Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Zformátování počítače zahrnuje smazání všech v něm uložených dat, a také reinstalaci operačního systému. PC je tedy obnoveno do výchozího továrního nastavení. To se může hodit, pokud počítač nefunguje, nebo jej plánujete prodat či někomu věnovat. S pomocí tohoto návodu se naučíte zformátovat počítač se systémy Windows 7 i Mac OS X.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Windows

 1. 1
  Zálohujte si svá data. Při formátování počítače ztratíte veškeré své soubory a data. Nelze obnovit ani programy – budete je muset znovu nainstalovat. Všechny soubory, které chcete zachovat (tedy dokumenty, hudbu, obrázky a videa), musíte zkopírovat na záložní úložiště.
  • V závislosti na objemu dat, která potřebujete zálohovat, můžete použít DVD, CD, externí pevné disky, flash disky, nebo třeba cloudové úložiště.
 2. 2
  Nastavte svůj BIOS pro bootování z CD. Restartujte počítač, a jakmile se zobrazí logo výrobce, vstupte do nabídky nastavení. Jakou klávesou se do nabídky dostanete, závisí na výrobci počítače. Klávesa se vám zobrazí na obrazovce. Nejčastěji se používají klávesy F2, F10, F12 a Delete.
  • Když se dostanete do menu BIOS, vyberte nabídku Boot. Změňte pořadí jednotek tak, aby váš počítač bootoval z CD dříve než z pevného disku. Uložte změny a opusťte menu. Váš počítač se restartuje.
  • Pokud instalujete z flash disku, musíte BIOS nastavit pro bootování z vyjímatelného úložiště (angl. removable storage).
 3. 3
  Spusťte instalaci. Máte-li v mechanice vloženo CD a správně nastavený BIOS, uvidíte zprávu „Press any key to boot from CD…“ (pro nabootování z CD stiskněte libovolnou klávesu). Stiskněte jakoukoliv klávesu na klávesnici a instalační proces Windows 7 se spustí.
  • Váš počítač může spustit instalaci i automaticky, bez výzvy ke stisku libovolné klávesy.
 4. 4
  Sledujte načítání souborů Windows. Po jejich načtení se zobrazí logo Windows 7. Zatím ve vašem počítači nebyla změněna žádná data. Ta budou smazána až v pozdějších krocích.
 5. 5
  Navolte si své nastavení. Budete vyzvání k potvrzení nastavení jazyka, času a měny (Language, Time & Currency format), a také klávesnice (Keyboard) či jiné metody zadávání. Vyberte si příslušné možnosti a klikněte na Další (Next).
 6. 6
  Klikněte na Instalovat nyní (Install Now). Neklikejte na Opravit počítač (Repair Computer), ani tehdy, když jej pomocí reinstalace Windows opravujete. Jakmile instalaci spustíte, instalační program začne načítat soubory potřebné k dalšímu pokračování.
 7. 7
  Přečtěte si a přijměte podmínky. Chcete-li pokračovat, musíte stvrdit, že jste si přečetli podmínky použití společnosti Microsoft, a že s nimi souhlasíte. Určitě si je přečtěte, abyste zjistili, jaká jsou vaše uživatelská práva a omezení.
 8. 8
  Zvolte Vlastní instalace (Custom install). To vám umožní provést čistou instalaci. Formátování počítače znamená likvidaci všech v něm uložených dat. Budete proto provádět čistou instalaci, která vám dá možnost vymazat pevný disk.
 9. 9
  Smažte diskový oddíl. Vyskočí okno s dotazem, kam chcete systém Windows nainstalovat. K provedení čisté instalace potřebujete vymazat starý diskový oddíl a začít s čistým štítem. Klikněte na „Možnosti disku (pokročilé)“ [“Drive options (advanced)”], kde najdete možnosti mazat a vytvářet diskové oddíly.
  • Vyberte oddíl se stávajícím operačním systémem a klikněte na tlačítko Smazat (Delete).
  • Je-li váš disk rozdělen na více oddílů, ujistěte se, že mažete ten správný. Jakákoliv data na smazaném oddílu budou navždy ztracena.
  • Potvrďte smazání.
 10. 10
  Vyberte Nealokované místo (Unallocated Space) a klikněte na Další (Next). Nový oddíl není třeba před instalací Windows 7 ručně vytvářet, bude vytvořen automaticky.
 11. 11
  Vyčkejte, dokud Windows nenainstalují soubory. Procentuální ukazatel vedle Rozbalování souborů Windows (Expanding Windows files) bude stabilně růst. Tato část instalace může zabrat až 30 minut.
  • Po dokončení Windows automaticky restartují počítač.
  • Instalace se znovu spustí a zobrazí zprávu, že „Instalační program aktualizuje nastavení registru“ ("Setup is updating registry settings").
  • Následně instalace nastaví služby počítače. To se děje při každém startu Windows, při dalších spuštěních však již nastavení probíhá na pozadí.
  • Otevře se okno s informací, že Windows dokončují instalaci. Jakmile ji dokončí, počítač se znovu restartuje.
  • Instalační program nyní načte ovladače a prověří nastavení zobrazení. V tomto bodě není z vaší strany třeba žádné akce.
 12. 12
  Zadejte své uživatelské jméno a pojmenování počítače. Své uživatelské jméno budete používat pro přihlášení k počítači a k personalizaci svého účtu. Pojmenování počítače se zobrazí jako jeho označení v síti.
  • Další uživatele můžete přidat přes ovládací panely systému Windows 7.
  • Windows požádají o vytvoření vašeho hesla. Heslo je nepovinné, důrazně jej však doporučujeme. Zvláště v případě, kdy k počítači budou mít přístup krom vás i další uživatelé. Pokud heslo přesto nechcete, nechte pole prázdné a klikněte na Další (Next).
 13. 13
  Vložte licenční číslo (product key). Jde o kód o délce 25 znaků, který jste dostali ke své kopii Windows. Zaškrtněte možnost „Automaticky aktivovat Windows, když jsem připojen k internetu“ (“Automatically activate Windows when I’m online”), aby Windows mohly při dalším připojení k internetu automaticky ověřit licenční číslo.
 14. 14
  Nastavte si aktualizace Windows Update. K zajištění bezpečného a stabilního běhu Windows vřele doporučujeme vybrat jednu z prvních dvou možností. První nastavení nainstaluje všechny aktualizace automaticky, druhé vás pouze upozorní, že jsou dostupné důležité aktualizace.
 15. 15
  Nastavte si datum a čas. Ty by již měly být nastaveny správně, neboť jsou vázány na BIOS vašeho počítače. V případě potřeby je teď můžete opravit.
 16. 16
  Zvolte si nastavení sítě. Je-li váš počítač připojen k síti, budete moci určit, o jakou síť se jedná. Většina uživatelů vyberete Domácí síť, nebo Sít v zaměstnání (Home/Work network). Pokud však počítač právě používáte na veřejném místě, vyberte možnost Veřejná síť (Public network). Tuto možnost byste měli vybrat také vždy při připojení skrze mobilní sítě.
  • Nyní se Windows automaticky pokusí o připojení počítače k síti.
 17. 17
  Prozkoumejte svůj nový počítač. Po načtení poslední obrazovky se už zobrazí plocha vašeho čistého počítače s Windows 7. Instalace je nyní dokončena.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Mac OS X

 1. 1
  Zálohujte si svá data. Při formátování počítače ztratíte veškeré své soubory a data. Nelze obnovit ani programy – budete je muset znovu nainstalovat. Všechny soubory, které chcete zachovat (tedy dokumenty, hudbu, obrázky a videa), musíte zkopírovat na záložní úložiště.
  • V závislosti na objemu dat, která potřebujete zálohovat, můžete použít DVD, CD, externí pevné disky, flash disky, nebo třeba cloudová úložiště.
 2. 2
  Restartujte svůj Mac. Zatímco se počítač restartuje, držte stisknuté klávesy Command + R. Tím dojde k otevření menu Zotavení (Recovery. Vyberte Diskovou utilitu (Disk Utility) a klikněte na Pokračovat (Continue).
 3. 3
  Zformátujte svůj disk. Z levého rámečku Diskové utility vyberte svůj pevný disk. Zvolte záložku Vymazat (Erase) a ve vysouvacím menu Formát zvolte „Mac OS rozšířený (žurnálovaný)“ [„Mac OS Extended (Journaled)“]. Zadejte libovolné jméno a klikněte na Vymazat (Erase).
  • V této chvíli budou smazána veškerá data na disku. Ujistěte se, že jste si všechny důležité soubory řádně zálohovali.
  • Jakmile je proces mazání dokončen, zavřete Diskovou utilitu.
 4. 4
  Zahajte instalaci Mac OS X. Ověřte, že jste připojeni k síti, a vyberte možnost Znovu nainstalovat Mac OS X (Reinstall Mac OS X). Budete muset ověřit svou licenci zadáním vašeho Apple ID a hesla. Následně potvrďte přijetí licenčních podmínek.
 5. 5
  Vyberte disk, na který chcete instalovat. Instalátor bude požadovat, abyste vybrali disk, na který chcete operační systém instalovat. Zvolte ten samý disk, který jste právě vymazali pomocí Diskové utility.
 6. 6
  Vyčkejte na dokončení procesu. Mac OS X automaticky zahájí instalaci a nebude vyžadovat žádné uživatelské zásahy. Počítač se může během instalace restartovat. Jakmile bude instalace dokončena, zobrazí se plocha.
  Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 8 770 krát
Kategorie: Údržba a oprava
Stránka byla zobrazena 8 770 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama