X
wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 11 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili.
V tomto článku je 9 referencí jejichž znění najdete ve spodní části stránky.
Tento článek byl zobrazen 4 523 krát
Demence je relativně běžnou nemocí, ale bohužel není snadné ji diagnostikovat. Neexistuje žádný jistý způsob, jak ji odhalit bez návštěvy lékaře, takže pokud máte podezření na demenci, měli byste zajít k lékaři. Kamarád nebo člen rodiny s vámi může provést obecné vyšetření vašeho duševního stavu, ale pouze lékař může zjistit, zda skutečně trpíte demencí.
Postup
Metoda 1
Metoda 1 ze 2:
Připravte se na návštěvu lékaře
-
1Objednejte se k lékaři. V následujících sekcích článku najdete typy vyšetření, které můžete zkusit i doma. Tyto testy vám ale neposkytnou přesné informace, takže nemohou nahradit diagnózu lékaře. [1]
-
2Připravte si svoji osobní a rodinnou anamnézu. Některé léky, nemoci a duševní poruchy v rodině (genetické problémy) zvyšují riziko demence. Další nemoci zase pouze napodobují příznaky demence, například ztrátu paměti, ale když se na ně včas přijde, jde možné je odstranit. Svému lékaři musíte říct následující informace: [2] [3]
- Strava, užívání alkoholu a drog. Vezměte si s sebou všechny léky, které berete.
- Zdravotní problémy a nemoci, kterými trpíte.
- Změny chování (zejména co se týče stravování a společenských situací).
- Zjistěte, zda někdo z vaší rodiny někdy trpěl demencí, nebo vykazoval příznaky demence.
-
3Zajděte si na preventivní prohlídku. Protože demenci může způsobovat snížený průtok krve do mozku, měli byste podstoupit sérii klasických vyšetření, včetně měření tlaku, pulzu a teploty. [4] Lékař také zjistí, jakou máte rovnováhu, reflexy a pohyby očí a možná provede i jiné testy na základě příznaků, kterými trpíte.
-
4Podstupte kognitivní vyšetření. Existuje spousta druhů vyšetření duševního zdraví. Některé z nich najdete i v tomto článku. Mezi běžné otázky patří: [5]
- Udejte dnešní datum, měsíc a rok.
- Nakreslete ciferník hodin s ručičkami na 8:20.
- Počítejte od stovky zpět po sedmi.
-
5V případě potřeby podstupte i laboratorní testy. Pokud lékař nebude vyžadovat krevní testy, měli byste se ho sami zeptat na testy štítné žlázy a hladiny vitamínu B12, protože i tato dvě vyšetření mohou zjistit pravou příčinu vašich příznaků. [6] Existuje i spousta jiných vyšetření, která může lékař požadovat. Záleží vždy na vaší anamnéze, takže není jisté, že je budete muset všechna podstoupit.
-
6Požádejte lékaře o vyšetření mozku. Pokud vykazujete příznaky demence, ale není jasná jejich příčina, lékař vám pravděpodobně doporučí testy mozku. CT, MRI a EEG jsou běžná neinvazivní vyšetření, která mohou pomoci diagnostikovat příznaky spojené s demencí. [7]
- Pokud vás lékař chce poslat na MRI, řekněte mu o všech implantátech a úpravách, které na těle máte a není možné je sundat, jako jsou tetování, kloubní náhrady, kardiostimulátory, nebo fragmenty šrapnelů. [8]
-
7Požádejte o genetická vyšetření. Genetické testování je kontroverzní, protože i to, že máte v těle gen, který zvyšuje riziko demence, nemusí znamenat, že vás demence postihne. Pokud ale máte v rodině někoho, kdo demencí trpěl, je vhodné tato vyšetření podstoupit. [9]Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:
Mini test duševního zdraví
-
1Uvědomte si, že tento test není možné využít jako jedinou metodu diagnózy. Lékaři nedoporučují přikládat domácím testům příliš velkou váhu. [10] Tento rychlý test vyzkoušejte pouze v případě, že nemáte přístup k lékařské pomoci, nebo chcete otestovat člena rodiny, kterého se vám nedaří přimět k tomu, aby navštívil lékaře.
- Pokud nemluvíte plynule jazykem, ve kterém se test provádí, nebo pokud trpíte nějakou poruchou učení, tento test neprovádějte. [11] Zajděte si raději rovnou k lékaři.
-
2Jak se test provádí? Člověk, který vykazuje příznaky demence, musí pouze poslouchat pokyny. Druhá osoba mu přečte kroky popsané níže a bude mu pokládat otázky. Zapisujte si, kolik bodů testovaný člověk v každé sekci získá. Na konci testu sečtěte všechny body ze všech sekcí. Pokud vám vyjde více než 23 bodů (z celkových 30), existuje vysoká pravděpodobnost, že testovaná osoba trpí demencí nebo jinou duševní poruchou. [12]
- Během testu by nikde v místnosti neměly být kalendáře.
- Na většinu otázek by mělo stačit 10 vteřin pro odpověď. U složitějších otázek, které vyžadují kreslení, nebo psaní, by mělo na odpověď stačit 30-60 vteřin. [13]
-
3Test orientace v čase (5 bodů). Požádejte testovanou osobu, aby zodpověděla následující otázky. Za každou správnou odpověď jí dejte jeden bod.
- Co je nyní za rok?
- Jaké roční období zrovna je?
- Jaký je měsíc?
- Jaké je dnešní datum?
- Který den v týdnu dnes je?
-
4Orientace v prostoru (5 bodů). Ptejte se testované osoby na následující otázky. Za každou úspěšnou odpověď mu zapište jeden bod.
- V jaké zemi se nacházíme?
- V jakém regionu se nacházíme?
- V jakém městě se nyní nacházíme?
- Jaká je adresa této budovy?
- V jakém pokoji se nacházíme (popř. na kterém podlaží)?[14] )
-
5Test registrace (3 body). Pojmenujte tři jednoduché předměty (například stůl, auto, dům) a požádejte testovanou osobu, aby je po vás zopakovala. Musíte je říct všechny tři za sebou, jen s malými pauzami. Testovaná osoba je musí zopakovat také všechny za sebou. Řekněte testované osobě, že budete chtít, aby si všechny tato předměty za několik minut opět vybavila.
- Za každé správně zopakované slovo po několika minutách testované osobě přidělte bod.
- Opakujte tato tři slova tak dlouho, dokud testovaná osoba neuspěje. Za úspěchy mimo první pokus nezapisujte žádné body, ale zapište si počet pokusů, kterými jste museli projít (tyto údaje se používají u pokročilých verzí vyhodnocení testu). [15] )
-
6Test pozornosti (5 bodů). Vyhláskujte slovo WORLD. Potom požádejte testovanou osobu, aby toto slovo vyhláskovala pozpátku. Pokud uspěje během 30 vteřin, přidělte mu 5 bodů. Pokud neuspěje, nedávejte mu žádné body.
- Někteří lékaři tvrdí, že je dobré si zapsat přesnou odpověď testované osoby.[16]
- Tento krok byste neměli překládat do jiného jazyka – snažte se najít si na internetu přesný test ve vašem jazyce a zjistěte, které slovo byste měli použít.
-
7Test paměti (3 body). Požádejte testovanou osobu, aby zopakovala tři slova z předchozí části testu. Za každé z těchto slov si zapište jeden bod.
-
8Test jazyka (2 body). Ukažte na tužku a zeptejte se testované osoby, jak se říká toto věci. Ukažte na hodinky a zopakujte otázku. Za každou správnou odpověď přidělte jeden bod.
-
9Test opakování (1 bod). Požádejte testovanou osobu, aby po vás zopakovala přesnou frázi (najděte si na internetu). Za správnou odpověď si napište jeden bod.
- I tento krok není možné doslovně překládat do jiného jazyka.
-
10Schopnost splnit složitější pokyny (3 body). Požádejte testovanou osobu, aby splnila tříkrokový rozkaz. Můžete například říct, aby si do pravé ruky vzala papír, přeložila ho napůl a položila ho na zem.
-
11Schopnost plnit psané pokyny (1 bod). Napište na papír „zavři oči,“ podejte ho testované osobě a řekněte jí, aby splnila, co je na něm napsáno. Pokud to udělá během 10 vteřin, přidělte jí jeden bod.
-
12Schopnost napsat celou větu (1 bod). Požádejte testovanou osobu, aby napsala jednu celou větu. Když bude věta obsahovat sloveso a podstatné jméno a bude dávat smysl, přidělte mu jeden bod. Na pravopisné chyby nemusíte brát ohledy. [17]
-
13Schopnost překreslit obrázek (1 bod). Nakreslete na papír geometrický obrazec: dva pentagony, které se v jednom rohu překrývají. Požádejte testovanou osobu, aby tento obrázek na druhý papír překreslila. Pokud se jí to podaří, přidělte jí za každou z následujících charakteristik jeden bod:
- Dva tvary, oba pentagony
- Překrytí, které vytváří čtyřstěn.
-
14Zkontrolujte výsledky. Pokud testovaná osoba získala 23 nebo méně bodů, doporučujeme návštěvu lékaře. Nepokoušejte se vysvětlit jí, co výsledky znamenají – počkejte si na vyjádření zkušeného lékaře.
- Pokud testovaná osoba dosáhla lepších výsledků, ale přesto trpí vážnými příznaky, vezměte ji k lékaři.
Reklama
Tipy
- Pokud lékař řekne, že se není čeho obávat, ale vaše příznaky se zhoršují, navštivte jiného lékaře.
- Kognitivní změny u starších lidí mohou být známkou mnoha různých nemocí, nedostatků vitamínů, problémů se štítnou žlázou, vedlejších účinků léků, nebo třeba deprese. Vezměte svého blízkého k lékaři a zajistěte, aby se přišlo na skutečnou příčinu jeho příznaků.
Reklama
Reference
- ↑ http://www.alz.org/alzheimers_disease_steps_to_diagnosis.asp
- ↑ http://www.webmd.com/alzheimers/tc/dementia-exams-and-tests
- ↑ http://www.alz.org/alzheimers_disease_steps_to_diagnosis.asp
- ↑ http://www.alz.org/alzheimers_disease_steps_to_diagnosis.asp
- ↑ http://www.webmd.com/alzheimers/tc/dementia-exams-and-tests
- ↑ http://www.webmd.com/alzheimers/tc/dementia-exams-and-tests
- ↑ http://www.medicinenet.com/dementia/page15.htm
- ↑ http://radiology.ucsf.edu/patient-care/prepare/mri
- ↑ http://www.alz.org/alzheimers_disease_steps_to_diagnosis.asp
- ↑ http://www.alz.org/alzheimers_disease_steps_to_diagnosis.asp
- ↑ http://www.alzheimers.org.uk/site/scripts/documents_info.php?documentID=121
- ↑ http://faculty.pepperdine.edu/shimels/Courses/Files/MMSE.pdf
- ↑ http://www.health.gov.bc.ca/pharmacare/adti/clinician/pdf/ADTI%20SMMSE-GDS%20Reference%20Card.pdf
- ↑ http://www.health.gov.bc.ca/pharmacare/adti/clinician/pdf/ADTI%20SMMSE-GDS%20Reference%20Card.pdf
- ↑ http://www.stvincents.ie/dynamic/File/Addenbrookes_A_SVUH_MedEl_tool.pdf
- ↑ http://www.framinghamheartstudy.org/share/protocols/mm1_8s_protocol.pdf
- ↑ http://www.health.gov.bc.ca/pharmacare/adti/clinician/pdf/ADTI%20SMMSE-GDS%20Reference%20Card.pdf
O tomto wikiHow
V jiných jazycích
Italiano:Fare i Test per la Demenza
Русский:определить деменцию
Bahasa Indonesia:Mengetes Demensia
Nederlands:Testen op dementie
中文:进行失智症测试
Stránka byla zobrazena 4 523 krát.
Pomohl vám tento článek?
Reklama