Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Anémie je nemoc, při které tkáně a orgány v těle nemají dostatek kyslíku, protože se v těle nenachází dostatek červených krvinek, nebo červené krvinky nefungují správně. existuje více než 400 různých druhů anémie, které se dělí do tří obecných kategorií: výživová, získaná v raném dětství a genetická. Přestože jsou příznaky anémie v podstatě vždy stejné, léčba závisí vždy na jejím typu.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Obecné příznaky anémie

  1. 1
    Zaměřte se na to, zda cítíte zvýšenou únavu. Tento příznak se objevuje u všech typů anémie. Pokud chcete vědět, zda je vaše únava spojená s anémií a nejde jen o několik nocí špatného spánku, zamyslete se nad následujícími otázkami. Pokud si na ně odpovíte „ano,“ je možné, že máte anémii: [1]
    • Cítíte s unavení hned ráno po probuzení a v průběhu celého dne?
    • Máte problémy se soustředěním a nedaří se vám v práci a ve škole, protože jste stále unavení?
    • Nemáte energii na základní každodenní úkoly a práce, nebo vás tyto činnosti naprosto vyčerpávají?
  2. 2
    Zjistěte, zda trpíte motáním hlavy a slabostí. Únava může být spojena s mnoha různými nemocemi, ale pokud se objevuje společně se slabostí a motáním hlavy, pravděpodobnost anémie se zvyšuje. Pokud si často musíte sednout, protože se vám točí hlava, nebo jste příliš slabí na to, abyste vydrželi vestoje, měli byste se nechat vyšetřit. [2]
  3. 3
    Pokud trpíte vážnými příznaky, ihned vyhledejte lékaře. Když se anémie neléčí, může vést k velmi vážným zdravotním komplikacím. [3] Pokud zaznamenáte následující příznaky, které nejsou příliš běžné, měli byste se neprodleně objednat k lékaři:
    • Necitlivost končetin a chlad v nohou
    • Bledá kůže
    • Rychlý a nepravidelný tep
    • Dušnost
    • Bolesti na hrudníku
    • Velmi studené končetiny bez ohledu na okolní teplotu
    Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Co vás čeká u lékaře

  1. 1
    Řekněte svému lékaři svoji anamnézu. Protože má anémie spoustu příznaků společných s jinými zdravotními problémy, lékař se vás bude ptát na spoustu věcí, které mu pomohou určit příčinu vašich příznaků. Řekněte svému lékaři o všech příznacích, kterými trpíte a také mu řekněte, jak se stravujete, jaký životní styl vedete a jaké nemoci se objevují ve vaší rodině.
  2. 2
    Nechejte si udělat CBC krevní test. Jakmile lékař usoudí, že byste mohli trpět anémií, odebere vám krev, aby mohl provést tento test, který určí tvar a počet vašich červených krvinek.
    • Pokud se ukáže, že máte anémii, podle tohoto testu se také pozná, kterým typem anémie trpíte.
    • Váš lékař vám stanoví nejvhodnější léčbu, která vždy závisí na typu anémie, kterým pacient trpí. [4]
    • Léčba výživové anémie většinou zahrnuje změnu stravování, braní vitamínů a železa, nebo injekce vitamínu B12. Brzy získaná, nebo genetická anémie vyžaduje krevní transfuze, nebo hormonální injekce.
    Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Různé druhy anémie

  1. 1
    Všímejte si příznaků anémie způsobené nedostatkem železa. Jde o nejčastější druh anémie, který lze někdy vyléčit zvýšenou konzumací železa. Pokud trpíte následujícími příznaky, pravděpodobně máte tento typ anémie:
    • Silná menstruace (železo z těla při menstruaci odchází)
    • Vážné zranění, které způsobilo velkou ztrátu krve
    • Chirurgický zákrok, který způsobil velkou ztrátu krve
    • Vředy, nebo rakovina tlustého střeva
    • Strava s nízkým obsahem železa
  2. 2
    Zjistěte, zda trpíte anémií kvůli nedostatku vitamínů. Tento typ anémie se objevuje v případě, že má pacient v těle nedostatek vitamínu B12. Tento vitamín je nezbytný pro správnou produkci nových červených krvinek a ochranu nervového systému. Pokud trpíte následujícími příznaky, je možné, že máte tento druh anémie:
    • Máte nějakou autoimunní chorobu, nebo trpíte zažívacími potížemi, které způsobují, že špatně vstřebáváte vitamín B12.
    • Vaše strava neobsahuje dostatek vitamínu B12. Protože se tento vitamín hojně vyskytuje v živočišných produktech, největší pravděpodobnost výskytu této anémie je u vegetariánů a veganů.
  3. 3
    Zeptejte se svého lékaře, zda netrpíte anémií způsobenou krevní chorobou. V některých případech anémii způsobují některé choroby, které ovlivňují schopnost těla tvořit nové červené krvinky, nebo narušují zdraví červených krvinek. Pokud chcete vědět, zda je to váš případ, zeptejte se svého lékaře, zda takovou chorobou netrpíte a v případě potřeby podstupte vyšetření.
    • Nemoci, které ovlivňují ledviny, mohou omezit schopnost těla tvořit červené krvinky.
    • Anémie může být způsobená dědičnými krevními chorobami, jako je srpkovitá anémie a plastická anémie. Někteří lidé mají zvýšené riziko těchto druhů anémie, zejména pokud jimi trpí jeden z rodičů, nebo oba rodiče.
    • Získaná anémie je způsobena vystavením toxickým látkám, virům, chemikáliím a lékům, které brání tělu vytvářet nové zdravé červené krvinky.
    Reklama

Tipy

  • Existují metody, které vám umožní zjistit, zda máte anémii. Vytáhněte si spodní víčko a podívejte se, jak vypadá zevnitř. Pokud je jasně červené, netrpíte anémií. Pokud je světlé, nebo bílé, měli byste navštívit lékaře.
  • Někteří lidé, kteří trpí anémií způsobenou nevhodnou stravou, si neustále stěžují na chlad. Železo hraje důležitou roli v termoregulaci těla. Tomuto typu anémie se vyhnete tím, že budete každý den jíst dostatek potravin s obsahem železa.
  • Anémie se může vyskytnout u vegetariánů a veganů, kteří nemají v těle dostatek železa, protože většina Američanů získává železo z masa a ryb. Pokud trpíte výše popsanými příznaky a jste vegetarián nebo vegan, máte vyšší riziko rozvoje anémie a měli byste začít brát železo ve formě tablet.
  • Přestože se anémie může objevit v jakémkoli věku a u obou pohlaví, častěji jí trpí malé děti a ženy před menopauzou. Ženy po menopauze a mladí dospělí lidé mají nejnižší riziko anémie.
  • Těhotenství zvyšuje riziko anémie u žen, protože jde o zátěž na tělo a je nutné zvýšit konzumaci kyseliny listové a železa. Zadržování tekutin může také snížit počet červených krvinek. Těhotné ženy by měly brát předepsané vitamíny a doplňky stravy.
  • Chronické a vážné choroby, které způsobují krvácení, mohou způsobit anémii.


Reklama

Související články

Jak rozpoznat příznaky leukémieJak rozpoznat příznaky leukémie
Jak pomoci alkoholikovi přestat pítJak pomoci alkoholikovi přestat pít
Jak se zbavit mravenčení v nozeJak se zbavit mravenčení v noze
Jak se zbavit křečí stehenních svalůJak se zbavit křečí stehenních svalů
Jak poznat příznaky chlamydií u ženJak poznat příznaky chlamydií u žen
Jak přirozeně zvýšit hladinu krevních destičekJak zvýšit hladinu krevních destiček: Mohou pomoci přírodní prostředky?
Jak se zbavit genitálních bradavicJak se zbavit genitálních bradavic
Jak poznat alergii na alkoholJak poznat alergii na alkohol
Jak zvýšit hladinu sodíku v krviJak zvýšit hladinu sodíku v krvi
Jak zvýšit chuť k jídluJak zvýšit chuť k jídlu
Jak poznat, zda máte oparJak poznat, zda máte opar
Jak poznat, zda vám zapáchá z ústJak poznat, zda vám zapáchá z úst
Jak zavést kanylu IVJak zavést kanylu IV
Jak zvýšit hladinu kortizoluJak zvýšit hladinu kortizolu
Reklama

O tomto wikiHow

Tiffany Jumaily, MD
Spoluautorem článku je :
Atestovaná lékařka
Tento článek spoluautorem článku je Tiffany Jumaily, MD. Dr. Tiffany Jumaily je pediatrická lékařka a členka Americké pediatrické akademie (FAAP) se sídlem v Los Angeles v Kalifornii. S více než desetiletou zkušeností v lékařské oblasti se Dr. Jumaily specializuje na identifikaci hlavní příčiny symptomů a prezentaci projevů onemocnění. Je držitelkou bakalářského titulu z biologie na Bostonské univerzitě a MD na Lékařské fakultě Bostonské univerzity. Její odhodlání kombinovat alopatickou medicínu založenou na důkazech s komplementární a alternativní terapií vedlo k tomu, že byla uváděna a citována na různých platformách, včetně US News & World Report, Forbes a CBS Los Angeles. Tento článek byl zobrazen 3 704 krát
Stránka byla zobrazena 3 704 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama