Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Pokud jste nikdy nezdobili žádné jídlo, pravděpodobně nevíte, kde začít. Nebojte se, je to jednoduché. Někdy stačí, když si najdete nějakou barevnou přísadu – nemusíte vymýšlet nové recepty. Pokud potřebujete inspiraci, zkuste některé z našich kreativních nápadů.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:

Vyberte si zdobení

 1. 1
  Pokud to bude možné, používejte jedlé věci. Ozdoba na jídle není jen dekorace – může jídlu dodat skvělou chuť a zajímavou texturu. Když budete používat jedlé druhy zdobení, lidé nebudou muset z jídla nic sundávat.
 2. 2
  U nejedlých ozdob musí být na první pohled jasné, že se nedají jíst. Koktejlové deštníčky a narozeninové svíčky patří mezi nejčastěji používané nejedlé ozdoby, které není snadné nahradit jedlými přísadami. Tyto věci jsou ale na první pohled nejedlé a dají se z jídla snadno odstranit, takže v podstatě neexistuje riziko, že by je někdo snědl. I všechny ostatní nejedlé přísady musí být rozpoznatelné na první pohled.
 3. 3
  Rozhodněte se, zda použijete silné chuti, nebo nebudete jídlu dodávat žádnou chuť navíc. Pokud chcete zdobit jídlo, které je relativně bez chuti, použijte bylinky a koření. Pokud ovšem máte jídlo, které má samo o sobě výraznou chuť, nemusíte ho zdobit kořením ani aromatickými bylinami, aby zdobení nepřebilo chuť jídla. [1]
 4. 4
  Zkoušejte různé barvy a textury. Vyberte si nějakou barvu, která bude v kontrastu s barvou jídla, aby bylo zdobení dobře vidět. K jemnému jídlu můžete například přidat trochu syrové zeleniny.
  • Zkuste například plátky rajčat a okurek, nebo dvě různé barvy želatinových kostek.
 5. 5
  Naaranžujte zdobení na jídlo. Když bude zdobení na kontrastním podkladu, bude lépe vidět. Pokud je jídlo barevné, dejte zdobení přímo na talíř nebo do misky. Většina barevných druhů zdobení se dobře vyjímá na bílém nádobí, ale některé budou vypadat dobře i na tmavém keramickém nádobí.
  • Zdobení by mělo pouze zvýraznit hlavní jídlo, takže byste to neměli zbytečně přehánět. Dva nebo tři kousky hezky naaranžovaného zdobení jsou lepší, než velká hromada zbytečných surovin. [2]
 6. 6
  Myslete na teplotu jídla a zdobení. Když dáte k horkému jídlu mražené zdobení, rozpustí se. Velké studené zdobení se například nehodí k horké polévce a teplé zdobení se nehodí ke studenému dezertu. [3]
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 4:

Zdobení ovocem

 1. 1
  Kdy je vhodné zdobit jídlo ovocem? Ovoce je většinou sladké a nejlépe se hodí k ozdobě dezertů nebo salátů. Citrusové ovoce se hodí k rybím pokrmům, kterým dodá skvělou chuť. Můžete ho přidat také k jiným druhům ovoce, nebo k dezertům.
  • Citrusové ovoce stačí nakrájet na kolečka nebo plátky.
 2. 2
  Nakrájejte ovoce na čtverečky. Vyberte si pevné ovoce, které je rozděleno do několika částí, jako například pomeranč, nebo kiwi a nakrájejte ho na čtverečky. [4]
  • Použijte několik různobarevných druhů ovoce, například meloun nebo mango, které můžete nakrájet na různé tvary.
 3. 3
  Vytvořte dekoraci z jahody. Umyjte a osušte jahodu, vezměte si malý nůž a udělejte do jahody čtyři nebo pět zářezů. Spodní stranu ovoce nechejte tak, jak je. Potom jahodu naaranžujte na talíř.
 4. 4
  Nakrojte koktejlovou třešeň jako květinu. Vezměte si koktejlovou třešeň a nakrojte ji do dvou třetin, otočte ji a udělejte ještě další dva zářezy, aby se na třešni vytvořilo šest „okvětních lístků.“ Potom třešeň opatrně roztáhněte a přitlačte okvětní lístky dolů. [5]
  • Můžete doprostřed přidat malý kousek kandovaného ovoce a ozdobit třešeň lístky máty.
 5. 5
  Ozdoby z pocukrovaného ovoce. Omyjte si pevné ovoce a osušte ho papírovým ubrouskem. Našlehejte si vaječný bílek na pěnu, naneste ho na ovoce a posypejte ho bílým cukrem. [6]
 6. 6
  Labuť z jablka. Pokud máte dost času a ostrý nůž, můžete si vytvořit labuť z jablka, nebo z jiného ovoce či zeleniny.
  • Další složité ozdoby mohou u zvláštních příležitostí sloužit jako hlavní jídla. Na internetu najdete spoustu návodů, jak vytvořit skutečný „food art.“
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 4:

Zdobení zeleninou, bylinkami a květinami

 1. 1
  Toto zdobení dávejte na slaná jídla. Zelenina a různé květiny se skvěle hodí k salátům, masu, zeleninovým pokrmům, těstovinám a rýži. Pokud nevíte, jakou zeleninu či květinu použít, vyberte si nějakou, která je již v jídle, nebo zvolte nějakou jemnou zeleninu, například okurek.
 2. 2
  Vytvořte si květinu z mrkve nebo okurky. Omyjte si polovinu okurky nebo mrkve a oloupejte slupku. Malým nožem si zeleninu podélně nakrojte. Vytvořte tímto způsobem „okvětní lístky“ podél celé okurky nebo mrkve. Pokud vám zbyde místo, udělejte si ještě jednu řadu okvětních lístků a jemně je ohněte směrem ven. [7]
 3. 3
  Růže z rajčete. Oloupejte si jedním řezem slupku z rajčete a postupně ji zužujte. Zamotejte tento proužek kolem dokola a potom ho uvolněte, aby se vytvořila květina. [8] V případě potřeby zastrčte úzký konec mezi dva sklady spirály, aby se květina nerozmotávala. Můžete ji také připevnit párátkem.
 4. 4
  Vytvořte si řetěz ze zeleniny. Z cibulí, paprik, nebo vydlabaných okurek můžete snadno udělat kroužky. Každý kroužek nařízněte a vytvořte z nich dohromady řetěz, který budete moci položit na jídlo. [9]
 5. 5
  Použijte potravinářské barvivo a cibuli. Nakrájejte si bílou cibuli tak, aby se celá nerozpadla. Namočte ji do horké vody, aby ztuhla a nezapáchala a potom přidejte potravinářské barvivo. Cibuli barvěte asi 20-30 minut. [10]
 6. 6
  Používejte jedlé květiny. Fialky, růže, pelargonie, měsíček, nebo lichořeřišnice jsou květiny, které se dají jíst. Než budete květiny podávat s jídlem, ověřte si, že jsou skutečně jedlé. Nejezte květiny nasbírané u cesty, nebo na jiných znečištěných místech. Jíst se dají pouze některé druhy květin a i s nimi byste to neměli přehánět, aby vás nebolelo břicho. [11] Přesto jedlé květiny patří mezi nejjednodušší a nejzajímavější ozdoby jídla.
  • Chuť květin se bude lišit podle odrůdy, ročního období a prostředí, ve kterém vyrostly. Než budete jídlo podávat, ochutnejte okvětní lístky rostlin i v případě, že jejich chuť znáte.
 7. 7
  Dejte k jídlu snítku bylinek. Nejčastějším a nejjednodušším způsobem, jak ozdobit jídlo, je přidat k němu trochu petržele. Petržel se hodí k masovým pokrmům a k jídlům, která mají výraznou chuť. Můžete použít také lístky rozmarýnu, máty, nebo jiných bylinek. Nezapomeňte ovšem nejprve odstranit nejedlé stonky.
  • Někdy stačí pouze trocha koření nebo bylinek. Paprika, chili, nebo kurkuma jsou barevné druhy koření, které mají tak silnou chuť, že bohatě stačí, když jimi jídlo trochu posypete.
  Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 4:

Zdobení přísadami do dezertů

 1. 1
  Vytvářejte různé tvary z čokolády. Můžete čokoládovou polevu nalévat přímo na dezerty nebo na talíře, ale můžete použít i rozpuštěnou tabulku čokolády. Pokud chcete vytvořit nějaký složitější design, nakreslete ho čokoládou na pečící papír a potom ho dejte na několik minut do lednice, aby čokoláda ztuhla. [12] Tyto výtvory můžete dávat do zmrzliny, nebo k dezertům. Přidávejte je na talíř těsně před podáváním.
  • Experimentujte s různými druhy čokolády.
 2. 2
  Ovoce namáčené v čokoládě. Připravte si dezert z jahod, hroznů či jiného ovoce namočeného v čokoládě. Namočte ovoce do rozpuštěné čokolády a dejte ho do lednice vychladnout, aby čokoláda ztuhla. Tento dezert můžete podávat například s ovocným salátem.
 3. 3
  Jedlé květiny s cukrem. Vezměte si příjemně vonící jedlou květinu pěstovanou bez pesticidů, našlehejte si vaječný bílek na pěnu a naneste ho na květinu. Potom ji posypejte bílým cukrem a podívejte například s rýžovým nákypem.
 4. 4
  Želatina ve formě. Smíchejte si jakoukoli ochucenou tekutinu s trochou želatiny. Připravte si želatinu podle návodu, nalejte ji do forem a dejte vychladit. Pokud nemáte dekorativní formičky, nakrájejte želatinu nožem na různé tvary.
  • Můžete použít i vývar s bylinkami a udělat si slanou želatinu.
  Reklama

Tipy

 • Pokud hodláte pravidelně zdobit různá jídla, kupte si sadu kvalitních nožů a pravidelně je bruste. S ostrými noži snadno vytvoříte zajímavé ozdoby.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku pracovali dobrovolní autoři, kteří jej v průběhu času upravili a vylepšili. Tento článek byl zobrazen 4 676 krát
Kategorie: Recepty
Stránka byla zobrazena 4 676 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama