X
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.
Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality.
Tento článek byl zobrazen 16 516 krát
Otřes mozku může být vážným poraněním hlavy, ale někdy se vážnost poškození nepozná okamžitě. Pokud máte strach, že vy nebo někdo v okolí může trpět otřesem mozku, zkontrolujte tento seznam příznaků a vydejte se k lékaři. Při rychlé reakci a troše klidu na lůžku je zotavení z otřesu mozku téměř zaručeno.
Postup
-
1Zkontrolujte vědomí. Přestože ztráta vědomí snadno indikuje otřes mozku, není vždy nutná. Podívejte se, jestli osoba vnímá a je možné jí probrat konverzací. Pokud je v bezvědomí, zkontrolujte dýchací cesty, dech a krevní oběh, abyste se ujistili, že je vše na normální úrovni.
-
2Prozkoumejte její duševní stav. Pokud je oběť při vědomí, můžete pokročit hned k této analýze. Pokud je v bezvědomí, budete muset počkat, dokud znovu nenabude vědomí. Někdo, kdo utrpěl otřes mozku, bude projevovat:
- Obtížnou soustředěnost
- Zamlženou mysl
- Ztrátu paměti
- Obtížnou formulaci nových vzpomínek
- Pocit pomalosti
-
3Stanovte její mentální povědomí. Pokud se zdá, že se chová divně a vykazuje výše uvedené příznaky pozměněného duševního stavu, zeptejte se na několik otázek, abyste určili rozsah jejího pomatení. Zkuste se zeptat na základní otázky, jako je “jak se jmenuješ?” a “co je dnes za den?” Pokud je na ně schopna rychle a správně odpovědět, zkuste se zeptat na několik složitějších otázek týkajících se paměti.
-
4Vyzkoušejte její fyzický stav. Zeptejte se, jak se cítí; osoby trpící otřesem mozku často pociťují:
- Nevolnost nebo zvracení
- Silné bolesti hlavy
- Zvýšenou citlivost na světlo a zvuky
- Problémy s rovnováhou
-
5Zkontrolujte oči oběti. Pokud máte baterku, zasviťte jí do jejích očí. Zaměřují se oči na světlo a reagují zornice správně? Zornice očí, zaměřené úplně na světlo by se měly stáhnout (zmenšit). Pokud není reakce nebo má osoba nepravidelné pohyby očí, je podezření na poranění hlavy, mrtvici nebo vážné onemocnění.
-
6Prozkoumejte její úroveň vyčerpání. Utrpění otřesu mozku typicky narušuje pravidelný spánkový režim a úroveň vyčerpání člověka. Zkontrolujte, jestli je oběť: [1]
- Velmi unavená a požaduje více spánku než obvykle
- Má potíže s usínáním a nespavostí
- Spí mnohem méně, než je obvyklé
- Během dne vysoce malátná nebo vyčerpanější než obvykle
-
7Hledejte změny v jejich emocionálním stavu. Osoba trpící otřesem mozku bude vykazovat:
- Podivné změny jejich emocionálního stavu
- Vysokou úroveň vzteku, strachu, smutku nebo úzkosti
- Změny nálad a obecně nestabilní emoce[2]
Reklama
-
1Prozkoumejte jeho fyzický stav. Zkontrolujte u vašeho dítěte všechny výše zmíněné příznaky otřesu mozku, které vykazují dospělí.
- Bezvědomí
- Nevolnost nebo zvracení
- Potíže s tím zůstat vzhůru
- Jeho rovnováha je narušená
- Jeho zorničky se nezužují
-
2Hledejte změny v jejich psychickém stavu. V období krátce po otřesu mozku budou pravděpodobně zřejmé změny v duševním stavu vašeho dítěte.
- Je velmi smutné, abnormálně úzkostlivé nebo vyděšené, nebo má záchvaty vzteku
- Má potíže se soustředěností
-
3Věnujte pozornost jeho pláči. Protože děti, když jsou zraněné, jsou často rozrušené bez ohledu na rozsah zranění, může být složité říct, jestli mají otřes mozku. Pokud budete věnovat pozornost jejich pláči, může vám to pomoci určit, jestli trpí poraněním mozku nebo ne.
- Pláčou významně více než při běžném zranění
- Kromě jejich značeného pláče jsou abnormálně rozrušené
-
4Sledujte změny v jeho chování. V období následujícím po možném otřesu mozku, sledujte zvláštní změny v chování vašeho dítěte.
- Chybí jim zájem pro dělání věcí, které si normálně užívají
- Jejich stravování je jiné než obvykle
- Celkově se chovají způsobem, který pokládáte za neobvyklý
-
5Dávejte pozor na ztrátu paměti a schopností. Přestože vaše dítě nemusí být dost staré na přesné odpovídání na otázky, sledujte změny, které mohou indikovat, že ztratili paměť nebo znalost toho, jak provádět určitou schopnost. Byly naučení na nočník nebo držet láhev, ale nejsou schopni dále vykonávat tyto činnosti, nebo se zdá, že už neví jak? Ztráta paměti, jak vykonávat dovednosti může být indikací otřesu mozku. [3]Reklama
Tipy
- Drobnější rány nemusí být otřesem mozku a zraněná osoba může adekvátně reagovat a nestěžovat si. I tak je dobrým opatřením dávat pozor na známky nouze, obzvlášť zvracení, pomalou mluvu nebo dezorientaci.
- Léčba otřesu mozku typicky zahrnuje klid na lůžku.
- Vždy sledujte oběť delší dobu po zranění, abyste se ujistili, že se jejich stav nezhoršuje. Nechte je odpočívat, ale často je buďte a ptejte se jich na otázky.
- Doba zotavení z otřesu mozku může trvat mezi pár hodinami až po několik týdnů. Liší se to u každé osoby a konkrétního poranění.
- Otřesy mozku se kumulují. U opakovaných poranění je časté dlouhodobé poškození. Muhammad Ali, světový šampión v boxu, teď trpí kvůli všem těm ranám do hlavy Parkinsonovou chorobou.
Reklama
Varování
- Pokud nedovolíte mozku zotavit se po počátečním otřesu mozku, je vyšší pravděpodobnost, že budete trpět opakovanými otřesy mozku.
- Pokud není oběť okamžitě léčena, může vážné poranění hlavy vést ke komatu.
- Pokud oběť trpí zhoršující se bolestí hlavy, opakovaně zvrací, uniká jim krev nebo tekutiny z nosu a uší, má záchvat, těžko se jí dýchá, nebo má nezřetelnou řeč, vezměte jí okamžitě k lékaři nebo na pohotovost.
- Opakovaná zranění mozku mohou vést k otokům mozku, dlouhodobému zdravotnímu postižení nebo smrti.
Reklama
Reference
O tomto wikiHow
V jiných jazycích
中文:判断一个人是否有脑震荡
Bahasa Indonesia:Mengetahui Seseorang Mengalami Gegar Otak
Stránka byla zobrazena 16 516 krát.
Pomohl vám tento článek?
Reklama