Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.
Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality.
V tomto článku je 7 referencí jejichž znění najdete ve spodní části stránky.
Tento článek byl zobrazen 19 958 krát
Lékaři odhadují, že asi 1% populace trpí celiakií, což je poškození tenkého střeva způsobené alergickou reakcí na pšeničný lepek. I lidé, kteří touto nemocí netrpí, mohou pociťovat reakce střev a imunitního systému na lepek. Lékaři odhadují, že asi 15% populace jsou lidé citliví na lepek. [1] Neexistuje sice žádný lékařský test na zjištění alergie na lepek, ale můžete pozorovat účinky lepku na svůj organismus a vydat se na cestu ke zdravější budoucnosti.
Postup
Okamžité příznaky
-
1Všímejte si, kolik máte energie po snězení jídel obsahujících lepek. Někdy se po takovém jídle člověk cítí unavený, protože tělo musí tvrdě pracovat, aby potraviny zpracovalo.
- Protože lidé, kteří trpí nesnášenlivostí na lepek mají s trávením větší problémy, často se po jídle cítí mdle a unaveně.
- Na rozdíl od občasné letargie způsobené velkým množstvím jídla lidé, kteří trpí alergií na lepek, se po jídle často cítí naprosto vyčerpaně.
- Protože lidé, kteří trpí nesnášenlivostí na lepek mají s trávením větší problémy, často se po jídle cítí mdle a unaveně.
-
2Všímejte si svého emocionálního a mentální stavu po snězení jídel obsahujících lepek. Mnoho lidí, kteří trpí nesnášenlivostí na lepek si stěžují na podrážděnost po jídle.
- Podrážděnost může být spojena s vyčerpáním, nebo se může také objevit jako důsledek celkového špatného pocitu těla, tak jako tomu je někdy u chřipky.
- Někteří lidé, kteří trpí nesnášenlivostí na lepek tvrdí, že mají hned po jídle „zatemnělou mysl“. Jinými slovy, snadněji ztratí nit myšlenek a nemohou se soustředit.
- Podrážděnost může být spojena s vyčerpáním, nebo se může také objevit jako důsledek celkového špatného pocitu těla, tak jako tomu je někdy u chřipky.
-
3Všímejte si, zda po jídle nemáte bolesti hlavy. Tyto příznaky nejsou specifické a podobají se migréně, tenzní bolesti hlavy, nebo jiným bolestem hlavy. Alergie na lepek nepřináší žádný konkrétní druh bolesti hlavy. Hlava začne bolet během 30 minut až hodiny po dojedení jídla.
-
4Sledujte změny ve svých končetinách. Lidé trpící celiakií často pociťují bolest kloubů, necitlivost v končetinách nebo svědění.
-
5Dávejte pozor na příznaky nezdravého trávení. Lidé, kteří jsou citliví na lepek, mívají více ostatních příznaků, než lidé trpící celiakií, přesto ale mívají také potíže. Po jídle se mohou cítit nafouknutí, plynatí, trpět zácpou, průjmem nebo bolestmi břicha.[2]Reklama
Dlouhodobé příznaky
-
1Všímejte si, jak se vám mění váha. Lidé, kteří trpí citlivostí na lepek většinou hubnou, ale nesnášenlivost na lepek může také způsobit neočekávaný nárůst hmotnosti.
-
2Všímejte si dlouhodobějších změn nálady a mentálního stavu. Nástup deprese, změny chování a výkyvy nálad mohou být způsobeny nesnášenlivostí na lepek. Všímejte si všech svých příznaků včetně jejich intenzity a veďte si záznamy o tom, kdy se objevují.
-
3Veďte si záznamy o vyrážkách a ekzémech, které se vám objeví. Pokud možno, vyrážky si fotografujte a měřte průměr, pokud je vyrážka lokalizovaná. Zapisujte si následující věci:
- Popište vzhled a charakteristiky vyrážky. Je plochá, kulatá, nebo nateklá? Máte puchýře?
- Co vyrážka způsobuje? Svědí, pálí nebo je zanícená?
- Co vyrážku zhoršuje? Vadí jí těsné oblečení, horké sprchy, nebo vlhkost?
-
4Sledujte své ženské zdravotní problémy, například nepravidelný cyklus, premenstruační syndrom, silné menstruační křeče, potrat nebo neplodnost. Někteří lékaři dnes již automaticky vyšetřují pacientky kvůli nesnášenlivosti na lepek u párů, kterým se nedaří počít dítě.Reklama
Co dělat
-
1Domluvte si schůzku s lékařem, abyste vyloučili celiakii nebo alergii na lepek. Toto jsou dvě nejvážnější nemoci, které mohou způsobovat dlouhodobější zdravotní komplikace.
- Alergie na lepek: Příznaky jsou svědění, otoky a podráždění okolo úst, vyrážky, ucpaný nos a podrážděné oči, křeče v břiše, nevolnosti, zvracení nebo průjem, potíže s dýcháním a anafylaktický šok.
- Alergie na lepek je nejběžnější u dětí, kteří z ní většinou vyrostou před dovršením pátého roku. Tuto alergii lze zjistit pomocí krevního nebo kožního testu. [3]
- Anafylaxe je život ohrožující stav a může být smrtelná, pokud se u vás tedy začne rozvíjet, ihned si zavolejte záchranku.
-
2Promluvte si se svým lékařem a vyžádejte si diagnostické testy, které určí, zda trpíte celiakií. Celiakie je imunitní reakce, která postupně ničí klky tenkého střeva, které absorbují živiny. Vaše tělo tak nepřijímá živiny správně a tenké střevo může být propustné a jeho obsah může vytékat do břišní dutiny. Celiakii zjistíte pomocí krevního testu a střevní biopsie.[4]
- Když budete mít oba testy negativní a stále budete mít pocit, že jste na lepek citliví, je možné, že trpíte pouze nesnášenlivostí na lepek. Přestože tyto testy nedokážou potvrdit citlivost na lepek, prokážou přítomnost určitých znaků, které se běžně objevují jako důsledky nesnášenlivosti na lepek.
-
3Promluvte si se svým lékařem a vyžádejte si diagnostické testy, které určí, zda trpíte nesnášenlivosti na lepek. Některé z těchto příznaků jsou:
- Nízká hladina železa
- Tuk ve stolici
- Špatné zuby vlivem nedostatečné výživy
- Nedostatečné vstřebávání vápníku
- Zpomalený růst u dětí
-
4Na 2-4 týdny ze svého jídelníčku odstraňte všechna jídla obsahující lepek. Vždy dobře hledejte skryté zdroje lepku například v omáčkách, dressinzích a dokonce také v kosmetice. I vitamíny a potravinové doplňky mohou obsahovat lepek. Vždy si dobře pročtěte obaly jídel a kosmetických přípravků.
-
5Veďte si deník příznaků a zapisujte si všechny změny, které během této doby zaznamenáte. Po čase znovu procházejte své záznamy a sledujte, zda se některé příznaky vytratily nebo zmírnily po odstranění lepku z vašeho jídelníčku.
-
6Po uplynutí této doby znovu začněte jíst jídla obsahující lepek. Dávejte pozor na to, jak se při tom cítíte. Pokud se vám vrátí příznaky, které bez lepku vymizely a cítíte se hůře, než když jste lepek nejedli, je pravděpodobné, že trpíte nesnášenlivostí na lepek.
- Pokud potvrdíte svou nesnášenlivost lepku po opětovném zařazení lepku do své stravy, budete muset z jídelníčku odstranit potraviny obsahující lepek.
-
7Pokud zjistíte, že trpíte nesnášenlivostí na lepek, odstraňte jej ze svého jídelníčku nadobro. Pro napravení zdravotních potíží způsobených lepkem budete muset odstranit jejich příčinu a ne se zabývat pouze léčením příznaků.
- Nahraďte jídla obsahující lepek, jako je pšenice, oves, rýže, semolina nebo špalda náhražkami, které lepek neobsahují, například arašídovou moukou, tmavou rýží a sójovou moukou. Zkuste následující tipy z Národního zdravotnického institutu, které vás naučí, co můžete a co nesmíte jíst.
- Na rozdíl od alergie na lepek, která se může časem zlepšit, je obecná nesnášenlivost na lepek u většiny lidí permanentní.
- Nahraďte jídla obsahující lepek, jako je pšenice, oves, rýže, semolina nebo špalda náhražkami, které lepek neobsahují, například arašídovou moukou, tmavou rýží a sójovou moukou. Zkuste následující tipy z Národního zdravotnického institutu, které vás naučí, co můžete a co nesmíte jíst.
-
8Zjistěte, která jídla obsahují bílkovinu lepku. Chcete-li vyloučit lepek ze své stravy, musíte vědět, která jídla obsahují bílkovinu lepku. Lepek je zvláště běžný v široké škále západních potravin, včetně těchto: [5] https://celiac.org/gluten-free-living/gluten-free-foods/
- Chleby, krekry, muffiny, dorty a jiné pečivo
- Těstoviny a pizza
- Mnoho obalovaných a smažených produktů
- Pivo
- Cereálie
- Některé polévky a zpracovaná masa
- Brambůrky a hranolky
- Některé omáčky a mléčné výrobky
- Může být dokonce použit v některých typech kosmetiky (např.v některých rtěnkách) a jako plnivo v lécích.
-
9Zjistěte, jaká jídla můžete jíst. Naučit se, která jídla jsou pro vás bezpečná, když trpíte nesnášenlivostí lepku nebo citlivostí, může být procesem pokusů a omylů. Veďte si deník jídla a zaznamenávejte každé jídlo nebo svačinu (včetně nápojů). Pokud po jídle budete mít nepříjemné příznaky, poznamenejte si je do svého deníku.[6]
- Bezlepkové zdroje škrobu zahrnují brambory, rýži, kukuřici, len, sóju a pohanku. Pohanka může být použita k výrobě palačinek, kaší, pečiva a těstovin (jako jsou japonské soba nudle).
- Pečlivě si čtěte štítky potravin, abyste se ujistili, že nebyly připraveny s přísadami, které obsahují bílkovinu lepku. Například některé kukuřičné lupínky obsahují pšeničnou mouku.
Reklama
Tipy
- Běžným skrytým zdrojem lepku ve zpracovaných potravinách je tzv. „přírodní ochucovadlo“.
- Jen proto, že je na výrobku napsáno „bez lepku“ to nemusí znamenat, že je tento výrobek pro vás dobrý. Také si nemyslete, že když přestanete jíst lepek, zhubnete – nebývá tomu tak vždy.
- Dávejte si pozor na skrytý lepek, například slad (ječmenný produkt) a modifikované škroby jej obsahují (pokud nejde o kukuřičný škrob).
- Příznaky nesnášenlivosti na lepek může zhoršit těhotenství, porod, nemoc nebo infekce, stres a také chirurgické zákroky.
Varování
- Nikdy svému dítěti z jídelníčku neodstraňujte lepek, aniž byste se poradili s lékařem. Nejprve bude nutné vyloučit celiakii a alergii na lepek. Pokud si doktor myslí, že taková dieta dítěti prospěje, poskytne vám přesné instrukce a dítě bude pod dohledem.
- Když se nesnášenlivost na lepek neléčí, způsobuje nejen poruchy pohlavního ústrojí u žen, ale také autoimunitní poruchy, osteoporózu, rakovinu střev a nemoci jater. [7]
Věci, které budete potřebovat
- Deník pro zapisování příznaků
- Bezlepkové potraviny
Reference
- ↑ http://online.wsj.com/article/SB10001424052748704893604576200393522456636.html
- ↑ http://www.celiaccentral.org/non-celiac-gluten-sensitivity/introduction-and-definitions/
- ↑ http://www.mayoclinic.com/health/wheat-allergy/DS01002/DSECTION=tests-and-diagnosis
- ↑ https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/celiac-disease/symptoms-causes/syc-20352220
- ↑ https://celiac.org/gluten-free-living/what-is-gluten/sources-of-gluten/
- ↑ https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/nutrition-and-healthy-eating/in-depth/gluten-free-diet/art-20048530
- ↑ http://www.celiaccentral.org/Celiac-Disease/Related-Diseases/34/