Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Dècoupage – z francouzského slova dècouper, které znamená vystřihnout – je umělecké odvětví, které se zabývá přenášením výstřižků (většinou papíru) na dekorovaný předmět a jeho pokrytím několika vrstvami lepidla a laku. [1] Ploché výstřižky tak získají hloubku, a obrázky pak vypadají, jako by byly přímo namalované na ozdobeném předmětu. Dècoupage je zábavná a snadná a můžete jí ozdobit prakticky cokoliv, od malých domácích dekorací jako je váza, až po nábytek – fantazii se meze nekladou. Naučit se techniku dècoupage je rychlé a s tímto návodem to hravě zvládnete.

Postup

 1. 1
  Připravte si vše potřebné. Vyberte si předmět, který chcete ozdobit, a materiál, kterým jej ozdobíte. Můžete použít téměř cokoliv, včetně pohlednic, ubrousků, balicího papíru, papírových tašek, novinových výstřižků, voskovaného papíru, tenkých kousků látky a (pochopitelně) speciální papír na dècoupage. Můžete také vyzkoušet ručně vyráběný papír. Všeobecně se dá říci, že čím tenčí a pružnější materiál, tím snadněji se vám s ním bude pracovat, obzvlášť, pokud zdobíte zakřivený povrch.
  • Nepoužívejte obrázky, vytištěné na inkoustové tiskárně. Inkoust by se při lepení a lakování rozpil. Raději obrázky vytiskněte na laserové.
  • Chcete-li rychle zakrýt velkou plochu, vyzkoušejte kus látky nebo tapetu. Můžete je také použít jako pozadí, které dále dozdobíte dalšími kousky.
  • Vyhýbejte se příliš silným předmětům. Budou z celku vystupovat, a snadno se odloupnou. Snažte se povrch udržet co nejhladší.
  • Dècoupage je dobrý prostředek, jak zužitkovat papír a přitom neutratit moc peněz. Použijte výstřižky z letáků, novin, časopisů nebo starých knih a vyrobte něco pěkného.
 2. 2
  Vystřihněte výstřižky. Můžete použít celé kusy papíru, ručně jej natrhat, nebo z něj vystříhat nejrůznější tvary. Použijte nůžky nebo modelářský nůž a vystřihněte požadovaný vzor. Držte nůžky lehce šikmo, získáte tak hladší, upravenější okraje.
  • Trhání papíru ručně také napomůže k plošším okrajům. Abyste papír roztrhli snadněji, podél žádané linie jej přehněte a sklad přejeďte nehtem, pak papír složte ve stejné linii na opačnou stranu, a zopakujte. Teď můžete papír lehce roztrhnout.
  • Nemusíte papírem zakrýt celou plochu zdobeného předmětu. Připravte si jen tolik výstřižků, kolik chcete.
 3. 3
  Výsledek dècoupage si naplánujte. Nakreslete si návrh projektu, nebo alespoň papír nejprve bez lepení naskládejte na předmět tak, jak chcete, aby výsledek vypadal. Snáze si pak vzor zapamatujete.
  • Pokud není plánování váš styl, klidně lepte papír jak vás napadne. Jen dávejte pozor, abyste nevynechali, kompozice by pak na předmětu dobře nedržela.
  • Přemýšlejte nad barvami a texturou lepených kusů. Míchejte je tak, aby k sobě barevně ladily, nebo vyzkoušejte color blocking.
 4. 4
  Připravte povrch předmětu k dekorování. Musí být suchý a čistý, bez hlubokých rýh nebo děr. Drobné nepravidelnosti a výstupky obruste smirkovým, papírem, je-li to nutné. Pokud chcete předmět obarvit, natřít nebo jinak upravit, udělejte to teď, ještě před lepením.
  • Některé materiály, jako například dřevo či kov, budete muset před zdobením povrchově upravit nebo natřít latexem, aby na nich dècoupage dobře držela.
  • Pokud musíte předmět nejprve umýt, vždy jej před dekorováním dobře osušte, aby lepidlo drželo co nejlépe.
 5. 5
  Pracovní plochu na ochranu přikryjte novinovým papírem.
 6. 6
  Používejte lepidlo, vhodné jak na vaše výstřižky, tak na dekorovaný povrch. Nejběžněji se na dècoupage používá obyčejné bílé lepidlo, rozmíchané s vodou v poměru 1:1. Nádobku uzavřete víčkem a důkladně protřepejte.
 7. 7
  Začněte s lepením. Malířským štětcem natřete povrch předmětu, který chcete ozdobit, a naklaďte první vrstvu výstřižků. I jejich zadní strany můžete pro jistotu natřít lepidlem, chcete-li.
 8. 8
  Jeden po druhém nalepte výstřižky na předmět. Položte jeden kousek papíru či látky na žádané místo, potřené lepidlem. Dělejte to opatrně, aby se papír nepomačkal nebo nezprohýbal. Pak jej vyhlaďte například dřevěnou špachtlí nebo dřívkem od nanuku směrem od středu k okrajům. Zopakujte s každým jednotlivým výstřižkem.
  • Pro ucelenější vzhled vytvořte několik vrstev výstřižků. Na první vrstvu lepte další, která, ji bude částečně překrývat.
 9. 9
  Nechte lepidlo zaschnout. Než budete pokračovat, ujistěte se, že je lepidlo dobře zaschlé. Lepíte-li více vrstev, každou nechte uschnout, než se pustíte do další.
  • Pokud někde kus papírů přečnívá nebo se odchlipuje, zastřihněte jej nůžkami, aby byla výsledná práce úhlednější.
 10. 10
  Výsledné dílko nalakujte. Dècoupage zajistěte několika vrstvami vhodného přípravku. Můžete použít speciální lak na dècoupage (seženete jej v obchodech s výtvarnými potřebami a hobby marketech), nebo jiný druh laku. Každou vrstvu nechte před aplikací další dobře zaschnout.
 11. 11
  Hotovou dècoupage přebruste smirkovým papírem. Až lak zaschne, vybruste nedokonalosti jemným smirkem. Pak předmět vlhkým hadříkem zbavte zbytků smirku a laku. Pozor, před smirkováním musíte mít papírové výstřižky překryté dostatečným množstvím laku.
 12. 12
  Pokračujte v lakování. Jedinečný vzhled této techniky spočívá v mnoha vrstvách laku. Jejich počet je na vás a záleží i na typu laku. Zpravidla jich je zapotřebí nejméně 4 - 5, ale někteří příznivci dècoupage jich aplikují klidně i 30 nebo 40. Pamatujte na to, že musíte nechat každou vrstvu dokonale zaschnout, a po každých několika vrstvách také předmět obrousit smirkem, abyste dosáhli co nejlepšího výsledku.
 13. 13
  Hotovo.
  Reklama

Tipy

 • Hlídejte si, aby tenčí papír byl potištěn jen z jedné strany, jinak hrozí, že se při kontaktu s lepidlem vzor z druhé strany prosákne.
 • Až lepidlo zaschne, přejeďte povrch rukou a hledejte odloupané rohy, nerovnosti, nebo výstřižky, které dobře nedrží. Pokud výstřižky nechtějí držet, možná budete muset celý výrobek znovu lepidlem přetřít.
 • Mějte po ruce vlhký hadřík, kterým můžete setřít rozlité lepidlo a také přimáčknout k povrchu výrobku výstřižky, které nalepíte.
 • Pro 3-D vzhled lepte výstřižky v několika vrstvách, ale vždy mezi ně aplikujte jednu nebo více vrstev laku. Vrstvy vespod se tak budou jevit tmavší, než vrstvy blíže povrchu.
 • V obchodech s výtvarnými potřebami a hobby marketech si můžete pořídit speciální pomůcky a lepidla na dècoupage, nicméně obyčejné bílé lepidlo je levnější.
Reklama

Varování

 • Pracovní plocha musí být čistá od kočičích nebo psích chlupů, které velmi snadno ulpí na povrchu dekorovaného předmětu.
 • Při používání lepidla či laku se řiďte návodem od výrobce. Některé výrobky mohou být hořlavé, toxické, mohou vyžadovat ventilaci a podobně.
 • Trénujte nejprve na předmětech a výstřižcích, na kterých vám nijak zvlášť nezáleží.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Lepidlo
 • Štětec
 • Lak nebo speciální lak na dècoupage
 • Nůžky
 • Předmět, který budete zdobit
 • Výstřižky (staré noviny, časopisy, ubrousky, samolepky, kousky látek atd.)

Reference

 1. http://www.decoupage.org/
 2. 5min.com: How to Make Rice Paper Decoupage - Source of images, shared with permission.

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 3 145 krát
Kategorie: Dekorace
Stránka byla zobrazena 3 145 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama