Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Pokud přemýšlíte o tom, zda je váš přítel skutečným přítelem, váš vztah pravděpodobně není v pořádku. Pokud chcete zjistit, zda se s vámi váš kamarád baví ze správných důvodů, musíte si všímat toho, co říká, co dělá a jaký z něho máte pocit. V tomto článku se dozvíte, jak zjistit pravdu.

Část 1
Část 1 ze 3:

Všímejte si toho, co váš přítel říká

 1. 1
  Všímejte si toho, zda vás váš kamarád podporuje. Skutečný kamarád by vám měl dodat pocit, že vás potřebuje, měl by vám posilovat sebevědomí a měl by vám zlepšovat život. Pokud vás kamarád stále ponižuje, nebo vám způsobuje pocity bezmocnosti a nikdy vám neřekne nic hezkého, když to potřebujete, váš vztah pravděpodobně není v pořádku. Pokud chcete zjistit, zda je váš kamarád skutečným kamarádem, všímejte si toho, zda vás podporuje.
  • Všímejte si toho, zda vám kamarád lichotí. Pokud vám kamarád skládá upřímné lichotky ohledně oblečení, nebo vaší pracovní morálky, pravděpodobně je to dobrý kamarád. Pokud si ovšem nemůžete vzpomenout na to, kdy vám kamarád naposled zalichotil, máte problém.
  • Všímejte si toho, zda vás váš kamarád podporuje. Pokud vás kamarád podporuje před důležitou zkouškou, pracovním pohovorem, nebo před prvním rande s někým, kdo se vám líbí, je to skutečný kamarád. Pokud vás kamarád naopak nikdy nepodporuje, ani když to potřebujete, pravděpodobně máte problém.
  • Všímejte si toho, zda vám váš kamarád dělá „roztleskávačku.“ Nemusí vás sice neustále povzbuzovat, ale pokud je to dobrý kamarád, měl by vám fandit a přát vám úspěch ve všem, do čeho se pustíte.
 2. 2
  Všímejte si toho, zda vám váš kamarád naslouchá. Pokud jde o skutečného kamaráda, udělá si čas na to, aby vás vyslechl. Ve skutečném přátelství by spolu lidé měli sdílet své myšlenky a poskytovat si zpětnou vazbu. Pokud máte pocit, že váš kamarád stále mluví o svých problémech, ale nudí se, když mu vyprávíte o svých problémech, pravděpodobně jde o falešného kamaráda. Zde je několik věcí, podle kterých poznáte, že vám váš kamarád musí více naslouchat:
  • Všímejte si toho, jak váš kamarád reaguje, když mu něco říkáte. Pokud pokyvuje, dívá se vám do očí a podporuje vás, jde o dobrého kamaráda. Pokud se ale rozhlíží po místnosti, hraje si s telefonem, nebo se tváří znuděně, když mluvíte déle než pět minut, nejde o skutečného kamaráda.
  • Všímejte si toho, zda si váš kamarád pamatuje, co jste mu řekli. Dobrý kamarád si bude pamatovat vše, co mu řeknete, zejména pokud jde o něco důležitého. Pokud se zdálo, že vás váš kamarád poslouchá, ale potom si nepamatuje, že jste mu řekli, že se hlásíte na práva, nebo že jste řekli svému idolu, že jste do něho zamilovaní, můžete si být jistí tím, že vás vůbec neposlouchal.
  • Všímejte si toho, kdo z vás dvou mluví více. V ideálním případě byste spolu měli mluvit oba stejně. Pokud máte pocit, že svému kamarádovi neustále nasloucháte, ale sami se mu nemůžete s ničím svěřit, pravděpodobně jde o falešné přátelství.
 3. 3
  Všímejte si toho, zda s vámi váš kamarád komunikuje. Komunikace je klíčová v každém vztahu, zejména v přátelství. Pokud jste s kamarádem na stejné vlně, měli byste být schopní se otevřeně bavit o svých myšlenkách a pocitech a vést upřímné dialogy. Zde je několik věcí, podle kterých poznáte, zda spolu komunikujete správně:
  • Máte pocit, že s kamarádem můžete mluvit otevřeně o svých myšlenkách a pocitech? Pokud váš kamarád ví, co se vám v životě děje a vám nedělá problémy mluvit s ním otevřeně, jste v dobrých rukou. Pokud se kamarádovi bojíte říct, co cítíte, protože máte strach, že s vámi nebude souhlasit, nebo se rozzlobí, nekomunikujete spolu správně.
  • Pokud víte, co si váš kamarád myslí a jak se cítí, vaše komunikace je na dobré úrovni. Pokud vás kamarád překvapuje svými pocity, nebo své pocity sdílí se všemi ostatními, kromě vás, máte problém.
  • Pokud víte, jak si s kamarádem promluvit i ve chvíli, kdy vám něčím ublížit, vaše komunikace je na vysoké úrovni. Pokud vám nevadí kamarádovi říct: „Moc mě mrzelo, že jsi nepřišel na můj večírek“ a v klidu si o tom promluvíte, vaše přátelství stojí na pevných základech. Žádný vztah není dokonalý a je důležité umět spolu mluvit o všem.
  • Pokud svému kamarádovi nikdy neříkáte, že vás něčím naštval, protože se bojíte, že bude reagovat přehnaně, máte problém.
 4. 4
  Zamyslete se nad tím, zda je váš přítel čestný. Čestnost je jedním z pilířů skutečného přátelství. Pokud je k vám přítel otevřený a upřímný, je to dobré znamení. Pokud vám přítel lže, a nezáleží na tom, zda se jedná o maličkosti, nebo podstatné věci, existuje šance, že nemáte skutečné přátelství.[1]
 5. 5
  Všímejte si toho, zda se váš kamarád účastní drbů. Pokud s kamarádem stále jen pomlouváte ostatní lidi, měli byste si uvědomit, že vás váš kamarád pravděpodobně také pomlouvá před ostatními lidmi. Přestože lidé milují drby, neměli byste mít pocit, že váš kamarád stále někoho pomlouvá, jinak byste se měli bát, že dělá to samé i vám. Zde je několik způsobů, jak poznat, zda váš kamarád pomlouvá více, než by se slušelo:
  • Pokud váš kamarád začne někoho pomlouvat, jakmile tento člověk odejde, pravděpodobně nejde o dobrého kamaráda.
  • Pokud váš kamarád často mluví o lidech, o kterých tvrdí, že jsou to jeho nejbližší přátelé, pravděpodobně mluví také o vás.
  • Pokud váš kamarád říká negativní věci o lidech, kteří právě nejsou přítomní, je to špatné znamení.
  • Pokud víte, že vás váš kamarád opakovaně pomlouval před ostatními lidmi, nejde o skutečného kamaráda.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Všímejte si toho, co váš kamarád dělá

 1. 1
  Všímejte si toho, zda si na vás váš kamarád dokáže udělat čas. Skutečný kamarád si na vás udělá čas za každých okolností. Přestože lidé vedou hektické životy a někteří nemají čas ani na jídlo a spánek, skutečný kamarád si udělá čas vždy, zejména když to budete potřebovat. Zde jsou věci, podle kterých poznáte, že si na vás váš kamarád umí udělat čas:
  • Pokud váš kamarád dodržuje sliby a volá vám v době, kdy měl zavolat, chodí na všechny schůzky včas a nikdy se nevymlouvá, jde o skutečného kamaráda.
  • Pokud si na váš kamarád nikdy neudělá čas, stále si stěžuje na to, kolik má práce a očekává, že se mu vždy přizpůsobíte, máte problém.
  • Pokud má váš kamarád dostatek času na svého partnera a další přátele, ale nikdy ne na vás, pravděpodobně pro něj představujete poslední možnost.
  • Je možné, že si váš kamarád právě prochází těžkým obdobím. Pokud ale nikdy nemá dostatek času na to, aby s vámi někam zašel, pravděpodobně si vás neváží.
 2. 2
  Všímejte si toho, zda je váš vztah rovnocenný. V ideálním přátelství byste měli oba investovat stejné množství úsilí, ať už jde o komunikaci, společně strávený čas, nebo jen malé laskavosti a gesta. Pokud vašemu přátelství dáváte vše, váš kamarád by vám to měl oplácet. Zde je několik věcí, podle kterých poznáte, zda jste s kamarádem na stejné vlně:
  • Všímejte si toho, zda si oba projevujete dostatek náklonnosti. Ne každý se rád objímá, ale pokud svého kamaráda obejmete, měl by vás někdy také obejmout.
  • Pokud máte pocit, že se s kamarádem podporujete vzájemně, vaše přátelství je pevné. Někdy možná budete mít problémy a na něčem se neshodnete, ale obecně byste se měli podporovat stejně. Pokud máte pocit, že se neustále snažíte svého kamaráda povzbudit, ale nedostáváte za to nic nazpět, máte problém.
  • Pokud si oba vypomáháte stejným způsobem, vaše přátelství je silné. Když byl například váš kamarád nemocný a vy jste mu nosili domácí úkoly, měl by vám to vrátit například tím, že vás pozve na oběd, nebo vám koupí lístky na koncert vaší oblíbené kapely. Pokud chcete svému kamarádovi pomáhat, měli byste mít jistotu, že pomůže také on vám.
  • Pokud se oba snažíte spolu trávit čas, mluvíte spolu po telefonu a jste v kontaktu, vaše přátelství je pevné. Pokud máte pocit, že kamarádovi voláte nebo píšete vždy jen vy a kamarád vám sám od sebe nikdy nevolá, máte problém.
 3. 3
  Všímejte si toho, zda váš kamarád dodržuje sliby. Kamarád, který něco slíbí a potom to nedodrží, není skutečný kamarád. Pokud váš kamarád nikdy nedodrží to, co slíbí, nechává vás na holičkách, nebo zapomíná na plány, které jste spolu měli, jde o falešného kamaráda. Čas od času si každý může dovolit vycouvat, ale pokud to váš kamarád dělá velmi často, pravděpodobně si neváží vaší společnosti. Zde je několik věcí, které vám pomohou zjistit, zda máte nespolehlivého kamaráda:
  • Pokud vám kamarád opakovaně na poslední chvíli zruší plány, není to skutečný kamarád a měli byste se mu vyhýbat.
  • Pokud máte pocit, že se vašemu kamarádovi nechce nic plánovat a nehodlá se k ničemu zavázat, také jde o falešného kamaráda.
  • Pokud vás kamarád nechá na holičkách v jakékoli situaci, máte problém. Když se kamarád nedostaví do kina, je to velmi otravné, ale pokud vás nechá na holičkách například na dvojitém rande, nebo nepřijede, když vás má odvézt na letiště, máte velký problém.
 4. 4
  Všímejte si toho, zda se s vámi váš kamarád baví jen z nějakého důvodu. Tento krok je velmi obtížný, ale také velmi důležitý. Zamyslete se nad tím, z jakého důvodu by se s vámi mohl váš kamarád bavit, kromě toho, že by mu na vás skutečně záleželo. Zde je několik klasických důvodů:
  • Popularita. Pokud jste oblíbenější, než váš kamarád, je možné, že se s vámi kamarádí jen proto, aby se dostal mezi další lidi.
  • Pohodlí. Váš kamarád s vámi možná tráví čas jen proto, že ho ráno vozíte do školy, nebo mu dáváte opisovat své poznámky.
  • Nuda. Je možné, že se s vámi váš kamarád baví jen proto, že nemá nic lepšího na práci. Poznáte to podle toho, že vás „odkopne,“ jakmile si najde nové přátele nebo třeba nového partnera.
 5. 5
  Sledujte, zda očekávají, že budete posilovat jejich sebeúctu. Zatímco přátelé by se měli navzájem podporovat, někteří přátelé z vás časem mohou vysávat energii. Pokud u nich sledujete neustálou potřebu zvyšovat si své ego, aby se cítili lépe, mohli by vás využívat.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Všímejte si toho, jaký z kamaráda máte pocit

 1. 1
  Všímejte si toho, zda ze sebe díky kamarádovi máte lepší pocit. Váš kamarád by vám měl být k dispozici bez ohledu na okolnosti a měl by vám dodávat skvělý pocit. Váš kamarád nemusí souhlasit se vším, co děláte, ale z vašeho vztahu byste měli mít celkově dobrý pocit. Zde je několik věcí, podle kterých poznáte, že se díky svému kamarádovi cítíte lépe:
  • Pokud od svého kamaráda odcházíte vždy v dobré náladě, vzrušení, nebo rozesmátí, pravděpodobně je pro vás váš vztah prospěšný. Pokud máte při každém loučení s kamarádem pocit, že jste udělali chybu, naštvali jste ho, nebo že jste špatný člověk, máte problém.
  • Pokud vás váš kamarád ponižuje, aby ze sebe měl lepší pocit, máte problém. Pokud vám váš kamarád způsobuje nepříjemné pocity, protože má nemístné poznámky o vašem vzhledu, vaší váže, nebo vašich známkách, také nejde o skutečného kamaráda.
  • Pokud se díky svému kamarádovi cítíte dobře, nebo s vámi váš kamarád probírá vaše rozhodnutí, jde o skutečného přítele. Skutečný přítel by vás měl podporovat i když budete dělat chyby – v žádném případě byste se kvůli němu neměli cítit hůře.
 2. 2
  Všímejte si toho, zda se díky svému kamarádovi cítíte hodnotní. Pokud máte z vašeho vztahu s „kamarádem“ nejistý pocit a nevíte, zda jste pro něho důležití, máte problém. Kamarád by vám sice neměl lhát, ale skutečný kamarád by měl vždy zajistit, že se budete cítit důležití, užiteční, nebo dokonce nepostradatelní. Zde je několik věcí, podle kterých poznáte, zda se díky svému kamarádovi cítíte lépe:
  • Všímejte si toho, zda váš kamarád vyjadřuje vděk za to, co pro něho děláte, pravidelně vám děkuje za pomoc a umí ocenit vše, co jste pro něho obětovali. Skutečný kamarád si bude vaší pomoci vážit, špatný kamarád vám ani nepoděkuje, protože vás bude brát jako samozřejmost.
  • Všímejte si toho, zda si váš kamarád váží vašich názorů. Pokud vašemu kamarádovi na vás záleží a bere vás jako důležitou součást svého života, bude od vás chtít rady a bude ho zajímat váš názor. Pokud vašemu kamarádovi nezáleží na tom, co si myslíte o čemkoli od nového filmu, který jste viděli, až po jeho rozhodnutí najít si nového spolubydlícího, máte problém.
  • Všímejte si toho, zda si váš kamarád užívá vaši přítomnost. Pokud přijdete na nějakou akci a váš kamarád vás obejme, začne si s vámi povídat a řekne vám, že vás rád vidí, je to skutečný kamarád. Pokud se někde objevíte a kamarád vás ignoruje, nebo se baví s jinými lidmi, máte problém.
 3. 3
  Všímejte si toho, zda s kamarádem rádi trávíte čas. Tento bod je velmi důležitý. Přátelství znamená, že byste se měli cítit méně osamělí, měli byste si více užívat života a neměli byste mít pocit, že se nudíte. Pokud vás více baví být sami, než s kamarádem, máte problém. Zde je několik věcí, podle kterých poznáte, že není snadné s kamarádem trávit čas:
  • Pokud se na svého kamaráda netěšíte, protože mluví stále jen o sobě a bere vás jako svého následovníka, máte problém.
  • Pokud s kamarádem neradi trávíte čas, když jste s rodinou, přáteli, nebo partnerem, protože váš kamarád s nikým nevychází, máte problém.
  • Pokud neradi trávíte čas s kamarádem, protože se s ním nudíte, nebo vás vaše kamarádství nijak nenaplňuje, máte problém.
  • Každý člověk si někdy prochází těžkým obdobím. Možná se s kamarádem nebavíte, když zrovna prožívá rozchod, ale pokud máte pocit, že je váš kamarád stále v depresi a nemůžete si užívat společně strávený čas, protože stále řeší své problémy, není to v pořádku. Jste přece kamarád, ne krabice kapesníčků!
  • Pamatujte si, že byste se měli řídit svými instinkty. Pokud si nejste jistí vaším vztahem, je pravděpodobné, že máte velký problém. Žádný vztah není dokonalý a nelze se vyhnout problémům, ale měli byste uvažovat realisticky.
 4. 4
  Řiďte se svými instinkty. Pokud máte pocit, že se váš kamarád nechová jako skutečný kamarád, že mu nasloucháte, ale on nenaslouchá vám, pravděpodobně je čas jít dál. Přestože se znáte mnoho let, je možná na čase dát si pauzu a zamyslet se nad tím, co chcete dělat. Naslouchejte svým instinktům – instinkty ve vztazích většinou nelžou.
  Reklama

Tipy

 • Přátelství má mnoho stupňů. Skutečné přátelství vyžaduje vysokou úroveň oddanosti od obou lidí – mnoho lidí neumí, nebo nechce někomu dávat důvěru. *Neničte dobré přátelství jen proto, že není naprosto dokonalé a pamatujte si, že když budete zrazovat ostatní lidi, nikdy nenajdete skutečné přátelství.
 • Skutečný kamarád by vám měl být vždy k dispozici.
 • Pokud s váš kamarád baví stále s někým jiným a s vámi se do řeči nedá, pokud rozhovor nezačnete sami, nemáte spolu dobrý vztah.
 • Skutečný přítel vás začlení do svého života.
 • Skutečný přítel vám nikdy nebude lhát.
 • Pokud jde o skutečného kamaráda, nebude na vás žárlit, když budete trávit čas s jinými lidmi.
 • Skutečný kamarád by vás měl brát takové, jací jste.
 • Skutečný kamarád vás vždy podrží. Bude vám pomáhat v těžkých situacích a budete se na něj moci ve všem spolehnout.
 • Neporovnávejte pozitivní činy s negativními činy. Skutečný kamarád by vás nikdy neměl pomlouvat, nebo vám krást či lhát – bez ohledu na to, jak mile se k vám chová.
 • Promluvte si s ním o svých pochybnostech, ale z ničeho ho neobviňujte. Snažte se představit si, jak se váš kamarád cítí a porozumět jeho situaci.
 • Snažte se svému kamarádovi vždy pomáhat.
 • Skutečný kamarád vás nikdy nebude pomlouvat, naopak vám vždy do očí řekne, co mu vadí.
 • Skuteční přátelé jsou upřímní a nikdy by vám nelhali.
 • Pokud vás kamarád nikdy nepozve, když někam jde, nejde o skutečného kamaráda.
 • Pokud na vás váš kamarád zapomíná, nebo se neustále chlubí jinými kamarády, promluvte si s ním.
 • Skutečný kamarád by vás měl respektovat.
 • Skutečný kamarád by neměl nikdy žárlit. Pokud máte žárlivého kamaráda, dávejte si na něho pozor.
 • Skutečný kamarád vás má rád a je vám k dispozici, když ho potřebujete.
 • Skutečný přítel vaši skupinu přátel neopustí a pokud to udělá, neměl by vám o tom říkat.
 • V nouzi poznáte skutečného přítele.
 • Pokud se váš nejlepší kamarád baví s někým, kdo vás šikanuje, nebo pomlouvá, postupně se s ním přestaňte stýkat. Řekněte mu, že se vám to nelíbí a odejděte. * Nebude to jednoduché, ale rozhodně to bude stát za to.
Reklama

Varování

 • Nelžete sami sobě o tom, že máte kamaráda, když dobře víte, že vás ten druhý nebere jako kamaráda. Dejte si pozor, abyste neubližovali sami sobě.
 • Nelžete svým kamarádům. Když jim budete lhát, pravděpodobně budou lhát i oni vám. V horším případě vás mohou odmítnout a přestat se s vámi kamarádit. *Nesmíte se chovat neupřímně, když jde o něco důležitého. Pokud musíte udělat něco drastického, buďte ke svým kamarádům upřímní!
 • Nezpochybňujte své kamarády a neurážejte je. Uvědomte si, že byste tím napáchali spoustu škody, zejména pokud je vaše přátelství skutečné.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 121 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 20 937 krát
Kategorie: Přátelství
Stránka byla zobrazena 20 937 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama