Jak zjistit jakou máte grafickou kartu

V tomto článku:WindowsOS XLinux

Vaše grafická karta je to, co pohání vaše hry a video s vysokým rozlišením. Pokud máte problémy spustit nejnovější hry nebo sledovat filmy HD, vaše grafická karta může být součástí problému. Můžete rychle zkontrolovat, co jste nainstalovali bez ohledu na to, jaký používáte operační systém.

1
Windows

Použití Manažera zařízení

 1. 1
  Otevřete Manažera zařízení. Manažer zařízení zobrazí všechen váš nainstalovaný hardware. Existují různé způsoby jak otevřít Manažera zařízení, záleží na tom, jakou verzi Windows používáte:
  • Najděte Manažera zařízení v Kontrolním panelu. Můžete přepnout na Zobrazení ikony.
  • Otevřete Vlastnosti Systému tak, že stisknete Win+Pause. Buď klikněte na link "Manažer zařízení" v levém rámečku nebo klikněte na záložku Hardware a potom klikněte na tlačítko "Manažer zařízení".
  • Pokud používáte Windows 8, stiskněte Win+X a vyberte Manažer zařízení z nabídky.
 2. 2
  Zvětšete vstup Adaptéry displeje. Touto akcí se vám zobrazí seznam všech vašich nainstalovaných grafických karet. Buďte na pozoru, že pokud má vaše mateřská deska integrovanou grafiku, bude to ne seznamu i pokud ji nepoužíváte.
 3. 3
  Zkontrolujte detaily. Přestože vám záznamy v Manažerovi zařízení uvedou čip, který máte spuštěný, můžou se projevit rozdíly v závislosti na specifické kartě, kterou jste nainstalovali.
  • Dvakrát klikněte na adaptér v Manažerovi zařízení a potom vyberte záložku Detaily.
  • Použijte rozbalovací nabídku a zkontrolujte různé aspekty na vaší kartě. Pro jednoduší čtení popisu některých z nejčastějších specifik, se podívejte na další sekci.

Použití diagnostiky DirectX

 1. 1
  Otevřete políčko Spustit. Do políčka Spustit se můžete dostat z nabídky Start nebo tak, že stisknete Win+R.
 2. 2
  Spusťte diagnostiku DirectX. Napište dxdiag do políčka Spustit a stiskněte Enter. Tento program může vzít pár minut, než se načte, především pokud jste jej nikdy předtím nespouštěli.
 3. 3
  Klikněte na záložku Displej. Uvidíte jméno a výrobce vaší aktivní grafické karty. Tohle je více specifické, než použití Manažera zařízení, protože nepoužité grafické karty se nezobrazí.
 4. 4
  Zkontrolujte detaily. Pod jménem a výrobcem, uvidíte nabídku s množstvím dostupných grafik. Můžete tam také vidět verzi vašeho ovladače, stejně jako datum v "Ovladačích" záložky Displej.

2
OS X

 1. 1
  Otevřete "O tomto Macu". Sem se dostanete tak, že kliknete na nabídku Apple a vyberete "O tomto Macu".
 2. 2
  Klikněte na "Více informací". Otevře se nové okno se seznamem specifik Vašeho Macu. Vaše grafická karta bude uvedena vedle vstupu "Grafiky" nad sériovým číslem.
 3. 3
  Použijte Profil systému. Profil systému vám může nabídnout detailnější informace o vaší nainstalované grafické kartě.[1]
  • Profil systému můžete najít v podsložce služeb ve složce Aplikace.
 4. 4
  Klikněte na možnost "Grafiky/Displeje". Tato možnost je umístěna v sekci Hardware v levém rámečku.
  • Tímto uvidíte více detailů o nastavení čipu a dostupné paměti.

3
Linux

 1. 1
  Otevřete monitor grafického systému. Většina distribucí Linux má monitor grafického systému, který vám umožní vidět, který hardware jste nainstalovali. U Ubuntu se to nazývá Monitor systému. Otevřete Monitor systému, klikněte na Systém → Preference → Informace o Hardware.
  • Když otevřete váš monitor hardwaru, hledejte Displej nebo sekci Grafiky a najděte informace o kartě.
 2. 2
  Nainstalujte další monitor hardware. Pokud nemáte nainstalovaný grafický monitor, nebo chcete zkusit jiný, můžete nainstalovat další monitor hardware z úložiště distributora.
  • Jedním z příkladu je "hardinfo". Otevřete Terminál a vložte příkaz $ sudo apt-get install hardinfo.
  • Jakmile jsou informace hardwaru nainstalované, spusťte tak, že napíšete $ hardinfo.
  • Zvětšete kategorii Zařízení a vyberte zařízení PCI. Vaše karta bude na seznamu vedle vstupu "VGA kompatibilní kontrolor".
 3. 3
  Použijte hardware monitor s příkazovým řádkem. Můžete použít terminál pro zobrazení hardwaru, nainstalovaného ve vašem systému. Tato volba nepožaduje vidět program s externí grafikou, ale může být trochu složitá, pokud dobře neznáte terminál.
  • Napište $ sudo update-pciids. Toto provede aktualizaci vašeho souboru pci.ids a umožní vám získat co nejpřesnější představu o vašem hardwaru.
  • Napište $ lspci -v | less. Zobrazí se čtení vašeho nainstalovaného hardwaru. Vaše grafická karta bude zobrazena vedle vstupu "VGA compatibilní kontroler".[2]

Varování

 • Nikde nemačkejte na zakázat nebo odinstalovat, pokud si nejste celkem jistí, o změnách, které chcete provést. Možnosti v kontrolním manažerském panelu kontrolují konfiguraci hardwaru a příslušné periferie spojené s vaším počítačem. Pokud něco nesprávně změníte, může mít za následek, že váš počítač přestane reagovat.
 • Přečtěte si políčko. Políčko by vás mělo informovat na přední straně značky vedle jména modelu a typu.

Informace o článku

Kategorie: Základní počítačové dovednosti

V jiných jazycích:

English: Find Out What Graphics Card You Have, Español: saber qué tarjeta de gráficos tienes, Italiano: Scoprire la Scheda Grafica del Tuo PC, Português: Descobrir Qual a sua Placa de Vídeo, 中文: 查看计算机的显卡型号, Русский: определить модель видеокарты, установленной на вашем компьютере, Deutsch: Graphikkarten bestimmen, Français: trouver le type de sa carte graphique, Bahasa Indonesia: Mencari Tahu Jenis Kartu Grafis pada Komputer, Nederlands: Ontdekken welke grafische kaart je hebt, العربية: معرفة نوع بطاقة الرسوميّات المُثبّتة بجهازك, हिन्दी: पता करें आपके पास कौन सा ग्राफिक कार्ड है, 한국어: 설치된 그래픽 카드 확인하는 법, ไทย: ดูว่าคุณใช้การ์ดจอรุ่นใด, 日本語: 使用しているグラフィックボードを確認する, Tiếng Việt: Kiểm tra card đồ họa trên máy tính, Türkçe: Bilgisayarında Hangi Grafik Kartının Olduğu Nasıl Öğrenilir

Stránka byla zobrazena 2 109 krát.
Byl tento článek přesný?