Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Počítače s OS Windows se většinou postupem času zpomalují. Ať už používáte textové editory nebo tabulky, brouzdáte po internetu, nebo hrajete hry, pevný disk se vám zaplní nepotřebnými soubory, které se často samy od sebe nesmažou. Pevné disky se kvůli tomu mohou postupem času opotřebovat. V tomto článku se dozvíte, jak tomu předejít a jak počítač zrychlit zdarma, nebo téměř zdarma.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:
Uvolnění zdrojů

  1. 1
    Vypněte všechny nepodstatné procesy. Podívejte se na pravou stranu panelu, vedle data, času a systémových ikon. Uvidíte skupinu malých ikon, kterým se říká „upozornění“ nebo „systémy“. Každá z těchto ikon představuje program, který je částečně nebo úplně spuštěn, nebo je spuštěn na pozadí. Bez ohledu na stav programů každý z nich využívá paměť a výkon procesoru. Když zavřete nebo zrušíte všechny tyto procesy, uvolníte tím zdroje počítače a zrychlíte aplikace, které chcete používat. Otevřete si správce úloh a klikněte na Procesy. Potom vypněte všechny procesy, které nepotřebujete.
  2. 2
    Vypněte nepotřebné vlastnosti plochy, které mají pouze grafické funkce. Oblé rohy oken, vyjíždění menu a 3D styly na moderních plochách vyžadují spoustu výkonu a mohou oslabit starší počítače. Zkuste tyto grafiky vypnout:
  3. 3
    Proveďte reboot počítače. Některé programy neuvolňují po vypnutí paměť tak, jak by měly. Tento problém se vyskytuje u několika operačních systémů. I když restartujete počítač, paměť se neuvolní. Počítač se musí úplně vypnout a znovu zapnout. Když si program říká o paměť, operační systém mu ji přidělí. Tuto paměť potom nemohou využívat ostatní programy. Programy, které fungují správně, paměť po vypnutí většinou uvolní, ale některé programy to nedělají. Tento „únik paměti“ způsobuje chyba programování. Únik paměti je dobře znát, když program využívá abnormální množství zdrojů, protože si stále říká o další paměť a neuvolňuje tu, která mu již byla přidělena. Je tedy nutné ukončit všechny procesy a programy, i když některé programy není možno uzavřít. Když vypnete celý počítač, operační systém zapomene, která paměť není volná, takže po zapnutí počítače budete mít zase spoustu volné paměti.
  4. 4
    Vysypejte koš. Když smažete soubory z disku, nesmažete je tím úplně, pouze je přesunete na jinou část disku, ze které je budete moci znovu obnovit. Tato část se nazývá Koš a většinou má ikonu na ploše. Než koš vysypete, podívejte se, co obsahuje. Až bude koš vysypaný, místo na disku se uvolní a nebude téměř možné získat smazané soubory zpět. Tento krok ovšem zrychlí váš počítač pouze v případě, že máte pevný disk téměř plný.
  5. 5
    Odinstalujte aplikace, které nepotřebujete. Když máte v počítači nainstalované programy a aplikace, některé soubory jsou zapsány ve struktuře operačního systému a v rejstříku Windows se objeví spousta změn. Většinu z těchto změn uživatel nepozná. Pokud tyto nepotřebné soubory chcete odstranit, musíte všechny zbytečné programy a aplikace odinstalovat v Ovládacím panelu pod záložkou Přidat nebo odebrat program, nebo Programy a vlastnosti. Existují aplikace a programy, které vám mohou pomoci odinstalovat programy, které není možné odinstalovat běžným způsobem, nebo které se nesmažou úplně. Mezi tyto programy patří například Revo Uninstaller Pro a CCleaner.
  6. 6
    Spusťte Kontrolu chyb na všech discích. Klikněte pravým tlačítkem na Tento počítač a vyberte Vlastnosti a potom Nástroje. Klikněte na Kontrolu chyb a vyhledejte si na disku poškozené soubory, které mohou počítač zpomalovat. Varování: Pokud máte SSD disk, kontrolu nespouštějte.
  7. 7
    Defragmentujte všechny disky. Klikněte pravým tlačítkem myši na Tento počítač a vyberte Vlastnosti a potom Nástroje. Vyberte Defragmentovat a spusťte utilitu, která vyčistí fragmenty souborů a spojí volné místo na disku. Poznámka: U SSD disků to není nutné. Defragmentaci byste měli provádět alespoň jednou týdně a pokud počítač používáte často, klidně i častěji. Některé verze Windows umožňují automatickou defragmentaci. Tento proces může trvat několik minut, nebo i hodinu, podle toho, jak velké disky máte a kolik volného místa na nich máte. Spusťte proces defragmentace například přes noc. Po dokončení se značně zlepší rychlost vašeho počítače a zapisování souborů. Existují také defragmentační programy, které jsou zdarma. Dobrým příkladem takového programu, který umožňuje automatickou defragmentaci, je Smart Defrag 2, který najdete na iobit.com.
  8. 8
    Nainstalujte si antivirový program a pravidelně ho aktualizujte. V dnešní době je naprosto nezbytné mít kvalitní antivirový program. Můžete si vybrat z nepřeberného množství placených, ale i freeware programů. Tři nejpopulárnější AV programy zdarma jsou Avast!, AVG a Avira AntiVir. Všechny tyto programy mají možnost pravidelného kontrolování disku a ochrání vás před nejnovějšími viry. Při instalaci AV programu se vám počítač zpomalí, ale ne tak moc, jako kdybyste chytili virus.
  9. 9
    Nainstalujte si Ad Block program. Tyto programy nejen blokují reklamní a zavirované stránky, ale také omezují prostor na disku a uvolňují paměť pro webové prohlížeče, protože neumožňují stahování reklam.
  10. 10
    Najděte a odstraňte dočasné soubory. Dočasné soubory se používají pro podporu některých aplikací a když je už není potřeba, pouze zabírají místo na disku. Otevřete si: C:\Documents and Settings\<username>\Local Settings\Temp" (Windows XP), "C:\Users\<username>\AppData\Local\Temp" (Windows Vista), nebo "%TEMP%“ a smažte všechny soubory z dané složky. Pokud se vám některé soubory nepodaří smazat, smažte alespoň všechny ostatní. Uvolníte tím spoustu místa na disku. Dočasné internetové soubory byste měli také smazat. Postupujte ale opatrně, protože smazáním dočasných souborů byste mohli narušit několik programů. Také byste mohli přijít o neuloženou práci v otevřených programech.
  11. 11
    Buďte realisté. „Výkonné“ počítače zakoupené před pěti lety mohou sice spustit nejnovější verzi Windows, ale to neznamená, že budou fungovat rychle. Uvědomte si, že uvedené minimální požadavky na systém jsou skutečně pouze minimální. Nejlepší je nastavit systém na Doporučený systém. Technologie stále postupuje a zdá se, že se výrobci neustále předhánějí v tom, kdo přijde s výkonnějším strojem. Bez ohledu na to ale nové softwary většinou vyžadují také nový hardware. Pokud jste zoufalí, protože máte velmi pomalý počítač, pravděpodobně bude na čase si pořídit nový.
  12. 12
    Nastavte si počítač na Vysoký výkon. Hodí se to hlavně u laptopů a netbooků, u kterých tímto lze zrychlit procesor podle nastavení energie (a pokud používáte baterii).
  13. 13
    Vyčistěte primární disk. Klikněte na Start a napište „cleanmgr“. Potom stiskněte Enter. Vyberte si svůj primární disk (ve většině případů je to disk C:/) a proveďte scan, který zjistí nepotřebné soubory. Po několika vteřinách se vám ukáže seznam nepotřebných a starých souborů, které budete moci smazat.
    Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 2:
ّZměny hardwaru

