání močového katétru do močového měchýře přes močovou trubici pacienta za účelem vypouštění moči. Stejně jako u všech lékařských procedur, i u této základní, je nutné řádné lékařské vzdělání a striktní dodržování bezpečnostních a hygienických postupů. Podívejte se na Krok 1 níže, abyste mohli začít.

Část 1
Část 1 ze 2:
Příprava pro zavedení

 1. 1
  Než začnete, vysvětlete proces pacientovi. Většina pacientů nemá zkušenost se zaváděním nějakého objektu, natož dlouhé trubičky, do jejich močové trubice. I když to není vždy popisováno jako "bolestivé", je to často popisováno jako "nepříjemné", dokonce velice. Z úcty k pacientovi, vysvětlete mu před začátkem kroky postupu.
  • Vysvětlete jednotlivé kroky a co očekávat, můžete také pomoci pacientovi uvolnit se a vyhnout se úzkosti.
 2. 2
  Požádejte pacienta, aby si lehl na záda. Jeho nohy by měly být roztažené a chodidla u sebe. V této poloze na zádech se uvolní močový měchýř a močová trubice, a to ulehčí zavedení katétru. Napjatá močová trubice tlačí na katétr, což má za následek odpor při zavádění a způsobuje bolest a někdy i poškození podkožní tkáně močové trubice. V závažných případech může způsobit krvácení.
  • Pomozte pacientovi dostat se do polohy na zádech, je-li to nezbytné.
 3. 3
  Umyjte si ruce a dejte si sterilní rukavice. Rukavice jsou důležitou součástí OOP (Osobních ochranných pomůcek), které profesionálové používají k ochraně sebe a pacienta při lékařských postupech. V případě katétru, sterilní rukavice pomohou zajistit, aby nebyly zavedeny do močové trubice bakterie, a tělesné tekutiny pacienta nepřišli do styku s rukama lékaře.
 4. 4
  Otevřete obal katétru. Katétry na jedno použití jsou v uzavřených, sterilních soupravách. Před otevřením soupravy se ujistěte, že máte správný katétr pro vaše účely. Budete potřebovat katétr správné velikosti pro vašeho pacienta. Katétry jsou označeny velikostí v jednotkách, tzv. Frenchech (1 French = 1/3 mm [1] ) a jsou k dispozici ve velikostech od 12 (malé) do 48 (velké) Fr. Menší cévky jsou obvykle lepší pro pohodlí pacienta, ale větší katétry mohou být nezbytné na vypuštění husté moči nebo k ujištění, že katétr zůstane na svém místě.
  • Některé cévky mají také specializované doplňky, které jim umožní plnit různé funkce. Například, typ katétru tzv. Folleyův katétr se obvykle používá pro odtok moči, protože obsahuje balónek, který může být napuštěn a zajistí katétr v močovém měchýři.
  • Připravte si také dezinfekční prostředek, bavlněné tampóny, chirurgické roušky, lubrikant, vodu, hadičky, sběrný sáček a lepicí pásku. Vše by mělo být řádně očištěno a/nebo sterilizováno.
 5. 5
  Odezinfikujte a připravte genitální oblasti pacienta. Otřete genitálie pacienta bavlněnými tampony nasáklé dezinfekcí. Opláchněte nebo otřete oblast sterilní vodou nebo alkoholem, aby se odstranily jakékoliv nečistoty. Opakujte podle potřeby. Když skončíte, naskládejte chirurgické roušky kolem pohlavních orgánů tak, aby byl prostor pro přístup k penisu nebo vagíně.
  • U žen se ujistěte, že očistíte stydké pysky a uretrální meatus (zevní ústí močové trubice, nachází se nad pochvou). U mužů, očistěte uretrální otvor na penisu.
  • Čištění by mělo být provedeno zevnitř ven tak, aby nedošlo ke kontaminaci močové trubice. Jinými slovy, začněte na otvoru močové trubice a jemně otírejte krouživými pohyby směrem ven.
  Reklama

Část 2
Část 2 ze 2:
Zavedení katétru do močového měchýře

 1. 1
  Použijte lubrikant na hrot katétru. Pokryjte distální části katétru (2-5 cm část na špičce) velkorysým množství lubrikantu. To je konec, který budete vkládat do otvoru močové trubice. Pokud zavádíte balónový katétr, ujistěte se, že namažte stejně část balónu.
 2. 2
  V případě, že pacient je žena, držte pysky otevřené a vložte katétr do zevního ústí močové trubice. Držte katétr ve vaší dominantní ruce a použijte druhou ruku k rozšíření stydkých pysků tak, že jste schopni vidět zevní ústí močové trubice. Jemně vložte hrot katétru do močové trubice.
 3. 3
  V případě, že pacient je muž, držte penis a vložte katétr do zevního ústí močové trubice. Držte penis v ruce a jemně vytáhněte směrem vzhůru, kolmo k tělu pacienta. Vložte hrot katétru do močové trubice pacienta vaší dominantní rukou.
 4. 4
  Nadále vsunujte katétr, dokud nesedí v měchýři. Délka katétru by měla být jemně sunuta přes močovou trubici do močového měchýře, dokud není vidět moč. Pokud se objeví moč, nadále tlačte katétr do močového měchýře dalších 5 cm, abyste se ujistili, že je katétr proti hrdlu močového měchýře.
 5. 5
  Pokud používáte balónový katétr, nafoukněte balónek sterilní vodou. Použijte stříkačku naplněnou vodou k nafouknutí balónu přes sterilní hadičku připojenou ke katétru. Nafouknutý balónek slouží jako kotva, aby nedošlo k vytlačení katétru při pohybu. Jakmile je nafouknutý, jemně zatáhněte katétr, abyste zajistily, že balón sedí pohodlně proti hrdlu močového měchýře.
  • Množství sterilní vody, kterou můžete použít k nafouknutí balónku, závisí na velikosti balónku na katétru. Obvykle je potřeba asi 10 ml vody, ale pro jistotu vždy zkontrolujte velikost balónku.
 6. 6
  Připojte katétr ke sběrnému sáčku. Použijte sterilní zdravotnické hadičky ke spojení a odvodu moči do sběrného sáčku. Zajistěte katétr ke stehnu nebo břichu pacienta lepicí páskou.
  • Ujistěte se, že je sběrný sáček níže, než močový měchýř pacienta. Katétry pracují s gravitací - moč nemůže téci "do kopce".
  • V lékařském prostředí mohou být katétry ponechány v močovém měchýři až 12 týdnů, než budou vyměněny, ačkoli jsou často odstraněny mnohem dříve. Například některé cévky, jsou odstraněny okamžitě, jakmile vyteče moč.
  Reklama

Tipy

 • Katétry jsou z různých materiálů včetně latexu, silikonu a Teflonu. Jsou také k dispozici bez balónků nebo s různou velikostí balónků.
 • Většina zdravotnických pracovníků dodržuje všeobecná bezpečnostní opatření, mezi která patří nošení rukavic, ochrana obličeje a/nebo očí, a zástěry, při zavádění katétru.
 • Vypouštějte sběrný sáček každých 8 hodin.
 • Vyhodnoťte množství, barvu a zápach moči ve sběrném sáčku.
Reklama

Varování

 • Pozor na následující komplikace: silný zápach, zakalená moč, horečka nebo krvácení.
 • Někteří pacienti mohou být alergičtí na latex. Sledujte reakce.
 • Katétr může být vložen nesprávně, pokud netěsní nebo pokud se objevuje pouze malé množství nebo žádná moč ve sběrném sáčku.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Rukavice (sterilní)
 • Závěsy (sterilní)
 • Roztok na čištění kůže
 • Bavlněné tampony
 • Sterilní voda
 • Lubrikant
 • Katétr
 • Sběrný sáček
 • Lepicí páska
 • Stříkačka

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 9 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 7 250 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 7 250 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama