Jak zjistit, kdy dostanete svoji první menstruaci

Čekání na první menstruaci ze zvláštní čas. Pravděpodobně jste netrpělivá a chcete, abyste menstruaci již dostala (zejména pokud ji vaše kamarádky již mají), ale zároveň jste nervózní a bojíte se, jaké to bude. Nejlepším způsobem, jak se zbavit nervozity a stresu je co nejlépe se připravit a vědět, co můžete očekávat. Nejprve je ale dobré vědět, kdy první menstruaci dostanete. V tomto článku najdete nejčastější příznaky blížící se menstruace.

Část 1 ze 3:
Co můžete očekávat

 1. 1
  Zjistěte, co znamená „mít menstruaci.“ Pravděpodobně jste toho o menstruaci slyšela již mnoho a máte určitou představu o tom, co obnáší. Možná ale nevíte, co přesně se ve vašem těle během menstruace děje. Když budete vědět, proč máte menstruaci, budete schopná pochopit, jaké změny ve vašem těle probíhají.
  • Když dívka přijde do puberty, její vaječníky každý měsíc uvolňují jedno malé vajíčko. Toto vajíčko prochází vejcovody do dělohy. Mezitím se v děloze utvoří měkká výplň z krve a tkáně, která slouží k tomu, aby se v ní mohlo uchytit oplodněné vajíčko.
  • Pokud je vajíčko oplodněné (což se může stát pouze po pohlavním styku, kdy se mužské spermie spojí s vajíčkem), uchytí se v děloze, která slouží jako „hnízdo.“ Jde o prvotní fázi těhotenství.
  • Pokud vajíčko oplodněné není, většinou se naruší ještě dříve, než se dostane do dělohy. V tomto případě už není nutné, aby v děloze bylo příliš mnoho měkké tkáně, takže se z dělohy začne uvolňovat krev a odchází z těla skrz děložní čípek a vagínu. Tomuto krvácení se říká menstruace. [1]
 2. 2
  Zjistěte, o kolik krve přijdete. Při první menstruaci možná budete trochu vyděšená množstvím krve, které z vás bude odcházet. Nemusíte si ale dělat starosti – ve skutečnosti neztratíte tolik krve, kolik si myslíte.
  • Průměrně dívky během menstruace ztratí 4-6 lžic krve, což není příliš mnoho – jde pouze o polovinu šálku.
  • Tato krev je ovšem naředěná tkání z dělohy a dalšími tekutinami, takže se zdá, že je jí mnohem více. Celkově během menstruace ztratíte zhruba půl šálku až jeden šálek tekutiny. [1]
  • Několik prvních menstruací pravděpodobně nebudete mít příliš silné. Většinou mají dívky ze začátku slabou menstruaci, nebo pouze špinění (kapky krve). Až se vám menstruace upraví a budete ji mít pravidelnou, postupně vám zesílí.
  • Pokud máte příznaky, které mohou znamenat brzký příchod první menstruace, noste tmavé kalhoty a mějte v batohu nebo v kabelce náhradní spodní prádlo.
 3. 3
  Co můžete od první menstruace očekávat? U každé dívky se první menstruace objeví v jinou dobu a trvá jinak dlouho, ale obecně platí, že ženy menstruují jednou za měsíc, většinou 3-7 dnů v kuse.
  • Můžete se víceméně spolehnout na to, že budete mít menstruaci jednou za měsíc, ale délka cyklu se může také značně lišit. Většina dívek menstruuje každých 25-30 dnů, ale některé ženy mají cyklus dlouhý pouze 21 dnů, nebo naopak 35 dnů. Všechny tyto varianty jsou naprosto normální.
  • Vašemu tělu nějakou dobu potrvá, než si na tento cyklus zvykne. Po první menstruaci možná dostanete další až za dva nebo tři měsíce. I to je naprosto normální – postupem času si tělo menstruační cyklus upraví a budete menstruovat pravidelně.
  • Některé věci, jako je stres, nebo přísné diety, mohou způsobit opoždění menstruace, nebo ji mohou dokonce úplně zrušit. To ovšem normální není a pokud se vám to stane, měla byste navštívit lékaře a začít se zbavovat stresu, nebo se pod dohledem lékaře pokusit přibrat.
  • Co se týče délky trvání menstruace, většinou trvá tři až sedm dnů. Během jediné menstruace se vám pravděpodobně změní síla a barva krvácení.[1]
 4. 4
  Všímejte si toho, zda jste náladová, nebo trpíte křečemi. Kromě samotné menstruace budete pravděpodobně pociťovat několik nepříjemných vedlejších účinků, se kterými se před menstruací a během ní budete muset vypořádat.
  • V týdnu před menstruací můžete trpět změnami nálady – v jednu chvíli budete spokojená a šťastní a za chvíli budete smutná, aniž byste k tomu měla nějaký důvod. Je to naprosto normální vedlejší účinek změny hormonálních hladin. Po nějaké době by se to mělo upravit. Mezitím si můžete dát kousek čokolády, která vám zlepší náladu, když se nebudete cítit dobře.
  • Během menstruace, nebo několik dní před ní budete pravděpodobně trpět křečemi břicha. Je to naprosto normální, ale pokud máte křeče silné, může to být značně nepříjemné.
  • Není nutné trpět bolestí – vezměte si nějaký volně prodejný lék proti bolesti, který vás zbaví nepohodlí. Můžete si na břicho nebo na bedra také přiložit ohřívací lahev nebo dečku. Teplo vám uvolní svaly a brzy se budete cítit lépe.
  • Křečím lze předcházet také pravidelným cvičením, správným pitným režimem a dostatkem odpočinku.[1]
 5. 5
  Nebuďte nervózní. Všechny tyto informace jsou pro vás možná trochu děsivé, ale není důvod panikařit. Menstruace je naprosto normální součástí dospívání.
  • Myslete na to, že je to normální a přirozené a jakmile si na to zvyknete, nebudete s tím mít už žádný problém.
  • Pokud jste stále úzkostlivá, promluvte si s matkou, se starší sestrou, nebo například se školní lékařkou. Všechny ženy si prožily to, co vás čeká a budou vám moci poradit a poskytnout vám cenné informace.
  Reklama

Část 2 ze 3:
Všímejte si příznaků

 1. 1
  Průměrně dívky začínají menstruovat mezi 8 a 15 lety. Je dobré vědět, že běžně dívky první menstruaci dostávají mezi 8 a 15 lety, takže pokud jste ještě mladší, budete muset rok nebo dva počkat.
  • Každá dívka ovšem dostane menstruaci jindy. Některé dívky ji začnou mít již ve věku 8 nebo 9 let, jiné ji zase dostanou například až ve 14 nebo v 15 letech. V každém z těchto případů je to ovšem normální.
  • Věk, ve kterém dostanete první menstruaci (neboli „menarche“) závisí zejména na genetice, takže neexistuje způsob, jak první menstruaci urychlit, nebo zpomalit. Jednoduše se to stane, až se to stane! Zeptejte se své matky nebo starší sestry, kdy dostaly svoji první menstruaci. Můžete očekávat, že ji dostanete zhruba ve stejném věku.[2]
  • Pokud je vám ovšem již 16 let a stále jste menstruaci nedostala, měla byste navštívit lékaře, který vám pomůže zjistit proč menstruace stále nepřichází.
 2. 2
  Všímejte si růstu poprsí a jeho citlivosti. Jedním z prvních příznaků začínající puberty je růst prsou a jejich citlivost.
  • Prsa vám mohou růst velmi pomalu, ale i velmi rychle – i to se liší u každé ženy. Jedno prso také může růst rychleji než to druhé, ale i to je naprosto normální. Po nějaké době by se to mělo srovnat.
  • Bolesti a citlivost prsou se objevují zejména v případech, kdy poprsí roste velmi rychle. I těchto bolestí se ovšem zbavíte. Mezitím si kupte kvalitní podprsenku, která vám zmírní nepohodlí. Jděte nakupovat s matkou nebo se sestrou a kupte si podprsenku ve správné velikosti.
  • Vaše menstruace může začít brzy po tom, co vám začnou růst prsa, ale může to trvat i dva roky – u každé ženy to probíhá jinak. Budete ovšem alespoň vědět, že jste na správné cestě.
 3. 3
  Všímejte si růstu ochlupení. Dalším příznakem, že jste přišla do puberty a brzy dostanete první menstruaci, je růst chloupků v oblasti pohlavních orgánů a v podpaží.
  • Tyto chloupky se nazývají „pubické ochlupení“ a jsou silnější a tmavší, než vlasy. Pravděpodobně vám také začne růst jemnější a světlejší ochlupení na pažích a na nohou.
  • Až vám začne růst ochlupení v podpaží, pravděpodobně si všimnete toho, že se více potíte a že váš pot zapáchá jinak. Můžete to vyřešit tím, že se budete častěji sprchovat a budete používat deodorant. Po nějaké době si pravděpodobně také budete chtít začít holit podpaží.
 4. 4
  Všímejte si výtoku. Během šesti měsíců před příchodem první menstruaci se vám pravděpodobně začne objevovat bílý, zažloutlý, nebo nazelenalý výtok z vagíny. Tento výtok se v týdnu před menstruací většinou zesílí, takže podle toho můžete poznat, kdy dostanete svoji první menstruaci.
  • Někdy vám výtok může ušpinit spodní prádlo, takže v této době můžete začít nosit tenké vložky. Jde o malé jednorázové savé pásky, které se přilepí na spodní prádlo. Jsou tak tenké, že je ani neucítíte!
  • Většinou je výtok naprosto normální, ale pokud začnete mít velmi silný výtok, bude vás svědit vagína, nebo vám výtok bude zapáchat, může jít o infekci. V tomto případě byste měla navštívit lékaře, který vám bude moci předepsat speciální krém, díky kterému se infekce zbavíte. [3]
  Reklama

Část 3 ze 3:
Jak řešit první menstruaci

 1. 1
  Rozhodněte se, zda chcete používat vložky, nebo tampony. Pokud chcete být připravená na první menstruaci, je dobré mít po ruce nějaké vložky a tampony. Je důležité znát rozdíl mezi těmito dvěma pomůckami, abyste se mohla včas rozhodnout, které budete používat.
  • Vložky jsou při první menstruaci pravděpodobně vhodnější, protože se snáze používají a budou pro vás pohodlnější. Mají na jedné straně lepidlo, kterým se přilepí ke spodnímu prádlu, aby se neposouvaly. Ze začátku pro vás nošení vložek nebude příliš pohodlné, ale brzy si na to zvyknete. Pro více informací si na wikiHow najděte článek o tom, jak používat vložky.
  • Tampony jsou malé a diskrétní a když se správně zavedou, nosí se mnohem pohodlněji než vložky. Je ovšem možné, že z nich budete mít trochu strach, protože se musejí zavádět do vagíny, což není vždy snadné. Tampony jsou ovšem velmi vhodné pro aktivní dívky, které se věnují sportům. Pokud chcete během menstruace plavat, je nutné používat tampony. Pro více informací si na wikiHow najděte článek o tom, jak používat tampony. [4]
  • Ať už chcete nosit tampony nebo vložky, musíte si je měnit každé tři až čtyři hodiny – podle toho, jak silnou menstruaci máte. Zejména tampony byste neměla nikdy nosit déle než 8 hodin v kuse, protože po nějaké době se zvyšuje riziko rozvoje vážné nemoci, která se nazývá syndrom toxického šoku.
 2. 2
  Buďte připravená. To nejdůležitější, co byste měla před první menstruací udělat, je nachystat si dostatek vložek nebo tamponů a mít je stále u sebe. Můžete si s sebou také nosit náhradní oblečení (nebo jen náhradní kalhoty) pro případ, že byste dostala silnou menstruaci a ušpinila byste si oblečení.
  • Když budete mít štěstí, dostanete první menstruaci doma, nebo dokonce v noci. Bohužel ovšem není možné to zaručit a může se stát, že první menstruaci dostanete ve škole, nebo někde venku. Proto je dobré mít u sebe stále několik vložek nebo tamponů, abyste byla vždy připravená.
  • Dejte si tampony nebo vložky do malé kosmetické taštičky, kterou budete nosit v tašce nebo v kabelce, kterou nosíte ven a do školy. Když budete potřebovat tampon nebo vložku, můžete si taštičku vzít s sebou na toaletu – nikdo nepozná, co v ní máte.[5]
 3. 3
  Pokud vám krev proteče, nestyďte se. Dříve nebo později (pokud ne při první menstruaci, tak při některé z dalších) vám menstruační krev proteče a dostane se vám na oblečení.
  • Když se to stane, nemusíte panikařit. Dejte si kolem pasu svetr nebo mikinu a jakmile to bude možné, převlečte se. Pokud jste dobře připravená a máte s sebou náhradní kalhoty, můžete se převléci ihned.
  • Pokud nemáte náhradní oblečení, jděte za školní lékařkou a řekněte jí, co se stalo. Může zavolat vašim rodičům, kteří vám do školy přivezou náhradní oblečení, nebo vás rovnou vezmou domů. Nemějte strach – jistě to pochopí!
  • V budoucnu byste během menstruace neměla nosit světlé kalhoty, sukně nebo šortky. Noste raději tmavé oblečení, aby případné skvrny od krve nebyly vidět.[6]
 4. 4
  Zapište si datum své první menstruace. Je důležité si zapsat datum (a také přibližný čas) první menstruace do deníku, nebo do kalendáře. Díky tomu budete mít alespoň přibližnou představu o tom, kdy dostanete svoji příští menstruaci. Bohužel jak jsme již zmínili, prvních několik menstruací většinou nebývá pravidelných a může trvat několik měsíců, než se vám cyklus upraví.
  • Přesto si ale vždy zapište, kdy jste menstruaci dostala, protože díky tomu snáze porozumíte svému cyklu. Zapište si také to, jak silnou menstruaci jste měla a jak dlouho trvala.
  • Tyto věci jsou důležité z mnoha důvodů. Pomohou vám plánovat – pokud jdete za několik týdnů na večírek a budete vědět, že budete mít zrovna menstruaci, pravděpodobně si nebudete chtít brát bílé šaty.
  • Tyto informace vám také pomohou rozhodnout se, jaké vložky nebo tampony byste si měla kupovat, protože tyto pomůcky seženete v mnoha velikostech. Pokud máte například silnou menstruaci, budete potřebovat silně absorpční vložky a tampony. Pokud máte velmi slabou menstruaci, budou vám stačit tenčí vložky a menší tampony.
  • První menstruace je důležitým momentem ve vašem životě – jde o den, kdy se stáváte ženou. Jistě budete chtít vědět, kdy dostanete další menstruaci. Když si zapíšete datum své první menstruace, jednoho dne to může pomoci vaší dceři zjistit, kdy první menstruaci dostane ona.
 5. 5
  Řekněte to své matce. Netajte svoji menstruaci – není nutné si tím procházet sama. Řekněte to své matce, oběma rodičům, nebo například své starší sestře.
  • I když se budete trochu stydět, uleví se vám, když tyto informace budete s někým sdílet. Když to řeknete své matce, jistě na vás bude pyšná.
  • Uvědomte si, že i vaše matka si tím prošla a jistě pro vás bude mít spoustu užitečných rad.
  Reklama

Tipy

 • Pokud máte pocit, že brzy dostanete první menstruaci, noste si s sebou do školy malou taštičku s tampony a vložkami. Je lepší být připravená, než v nevhodné chvíli shánět tampon.
 • Pokud začínáte trpět příznaky blížící se menstruace, je dobré nosit si u sebe pro jistotu alespoň jednu vložku.
 • Nemusíte mít strach. První menstruace je většinou velmi slabá, takže byste neměla mít žádné problémy.
 • Mějte vložky a tampony stále po ruce – ve skříňce, v kabelce, v tašce na cvičení atd. Vždy je lepší být dobře připravená.
 • Měla byste o své první menstruaci co nejdříve povědět někomu z rodiny (matce, sestře, babičce...). Pokud jste venku s kamarády, pošlete jim alespoň SMS zprávu.
 • Při první menstruaci budete pravděpodobně krvácet tmavě červenou až hnědou krev.
 • Pokud se vám to stane ve škole, nebo někde, kde nebudete mít po ruce vložky, nedělejte si starosti. Vezměte si toaletní papír, několikrát ho přeložte a dejte si ho do spodního prádla. Než si seženete vložku, bude vám to stačit.
 • Pokud trpíte všemi příznaky blížící se menstruace, začněte si s sebou nosit vložky a náhradní spodní prádlo, abyste byla v případě potřeby připravená. Dejte si vložky do kabelky, do skříňky a na všechna ostatní místa, kde by se vám mohly hodit.
 • Když dostanete první menstruaci, převlečte si spodní prádlo, vezměte si vložku (můžete použít také tampon, ale při první menstruaci je vložka vhodnější) a řekněte to někomu dospělému (v ideálním případě své matce – bude vědět, co máte dělat). *Když dostanete menstruaci ve škole a nebudete na to připravená, jděte ihned na toaletu a dejte si do spodního prádla toaletní papír, aby vám krev neprotékala. *Pokud máte ušpiněné kalhoty, uvažte si kolem pasu svetr. Jděte do školní ošetřovny a požádejte sestru o vložku, jistě jich má spoustu v zásobě. Nebojte se to říct své matce, uvidíte, že z vás bude mít radost!
 • Když dostanete první menstruaci, nemějte z toho strach. Je to přirozená součást dospívání a děje se to všem dívkám.
 • Až dostanete první menstruaci, pravděpodobně budete mít smíšené pocity. Na jedné straně budete ráda, že jste již dospělá žena a na druhé straně se budete trochu bát, ale to je naprosto v pořádku.
 • Pokud máte příznaky menstruace, schovejte si na nějaké bezpečné místo několik tamponů nebo vložek.
 • Každá žena je jiná, takže si nedělejte starosti, pokud u vás první menstruace bude probíhat jinak.
 • Připravte se, ale pokud máte pocit, že se na vás lidé dívají, nebo nechcete, aby vás viděli se skvrnou na kalhotách, strčte si do kalhot vložku nebo tampon, jděte na toaletu a převlečte se. Můžete si ale nosit taštičku s tampony všude s sebou.
 • Pokud máte tělocvik, nebo vás čeká jiná činnost, která by s menstruací mohla být nepříjemná, promluvte si se svým učitelem.
 • Pokud nechcete nosit vložky a chtěla byste raději něco lehčího, požádejte svoji matku nebo sestru o tenkou vložku. Tyto tenoučké vložky jsou mnohem tenčí, než menstruační vložky, ale u velmi slabé menstruace vám budou stačit. Pokud máte silnou menstruaci, budete muset používat savé menstruační vložky.
 • Zapisujte si datum menstruace do kalendáře, abyste byla schopná odhadnout, kdy dostanete další menstruaci.
 • Techniky můžete používat tampony již od první menstruace, ale pravděpodobně pro vás bude pohodlnější používat ze začátku vložky. Pokud je vám méně než 13 let, je možné, že vám tampon nepůjde zavést, nebo budete muset nosit tampony pro mladé dívky, protože máte ještě malé tělo.
 • Pokud vám menstruace začne ve škole, nebojte se jít na ošetřovnu, nebo požádat o pomoc nějakou učitelku, nebo kamarádku. Všechny ženy dobře ví, čím si procházíte.
 • Nemějte strach. Výtok je největší známkou toho, že se z vás začíná stávat žena. Většinou je bílý, ale může postupem času měnit barvu. Pokud se po nějaké době změní na nahnědlý výtok, znamená to, že se v něm nachází krev, ale ještě nejste připravená na menstruaci. Po nějaké době změní barvu z hnědé na červenou, což znamená, že jste dostala svoji první menstruaci. Výtok se většinou objevuje zhruba 8 měsíců před první menstruací a slouží k tomu, aby připravil tělo na menstruaci.
 • Pokud máte kamarádky, které již menstruaci mají, promluvte si s nimi. Jistě vám poskytnout spoustu cenných rad.
 • Buďte sebejistá! Všechny ženy mají menstruaci! Uvědomte si, že je to naprosto normální.
 • Nemějte z ničeho strach, menstruace potká každou ženu.
 • Pokud se rozhodnete používat tampony, natrénujte si jejich zavádění nejprve s prázdným plastovým aplikátorem, abyste si na to zvykla.
 • Pokud nemáte vložku nebo tampon, požádejte nějakou kamarádku, aby vám je půjčila.
 • Pokud je vám už 16 let a ještě jste neměla menstruaci, objednejte se k lékaři, nebo si o tom promluvte s někým z rodiny.Reklama

Varování

 • Pokud trpíte křečemi i mimo dobu trvání menstruace, řekněte to svému lékaři.
 • Pokud je vám již šestnáct let a stále nemáte menstruaci, objednejte se k lékaři.
 • Pravděpodobně budete muset navštívit gynekologa (ženského lékaře).
 • Pokud máte žlutý, nebo zelený výtok, zajděte si k lékaři – jde pravděpodobně o infekci.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Vložky, tampony
 • Náhradní spodní prádlo
 • Náhradní kalhoty
 • Vlhčené ubrousky
 • Náhradní oblečení

Pomohl vám tento článek?

Reklama