Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Rektální čípky se používají na širokou škálu lékařských účelů, jako je přenášení léčiv, projímací účely a při léčbě hemoroidů. Pokud jste ještě nikdy rektální čípky nepoužili, můžete mít z procesu zavádění trochu obavy. Nicméně se správnou přípravou, může být tento proces jednoduchý a rychlý.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Příprava čípků

 1. 1
  Vše konzultujte s lékařem. Přestože se čípky dají koupit bez lékařského předpisu, je vždy lepší konzultovat s vaším lékařem užívání nového léku.[1]
  • Je to důležité, pokud trpíte například dlouhodobou zácpou a již jste ji zkoušeli sami léčit čípky. Projímadla by neměla být užívána delší dobu.
  • Také konzultujte s vaším lékařem, než začnete užívat čípky: pokud jste těhotná, kojíte, užíváte další léky, nebo chcete dát čípek dítěti.
  • Také uveďte, že trpíte krutou bolestí břicha nebo je vám na zvracení, nebo pokud jste měli v minulosti na projímadla alergickou reakci.
 2. 2
  Důkladně si umyjte ruce vodou a mýdlem. Choroboplodné zárodky a jiné bakterie jsou schopné napadat imunitní systém přes konečník, pokud dostanou šanci. Proto je doporučeno, abyste si umyli ruce i pokud budete mít na sobě rukavice v průběhu zavádění čípku.
  • Pokud máte dlouhé nehty, měli byste si je ostříhat a zabránit tak poškrábání a jinému poranění rekta.
 3. 3
  Přečtěte si instrukce. Je dostupných několik druhů projímadel, které se liší způsobem zavádění, nebo potřebnou dávkou. Síla projímadla určuje, kolik čípků budete muset použít.
  • Postupujte podle příbalového letáku výrobku a nikdy nepřekračujte doporučené dávkování.
  • Pokud používáte projímadlo na předpis, postupujte podle pokynů vašeho lékaře.
  • Pokud nepotřebujete celou dávku, rozřízněte čípek podélně. Podélný řez umožňuje mnohem jednodušší zavedení, než boční řez.
 4. 4
  Nasaďte si jednorázové latexové rukavice nebo prst. Pokud chcete, můžete použít při zavádění na ochranu rukou latexové rukavice. Není to nutné, ale s rukavicemi se budete cítit pohodlněji při zavádění čípku, zvláště pokud máte dlouhé nehty.
 5. 5
  Pokud je čípek měkký, musíte ho nechat ztuhnout. Pokud je čípek příliš měkký, může být zavádění bolestivé. Z tohoto důvodu je doporučováno, nechat čípek před zaváděním ztuhnout. Existuje několik možností jak to udělat, než odstraníte obal:[2]
  • Dejte čípek asi na 30 minut do lednice nebo mrazáku.
  • Držte čípek několik minut pod proudem studené vody.
 6. 6
  Namažte oblast kolem konečníku vazelínou (volitelné). Možná budete chtít namazat kůži v okolí pro snadnější zavádění. Použijte vazelínu nebo jiné krémy nebo krém doporučený vašim lékařem.[3]
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Zavádění čípku

 1. 1
  Lehněte si na bok. Jeden ze způsobů jak zavést čípek je v poloze na boku. Položte se na levý bok a přitáhněte pravou nohu vzhůru k hrudníku.
 2. 2
  Zaveďte čípek do rekta. Zdvihněte pravou (horní) hýždi, abyste otevřeli rektum, zjednodušíte tím zavádění. Zavádějte čípek podélně, pro snadnější průchod. Zatlačte ho dovnitř pomocí ukazováčku u dospělých nebo malíčku u dětí.
  • Snažte se zatlačit čípek nejméně 2,5 cm do konečníku u dospělých.
  • Snažte se zatlačit čípek nejméně 1,25 - 2,5 cm do konečníku u dětí.
  • Ujistěte se také, že jste čípek zatlačili přes svěrač. Pokud čípek není zaveden přes svěrač, může nakonec vypadnout, místo aby se rozpustil v těle.
 3. 3
  Na několik sekund po zavedení čípku, stiskněte pevně hýždě. Zabrání to čípku vypadnout.[4]
  • Možná budete chtít zůstat několik minut po zavedení čípku ležet.
 4. 4
  Počkejte, až se projeví účinek léku. V závislosti na čípku, to obvykle trvá 15 minut až 1 hodinu, aby se projevil účinek a způsobil pohyb střev.[5]
 5. 5
  Sundejte si rukavice a důkladně si umyjte ruce. Použijte teplou vodu a mýdlo a mydlete se alespoň 30 sekund, pak řádně opláchněte.
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Zavedení čípku ošetřujícím personálem

 1. 1
  Požádejte pacienta, aby si lehl na bok. Nejjednodušší poloha pro zavedení čípku je na boku s koleny pokrčenými směrem k hrudníku.[6]
 2. 2
  Připravte se na zavedení čípku. Uchopte čípek jednou rukou, mezi ukazovák a palec.[7] Druhou rukou nadzdvihněte pacientovu hýždi tak, abyste viděli konečník.[8]
 3. 3
  Zaveďte čípek. Pro zavedení čípku u dospělých použijte ukazovák, pro zavedení čípku u dětí použijte malíček a jemně čípek zaveďte zaobleným koncem do konečníku.
  • U dospělých zaveďte čípek alespoň 2,5cm do konečníku.
  • U dětí zaveďte čípek alespoň 1cm - 2,5cm do konečníku.
  • Pokud nezavedete čípek dostatečně hluboko (za svěrač), je velmi pravděpodobné, že jej pacient z konečníku snadno vytlačí.
 4. 4
  Nechte hýždě sevřené alespoň 10 minut.[9] Abyste se ujistili, že čípek nevyklouzne, jemně pacientovi stiskněte hýždě k sobě. Tělesnou teplotou se čípek rozpustí a látky v něm obsažené začnou účinkovat.
 5. 5
  Sundejte si rukavice a důkladně si umyjte ruce. Za použití teplé vody a mýdla si vydrhněte ruce po dobu alespoň 20 vteřin a poté si ruce důkladně opláchněte..

Tipy

 • Čípek byste měli zavést co nejdříve. Pokud budete držet čípek příliš dlouho, může ve vašich rukách začít rozehřívat.
 • Pokud čípek vypadl z konečníku, nezavedli jste ho dostatečně daleko.
 • Ujistěte se, že se dítě nehýbe, zatímco vy zavádíte čípek.
 • Čípek také můžete také zavést vestoje. V tomto případě, rozkročte nohy od sebe a mírně podřepněte. Zatlačte čípek prstem do konečníku.

Varování

 • Ujistěte se, že jste si důkladně umyli ruce před a po zavádění čípku. Výkaly obsahují bakterie, které mohou způsobit onemocnění.

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 23 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 27 292 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 27 292 krát.

Pomohl vám tento článek?