  1. 1
    Postupujte opatrně. Mnoho z tipů v této sekci zahrnuje zvýšení kapacit hardwaru nad standardní limity. Malé změny většinou nemívají negativní dopad, ale když to přeženete, mohli byste si poškodit komponenty počítače.
  2. 2
    Zkontrolujte si teplotu počítače. Příliš mnoho tepla plýtvá energií počítače, zkracuje životnost komponentů a způsobuje různé chyby. Pokud se vám počítač přehřívá, pravděpodobně vám hardware nefunguje tak dobře, jak by měl. Když nastavíte vyšší rychlost větráků počítače, podaří se vám počítač ochladit. Nevýhodou je to, že větráky budou hlučnější a dříve se opotřebují. Další možností je vysát prach, který se usazuje v počítači a očistit komponenty procesoru, grafické karty a základní desky. Nefoukejte do počítače žádný vzduch, protože byste ho tím ještě více kontaminovali a nebylo by potom možné ho vyčistit. Tuto metodu byste měli provádět pouze s vypnutým počítačem odpojeným ze zásuvky.
    • Použijte program SpeedFan, který vám bude monitorovat teplotu počítače a automaticky upraví rychlost větráků.
  3. 3
    Přetaktujte si paměť. Někdy je možné zvýšit paměť počítače a tím zlepšit i jeho výkon. Nevýhodou je to, že to může poškodit vaši RAM. Pokud chcete změnit šířku pásma své paměti, otevřete si menu BIOS a podívejte se na možnost RAM Frequency. Ne všechny paměti RAM je možné přetaktovat a také to může mít špatný vliv na váš systém. Při zvyšování frekvence si vždy zkontrolujte teplotu počítače.
  4. 4
    Přetaktujte procesor. Přetaktování procesoru je vcelku složitý proces, ale pokud máte potřebný hardware a dobré chlazení, může se vám podařit značně zrychlit počítač. Špatně provedené přetaktování může zvýšit riziko selhání hardwaru.
  5. 5
    Přetaktujte grafickou kartu. Pokud na počítači hrajete 3D hry nebo pouštíte videa na HD, pomůže vám přetaktovat grafickou kartu. Když si ale nedáte pozor, zvýšíte riziko poškození karty. Najděte si nějaký článek s přesným postupem přetaktování.
    • Při přetaktování si vždy kontrolujte teplotu počítače!
  6. 6
    Upravte si nastavení her. Nejde sice přímo hardwarový tip, ale může vám to pomoci zvýšit výkon počítače při hraní her. Nastavte si grafickou kvalitu na nízkou. Hry sice nebudou vypadat tak hezky, ale nebudou se vám sekat a nebudete si muset kupovat nový počítač.
    Reklama

Tipy

  • Uvědomte si, že některé z těchto kroků se hodí pouze pro určité verze Windows.
  • Pokud se vám po spuštění některých utilit zobrazí „Přístup zamítnut“, nebo „Nemáte oprávnění spravovat tyto utility“, pravděpodobně máte v počítači malware. Tyto zprávy vypadají realisticky, ale jsou v podstatě projevem toho, že máte počítač infikovaný virem. Dalším příznakem virů je samovolné otvírání pornografických webových stránek, nebo stránek, které jste si nenastavili.
  • Dokupte si paměť. Není to sice zdarma, ale pomůže vám to značně posílit výkon počítače, zejména pokud máte RAM 1 GB nebo méně. Když do počítače přidáte další paměť, počítač nebude muset zapisovat a číst z disku. Zkontrolujte si dokumentaci základní desky a zjistěte si, jakou doplňkovou paměť byste si měli koupit. Pokud tyto informace nezjistíte, stáhněte si Crucial System Scanner, který vám je zjistí a doporučí vám vhodný upgrade. Systémy s menší pamětí (256 MB – 1 GB) se značně zrychlí, když k nim přidáte paměť 2 GB nebo více (protože to představuje 100-400% nárůst paměti). Systémy s pamětí 2 GB se mohou také zrychlit, ale ne tak výrazně.
  • Přeinstalujte Windows. Může být snadnější přeformátovat disk a znovu nainstalovat Windows. Nejprve si ovšem zálohujte všechna důležitý data a připravte si instalační disky. Formátováním smažete všechna data na discích, takže si budete muset přeinstalovat všechen software a obnovit soubory ze zálohy.
  • Pravidelně aktualizujte systém, hlavně bezpečnostní updaty, které zajistí, že nechytnete viry, které by vám zpomalily počítač.
  • Udržujte svůj počítač v chladu. Když se počítač přehřeje, zrychlí se větrák procesoru. Pokud je ale procesor stále horký, počítač se zpomalí, aby se procesor nepoškodil. Když budete počítač vypínat vždy, když ho nebudete používat a budete ho mít v chladné místnosti, bude stále rychlý.
  • Zkuste si nainstalovat jiný operační systém. Pokud máte pomalý nebo starý počítač, zkuste přejít na Linux. Budete se s ním muset naučit pracovat, ale možná to bude stát za to.


Reklama

Varování

  • Nemažte žádné soubory, které nepoznáváte. Mohou to být důležité systémové soubory.
  • Zbavte se statické elektřiny. Než budete sahat na komponenty uvnitř počítače, dotkněte se nějakého uzemněného zdroje (kovového rámu nebo ohřívací trubky). Statická elektřina by vám mohla projít rukama a poškodit elektronické součástky v počítači.
  • Dávejte si pozor na MSConfig. Když budete používat MSConfig na cokoli jiného, než řešení problémů, mohli byste tím počítač poškodit. Autoruns vám umožní to samé a ještě více, včetně permanentního odstranění nepotřebných záznamů. *Protože toho ale víc dokáže, je také nebezpečnější, než MSConfig. Pokud si něčím nejste jistí, zjistěte si co nejvíce informací a nic neodstraňujte, dokud nebudete mít jistotu, že to nepotřebujete.
  • Stahujte si soubory pouze z důvěryhodných zdrojů. Nejlepší je stahovat přímo z webových stránek vývojářů. Anonymní stránky mohou obsahovat viry.
  • Nestahujte si žádný software, který slibuje zrychlení počítače. Tyto soubory počítač naopak zpomalují a zabírají RAM.
  • Než budete otvírat počítač, vypněte ho a vytáhněte ho ze zásuvky. Vyhnete se tak kopnutí nebo poškození komponent počítače.
  • Nepoužívejte čističe rejstříků. Tyto programy mohou být nebezpečné. Může se zdát, že jsou legitimní, ale po chvíli užívání vám mohou fragmentovat rejstřík. Pokud máte pocit, že je nutné rejstříky vyčistit, udělejte si zálohu a potom proveďte defragmentaci. Rejstřík není nutné čistit, takže byste tím mohli počítač pouze poškodit.
Reklama

Pomohl vám tento článek?

Reklama