Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.
Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality.
Tento článek byl zobrazen 9 571 krát
Zvládání emocionální a fyzické bolesti je nejtěžší součástí paliativní péče. Můžete se naučit čelit tomu nejhoršímu důstojně a mírumilovně. Zařiďte všechny nezbytné věci v dostatečném předstihu a užívejte si zbytek života naplno.
Poznámka: Tento článek se zabývá paliativní péčí. Pokud trpíte sebevražednými myšlenkami, přečtěte si tento článek, nebo zavolejte na číslo 549 241 010 Modré linky, které slouží jako horká linka po prevenci sebevražd.
Postup
Zvládání bolesti
-
1Promluvte si se svým lékařem a možnostech zvládání bolesti. Je důležité v posledních chvílích života zajistit, abyste měli pohodlí. V závislosti na vaší chorobě budete pravděpodobně brát různé léky a podstupovat různé lékařské procedury, takže je nutné probrat všechny možnosti léčby s lékařem a zajistit, že budete mít adekvátní pohodlí.
- Morfin se většinou předepisuje terminálně nemocným pacientům a někdy se bere i kontinuálně. Existují dohady o tom, zda morfin zkracuje život, ale jeho účinky proti bolesti jsou dobře prokázány. Pokud trpíte vážnými bolestmi, zeptejte se svého lékaře, zda můžete užívat morfin. [1]
- V některých případech je vhodné vyzkoušet i další netradiční metody zvládání bolesti, například holistickou medicínu, lékařskou marihuanu, nebo jiné nekonvenční metody léčby. Pokud tyto metody léčby nebudou zasahovat do jiných procedur, které budete postupovat, váš lékař vám pravděpodobně umožní je vyzkoušet. [2]
-
2Buďte co nejvíce doma. Ne každý si může dovolit luxus ústavu paliativní péče, ale měli byste se zamyslet nad tím, kde se budete ve svém stavu cítit nejlépe. V nemocnici možná budete mít dostupnější péči, ale doma se budete cítit uvolněněji a klidněji.
- Pokud můžete odcházet z nemocnice, snažte se to dělat co nejčastěji. I krátké procházky vám umožní na chvíli uniknout od pípajících nemocničních přístrojů a pomohou vám zlepšit náladu.
-
3Příznaky dušnosti řešte vždy co nejdříve. Dušnost, což je obecný termín pro dýchací potíže spojené s blížící se smrtí, vám může zabránit v komunikaci a může vést k pocitům frustrace a nepohodlí. Tento problém ovšem můžete pomocí několika snadných technik řešit sami.
- Zvedněte si čelo postele a pokud to bude možné, mějte otevřená okna, aby vám v pokoji co nejvíce cirkuloval čerstvý vzduch.
- V závislosti na vaší chorobě možná bude dobré používat dýchací přístroj, nebo dodávat tělu kyslík přímo nosem.
- Někdy může nahromadění tekutin v krku způsobit potíže s dýcháním, kterých se můžete zbavit tím, že se otočíte na bok, nebo si necháte u lékaře krk pročistit.
-
4Řešte kožní problémy. Suchá pleť v obličeji a podráždění způsobené tím, že trávíte většinu času v jedné poloze, mohou v době před smrtí způsobit zbytečné nepohodlí. Když lidé stárnou, kožní problémy se u nich horší, takže je velmi důležité je řešit vždy co nejdříve.
- Udržujte svoji pleť stále čistou a hydratovanou. Používejte balzámy na rty a hydratační krémy a tělová mléka bez obsahu alkoholu, abyste měli stále jemnou pleť. Někdy vám mohou pomoci také vlhké hadry, nebo kostky ledu, které zmírní vysušení pokožky a sucho v ústech.
- Při dlouhém ležení v posteli se mohou vyskytnout „postelové vředy,“ které jsou způsobeny tím, že se tělo nachází stále v jedné poloze. Všímejte si zabarvených skvrn na patách, na bocích, na bedrech a na krku. Každých několik hodin se převalte na bok, abyste se těmto vředům vyhnuli, nebo si pod citlivá místa položte pěnovou podložku, abyste zmírnili tlak.
-
5Zkuste regulovat hladinu energie. Dlouhodobá hospitalizace si vybere svoji daň na každém a neustálé kontroly krevního tlaku a kapačky vám mohou zabránit v klidném spánku. Buďte upřímní ohledně své hladiny energie, nevolnosti, nebo citlivosti na teplotu, které pociťujete a snažte se co nejvíce odpočívat, abyste měli dost síly.
- V některých případech, kdy není možné pacienta zachránit, lékaři přestanou tyto procedury provádět, protože jsou již zbytečné. V takovém případě pro vás bude mnohem snadnější odpočívat a uvolnit se, abyste měli stále dostatek energie a dokázali být aktivní.
-
6Ptejte se lékařů na vše, co vás zajímá a informujte se. Být v nemocnici a mít pocit, že nad svým životem již nemáte žádnou kontrolu, je velmi matoucí, frustrující a emocionálně náročné. Je dobré zjistit si co nejvíce informací a na vše se ptát lékařů. Zeptejte se svého ošetřujícího lékaře na následující věci:
- Co se bude dít dál?
- Proč doporučujete tyto testy, nebo tento typ léčby?
- Budu se potom cítit lépe, nebo hůře?
- Zpomalí se tím umírání, nebo se zrychlí?
- Jaké mám vyhlídky z hlediska času?
Reklama
Zařiďte vše potřebné
-
1Připravte si vůli o zdravotní péči. Tato vůle je v podstatě psaný dokument nebo série dokumentů, které stanovují, co chcete, aby se dělo během vaší paliativní péče. Tento dokument může zahrnovat různá témata, včetně vašich přání ohledně zdravotní péče v případě, že nebudete schopni jednat sami za sebe, a také doporučení oprávněných zástupců a zplnomocnění.
- Tyto dokumenty musíte nechat ověřit právníkem a notářem. Pravděpodobně se s těmito věcmi nebudete chtít příliš dlouho zabývat sami, takže je běžné tyto úkoly delegovat na jiné lidi.
-
2Připravte se na rozdělení svého majetku. Když budete vědět, že jste všechny důležité věci vyřešili v dostatečném předstihu a nezanecháte tak za sebou žádná velká a stresující rozhodnutí, budete se cítit mnohem lépe. Pokud se na to cítíte, měli byste vypracovat všechny důležité právní dokumenty.
- Vůle o zdravotní péči udává typ zdravotní péče, který chcete obdržet a zda a za jakých okolností chcete být připojeni na životní podporu v případě, že byste nebyli schopni se rozhodovat sami za sebe. Tento dokument připravuje právník a měl by se připravit v dostatečném předstihu.
- Poslední vůle je dokument stanovující rozdělení majetku mezi dědice, stanovení opatrovníků nezletilým dětem a projevení posledních přání. Tento dokument se liší od jiného typu vůle, který zajistí přenos majetku ihned, ne až po vaší smrti.[3]
-
3Určete si oprávněného zástupce, který za vás bude jednat v otázkách zdravotní péče. V některých případech je dobré delegovat tyto úkoly na oprávněného zástupce – pro případ, že byste nebyli schopni tato rozhodnutí činit sami. Jde většinou o dospělé dítě, nebo o partnera, jehož úkolem bude rozhodovat o vaší zdravotní péči.
-
4V případě potřeby si určete člověka, který bude mít plnou moc v otázkách vaší zdravotní péče. Někdy je těžké si určit oprávněného zástupce a je budete chtít tyto úkoly delegovat na právníka. Je to velmi běžné a relativně uvolňující, protože se zbavíte technických zodpovědností a budete se moci zabývat pouze svým pohodlím a emocionálními zodpovědnostmi. [4]
- Tento typ právníka se liší od obecného zplnomocněnce, který poskytuje finanční poradenství po smrti. Oba tyto druhy právníků můžete využít, ale musíte vědět, jaké jsou mezi nimi rozdíly. [5]
-
5Určete, co chcete, aby se stalo s vašimi pozůstatky. Tento krok bude pravděpodobně velmi nepříjemný, ale je důležité se rozhodnout, co by se mělo stát s vaším tělem, až zemřete. Existuje mnoho různých možností, které závisí na vaší kultuře a náboženském vyznání.
- Pokud chcete, aby byl po vaší smrti pohřeb, nebo náboženský rituál, můžete vše zařídit sami, nebo můžete tímto úkolem pověřit někoho ze svých blízkých. Zajistěte všechny praktické záležitosti v kostelech, pohřebních ústavech atd. Možná vám to pomůže dojít smíření.
- Pokud chcete být pohřbeni, rozhodněte se, kde byste chtěli ležet a kteří členové rodiny by měli být pohřbeni ve vaší blízkosti. Zaplaťte si zálohu za hrob a v případě potřeby zařiďte všechny praktické záležitosti s pohřebním ústavem ve vašem městě.
- Pokud chcete své tělo darovat vědě, ujistěte se, že máte aktualizovaný profil dárce orgánů. Kontaktujte univerzitu, nebo nadaci, které své tělo chcete odkázat a zařiďte všechny praktické záležitosti.
Reklama
Vytěžte ze svých posledních dnů maximum
-
1Dělejte to, co vám připadá přirozené. Neexistuje žádný správný ani špatný způsob, jak zemřít. Někteří lidé chtějí před smrtí strávit co nejvíce času se svojí rodinou a přáteli, jiní zase chtějí být o samotě a čelit svému konci sami. Někteří lidé si chtějí vyhodit z kopýtka a užít si poslední dny života naplno, jiným zase vyhovuje dělat přesně to, co dělají za běžných okolností.
- Nebojte se bavit se, nebo trávit čas smíchem. Nikde se nepíše, že by konec života měl být nepříjemný a smutný. Pokud nechcete dělat nic jiného, než sledovat s kamarády zápas svého oblíbeného fotbalového týmu a vtipkovat, udělejte to!
- Jde o váš vlastní život. Obklopte se lidmi a věcmi, které chcete mít v posledních chvílích nablízku. Vaše štěstí, klid a komfort by pro vás měly být prioritami. [6]
-
2Zkuste si ulehčit od pracovních povinností. Jen málo lidí obdrží terminální diagnózu a myslí si, že měli strávit více času s kanceláři a jednou z nejčastějších lítostí lidí před smrtí je to, že pracovali příliš mnoho a neužívali si života. Snažte se nestrávit zbytek svého času něčím, co ve skutečnosti nechcete dělat.
- Je nepravděpodobné, že byste za tak krátký čas dokázali pro svoji rodinu vydělat takové množství peněz, že by to stálo za to, takže se snažte raději dělat jiné věci: řešte své emocionální potřeby a emocionální potřeby svých blízkých.
- Někteří lidé mohou najít energii a komfort v tom, že budou pokračovat v práci, zejména pokud jsou na to dostatečně fyzicky silní. Pokud je pro vás přirozené pracovat, nevyhýbejte se tomu.
-
3Setkávejte se s přáteli a se svými blízkými. Jednou z největších lítostí lidí na smrtelné posteli je to, že nezůstali v kontaktu se starými přáteli a příbuznými. Napravte to tím, že využijete příležitosti strávit trochu času s těmito lidmi, ideálně vždy mezi čtyřma očima, a popovídáte si o všem, co máte na srdci.
- Nemusíte mluvit o tom, čím si procházíte, pokud se vám do toho nechce. Mluvte o své minulosti, nebo se zaměřte na přítomnost. Snažte se mluvit tak pozitivně, jak sami chcete.
- Pokud se chcete někomu otevřít, udělejte to. Mluvte o tom, čím si procházíte a uvolněte trochu svého smutku s lidmi, kterým důvěřujete.
- I když nemáte moc síly na smích nebo rozhovory, požádejte své blízké, aby si k vám sedli a utěšovali vás.
- Záleží na tom, jak velkou rodinu máte, ale někdy je lepší se s lidmi setkávat po skupinách a vidět celé rodiny na jednou. Jindy je zase lepší setkat se s každým zvlášť. Taková setkání mají tendenci zpomalovat čas a zaměřovat se na kvalitu, spíše než na kvantitu. Jde o skvělý způsob, jak využít váš zbývající čas co nejlépe.
-
4Zaměřte se na dořešení svých vztahů. Je běžné, že lidé na smrtelné posteli chtějí vyřešit všechny komplikované vztahy. Může to znamenat mnoho různých věcí, ale většinou jde o dořešení neuzavřených konfliktů, abyste mohli svět opustit nezatížení.
- Snažte se ukončit všechny hádky, konflikty a nedorozumění, abyste mohli odejít v míru. Neměli byste pokračovat v hádkách, ale raději se s ostatními shodnout na tom, že se na dané věci neshodnete a ukončit váš vztah pozitivně.
- Pravděpodobně nemůžete být neustále v přítomnosti lidí, na kterých vám záleží, ale můžete se s nimi potkávat organizovaně a postupně, abyste nebyli nikdy příliš dlouho sami.
- Pokud se nemůžete s někým vidět osobně, zavolejte mu a dejte mu najevo, že vám na něm skutečně záleží.
-
5Rozhodněte se, kolik toho chcete lidem říct. Pokud vaši přátelé a členové rodiny nevědí, jaká je vaše zdravotní situace, můžete si zvolit, kolik toho komu řeknete – můžete říct všem celou pravdu, nebo si ji můžete nechat pro sebe. Obě možnosti mají své výhody i nevýhody a je na vás, abyste se rozhodli podle svého uvážení.
- Když lidem o svém zdravotním stavu řeknete, pomůže vám to připravit se na mírumilovný konec. Pokud chcete truchlit společně s ostatními lidmi, otevřete se a komunikujte se svými blízkými. Můžete jim to říct každému zvlášť, aby to bylo osobnější a můžete to říct jen těm lidem, na kterým vám skutečně záleží. Bohužel ovšem potom nebude snadné se tomuto tématu v průběhu následujících týdnů a měsíců vyhýbat a soustředit se na pozitivnější témata, což je pro mnoho lidí negativní.
- Když si necháte svůj zdravotní stav pro sebe, pomůže vám to udržet si důstojnost a soukromí, což je pro mnoho lidí důležité. Nebude sice snadné s lidmi sdílet své pocity a truchlit společně, ale pokud se s tím chcete poprat sami, můžete si nechat tyto informace pro sebe.
-
6Snažte se být co nejpozitivnější. Neměli byste své poslední dny strávit tím, že budete číst Nietzscheho a přemýšlet o prázdnotě, pokud vám to ovšem nedělá dobře. Dovolte si bavit se a těšit se. Nalejte si sklenici whisky, pozorujte západ slunce, nebo si popovídejte se starým kamarádem. Žijte svůj život naplno!
- Když budete čelit smrti, nemusíte se usilovně snažit se s tím smířit. Nakonec smíření dosáhnete sami od sebe. Raději se zaměřte na čas, který vám zůstal a užívejte si přítomnost svých blízkých a dělejte věci, které vás baví, místo abyste stále mysleli na smrt.
-
7Buďte otevření v tom, co očekáváte od ostatních. Pravděpodobně se budete muset vypořádat s tím, že lidé okolo vás nebudou chtít akceptovat to, že zemřete. Možná budou vypadat ještě více znepokojení a emocionálně nestabilní, než vy. Buďte k nim upřímní a diskutujte s nimi o svých pocitech a přáních.
- Přestože nechcete nic víc, než trochu utěšení, optimismu a podpory, možná zjistíte, že to pro vaše blízké nebude jednoduché. Je to naprosto přirozené. Akceptujte to, že se lidé snaží z plných sil vás podpořit, ale někdy si také potřebují odpočinout. Snažte se nebýt naštvaní nebo zklamaní kvůli tomu, jak na vaši situaci reagují.
- Možná zjistíte, že někteří vaši blízcí neprojevují téměř žádné emoce. Nemyslete si, že to znamená, že jim na vás nezáleží. Znamená to jen to, že se s vaší smrtí vypořádávají tiše svým vlastním způsobem a snaží se vás nezatěžovat tím, jak se cítí.
-
8V případě potřeby si promluvte s církevním poradcem. Když si promluvíte se svým pastorem, rabínem, nebo jiným církevním představitelem, budete mít pocit, že na světě nejste sami a že má vaše cesta nějaký smysl. Modlení, rozhovory s přáteli stejné víry a četba náboženských textů vám může pomoci dosáhnout klidu. Pokud se cítíte dost dobře na to, abyste mohli navštěvovat kostel, mešitu, nebo synagogu, pomůže vám také trávit čas s ostatními lidmi ve vaší komunitě.
- Pokud ovšem nevěříte v žádné náboženství, nemusíte mít pocit, že to musíte změnit a věřit v posmrtný život, pokud s tím nesouhlasíte. Ukončete svůj život tak, jak jste ho žili.
-
9Neukončujte svůj život předčasně. Pokud chcete zemřít poklidně, protože chcete ukončit svůj život, ihned vyhledejte pomoc. Měli byste si promluvit s nějakým kamarádem, nebo s někým z rodiny, zajít do nemocnice a za každou cenu nebýt o samotě. Možná máte pocit, že není lepší možnost, než ukončit svůj život, ale když si najdete pomoc, brzy zjistíte, že máte spoustu důvodů žít a že vás čeká krásná budoucnost. Pokud chcete zemřít v poklidu, měli byste se snažit ze svého života vytěžit maximum, dokud na to ještě máte čas.
- Pokud máte sebevražedné myšlenky a potřebujete ihned pomoc, zavolejte na číslo 549 241 010, což je Modrá linka pro prevenci sebevražd.
Reklama
Reference
- ↑ http://www.nia.nih.gov/health/publication/end-life-helping-comfort-and-care/providing-comfort-end-life
- ↑ http://www.caringinfo.org/i4a/pages/index.cfm?pageid=3510
- ↑ http://www.legalzoom.com/wills-estate-planning/summary-compare-wills.html
- ↑ http://www.aarp.org/relationships/grief-loss/info-02-2012/top-five-regrets-of-the-dying.2.html
- ↑ http://www.nia.nih.gov/health/publication/end-life-helping-comfort-and-care/planning-end-life-care-decisions
- ↑ http://www.theguardian.com/lifeandstyle/2011/mar/26/advice-from-the-dying-burkeman