Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Má vaše miminko škytavku? Přináší vám konec kojení vašeho děťátka pokaždé frustraci? Škytavka je u miminek naprosto normální, ale stejně normální je i touha se jí zbavit. Zde je několik tipů, jak se škytavkou rychleji zatočit.

Metoda 1 ze 3:
Změna stravovacích návyků

 1. 1
  Zkuste kojit. Ke škytavce dochází po podráždění bránice.[1] Popíjení menšího množství mléka, které při kojení teče pomalu, nechává bránici čas si oddychnout, takže se přestává cukat a vrací se ke svému obvyklému pohybu.
 2. 2
  Pokud ke škytavce došlo samovolně, zkuste miminko nakrmit. Princip je stejný; polykání potravy napomáhá uklidnění bránice, která vypadla z rytmu. Svému miminku můžete dát například:
  • Přesnídávku
  • Rýžovou kaši
  • Rozmačkané banány
 3. 3
  Pokud je vaše děťátko dostatečně velké, zkuste mu dát napít. Spousta lidí doporučuje pít „naopak“ (tj. v předklonu, napůl vzhůru nohama), což je pro vaše miminko samozřejmě jak těžké, tak i nebezpečné. Nejlepší je dát mu lahev s vodou (např. s dudlíkem), nebo i hrneček s násoskou, pokud je už větší.
 4. 4
  Zpomalte krmení. Pokud miminko pije příliš velké množství mléka příliš rychle, roztáhne se mu žaludek, což spustí v bránici škytavku. Zkuste miminko namísto velkého krmení krmit jen zpola, ale dvakrát tak často.[2] Vypije tak najednou menší množství mléka, a tím utne škytavku, ještě než se stačí rozvinout.
 5. 5
  V polovině kojení přerušte a nechte miminko odříhnout. Dalším způsobem, jak zpomalit krmení, je přerušit ho v polovině. Ve chvíli, kdy byste miminko přemístili z jednoho prsu k druhému, udělejte přestávku a nechte ho odříhnout, než budete pokračovat na druhé straně. Pokud ho krmíte lahvičkou, přerušte krmení v polovině lahvičky a nechte miminko odříhnout. Tímto mu dáváte možnost trochu mléka strávit, což sníží pravděpodobnost, že se přejí a začne škytat.[3]
 6. 6
  Posaďte miminko během kojení vzpřímeně. Je možné, že se mu žaludek při jídle rozpíná proto, že při něm spolyká příliš mnoho vzduchu. Změna polohy může tomuto problému zamezit. Posaďte ho do přímější polohy (v úhlu cca 30-45°), díky čemuž se mu vzduch nebude moct v žaludku ukládat a působit tím stahy bránice.
 7. 7
  Ujistěte se, že je miminko dobře přisáté. Pokud ústa vašeho děťátka nejsou pevně přisáta k vaší bradavce, je možné, že během kojení polyká vzduch. Slyšíte během kojení spoustu hltání a klokotu? Pokud ano, zkuste zapracovat na jeho způsobu přisátí, které zajistí lepší těsnění okolo bradavky.
 8. 8
  Omezte přístup vzduchu při krmení lahvičkou. Pokud budete držet lahvičku v 45° úhlu, vzduch se bude ukládat na jejím konci, díky čemuž ho vaše děťátko nebude moct tak snadno polykat. Můžete také koupit lahvičku navrženou pro omezení množství vzduchu uvnitř.[4]
  Reklama

Metoda 2 ze 3:
Použití neověřených metod

 1. 1
  Zkuste trošku cukru. Toto řešení možná vychází z babských rad, ale zároveň ho si za ním stojí řada lékařů.[5] [6] Umístěte trošku cukru na dudlík nebo na svůj prst. Zlehka svůj prst/dudlík olízněte a ponořte ho do cukřenky. Nechte ho miminko několik minut sát a škytavka pravděpodobně odezní.[7] Vysvětlení (zatím zcela nevědecké) je, že námaha vynaložená na spolknutí granulovaného cukru naruší stahy bránice a přivede ji zpět do normálního stavu.
  • Pozor: zkuste dát miminku trošičku cukru pod jazyk a nechte je ho spolknout, než se stihne rozpustit.
  • Můžete také namočit dudlík do cukru a vložit ho miminku do úst.
 2. 2
  Namasírujte děťátku záda. Jemná masáž mu uvolní svaly, což dá i bránici signál k uvolnění. Pohybujte mu dlaň na zádech směrem vzhůru od beder až po ramena, nejlépe dokud je děťátko stále vzpřímené. Tato technika začne působit až po několika minutách.
 3. 3
  Nechte miminko odříhnout. Pomůže mu to zbavit se všeho přebytečného vzduchu. Většinou si na závěr ještě jednou nahlas škytnou. [8]
 4. 4
  Zkuste medicínu pro nemluvňata proti bolesti břicha. Ačkoli její účinnost proti škytavce není doložená, řada rodičů používá kapky proti bolesti břicha dětí na utišení různých trávicích neduhů.
  • Rozpusťte kapky v trošce vody a podejte je kapátkem. Pamatujte ale, že vaše dítě může být alergické na jednu z látek, které mohou být v kapkách obsaženy, mj. alkohol, zázvor, kopr, fenykl atd. [9]
 5. 5
  Držte miminko pokud možno zcela vzpřímeně, nebo pokud už samo vstává, držte ho přitom za ruce. Je možné, že vaše děťátko trpí po jídle refluxem. V tomto případě vám lékař pravděpodobně doporučí držet ho 30 minut po jídle ve vzpřímené poloze.
 6. 6
  Rozptylujte své miminko. Pokud se během škytavky své dítě pokusíte rozptýlit hrou nebo hračkou, nejen že jim to udělá radost, ale dokonce to může škytavku zastavit.
  • Zahrajte si na jukanou
  • Dejte miminku chrastítko
  • Dejte mu kousátko
 7. 7
  Neuchylujte se k následujícím metodám. Následující metody sice také vychází z oblíbených babských rad, ale zároveň mohou dětem ublížit, a proto je nejlepší se jich vyvarovat.[10] Zahrnují mimo jiné:
  • Vylekání děťátka (co působí na dospělé často nepůsobí na děti)
  • Přitlačení na fontanelu
  • Přitlačení na oční bulvy
  • Tahání za jazyk
  • Plácání na záda
 8. 8
  Pokud nic nezabere, počkejte. Škytavka je sice otravná, ale téměř nikdy není příznakem závažného problému. Pokud vám miminko škytá déle, než několik hodin, nebo déle než jeden den, je možné navštívit dětského lékaře. Ovšem medicína, kterou lékař předepíše většině rodičů, je stará dobrá trpělivost.
  Reklama

Metoda 3 ze 3:
Zjištění refluxu u miminek

 1. 1
  Přezkoumejte další možné symptomy vašeho děťátka. Škytavka je občas způsobena gastroezofageálním refluxem. Jedná se o běžné onemocnění, kdy se dítěti obsah žaludku vydáví zpět do jícnu, což vyvolává bolest a škytavku. Pokud miminko trpí škytavkou neustále, může za tím stát reflux. Další symptomy, kterých byste si měli všimnout, jsou:
  • Koliky
  • Bolest žaludku
  • Časté vychrchlávání
 2. 2
  Poraďte se se svým dětským doktorem. Pokud máte podezření, že vaše dítě trpí refluxem, je důležité konzultovat lékaře, který vám sdělí, jak postupovat v léčbě. Často se ale jedná o přechodný stav, takže vám lékař poradí vyčkat, než pomine. [11]
  Reklama

Tipy

 • Novorozeňatům může být škytavka velice nepříjemná. Zkuste ho nakojit nebo ho chovat, dokud se neuklidní. Může to pomoci uvolnění svalů.
 • Škytavka vašeho děťátka nakonec pomine sama od sebe.
 • Mluvte na své miminko; když na něj budete hovořit, rozptýlí se a přestane škytat.
Reklama

Varování

 • Nelekejte své děťátko a nesnažte se ho rozplakat. Možná mu to pomůže zbavit se škytavky, ale dlouhodobě mu to může spíše uškodit.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 2 458 krát
Kategorie: Děti
Stránka byla zobrazena 2 458 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama