Keloidy jsou jizvy, jejichž růst pokračuje i po plném zhojení kůže. Vyčnívají nad okolní pokožku a obvykle mají hladký povrch, jsou tvrdé na dotek a mají růžovou nebo fialovou barvu. Keloidní jizvy mají nepravidelný tvar a často se velmi rychle a progresivně zvětšují. Pokud nějakou takovou jizvu máte, určitě oceníte naše rady pro minimalizaci její viditelnosti.

Metoda 1 ze 2:
Přírodní léčba jizev

 1. 1
  Zkuste gel z aloe vera. Aloe pomáhá relativně novým jizvám, ale na keloidy starší více než jeden rok už tak účinné být nemusí. Přesto to ale vyzkoušejte, ať už je vaše jizva jakkoli stará a uvidíte, jestli metoda zabírá či nikoli. Kupte láhev gelu z aloe vera nebo si sami připravte čerstvý gel z listů vlastní rostliny. Aloe aplikujte nejméně dvakrát denně.
 2. 2
  Použijte citronovou šťávu. Tato přírodní léčba dokáže zesvětlit vrchní vrstvu kůže a tím pádem bude jizva méně viditelná. Nejlepších výsledků docílíte, budete-li si citronovou šťávu kapat přímo na jizvu dvakrát denně.
 3. 3
  Použijte cibulový extrakt. Tato přírodní látka se často přidává i do volně prodejných léků pro léčbu jizev. Mezi její známé účinky patří i redukce jizvové tkáně, což z ní dělá skvělý prostředek pro ošetřování keloidů, které jsou typické svým dlouhodobým růstem i po úplném zhojení původní rány.[1] Svůj vlastní cibulový extrakt připravíte následujícím způsobem:
  • Nakrájejte bílou cibuli.
  • Cibuli vložte do plátýnka na sýr nebo podobné látky a zavažte ji na uzel.
  • Zabalenou cibuli vložte do misky. Vezměte druhou misku a přitlačte ji na cibuli tak, aby z ní skrze plátýnko začala vytékat šťáva do misky pod ní.
  • Do šťávy namočte vatový tampon a přikládejte ho několikrát denně na svou jizvu.
 4. 4
  Zkuste vitamin E. O této přírodní látce se říká, že dokáže minimalizovat viditelnost jizev tím, že podporuje zdravý růst kůže. Kupte krém s obsahem vitaminu E nebo olejové kapsle, kterými můžete keloidní jizvy potírat.
  Reklama

Metoda 2 ze 2:
Medicinální léčba jizev

 1. 1
  Kupte volně dostupnou mast. V drogeriích běžně seženete masti, krémy a gely, určené pro progresivní redukci viditelnosti zjizvení. Tyto produkty také často obsahují steroidy, ulevující od svědění, které bývá obvykle s keloidními jizvami spojené.[2]
  • U tohoto léčebného postupu může trvat i několik měsíců, než přinese viditelné výsledky. Mast, krém nebo gel nanášejte podle instrukcí uvedených na obale a po doporučenou dobu.
  • Hledejte zejména přípravky s obsahem cibulového extraktu, u kterého byly různými studiemi prokázány účinky pro zmenšování jizev.
 2. 2
  Zkuste kortizonové injekce. Injekce s tímto steroidem můžou pomoct redukovat jizvy, vystupující nad okolní kůži. Tyto injekce se obvykle aplikují jednou měsíčně, dokud se nedosáhne maximálně možného výsledku. Po určité době byste měli začít pozorovat, že se vaše keloidy zploštily.[3]
  • Ačkoli vám steroidové injekce pomůžou jizvy zploštit, původní barvu kůže bohužel vrátit nedokážou.
  • Steroidovými injekcemi se také nelze keloidních jizev zbavit permanentně, takže pokud usilujete právě o to, měli byste uvažovat o jiné metodě.
 3. 3
  Podstupte laserovou léčbu. Pro redukci červeného zbarvení i velikosti keloidů může být velmi účinný tzv. pulzní barvivový laser. Tento typ léčby je bezpečný a téměř bezbolestný, ale pravděpodobně budete muset podstoupit několik sezení. Navíc se jedná o poměrně nákladnou proceduru, která není běžně hrazená pojišťovnou.
 4. 4
  Konzultujte s doktorem použití silikonových polštářků. Tento typ léčby obnáší každodenní několikahodinové nošení silikonem impregnovaného polštářku po několik týdnů či měsíců, které by mělo zmírnit viditelnost keloidů. Někteří lékaři ovšem tvrdí, že podobných pozitivních výsledků lze dosáhnout i aplikací kompresních obvazů z jiných materiálů, než silikonu.
 5. 5
  Zvažte podstoupení chirurgického odstranění. Pokud máte keloidní jizvy, které vám nějakým způsobem brání v pohybu, promluvte si s lékařem o možnostech jejich chirurgického odstranění. Plastická operace dokáže jizvy často úplně odstranit a navíc kůži vyhladit a sjednotit barvu postiženého místa s okolní kůží. [4]
  • Plastická operace může být sice velmi drahá, ale zároveň se pravděpodobně jedná o nejefektivnější metodu, jak znatelně zlepšit vzhled keloidních jizev.
  • Tento typ operací bývá také poměrně riskantní, protože v některých případech může spustit formování podobné a mnohdy ještě větší jizvy. Někteří chirurgové zaznamenali pozitivní účinky aplikace steroidových injekcí nebo kompresních obvazů na místo po odstraněné jizvě. Po operativním vyjmutí jizvy se dá také využít léčebných účinků radiace.
  Reklama

Tipy

 • Chraňte své keloidní jizvy před sluncem používáním krému na opalování. Slunce totiž může jejich odlišné zbarvení ještě více zhoršit.

Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 2 581 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 2 581 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama