Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Kýla se objevuje, když se svaly, membrány nebo tkáně, které drží vnitřní orgány na místě, oslabují a utvoří se v nich otvory. Jakmile se otvor zvětší, vnitřní orgán se začne tlačit ven. Proto je kýla vlastně jako sáček s dírou, ze které vypadne vše, co do sáčku dáte. Protože se kýly objevují z několika příčin, je důležité vědět, jak si sami zkontrolovat, zda ji nemáte.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Různé druhy kýl

Stáhnout PDF
 1. 1
  Zkontrolujte si kýly v oblasti žaludku, břicha a hrudníku. Kýla se může objevit na různých místech těla, ale většinu z nich najdete v oblasti břicha. Patří sem tyto kýly:
  • Hiatální kýla postihuje horní části břicha. Hiatus je otvor v bránici, která odděluje hrudník od břišní dutiny. [1] Existují dva typy hiatální kýly: posuvná nebo paraesofageální. Hiatální kýla se vyskytuje častěji u žen než u mužů.
  • Epigastrická kýla se objevuje, když se vrstvy tuku protlačují břišní stěnou mezi prsní kostí a pupíkem. [2] Je možné mít více takových kýl najednou. Většinou lidé nemají žádné příznaky, ale přesto je nutné kýly řešit operativně.
  • Řezná kýla se objevuje, když se špatně hojí rány po operacích břicha a tkáně se tlačí přes pooperační jizvy. [3] Často se stává, že lékaři špatně přišijí náhradu střeva a střeva vyklouzávají ven a způsobují kýly.
  • Pupeční kýla se vyskytuje nejčastěji u kojenců. Když dítě pláče, je většinou vidět malá bulka u pupíku. [4]
 2. 2
  Kýly v oblasti třísel. Kýly se objevují také v oblasti třísel, pánve a stehen. Způsobují tak bolestivé vybouleniny.
  • Inguinální kýla postihuje oblast třísel a způsobuje ji tenké střevo, které se protlačujte břišní stěnou.[5] I těchto kýl je většinou nutná operace, protože možné komplikace mohou člověka ohrozit na životě.
  • Femorální kýla postihuje stehno v oblasti pod tříslem. Nemusí být bolestivá, ale je většinou je dobře viditelná a projevuje se jako bulka. [6] I tyto kýly se častěji objevují u žen.
  • Anální kýla znamená protlačování tkáně anální stěnou. Tyto kýly jsou velmi neobvyklé a lidé si je často pletou s hemeroidy. [7]
 3. 3
  Ostatní typy kýl. Kýly mohou postihovat i jiné oblasti. Zejména následující typy kýl mohou pacientům způsobovat velké komplikace:
  • Vyhřezlá ploténka se objevuje, když ploténka z páteře vyskočí a začne propichovat nerv. [8] Disky okolo páteře umí zmírnit šok, ale mohou vyskočit buď vlivem nemoci, úrazu nebo jako důsledek vyhřezlé ploténky.
  • Intrakraniální kýly jsou na hlavě. Objevují se, když se mozkové tkáně uvnitř lebky pohybují neobvyklým směrem. [9] Pokud se kýla objeví uvnitř lebky poblíž centra mozku, je nutné ji ihned operativně řešit.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Jak si zkontrolovat příznaky

Stáhnout PDF
 1. 1
  Zjistěte, zda netrpíte příznaky kýly. Kýly jsou způsobeny mnoha faktory. Jakmile se vytvoří, mohou, ale také nemusí být bolestivé. Sledujte následující příznaky, hlavně u kýl v oblasti břicha nebo třísel:

 2. 2
  Zajděte si k lékaři, abyste měli jistotu. Některé kýly jsou škrtivé, takže omezují přívod krve do daného orgánu.[11] Tyto kýly je nutné okamžitě operovat.
  • Zavolejte k lékaři a objednejte se. Řekněte mu o všech příznacích, které pociťujete.
  • Nechejte se vyšetřit. Lékař vám prohmatá oblast potenciální kýly při zvedání, ohýbání nebo kašlání.
 3. 3
  Co zvyšuje riziko kýly? Proč kýly postihují více než 5 milionů Američanů?[12] Kýly jsou způsobeny mnoha příčinami. Zde uvádíme několik z nich:[13] :

  Reklama


Tipy

 • Pokud trpíte příznaky, měli byste navštívit lékaře.
 • Jediná léčba kýly je operace. Lékař může kýlu operovat otevřeně nebo laparoskopicky. Laparoskopická chirurgie méně bolí a způsobuje menší jizvy, které se rychleji hojí.
 • Kýlám můžete předcházet. Například můžete začít správně zvedat těžké věci, zhubnout nebo začít jíst více vlákniny a tekutin, abyste neměli zácpu.
 • Pokud máte malou kýlu bez příznaků, nechejte si ji pravidelně kontrolovat, abyste odhalili možné komplikace včas.
Reklama

Varování

 • Pokud mají muži potíže při močení, měli by ihned zajít k lékaři. Může jít o vážnější problém, například o zvětšenou prostatu.
 • Kýlu je nutné ihned vyndat, když je oblast oslabená, díra se zvětší a začne ubírat ostatním orgánům a tkáním krev. V tomto případě je nutná okamžitá operace.


Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 10 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 61 469 krát
Kategorie: Obecné zdraví
Stránka byla zobrazena 61 469 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama