Jak zjistit, zda je u auta třeba vyměnit vodní pumpu

Spoluautor Rocco Lovetere

Vodní pumpa je důležitou součástí vašeho auta. Neustále prohání chladivo motorem auta, aby se nepřehřál. Netěsnost nebo vadné ložisko pumpy může způsobit vážné poškození motoru. Na potřebu výměny vodní pumpy mohou poukazovat kapky chladicí kapaliny pod autem, nebo vysoké teploty motoru.

Postup

 1. 1
  Nechte auto přes noc stát v garáži s čistou betonovou podlahou. Pokud jej nemůžete zaparkovat uvnitř na čistém betonovém podkladě, položte pod auto (přímo pod motor) kus světlého kartonu. Mějte však na paměti, že vodní pumpa protéká spíše při běžícím motoru, takže tento způsob nalezení netěsnosti není úplně nejšťastnější.
 2. 2
  Druhý den ráno prohlédněte karton. Pokud se zdá být nasáklý chladicí kapalinou, máte v systému netěsnost. Může to být ve vodní pumpě, ale také v hadicích chladiče a topení, v mrazových zátkách, ve víčku chladiče, nebo přímo v chladiči. Abyste zúžili okruh příčin, snažte se položit karton přímo pod vodní pumpu. Pokud na kartonu najdete zelenou kapalinu, jde o nemrznoucí směs, což znamená, že vám někudy uniká chladivo.
 3. 3
  Zkontrolujte kladku vodní pumpy. Najděte kulatou součástku v přední části vodní pumpy, přes kterou vede řemen. Zkuste s kladkou zahýbat dopředu a dozadu. Pokud se zdá být volná, je čas na výměnu pumpy, protože je ložisko na konci životnosti.
 4. 4
  Poslouchejte auto. Nastartujte motor s otevřenou kapotou. Pokud uslyšíte hluboké skřípání, může to poukazovat na špatné ložisko vodní pumpy. Pokud je ložisko opravdu špatné, často je zřetelně slyšitelné. Podobná ložiska však jsou také v kompresoru klimatizace, v servu posilovače řízení a v alternátoru, takže potřebujete přesně zaměřit zdroj zvuku. To je při nastartovaném motoru často obtížné.
 5. 5
  Hledejte průsaky v okolí vodní pumpy. Pokud si všimnete kapek nebo drobného pramínku vody, máte netěsnost. Na řadě pump najdete před těsnění malou odtokovou dírku, kterou voda uniká, pokud je těsnění vadné.
 6. 6
  Pozorujte, zda se rozsvěcí kontrolka přehřátí motoru. Pokud v autě kvůli netěsné nebo vadné vodní pumpě neproudí dostatek chladiva, stoupne teplota motoru a rozsvítí se varovná kontrolka.
 7. 7
  Podívejte se, zda svítí kontrolka nedostatku chladicí kapaliny. Může to znamenat, že máte netěsnost v nádobce s chladivem, nebo že je vadná vodní pumpa. Další možností pak je, že chladicí kapalina uniká někde z chladicího systému.

Tipy

 • Kaluž vody pod autem za horkých dní nemusí značit vadnou vodní pumpu, ani problém s chladicí soustavou. Při zapnuté klimatizaci auta vzniká kondenzát, který odtéká pod auto, což je zcela v pořádku.
 • Hledejte malou dírku – to je odtokový kanálek, kterým bude voda odtékat, pokud se vodní pumpa chystá pokazit, nebo je vadná.
 • Může se stát, že nenajdete žádné úniky, neuslyšíte žádná ložiska a vše ostatní bude fungovat správně (např. vrtule chladiče, řemeny, hadice, termostat, chladič, radiátor, víčko apod.). Přesto se při přehřátí objeví pára, která vychází z víčka chladiče. To je většinou naprosto normální, protože víčko funguje jako bezpečnostní pojistka a je navrženo tak, aby upouštělo přebytečný tlak z chladicí soustavy.
 • Některé vodní pumpy mají plastové lopatky, které kapalinu pohání. A některé chladicí kapaliny jsou po vyprchání aditiv korozivní (proto byste měli jejich vyprchání – a poškození motoru – předcházet výměnou chladicí kapaliny každých 3 – 7 let). Lopatky pumpy se tudíž mohou opotřebovat tak, že již nedokážou kapalinu rozpohybovat, proto se auto přehřívá. Otestovat to můžete tak, že nastartujete studený motor se sundaným víčkem chladiče. Měli byste vidět, jak se kapalina v chladiči pohybuje. Pokud ne, je dost možné, že se lopatky pumpy zcela odlomily, nebo z nich zůstalo jen málo. Pokud však máte v autě termostat, je tento test zbytečný: kapalina nebude proudit, dokud se termostat při provozní teplotě neotevře. A při takové teplotě rozhodně nesmíte sundávat zátku chladiče.

Varování

 • Pokud je v autě málo chladicí kapaliny a motor běží, nebo před chvílí běžel, nechte jej před doléváním vody nebo kapaliny zhládnout. Přidáním studené vody do horkého motoru může dojít vlivem obrovského rozdílu teplot k prasknutí bloku motoru. Tím se z vašeho levně opravitelného problému stane problém extrémně nákladný.
 • Nelijte do auta 100% chladicí kapalinu, mohlo by dojít k přehřívání. Postupujte dle manuálu k autu: obvykle se kapalina mísí s vodou v poměru 50:50, u některých vozů pak až 70:30. Nikdy také nepoužívejte samotnou vodu, její bod varu je pro většinu moderních motorů příliš nízký.

Informace o článku

Spoluautorem tohoto článku je Rocco Lovetere. Rocco Lovetere je mistr mechanik v Rocco Mobile Auto Repair v Kalifornii, který vlastní se svou rodinou. Je technikem ASE Certified Automotive a od roku 1999 pracuje v oblasti oprav automobilů.

Kategorie: Automechanika

V jiných jazycích:

English: Tell if a Car's Water Pump Needs Replacement, Español: saber si debes reemplazar la bomba de agua de tu automóvil, Русский: диагностировать автомобильную помпу, Português: Saber se a Bomba D'água de um Carro Precisa Ser Trocada, Italiano: Capire se la Pompa dell'Acqua dell'Automobile Deve Essere Sostituita, Deutsch: Erkennen ob die Wasserpumpe eines Autos ausgetauscht werden muss, Français: dire si la pompe à eau d'une voiture doit être remplacée, العربية: معرفة ما إن كانت مضخة مياه سيارة تحتاج إلي التغيير, 日本語: 車のウォーターポンプの交換が必要かを知る, ไทย: ดูว่ารถยนต์ต้องเปลี่ยนปั๊มน้ำหรือไม่, Bahasa Indonesia: Mengetahui Kapan Pompa Air Mobil Perlu Diganti, 中文: 判断汽车的水泵是否需要更换, Nederlands: Herkennen of de waterpomp van een auto vervangen moet worden

Stránka byla zobrazena 14 004 krát.
Byl tento článek přesný?