Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Možná umíte v autě nebo ve sprše zpívat jako rocková hvězda, ale máte jistotu, že ve zpěvu opravdu vynikáte? Pokud nevíte, zda skutečně umíte zpívat, není snadné se do toho pustit. Naštěstí to můžete zjistit díky tomu, že se budete poslouchat a necháte si poradit od ostatních lidí.

Metoda 1 ze 3:
Poslouchejte se

 1. 1
  Nahrajte svůj hlas. Když slyšíte sami sebe zpívat, zníte jinak, než jak to slyší ostatní lidé. Znamená to, že pokud chcete slyšet svůj hlas tak jak ho slyší ostatní, budete se muset nahrát. [1] Je to nejjednodušší a nejpohodlnější způsob, jak zjistit, zda zpíváte správně.
  • Nepotřebujete drahé mikrofony ani speciální vybavení. Většina telefonů a počítačů má vestavěné mikrofony a nahrávací software. Můžete také použít klasický kazetový přehrávač, nebo se nahrát po telefonu na záznamník.
  • Pokud se stydíte zpívat před ostatními, pomůže vám to zbavit se obav. Neuslyší vás nikdo jiný, než vy sami, takže budete moci zpívat uvolněně.
 2. 2
  Vyberte si hudbu do pozadí. Bez ohledu na to, že soutěžící ve většině pěveckých soutěží zpívají a capella (bez doprovodu), tímto způsobem nezjistíte, zda máte dobrý hlas. Je důležité mít nějaký doprovod, například písničku na karaoke, jinak nebudete vědět, za zpíváte správně, nebo falešně. Písničky na karaoke seženete bez problémů na internetu, například na YouTube.
  • Můžete si zdarma stáhnout MIDI verze populárních písniček, které si chcete zazpívat. Nebude to sice znát jako z rádia, ale pomůže vám to. Můžete použít i doprovody z elektrických kláves, nebo instrumentální verze písniček, které máte doma.
 3. 3
  Zpívejte v soukromí. Až si vyberete písničku a způsob nahrávání, najděte si klidné místo, kde si budete moci zkusit zazpívat. Nebudete se muset bát, že vás někdo uslyší a bude vás hodnotit. Zapněte si doprovod a dejte se do toho.
  • Pokud máte sklep, garáž, nebo svůj vlastní pokoj, zavřete se tam, až nebude nikdo doma a zpívejte sami. Můžete se nahrát i v autě.
  • Uvědomte si, že se nesnažíte nahrát písničku, která půjde do rádia. Jde jen o to zjistit, zda máte dobrý hlas. Nemusíte si dělat starosti s kvalitou nahrávky.
 4. 4
  Zpívejte přirozeně. Dobrý zpěv neznamená zbytečnou hlasovou akrobatiku. Pokud nic takového neumíte, nic si z toho nedělejte. Je lepší zpívat jednoduše, ale ne falešně. Zapomeňte na vibrato a další vylepšení a zazpívejte si svoji písničku co nejjednodušeji.
 5. 5
  Poslechněte si svoji nahrávku. Nyní přichází chvíle pravdy! Až se nahrajete, pusťte si nahrávku. Poslechněte se a snažte se zjistit, zda nezpíváte falešně.
  • Poslechněte si svoji nahrávku víckrát – jednou ve sluchátkách, jednou v počítači, jednou v autě, a jednou třeba na přehrávači. Pravděpodobně budete znít lépe v kvalitních sluchátkách. Několikrát se pozorně poslechněte.
 6. 6
  Pokud se vám nebude váš zpěv líbit, najděte si jinou písničku, která je ve vašem hlasovém rozsahu. Každý má jiný hlas a není možné, aby každý člověk dokázal zazpívat všechny písničky. Proto je ve sboru více různých hlasů a proto se písně píšou pro konkrétní hlasové rozsahy. Pokud vaše nahrávka nezní moc dobře, možná je to proto, že jste si vybrali písničku, která nespadá do vašeho rozsahu.
  • Tip: stáhněte si nějakou aplikaci, která analyzuje váš hlas a řekne vám, jaký rozsah máte. Když zpíváte sami, jaký rozsah je pro vás přirozený? Zjistěte si, jaký rozsah máte a bude pro vás snazší najít si vhodnou písničku.
  • Zkuste zazpívat nejvyšší tón, který zvládnete a nejnižší tón, který zvládnete. Zjistěte, kolik tónů se nachází mezi nimi a budete vědět, jaký hlasový rozsah máte.
 7. 7
  Udělejte si test hudebního sluchu. Někteří lidé mají tzv. hudební sluch. Někteří lidé slyší tón a jsou schopni s ním okamžitě sladit svůj zpěv, což je u zpěváků velmi důležité. Kromě nahrávání vlastního zpěvu si udělejte na internetu rychlý test hudebního sluchu.
  Reklama

Metoda 2 ze 3:
Zpívejte před lidmi

 1. 1
  Zazpívejte své rodině. Až se nahrajete a zjistíte, jaký máte rozsah a natrénujete si několik písniček, měli byste začít zpívat před lidmi.
  • Vyberte si místnost, ve které bude váš hlas znít nejlépe. Velký pokoj s vysokým stropem je lepší, než sklep s koberci a nízkým stropem.
  • Pokud se stydíte, zastavte se a začněte znovu. Uvědomte si, že nejste v Carnegie Hall – jde o váš hlas, ne o trému. S trémou se budete moci vypořádat později.
  • Až dozpíváte, zeptejte se rodiny, jak jste si vedli. Měli byste jejich zpětnou vazbu brát s rezervou – je možné, že vám budou chtít udělat radost a budou vás vychvalovat. Z jejich reakce byste ale měli poznat, zda máte dobrý hlas. Pokud jste dostatečně sebejistí, je na čase pokračovat.
 2. 2
  Začněte zpívat před publikem. Příležitostí je spousta – zpívejte v klubu na karaoke, nebo se přihlaste do nějaké talentové soutěže. Vyberte si to, co vás bude bavit a začněte zpívat před cizími lidmi.
  • Během zpěvu si všímejte toho, jak na vás lidé reagují. Cizí lidé nejsou zaujatí jako vaše rodina, takže vám budou schopni poskytnout mnohem lepší zpětnou vazbu.
  • Požádejte kamaráda, aby se zeptal několika lidí v publiku, co si o vašem zpěvu myslí. Cizí lidé někdy neradi odpovídají na otázky, takže byste se na jejich reakce neměli spoléhat, ale měli byste zjistit, jaký názor mají, abyste měli jistotu, že se lidem váš hlas libí.
 3. 3
  Zkuste zpívat na ulici. Dalším způsobem, jak získat zpětnou vazbu, je zpívat na autobusové zastávce, nebo v centru města. Pokud to bude možné, vezměte si mikrofon a malý zesilovač, aby vás lidé dobře slyšeli. Můžete zpívat zadarmo, nebo si vzít klobouk, do kterého vám lidé budou moci házet peníze.
  • Vyberte si populární písničky, které lidé budou dobře znát.
  • Když se vám lidé budou vyhýbat, může to znamenat, že se jim váš hlas nelíbí. Také ale může jít o špatné ozvučení, takže se nenechejte odradit.
  • Nedělejte závěry na základě toho, kolik peněz vám lidé dají. Většina lidí nemá čas zastavovat se a dávat peníze hudebníkům, ale to neznamená, že se jim nelíbí, jak zpíváte.
  Reklama

Metoda 3 ze 3:
Pracujte na sobě

 1. 1
  Naučte se přijímat konstruktivní kritiku. Pokud máte skvělý hlas, pravděpodobně to již víte. Pokud zpívat neumíte, jistě vám to už také někdo řekl. I zpěváci ovšem musejí tvrdě pracovat a zlepšovat svůj hlas. Nikdo se nerodí s tím, že umí skvěle zpívat – je nutné na tom pilně pracovat a nenechat se odradit.
  • Když vám někdo řekne, že neumíte zpívat, ale vy přesto chcete dosáhnout dobrých výsledků, nenechejte se odradit a pracujte na sobě dál.
 2. 2
  Začněte chodit na hodiny zpěvu. Když si najdete dobrého učitele, brzy se zlepšíte. Vyberte si učitele, kterému budete důvěřovat a který vám dá upřímnou zpěvnou vazbu.
 3. 3
  Nepřestávejte zpívat. Pokud jste zjistili, že nemáte přirozený talent, ale přesto vás baví zpívat, nepřestávejte se tomu věnovat. Učitel vám jistě pomůže dostat ze sebe to nejlepší. Radost ze zpěvu je na světě pro všechny, ne jen pro ty, kteří mají přirozený talent.
 4. 4
  Začněte zpívat ve sboru. Zpívání ve sboru je skvělým způsobem, jak zjistit, zda umíte zpívat. Dostanete zpětnou vazbu od sbormistra i od ostatních členů sboru a budete se moci slyšet na profesionálních nahrávkách.
  • Když dostanete šanci zpívat sólo, využijte toho. Budete moci více trénovat a získáte více kritiky a zpětné vazby.
  • Promluvte si se sbormistrem o tom, že se chcete naučit zpívat lépe. Můžete se ho klidně i rovnou zeptat, zda si myslí, že umíte zpívat.
  Reklama

Tipy

 • Před zpíváním si hlas dobře procvičte, jinak byste si mohli poškodit hlasivky.
 • Zpívejte s kamarádem, který má stejný hlasový rozsah jako vy, abyste se naučili zpívat s někým dalším. Využívejte tyto techniky a otestujte si je pomocí nahrávání. Některé diktafony nejsou přesné a způsobí, že váš hlas bude znít příšerně, takže si pořiďte kvalitní nahrávací vybavení.
 • Najděte si písničku, kterou se budete chtít naučit a trénujte ji tak dlouho, dokud ji nebudete umět. Potom si ji zazpívejte před několika lidmi. Pokud se stydíte, nahrajte se na video a dejte svoji nahrávku na YouTube.
 • Vyberte si hudební styl, který vám bude vyhovovat. Pokud umíte psát hudbu, pusťte se do toho. Jediným pravidlem je to, že písnička musí mít melodii a slova.
 • Můžete zpívat se špunty do uší, abyste se neslyšeli. Pokud špunty nemáte, zacpěte si uši!

Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 28 083 krát
Kategorie: Umění a Zábava
Stránka byla zobrazena 28 083 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama