Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Znáte lepší osvěžení uprostřed letního odpoledne než skvěle vychlazenou, kyselou a křupavou okurku? Ať už si s ní rádi vylepšíte sandwich nebo ji jen tak schroupete na svačinu, nic tolik nekřičí starými dobrými časy, jako spižírna s policemi, které přetékají zavařenými nakládačkami. Spousta lidí, od domácích kutilů až po babičky, nakládá kyselé okurky a udržuje tak spíž plnou a rodinu spokojenou.

Část 1
Část 1 ze 3:

Příprava okurek

 1. 1
  Sežeňte nějaké okurky. Obvykle se k zavařování používají klasické "nakládačky", které se všeobecně doporučují pro svou křupavou a nasládlou chuť. Na jednu dávku budete potřebovat asi 1-1.5 kilogramu okurek, ale záleží skutečně jen na vás.
 2. 2
  Omyjte a zpracujte okurky. Důkladně je opláchněte a nakrájejte na vámi požadovaný tvar. Můžete je krájet na kolečka, kostky, delší klínky nebo je jednoduše nechte vcelku. Necháte-li je pro zavařování vcelku, nezapomeňte odříznout stopku.[1]
 3. 3
  Okurky nasolte. Vložte své celé nebo krájené okurky do soli s ledem a uskladněte je v lednici na dalších 24 hodin. Dodáte jim tak na kýžené křupavosti a chuti.
  • K okurkám v míse nasypte 3-4 lžičky soli a stejné množství ledu. Potom mísu překryjte vlhkým ručníkem, utěrkou nebo potravinářskou fólií a dejte chladit do lednice, zatímco si budete připravovat další ingredience a potřeby.
 4. 4
  Namíchejte si lák, do kterého budete okurky nakládat. Při nakládání okurek je důležité udržet poměr vody a octa v láku 1:1. Záleží samozřejmě na množství vašich okurek, ale litr láku by měl být více než dostatečný. Navíc ho vždycky můžete snadno přidělat. Vhodný je obyčejný bílý ocet, ale můžete použít třeba i jablečný ocet nebo jakýkoli jiný, který máte raději. Do směsi octa a vody přidejte 1-5 lžiček soli.
  • Ingredience smíchejte v pánvi nebo hrnci. Zahřívejte na plotně a přiveďte k varu. Potom zmenšete plamen a udržujte stálou teplotu. Pro nakládání okurek je důležité udržet lák ve varu.
  • Pro nakládání se často používají různé komerční produkty, které mají zajistit přidanou křupavost. Takové přípravky jsou většinou na bázi chloridu vápenatého. Pokud ale chcete udržet své okurky plně přírodní, můžete jako alternativu použít listy vinné révy. Prostě je přihoďte do sklenic a oni už se postarají o to, že vaše okurky nezměknou.
 5. 5
  Připravte nakládací koření. Výsledná chuť a použité koření záleží skutečně jen na vašich preferencích, ale mezi přísady tradiční směsi patří celý pepř, koprové semínko, drcený nebo krájený česnek a trochu najemno krájené chilli papričky (pokud si libujete v pikantnějších příchutích). [2]
  • Do láku můžete přidat nějaké sušené bylinky nebo přisypte předpřipravenou kořenící směs až po naplnění sklenic lákem, těsně před vložením okurek. Obě metody jsou vhodným způsobem ochucování okurek, ale použijete-li koupené balíčky s kořením, zajistíte stejnou a rovnoměrnou chuť v každé jednotlivé sklenici.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Příprava sklenic

 1. 1
  Nejdříve stanovte množství sklenic, které budete potřebovat. Práci vám značně usnadní zavařovací sklenice s širokým hrdlem, do kterých okurky se vším kořením snadno naskládáte. Množství sklenic odhadněte. Pomůckou může být, že do litrové sklenice se vejdou zhruba 4 velké okurky, ale záleží samozřejmě na velikosti těch vašich. Pro jistotu si připravte několik sklenic navíc. Nezapomeňte koupit ke sklenicím dostatečné množství víček, ty se totiž narozdíl od sklenic nedají použít pro zavařování opakovaně.
  • Nejprve naskládejte všechny sklenice, gumičky, víčka i zavařovací hrnec do myčky a důkladně je umyjte, aby na nich nezůstaly žádné nečistoty nebo nánosy. Potom sklenice zkontrolujte, jestli nejsou někde prasklé.
 2. 2
  Ve velkém hrnci přiveďte k varu dostatek vody pro zakrytí sklenic. Na dno hrnce umístěte zavařovací rošt, který udrží sklenice nad extrémně rozpáleným dnem a zabrání tak jejich prasknutí. Potom na něj sklenice naskládejte a zavařujte alespoň pět minut.
  • Nezavařujte víčka. Gumové těsnění by se varem zničilo. Na vedlejší plotně nebo v mikrovlnce můžete zahřát vodu těsně pod bod varu a víčka v ní sterilizovat.
 3. 3
  Vytáhněte z hrnce zavařovacími kleštěmi sklenice a postavte je na utěrku. Naskládejte je přímo vedle sebe na vaší kuchyňskou linku nebo jinou pracovní plochu, aby pro vás byly všechny snadno dostupné--potřebujete mít po ruce všechny sklenice, víčka, gumičky i lák. Celý proces probíhá poměrně rychle, proto je lepší požádat o pomoct nějakého asistenta.
 4. 4
  Umyjte si ruce a potom nacpěte sklenice okurkami. Okurky vyndejte ze solného nálevu a osušte je. Potom je začněte skládat do sklenic a snažte se nechat asi 1.5 centimetru prostoru pod hrdlem.
  • Teď je vhodná chvíle na koření. Opět-můžete ho vyskládat a nasypat na dno sklenic nebo ho rozmíchejte přímo v láku. Také je příležitost doplnit okurky čerstvými ingrediencemi, jako je drcený česnek nebo hroznové listy.[3]
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Plnění sklenic

 1. 1
  Naběračkou přelijte okurky ve sklenici horkým lákem. Můžete si pomoct menším trychtýřem nebo lák lijte z naběračky přímo do sklenice, pokud si věříte, že nepolijete sebe ani okolní pracovní plochu. Naplňte sklenici lákem tak, aby v něm byly všechny okurky i další ingredience ponořené (asi 1-1.5 cm od okraje).
  • Musíte se ujistit, že jsou okurky v láku skutečně úplně ponořené. Všechny okurky, které zůstanou nad hladinou, by se zkazily a tím pravděpodobně znehodnotily obsah celé sklenice. Dobrým pomocníkem můžou být zmíněné hroznové listy, kterými můžete okurky zatlačit ke dnu a list ve sklenici nechat, aby všechno překrýval.[4]
 2. 2
  Zavíčkujte sklenice a přidejte gumičky. V horké vodě namočte čistý hadřík a omyjte hrdla sklenic od láku, který na nich ulpěl při nalévání. Potom pevně zavíčkujte.
 3. 3
  Všechny sklenice po uzavření víčkem dejte vařit do sterilizačního hrnce. Udržujte je narovnané a použijte dostatečné množství vody (hladina 1.5 centimetru nad sklenicemi). Pokud vám nezbyl dostatek vody po sterilizaci víček, přilijte jí více. Přiklopte pokličkou a nechte vařit na velkém plameni.
  • Po pěti až patnácti minutách stáhněte hrnec z plotny a nechte stát, dokud voda nepřestane vařit a trochu se neochladí. Použijte zavařovací kleště a přendejte sklenice z hrnce na utěrku, kterou jste si předem na pracovní ploše připravili. Takto je nechte stát 24 hodin.
  • Neodstraňujte víčka a nepokoušejte se je ani utáhnout. Pokud uslyšíte charakteristický zvuk pukání ("pop"), znamená to, že jsou sklenice dobře uzavřené.
 4. 4
  Na nálepku napište datum výroby a přilepte ji na víčko. Správně zavařené okurky vám vydrží uskladněné i více než jeden rok. Udržujte je v chladném, suchém prostředí mimo sluneční svit.
  • Než sklenice přendáte do lednice, nechte je 10-14 dní odležet. Dokončíte tím celý proces nakládání. Pokud už své chutě nemůžete udržet na uzdě, okurky otevřete, ale nezapomeňte, že mnohem lepší chuť budou mít až po několikadenním uležení. Po uplynutí uvedené doby je můžete dát vychladit do ledničky a začít si pochutnávat na vynikající a osvěžující svačině.
  Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Zavařovací hrnec
 • Zavařovací rošt
 • Sklenice
 • Kovová víčka
 • Gumičky nebo těsnění
 • Trychtýř
 • Zavařovací kleště
 • Plotnu
 • Utěrky/Ručníky
 • Magnet nebo magnetický zvedák na sklenice
 • Etikety/nálepky

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 3 669 krát
Kategorie: Ovoce a zelenina
Stránka byla zobrazena 3 669 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama