Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Mít ze sebe dobrý pocit znamená mít rád sám sebe se vším všudy. To vyžaduje tvrdou práci a snahu. Musíte se naučit akceptovat sami sebe a pracovat na tom, abyste byli v životě spokojení. Pokud ze sebe chcete mít dobrý pocit, musíte nejprve změnit svůj přístup. Potom můžete začít pracovat na tom, abyste vedli naplněný život plný lásky. Pokud chcete vědět, jak ze sebe mít dobrý pocit, přečtěte si tento článek.

Část 1 ze 3:
Změňte svůj pohled

 1. 1
  Nemarněte čas tím, že byste se srovnávali s ostatními. To by vám pouze snížilo sebevědomí. Neexistuje nikdo takový, jako jste vy, nikdo se stejnými zkušenostmi a talenty. Když se budete stále srovnávat s ostatními, budete mít ze sebe špatný pocit, protože si budete myslet, že jsou všichni lepší, silnější, chytřejší, nebo krásnější než vy. Raději se zaměřte na to, abyste byli tím, kým chcete být a nesnažte se být jako vaši známí, sousedi, nebo starší sourozenci. Jakmile si určíte své vlastní standardy úspěchu, budete schopni jich dosáhnout.
  • Možná máte pocit, že se všichni ostatní mají lépe, než vy. Problémem je to, že se pravděpodobně soustředíte hlavně na své slabé stránky a neuvědomujete si všechny skvělé věci, které máte. Možná si přejete, abyste byli více jako váš nejlepší kamarád, který je sebevědomý. Je ale možné, že on si přeje, aby měl takový smysl pro humor, jako máte vy.
 2. 2
  Zapracujte na svém sebevědomí. Sebevědomí je klíčem k tomu, abyste ze sebe měli dobrý pocit a měli sami sebe rádi. Bohužel není možné si ho vybudovat přes noc, ale můžete se snažit zapracovat na tom, abyste se posunuli blíže k tomu, čeho chcete dosáhnout. Musíte si připomínat, že jste úžasní a že nezáleží na tom, co říkají ostatní lidé. Když si budete říkat, že jste úžasní, budete doopravdy úžasní. Zde uvádíme tipy, které vám pomohou zlepšit si sebevědomí:
  • Vylepšete svoji řeč těla. Stůjte rovně, nehrbte se, dívejte se před sebe a neklopte hlavu k zemi. Nevrťte se a nepřekřižujte si paže, abyste působili pozitivněji a uvolněněji. Díky tomu se budete cítit sebejistěji.
  • Najděte si něco, co vám skutečně jde a pracujte na tom, abyste v tom byli nejlepší. Budete ze sebe mít lepší pocit!
  • Travte čas s lidmi, se kterými se cítíte dobře a kteří vás neponižují.
  • Když budete řešit nějakou neznámou situaci, soustřeďte se na to, jak nejlépe to může dopadnout a ne na to, co všechno by se mohlo pokazit.
 3. 3
  Buďte pyšní na své silné stránky. Jistě máte něco, za co na sebe můžete být pyšní. Posaďte se a napište si seznam všeho, co na sobě máte rádi. Pište tak dlouho, dokud nepopíšete celou stranu. Nepište o tom, že máte hezké nehty, ale zamyslete se nad tím, co vás dělá jedinečnými a zajímavými. Zamyslete se nad vlastnostmi, jako je soucit, smysl pro humor, vaše silné stránky, nebo vaše schopnost tvrdě pracovat. Čím delší seznam budete mít, tím lépe.
  • Můžete si napsat například: milující, pilný student, pilný pracant, přátelský, silný, chytrý, inteligentní, společenský, zábavný.
  • náladu
  • Kdykoli vás napadne něco, co se vám na vás líbí, připište si to.
  • Pokud se vám líbí vaše vlasy, nebo vaše oči, také si to napište. Nemusíte mít celý seznam příliš vážný.
 4. 4
  Nebuďte na sebe naštvaní, když budete mít špatný den. Někdy je nutné si špatné pocity prožít a uvědomit si, že přejdou. Pokud jste opravdu smutní, promluvte si s někým, komu na vás záleží. Pokud máte špatnou náladu, vaše tělo to pozná. Zamyslete se nad tím, která část vašeho těla trpí, když jste smutní nebo naštvaní. Bolí vás břicho, když jste nervózní z nějakého testu? Bolí vás hlava, když se něčeho bojíte? Když rozpoznáte signály svého těla, budete schopni přijít na to, co vás trápí a zkusit si náladu zlepšit.
  • Lidé si myslí, že aby ze sebe mohli mít dobrý pocit, musejí se stále cítit naprosto skvěle. To ale není možné. Pokud máte špatný den, nebo několik špatných dní za sebou, nebuďte k sobě příliš tvrdí a uvědomte si, že vaše špatná nálada přejde.
 5. 5
  Mějte pozitivní přístup. Možná si myslíte, že to není vůbec jednoduché. Kdyby to bylo snadné, všichni bychom se cítili stále naprosto skvěle a měli pozitivní přístup. V tom se ale pletete. Mít pozitivní přístup je rozhodnutí. Můžete se systematicky zbavovat negativních myšlenek a učit se být pozitivnější. Když budete mít pozitivní přístup, budete mít ze sebe lepší pocit a budete se více těšit na budoucnost. Dosáhnete toho například takto:
  • Za každou negativní myšlenku, kterou si pomyslíte, si najděte alespoň dvě nebo tři pozitivní myšlenky. Když si například pomyslíte: „Dnes jsem hrozně unavený,“ můžete si potom říct: „Ale taky mi to pořád sluší a dokážu se stále usmívat.“ Když si pomyslíte třeba: „Nedokážu se normálně bavit s lidmi,“ můžete si potom říct: „Ale přesto jsem schopný lidi rozesmát a mí přátelé mě mají rádi.“
  • Mluvte o sobě se svými přáteli pozitivně. Nemusíte se chlubit tím, co jste všechno dokázali, nebo z čeho máte největší radost. Brzy zjistíte, že optimismus je nakažlivý a že ze sebe budete mít mnohem lepší pocit jen díky tomu, že o sobě budete mluvit pozitivně.
 6. 6
  Uvědomte si, že máte co nabídnout. Možná ze sebe máte špatný pocit, protože si myslíte, že jste k ničemu a nikdo vás nepotřebuje. To ale v žádném případě není pravda! Promluvte si se svými přáteli a s rodinou a zjistěte, jak vás vidí a zda si vás cení. Dejte svým blízkým najevo, jak se cítíte a uvidíte, že vám budou hned schopní vyjmenovat několik vašich skvělých vlastností. Promluvte si se svými přáteli o svých problémech a uvidíte, že vám řeknou, že jste blázniví – co by si bez vás počali?
  • Čím více si budete připomínat, že jste hodnotní lidé a vaši přátelé mají štěstí, že vás znají, tím dříve si uvědomíte, že máte lidem opravdu co nabídnout. Když budete vědět, že vás lidé mají rádi, budete hned na lepší cestě k tomu, abyste ze sebe měli mnohem lepší pocit.
 7. 7
  Napište si seznam všech věcí, za které jste vděční. Možná ze sebe nemáte dobrý pocit, protože si myslíte, že nemáte nic, z čeho byste měli mít radost. Mít ze sebe špatný pocit nemá nic společného s tím, kým jste, ale s tím, jak vnímáte své okolí. Když si budete pravidelně psát seznamy věcí, za které jste vděční, od pevného zdraví přes dobré přátele až po hezké počasí, brzy uvidíte, že nemá smysl se cítit špatně – kolem vás je tolik radosti, štěstí a naděje. Stačí jen vědět, kde hledat.
  • Berte tento seznam stejně jako seznam vašich dobrých vlastností. Napište si celou stranu a často si ji čtěte. Když vás napadne něco dalšího, za co jste vděční, napište si to také.
 8. 8
  Nebuďte posedlí svým vzhledem. Každý je svým způsobem krásný. Je v pořádku chtít vidět změny a snít o tom, kým byste se mohli stát. Když ale budete trávit příliš mnoho času před zrcadlem a sledovat se, nebudete šťastnější. Jistě máte na práci lepší věci! Pokud ze sebe chcete mít lepší pocit, měli byste pracovat na svém zdraví a snažit se vypadat dobře, aniž byste brali svůj vzhled jako hlavní prioritu. Když si budete přát, abyste byli dokonalí, nikdy nebudete šťastní.
  • Zkuste omezit dobu, kterou strávíte u zrcadla. Pokud každé ráno trávíte 10-15 minut u zrcadla s líčením a česáním, zkuste tuto dobu zkrátit. Když se nebudete tak moc pozorovat, nebudete na sobě hledat chyby, které neexistují.
 9. 9
  Přestaňte se starat o to, co si myslí ostatní lidé. Ubližují vám slova ostatních? Pamatujte si toto: lidé, kteří urážejí ostatní, to dělají jen proto, že se sami cítí nejistě. Jsou to lidé, kteří nemají sebevědomí, takže se snažte nepodléhat jejich tlaku a nebrat si jejich urážky osobně. To nejlepší, co můžete udělat, je žít tak, jak sami chcete a na nikoho se neohlížet.
  • Je jasné, že nestarat se o ostatní lidi se snadno řekne. Místo abyste se snažili sami sobě lhát, si odpovězte na otázku, proč se chcete líbit všem lidem. Zeptejte se sami sebe, zda stojí za to se snažit ohromit lidi, kteří vás nemají rádi. Brzy si uvědomíte, že vám tyto snahy brání ve štěstí.
  Reklama

Část 2 ze 3:
Pusťte se do toho

 1. 1
  Vyprávějte svým přátelům a rodině o svých úspěších. Když dosáhnete něčeho, na co budete opravdu pyšní – ať už to bude test z matematiky, nebo úspěšný fotbalový zápas, budete se cítit naprosto skvěle. Poplácejte se po zádech, zavolejte kamarádovi, nebo tu skvělou novinu běžte říct své mámě. Oslavte to se svými blízkými. Díky tomu se budete ihned cítit mnohem lépe, protože z vás budou mít radost i ostatní lidé.
  • Nebojte se toho, že by si lidé mysleli, že se chlubíte. Když budete mluvit se svými blízkými, nemusíte se toho být. Pokud ze sebe chcete mít lepší pocit, pravděpodobně nejste známí tím, že byste se stále jen vychloubali.
 2. 2
  Naučte se přijímat lichotky. Když vám někdo řekne, že vypadáte dobře, nezlehčujte to tím, že se budete ponižovat. Poděkujte a užijte si to. Když budete sami sebe shazovat kdykoli vám někdo bude lichotit, nebudete se cítit dobře. Až vám příště někdo řekne něco hezkého, snažte se cítit se dobře.
  • Podívejte se tomu člověku do očí a řekněte „Děkuji“.
 3. 3
  Pečujte o sebe. Udělejte si čas na to, abyste se rozmazlovali. Pečujte o své nehty a čistěte si pleť. Nemusíte trávit dlouhé hodiny před zrcadlem – stačí, když si jednou za čas dáte pořádnou dlouhou koupel. Když věnujete hygieně svůj čas, budete se cítit mnohem lépe. Není to to samé, jako chodit silně nalíčení, nebo si stále kupovat drahé oblečení. Berte to tak, že pečujete o své tělo, protože ho máte rádi.
  • Pokud si chcete zajít na masáž a zbavit se přebytečného napětí, jděte do toho! Budete se potom cítit mnohem lépe – fyzicky i duševně.
 4. 4
  Noste oblečení, ve kterém se cítíte dobře. Jistě víte, v kterých kalhotách si připadáte nepatřičně a která košile se vám nelíbí – darujte tyto věci charitě. Noste své oblíbené barvy, vybírejte si střihy, které lichotí vaší postavě a pečujte o svůj vzhled. Když se ve svém oblečení budete cítit dobře, bude to na vás vidět. Když si někdo bude utahovat z toho, co máte na sobě, pokrčte rameny a řekněte: „No a co, mně se to líbí!“ Pamatujte: lidé se na vás nedívají a nemluví o vás ani zdaleka tak moc, jak si myslíte.
  • Nenoste oblečení, ve kterém se necítíte dobře jen proto, že je stylové. Dělejte to, díky čemu se budete cítit dobře a lidé uvidí, že máte sami sebe rádi.
 5. 5
  Zapracujte na svém stylu. Experimentujte s oblečením a najděte si to, co vám bude nejvíce slušet. Když budete mít náladu na nějaké zajímavé a stylové oblečení, oblečte se hezky. Když budete mít náladu na rifle a triko, jděte do toho. Zajděte si s nějakým kamarádem do obchodu a vyberte si pět kousků oblečení, které byste si na sebe dříve nikdy nevzali. Vyzkoušejte si je a pobavte se u toho. Nebuďte překvapení, když zjistíte, že vám sluší něco, co byste na sebe nikdy sami neoblékli a zasmějte se kreacím, které vám slušet nebudou.
  • Změnit celý styl není záruka toho, že se budete cítit dobře, ale může vám to pomoci objevit v sobě něco, o čem jste ani nevěděli, že to máte.
  • Zkuste i nový účes. Dívky si mohou zaplétat copánky, dělat si drdoly, nebo si vlasy různě natáčet. Muži mohou zkusit jiný střih vlasů. Experimentujte! Můžete se vyjadřovat pomocí svého vzhledu. Zkuste si najít svůj styl a být sami sebou.
 6. 6
  Přátelte se s lidmi, díky kterým ze sebe máte lepší pocit. Když vaši kamarádi začnou mluvit o dietách a hubnutí, zkuste změnit téma. Ukažte jim, že existují zajímavější věci k hovoru, jako například fotbal, zvířata, politika atd. Když se budete stále pohybovat mezi lidmi, kterým záleží jen na vzhledu, nebudete mít ze sebe dobrý pocit. Snažte se bavit se s přáteli o méně povrchních věcech. Když vám to nepůjde, možná si budete muset najít přátele, kteří mají jiné hodnoty.
  • Zeptejte se sami sebe, zda vám vaši přátelé lichotí a podporují vás, nebo zda vás naopak ponižují. Pokud jsou negativní, musíte se jich zbavit. Možná to zní příliš tvrdě, ale když to dokážete, budete ze sebe mít mnohem lepší pocit.
 7. 7
  Naučte se něco nového. Přečtěte si něco o tématu, které vám zajímá a začněte se ho učit. Když budete mít přehled o tom, co se děje okolo vás, budete mít pocit, že jste důležití. Také se zbavíte stereotypu a budete schopni zkoušet nové věci. Zapište se na lekce poezie, nebo si pusťte nějaký dokument. Dělejte něco, co vás inspiruje k učení a pomůže vám ocenit okolní svět. Brzy budete mít mnohem lepší pocit, protože budete vědět, že jste ochotní se změnit a získáte spoustu užitečných informací.
  • Když se naučíte něco skutečně zajímavého, sdílejte to s ostatními. Budete díky tomu mít pocit, že máte světu co nabídnout.
 8. 8
  Cvičte. Díky cvičení se budete cítit lépe fyzicky i duševně. Zhubnout nebo se dostat do kondice vám samo o sobě nepomůže, ale budete díky tomu mít pocit, že pro sebe něco děláte. Kromě toho se při cvičení vylučují endorfiny, díky kterým se budete cítit šťastnější. Cvičte 30 minut každý den a učte se nové věci. Brzy ze sebe budete mít lepší pocit jen díky tomu, že uvidíte, že si dokážete udržet motivaci.
  • Cvičte s kamarádem, aby to pro vás bylo zábavnější. Když vás bude někdo povzbuzovat, budete se cítit ještě lépe.
  Reklama

Část 3 ze 3:
Vytrvejte

 1. 1
  Dělejte dobrovolnickou práci. Dobrovolnická práce není dobrá jen k tomu, abyste ze sebe měli lepší pocit, ale můžete díky ní zjistit, že máte světu co nabídnout. Najděte si práci, která se k vám hodí – můžete učit lidi nebo děti číst, nebo se starat o zvířata. Až začnete dělat dobrovolnickou práci, uvidíte, že existuje spousta lidí, kteří si myslí, že jste důležití a zajímaví a že byste neměli trávit příliš mnoho času přemýšlením sami o sobě. Zkuste například následující věci:
  • Učte děti nebo dospělé lidi číst
  • Uklízejte v místním parku
  • Dělejte dobrovolníka v knihovně
  • Starejte se o bezdomovce
 2. 2
  Veďte si deník. Když si budete zapisovat všechny dobré věci, které vás napadnou, budete se brzy cítit mnohem lépe. Měli byste si několikrát týdně zapsat své pocity a sledovat své pokroky. Pište si to, co děláte pro to, abyste se cítili lépe a také to, co děláte pro to, abyste se necítili hůře. Nemusíte mít určený přesný plán a musíte počítat s tím, že budete muset čelit různým překážkám. Je důležité být k sobě upřímný a přemýšlet nad tím, co můžete udělat pro to, abyste se cítili opravdu skvěle.
  • Uvědomte si, že jste se vydali na dlouhou cestu a že není možné dosáhnout cíle přes noc. Mějte trpělivost a buďte k sobě laskaví. Nemějte příliš vysoké nároky.
  • Minimálně jednou za měsíc si svůj deník projděte a podívejte se, jakých pokroků se vám podařilo dosáhnout.
 3. 3
  Naučte se povzbudit se, když to budete potřebovat. Pokud je den, otevřete okno a pusťte k sobě trochu světla a čerstvého vzduchu. Pokud je noc, oblečte si pyžamo a vlezte si do postele se svou oblíbenou knihou nebo filmem. Dejte si horkou vanu nebo sprchu a představujte si, že voda splachuje všechny vaše starosti. Zkuste si vymyslet své vlastní relaxační rituály. Když budete naštvaní nebo vystresovaní, zkuste se třikrát zhluboka nadechnout. Pusťte si svou oblíbenou hudbu a najděte si způsoby, jak se uklidnit. Kdykoli se budete cítit špatně, praktikujte tyto techniky.
  • Nepopírejte, že jste smutní. Čím dříve začnete své problémy řešit, tím dříve se budete cítit lépe.
  • Vymyslete si způsob, jak se povzbudit, abyste vždy přesně věděli, co máte dělat.
  • Někdy je nejlepší si dát pauzu a jít se bavit s přáteli.
 4. 4
  Napište si seznam svých snů. Kupte si nějaký hezky sešit a napište si všechna místa, která byste chtěli navštívit, všechny věci, které byste chtěli zažít, lidi, které byste chtěli potkat a dovednosti, které byste si chtěli osvojit. Tento seznam je skvělým začátkem pro šťastný a naplněný život plný zajímavých zkušeností. Ke každému svému snu si nakreslete rámeček, abyste si ho mohli odškrtnout, až se vám podaří si ho splnit. Když budete mít vzrušující plány do budoucna a budete na nich pracovat, budete ze sebe mít mnohem lepší pocit, protože budete vědět, že se máte na co těšit.
  • Všechny vaše sny by měly být reálně dosažitelné, i když budou složité. Neměli byste se nechávat odradit tím, že si budete psát věci, kterých nebudete schopni dosáhnout.
 5. 5
  Získávejte inspiraci u svých idolů. Zamyslete se nad tím, jaké by to bylo žít jako váš idol, ať už jde o vaši matku, nějakého zpěváka, nebo vašeho učitele matematiky. Zaměřte se na to, aby se vám to povedlo – myslete na to, jak se tento člověk chová k lidem, jak reaguje na stresující situace a zklamání, zda žije svůj život naplno a užívá si každou chvíli. Když se budete cítit špatně, zavřete oči a představujte si, jak by se váš idol ve vaší situaci zachoval.
  • Když budete hledat inspiraci u ostatních lidí, budete si moci představovat nejlepší řešení svých situací a budete mít pocit, že dokážete překonat všechny překážky.
 6. 6
  Udržujte si dobrou podpůrnou síť. Pokud se chcete stále cítit dobře, nedokážete to sami. Budete se muset spoléhat na rodinu, přátele, partnera (pokud nějakého máte) a na ostatní důležité lidi ve vašem životě, jako jsou například kolegové. Budete potřebovat lidi, na které se můžete obrátit v době krize a kteří vás vyslechnou a poradí vám. Měli byste kolem sebe mít hodné a laskavé lidi, kteří vás budou mít rádi a bude je zajímat váš život.
  • Je sice důležité dosáhnout svých cílů, ale je také důležité chodit mezi lidi. Snažte se trávit čas s ostatními lidmi a chodit alespoň několikrát týdně ven. Když budete stále jen zavření doma, nikdy se nebudete cítit dobře.
  • Je důležité trávit čas se svými blízkými, ale měli byste se také seznamovat s novými lidmi. Když budete mít hodně různých přátel, získáte lepší pohled na svět a budete ze sebe mít lepší pocit.
  Reklama

Tipy

 • Choďte s narovnanými zády a vzpřímenou hlavou. Správné držení těla vám dodá sebevědomí a budete se díky němu cítit stále skvěle.
 • Každý den nás média bombardují obrazy dokonalých lidí. Nepodléhejte tomu! Podívejte se na všechny lidi okolo vás. Kolik z nich spadá do kategorie krásných štíhlých modelek?
 • Máte pocit, že jste nemotorní? Uvědomte si, že vaše tělo roste a mění se, takže je v pořádku, že se nebudete pohybovat naprosto ladně. Zpomalte a nebuďte k sobě zlí. *Když zakopnete a upadnete, zasmějte se tomu a jděte dál.
 • Vlezte si do postele s deníkem a pište o těchto věcech:
  • Tři skvělé věci, které se vám ten den staly
  • To nejhezčí, co vám kdo kdy řekl
  • Pět věcí, za které jste vděční
  • Těžké situace, které se vám podařilo vyřešit
 • Choďte rovně jako baletky. Představte si, že máte uprostřed hlavy strunu, která vás vytahuje nahoru a nutí vás stát rovně. Snažte se stát a chodit takto rovně po celý den.
 • Každý den se podívejte do zrcadla a řekněte si nahlas několik věcí, které na sobě máte rádi. Měli byste to dělat každý den, třeba po čištění zubů. Musíte věřit všemu, co si budete říkat.
 • Zapište se na lekce společenského tance. Je to zábava, procvičíte se a poznáte nové lidi. Budete mít lepší sebevědomí a naučíte se něco nového.
Reklama

Varování

 • Neměňte se jen proto, aby vás lidé měli raději. Prvním krokem k tomu, aby vás lidé měli rádi, je být sám sebou.
 • Pokud ze sebe chcete mít dobrý pocit, musíte nejprve dobře znát sami sebe. Pomůže vám to pochopit, co se uvnitř vás děje a proč. Když budete znát sami sebe, budete moci milovat sebe i ostatní lidi. Naučte se ocenit sami sebe a neponižujte se. Nemluvte k sobě negativně. Neříkejte si, že nejste dost dobří, že vás nikdo nemá rád, nebo že jste nudní. Říkejte si pozitivní věci. Budete si díky tomu více věřit a brzy ze sebe budete mít mnohem lepší pocit.
Reklama

Související články

Jak poznat člověka s asociální poruchou osobnostiJak poznat člověka s asociální poruchou osobnosti
Jak se zbavit všech emocíJak se zbavit všech emocí
Jak se zbavit nejistoty a mít rád sám sebeJak se zbavit nejistoty a mít rád sám sebe
Jak se ochránit před toxickými lidmiJak se ochránit před toxickými lidmi
Jak získat sebevědomíJak získat sebevědomí
Jak odpustit sám soběJak odpustit sám sobě
Jak převzít kontrolu nad svými emocemiJak převzít kontrolu nad svými emocemi
Jak se přestat cítit osaměleJak se přestat cítit osaměle
Jak řešit to, že vás někdo bere jako samozřejmostJak řešit to, že vás někdo bere jako samozřejmost
Jak se uvolnit a zbavit se stresuJak se uvolnit a zbavit se stresu
Jak zapomenout na nepříjemnou vzpomínkuJak zapomenout na nepříjemnou vzpomínku
Jak poznat, zda je člověk sociopatJak poznat, zda je člověk sociopat
Jak být duševně a emocionálně silnýJak být duševně a emocionálně silný
Jak se přestat srovnávat s ostatnímiJak se přestat srovnávat s ostatními
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 41 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 3 567 krát
Stránka byla zobrazena 3 567 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama