Jak zjistit IP adresu vašeho počítače

V tomto článku:Zjištění veřejné IP pomocí vyhledávačeZjištění veřejné IP adresy v nastavení routeruZjištění IP adresy pomocí Příkazového řádkuZjištění interní IP adresy v okně Síťová připojeníZjištění interní IP adresy na LinuxuWebové stránky pro zjišťování IP adresReference

Pokud je váš počítač připojen k síti, je mu přiřazena tzv. IP adresa. Pokud je počítač připojen zároveň k místní síti i k internetu, bude mít interní IP adresu, která určuje jeho umístění v lokální síti, a externí IP adresu, což je adresa internetového připojení. Pomocí tohoto návodu zjistíte obě dvě IP adresy.

1
Zjištění veřejné IP pomocí vyhledávače

 1. 1
  Spusťte Bing nebo Google. Tyto dva vyhledávače vám umožní zjistit externí, neboli veřejnou IP adresu, velmi rychle. Je to adresa routeru nebo modemu, která je z internetu viditelná a zjistitelná.
 2. 2
  Napište do vyhledávacího pole ip address. Zmáčkněte Enter a zobrazí se vaše veřejná IP adresa. Funguje to ve vyhledávačích Google, Bing, Ask, DuckDuckGo a několika dalších. Jediný vyhledávač, u kterého tento příkaz nefunguje, je Yahoo.
 3. 3
  Najděte IP adresu. Veřejná IP adresa bude zobrazena nad výsledky vyhledávání. Někdy je dokonce uvnitř samostatného rámečku. Pokud používáte Ask, najdete IP adresu v horní části v sekci More Answers.
  • Vaše veřejná IP adresa bude mít tvar čtyř maximálně trojciferných čísel, odddělených tečkami. Vypadat může například takhle 199.27.79.192.
  • Tuto adresu přiřazuje poskytovatel internetu. Většina externích IP adres je dynamická, to znamená, že se čas od času mění. Při použití proxy serveru však může být maskována, tedy schovaná za proxy serverem, a tudíž neviditelná z internetu.

2
Zjištění veřejné IP adresy v nastavení routeru

 1. 1
  Otevřete konfigurační stránku vašeho routeru. Téměř všechny routery jsou dostupné přes webové rozhraní, kde můžete najít a upravovat veškerá nastavení. Webové rozhraní otevřete zadáním IP adresy routeru do webového prohlížeče. Konkrétní adresu routeru zjistíte v manuálu, který jste dostali při koupi. Nejpoužívanější adresy routerů jsou:
  • 192.168.1.1
  • 192.168.0.1
  • 192.168.2.1
 2. 2
  Otevřete stránku s nastavením routeru, internetu nebo sítě WAN. Umístění externí IP adresy se liší v závislosti na výrobci routeru. U většiny z nich adresu najdete v sekci Internet, Nastavení nebo Stav WAN (Wide Area Network).[1]
  • Pokud používáte novější typ routeru Netgear s konfiguračním softwarem Netgear Genie, klikněte na kartu Rozšířené.
 3. 3
  Najděte IP adresu. V sekci "Internet Port" nebo "Internet IP Address" by měla být zobrazena vaše IP adresa. IP adresa má tvar čtyř maximálně trojciferných číslic. Vypadá například takhle 199.27.79.192.
  • Toto je IP adresa vašeho routeru. Jakékoliv spojení navázané vaším routerem bude mít tuto adresu.
  • Tuto adresu přiřazuje poskytovatel internetu. Většina externích IP adres je dynamická, to znamená, že se čas od času mění. Při použití proxy serveru však může být maskována, tedy schovaná za proxy serverem, a tudíž neviditelná z internetu.

3
Zjištění IP adresy pomocí Příkazového řádku

 1. 1
  Spusťte Příkazový řádek. Zmáčkněte Win+R a do vyhledávacího pole napište cmd. Zmáčkněte Enter a otevře se okno Příkazového řádku.
  • Ve Windows 8 můžete zmáčknout Win+X a z nabídky vyberete Příkazový řádek.
 2. 2
  Spusťte nástroj "ipconfig". Napište ipconfig a zmáčkněte Enter. Zobrazí se seznam informací týkajících se vašeho připojení k síti.
 3. 3
  Najděte IP adresu. Vaše aktivní připojení k internetu bude označeno jako Wireless Network Connection, Ethernet adapter, nebo Local Area Connection. Může být ale také označeno názvem výrobce vašeho síťového adaptéru. Najděte aktivní připojení a hledejte IPv4 Address.
  • IP adresa jsou čtyři maximálně trojciferné číslice oddělené tečkami. Vypadá například takhle 192.168.1.4
  • Výpis příkazu "ipconfig" je dlouhý, takže než najdete příslušnou IP adresu IPv4, budete muset chvilku hledat.

4
Zjištění interní IP adresy v okně Síťová připojení

 1. 1
  Otevřete okno Síťová připojení. Můžete použít klávesovou zkratku Win+R a do vyhledávacího pole napište ncpa.cpl. Zmáčkněte Enter a otevře se příslušné okno.
 2. 2
  Pravým myšítkem kliknete na aktivní připojení. Z nabídky vyberte položku Stav. Otevře se okno informující o stavu připojení. Pokud používáte Windows XP, klikněte na kartu Podpora.
 3. 3
  Otevřete okno s podrobnostmi síťového připojení. Klikněte na tlačítko Podrobnosti.... Otevře se okno s podrobnostmi síťového připojení. Vaši interní IP adresu najdete pod položkou "IP Address" nebo "IPv4 Address".
  • Interní IP adresa bude mít tvar čtyř maximálně trojciferných číslic, oddělených tečkami. Vypadá například takhle 192.168.1.4
  • Vaše interní IP adresa označuje umístění počítače v místní síti.

5
Zjištění interní IP adresy na Linuxu

 1. 1
  Spusťte Terminal. Interní IP adresu můžete na počítačích s Linuxem zjistit pomocí příkazového řádku Terminalu. Najdete ho ve složce Utilities, nebo ve většině distribucí pomocí klávesové zkratky Ctrl+Alt+T.
 2. 2
  Zadejte jeden z příkazů IP konfigurace. Existuje několik různých příkazů, jak je možné IP adresu zobrazit. Ten první je nový standard pro zjišťování IP adresy, zatímco ten druhý je sice zastaralý, ale měl by fungovat na většině distribucí.
  • sudo ip addr show - Pro odeslání tohoto příkazu budete vyzváni k zadání administrátorského hesla.
  • /sbin/ifconfig - Může se objevit hláška, že k provedení tohoto příkazu nemáte administrátorská práva. V takovém případě napište sudo /sbin/ifconfig a poté zadejte administrátorské heslo.
 3. 3
  Najděte IP adresu. Každý z těchto příkazů vypíše podrobnosti o připojení pro všechna vaše nainstalovaná připojení. Najděte připojení, které používáte. Pokud je váš počítač připojen přes Ethernet, připojení bude označeno pravděpodobně jako eth0. Pokud jste připojeni bezdrátově, bude zřejmě označeno jako wlan0
  • Interní IP adresa bude mít tvar čtyř maximálně trojciferných číslic, oddělených tečkami. Vypadá například takhle 192.168.1.4

6
Webové stránky pro zjišťování IP adres

 1. 1
  Vyzkoušejte například tyto odkazy:

Informace o článku

Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Kategorie: Základní počítačové dovednosti

V jiných jazycích:

English: Find the IP Address of Your PC, Français: trouver l'adresse IP de votre ordinateur, Italiano: Conoscere l'Indirizzo IP del Tuo Computer, Español: encontrar la dirección de IP de tu PC, Deutsch: Die IP Adresse des PCs herausfinden, Português: Descobrir o Endereço IP de Seu Computador, Nederlands: Het IP adres van je pc of Mac opzoeken, Русский: определить IP адрес вашего PC, 中文: 确定计算机的IP地址, Bahasa Indonesia: Mencari Alamat IP PC, العربية: معرفة آي بي الكمبيوتر, 日本語: パソコンのIPアドレスを確認する, Tiếng Việt: Tìm địa chỉ IP của máy tính, 한국어: 내 컴퓨터의 IP 주소 찾는 법, Türkçe: Bilgisayarın IP Adresi Nasıl Bulunur, हिन्दी: अपने पीसी का आईपी एड्रेस पता करें (PC ka IP Address Kaise Pata Kare), ไทย: เช็ค IP Address ของ PC

Stránka byla zobrazena 4 210 krát.
Byl tento článek přesný?