Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Kýla se objevuje, když se svaly, membrány nebo tkáně, které drží vnitřní orgány na místě, oslabují a utvoří se v nich otvory. Jakmile se otvor zvětší, vnitřní orgán se začne tlačit ven. Proto je kýla vlastně jako sáček s dírou, ze které vypadne vše, co do sáčku dáte. Protože se kýly objevují z několika příčin, je důležité vědět, jak si sami zkontrolovat, zda ji nemáte.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:
Různé druhy kýl

 1. 1
  Zkontrolujte si kýly v oblasti žaludku, břicha a hrudníku. Kýla se může objevit na různých místech těla, ale většinu z nich najdete v oblasti břicha. Patří sem tyto kýly:
  • Hiatální kýla postihuje horní části břicha. Hiatus je otvor v bránici, která odděluje hrudník od břišní dutiny. [1] Existují dva typy hiatální kýly: posuvná nebo paraesofageální. Hiatální kýla se vyskytuje častěji u žen než u mužů.
  • Epigastrická kýla se objevuje, když se vrstvy tuku protlačují břišní stěnou mezi prsní kostí a pupíkem. [2] Je možné mít více takových kýl najednou. Většinou lidé nemají žádné příznaky, ale přesto je nutné kýly řešit operativně.
  • Řezná kýla se objevuje, když se špatně hojí rány po operacích břicha a tkáně se tlačí přes pooperační jizvy. [3] Často se stává, že lékaři špatně přišijí náhradu střeva a střeva vyklouzávají ven a způsobují kýly.
  • Pupeční kýla se vyskytuje nejčastěji u kojenců. Když dítě pláče, je většinou vidět malá bulka u pupíku. [4]
 2. 2
  Kýly v oblasti třísel. Kýly se objevují také v oblasti třísel, pánve a stehen. Způsobují tak bolestivé vybouleniny.
  • Inguinální kýla postihuje oblast třísel a způsobuje ji tenké střevo, které se protlačujte břišní stěnou.[5] I těchto kýl je většinou nutná operace, protože možné komplikace mohou člověka ohrozit na životě.
  • Femorální kýla postihuje stehno v oblasti pod tříslem. Nemusí být bolestivá, ale je většinou je dobře viditelná a projevuje se jako bulka. [6] I tyto kýly se častěji objevují u žen.
  • Anální kýla znamená protlačování tkáně anální stěnou. Tyto kýly jsou velmi neobvyklé a lidé si je často pletou s hemeroidy. [7]
 3. 3
  Ostatní typy kýl. Kýly mohou postihovat i jiné oblasti. Zejména následující typy kýl mohou pacientům způsobovat velké komplikace:
  • Vyhřezlá ploténka se objevuje, když ploténka z páteře vyskočí a začne propichovat nerv. [8] Disky okolo páteře umí zmírnit šok, ale mohou vyskočit buď vlivem nemoci, úrazu nebo jako důsledek vyhřezlé ploténky.
  • Intrakraniální kýly jsou na hlavě. Objevují se, když se mozkové tkáně uvnitř lebky pohybují neobvyklým směrem. [9] Pokud se kýla objeví uvnitř lebky poblíž centra mozku, je nutné ji ihned operativně řešit.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 2:
Jak si zkontrolovat příznaky

 1. 1
  Zjistěte, zda netrpíte příznaky kýly. Kýly jsou způsobeny mnoha faktory. Jakmile se vytvoří, mohou, ale také nemusí být bolestivé. Sledujte následující příznaky, hlavně u kýl v oblasti břicha nebo třísel:

 2. 2
  Zajděte si k lékaři, abyste měli jistotu. Některé kýly jsou škrtivé, takže omezují přívod krve do daného orgánu.[11] Tyto kýly je nutné okamžitě operovat.
  • Zavolejte k lékaři a objednejte se. Řekněte mu o všech příznacích, které pociťujete.
  • Nechejte se vyšetřit. Lékař vám prohmatá oblast potenciální kýly při zvedání, ohýbání nebo kašlání.
 3. 3
  Co zvyšuje riziko kýly? Proč kýly postihují více než 5 milionů Američanů?[12] Kýly jsou způsobeny mnoha příčinami. Zde uvádíme několik z nich:[13] :

  Reklama

Tipy

 • Pokud trpíte příznaky, měli byste navštívit lékaře.
 • Jediná léčba kýly je operace. Lékař může kýlu operovat otevřeně nebo laparoskopicky. Laparoskopická chirurgie méně bolí a způsobuje menší jizvy, které se rychleji hojí.
 • Kýlám můžete předcházet. Například můžete začít správně zvedat těžké věci, zhubnout nebo začít jíst více vlákniny a tekutin, abyste neměli zácpu.
 • Pokud máte malou kýlu bez příznaků, nechejte si ji pravidelně kontrolovat, abyste odhalili možné komplikace včas.
Reklama

Varování

 • Pokud mají muži potíže při močení, měli by ihned zajít k lékaři. Může jít o vážnější problém, například o zvětšenou prostatu.
 • Kýlu je nutné ihned vyndat, když je oblast oslabená, díra se zvětší a začne ubírat ostatním orgánům a tkáním krev. V tomto případě je nutná okamžitá operace.


Reklama

Související články

Jak se vyzvracet co nejpohodlnějiJak se vyzvracet co nejpohodlněji
Jak se přinutit jít na velkouJak se přinutit jít na velkou
Jak změřit teplotu bez teploměruJak změřit teplotu bez teploměru
Jak vyléčit pokousaný jazykJak vyléčit pokousaný jazyk
Jak rozpoznat příznaky leukémieJak rozpoznat příznaky leukémie
Jak udělat klystýrJak udělat klystýr
Jak si kýchnoutJak si kýchnout
Jak vyrobit pozitivní těhotenský testJak vyrobit pozitivní těhotenský test
Jak se bez léků zbavit hlenu v krkuJak se bez léků zbavit hlenu v krku
Jak se probudit, když se cítíte unaveníJak se probudit, když se cítíte unavení
Jak si křupnout horní část zadJak si křupnout horní část zad
Jak vyrobit gel z aloe vera
Jak používat dámské hygienické vložkyJak používat dámské hygienické vložky
Jak zabránit prosáknutí vložky během menstruaceJak zabránit prosáknutí vložky během menstruace
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 10 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 53 916 krát
Kategorie: Obecné zdraví
Stránka byla zobrazena 53 916 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama