Spoluautorem tohoto článku je Stephanie Abrams, DVM, MS, DACVD, jeden z našich spoluautorů. Spoluautoři článků na wikiHow úzce spolupracují s našimi editory, aby se docílilo toho, že obsah našich článků je maximálně přesný a srozumitelný.
V tomto článku je 15 referencí jejichž znění najdete ve spodní části stránky.
Tento článek byl zobrazen 12 565 krát
Stejně jako lidé i psi mohou trpět alergiemi. Psí organizmus může být na něco přecitlivělý a reakcí na tuto přecitlivělost bývá svědění. Psi mohou být alergičtí na svou stravu, kousnutí blechou, trávu, pyly, prací prášek nebo seno. Prvním krokem k zahájení léčby je potvrzení, že je svědění způsobeno alergií. Zjistit příčinu alergie a nalézt účinný druh léčby je těžký úkol pro vás i vašeho veterináře.
Postup
Metoda 1
Metoda 1 ze 4:Lokalizace svědění
-
1Všimněte si, které části těla vašeho psa svědí. Jsou určitá místa na jeho těle svědivější než jiná? Olizuje se váš pes na tlapkách, pod ocasem nebo na břiše?
- U alergických psů bývá podráždění kůže nejčastější v oblasti zad a ocasu, břicha, nohou a tlapek.
-
2Všimněte si „horkých skvrn“ na kůži vašeho psa. Svědění bývá někdy tak silné, že si pes kouše kůži do té doby, až se vytvoří „horká skvrna“. Tato poškození kůže se mohou vyvinout přes noc a velmi rychle se zvětšit. Kůže je zarudlá, vlhká, horká a bolestivá. Dokonce se může objevit lepkavý výtok, který vytéká z rány. „Horké skvrny“ jsou infikované otevřené rány, a abyste ulevili svému miláčkovi od trápení, je nutný veterinární zákrok.
- Chronické případy svědění mohou vést k zhrubnutí a zdrsnění kůže..
- „Horké skvrny“ bývají často příznakem alergie na blechy, potraviny, trávy, plísně nebo jiné látky nacházející se v prostředí. Mohou být rovněž příznakem skrytých nemocí, jako je hypotyreóza (porucha štítné žlázy, jejíž podstatou je nedostatek hormonů štítné žlázy) nebo Cushingův syndrom (zvýšené vylučování hormonů tzv. glukokortikoidů). Sekundární bakteriální a kvasinkové infekce nejsou neobvyklé a vyžadují speciální léčbu.[1]
-
3Roční období. Silnější svědění u vašeho psa se může objevit v určité roční době. Svědění může nastat potom, co váš pes ležel v trávě, nebo konzumoval určité potraviny. Všeho si pečlivě všímejte, vaše informace pomohou veterináři najít účinný způsob zvládnutí svědění.[2]
-
4Nechte posoudit celkový zdravotní stav svého psa. Pokud má váš pes opravdu silný tělesný pach, pociťuje nadměrnou žízeň, nebo se vám zdá, že je méně temperamentní než obvykle, měli byste jej vzít na prohlídku k veterináři. Aby veterinář získal více informací a mohl navrhnout vhodnou léčbu, musí provést krevní testy a výtěry z postižené kůže.
-
5Dělejte si poznámky. Kdykoliv si všimnete, že vašeho psa něco svědí, zapište si všechny okolnosti, které svědění provázejí - kde byl, co jedl a části těla, kde se svědění projevuje. Pro vašeho veterináře jsou spolehlivé informace nanejvýš užitečné a pomohou mu určit možné příčiny svědění a poškození kůže.Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 4:Paraziti
-
1Lišej kroužkový. Lišej kroužkový je druh plísně (tinea). Způsobuje svědění, malé kruhové strupy (asi jeden centimetr v průměru) a vypadávání chlupů na jednom nebo více místech na těle. Nejdříve se objevuje v obličeji nebo na tlapkách. Lišej kroužkový je nakažlivý a lehce přenositelný na člověka (zoonóza) a ostatní zvířata. Váš veterinář by jej měl být schopen diagnostikovat a navrhnout léčbu, zahrnující přípravek proti plísním.
- U některých zvířat s méně vážnou infekcí bývají léčená pouze postižená místa, zatímco jiná zvířata potřebují speciální orální protiplísňovou léčbu.
- Léčebný postup rovněž zahrnuje dezinfekci domu, což bývá zdlouhavé.[3]
-
2Sarkoptický svrab. Sarkoptický svrab je infekce způsobená parazitujícími roztoči. Roztoči obvykle přežívají na místech bez chlupů, jako je vnitřní strana uší, lokty nebo břicho. Kůže psa na těchto místech bývá zarudlá a šupinatá.[4] Sarkoptický svrab může způsobit vážné poškození kůže a pes velmi trpí úporným svěděním.[5]
- Sarkoptický svrab je nakažlivý a velmi lehce přenositelný na lidi a ostatní zvířata.
- Veterinář může sarkoptický svrab diagnostikovat podle vzorků odebraných z kůže vašeho psa.
-
3Demodektický svrab. Demodektický svrab je způsoben malými roztoči, přirozeně se vyskytujícími u většiny psů. Pokud není narušený imunitní systém, roztoči obvykle nezpůsobují kožní problémy. Demodex (trudník) je běžný u štěňat, protože jejich imunitní systém se pořád vyvíjí. Tento druh svrabu si můžeme většinou všimnout kolem očí a úst. Veterinář jej může diagnostikovat pomocí vzorků odebraných z kůže psa.[6]
-
4Jiná onemocnění, která někdy vyvolávají svědění. Pes může trpět jinou nemocí podobnou parazitické infekci, kterou můžete při zjišťování příčin svědění přehlédnout. Jedná se třeba o alopecii nebo Cushingův syndrom.
- Alopecie, tj. ztráta ochlupení, může být způsobena sníženou funkcí štítné žlázy a není obvykle doprovázená svěděním. Psi trpící hypotyreózou jsou ke kožním problémům náchylnější než psi s normální funkcí štítné žlázy.[9]
- Psi trpící Cushingovým syndromem mnoho pijí a jedí. Někdy si ani nevšimnete, že je jejich krycí i podsadová srst řidší. Kůže na břiše je téměř lysá a taktéž se zdá tenčí.
Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 4:Zvládání svědění
-
1Léčbu konzultujte s veterinářem. Kožních onemocnění je mnoho, a proto existuje rovněž více možností jejich léčby.[10] U některých zvířat mohou být účinná antihistaminika, zatímco u jiných jsou k úlevě od svědění potřebné kortikoidy. Na trhu se objevuje stále více nových produktů.[11] ,[12]
- Používejte předepsaná léčiva podle pokynů veterináře. Tyto přípravky ulevují od svědění a zároveň léčí.
-
2Používejte přípravky proti blechám. Alergický zánět kůže způsobený blechami je jednou z nejběžnějších příčin svědění u psů.[13] Prvním krokem k prevenci bývá vyloučení blešího kousnutí použitím přípravku proti blechám. U psů se mohou vyvinout alergické reakce na bleší sliny. Jedna jediná blecha může vyvolat reakci doprovázenou úporným svěděním.[14]
- Přípravky proti blechám používejte každý měsíc jak u svého psa, tak u ostatních zvířat v domě a bezprostředním okolí.
-
3Proveďte léčbu proti parazitům. Léčba se u jednotlivých druhů parazitů liší. Vážné případy demodikózy vyžadují měsíce léčby, zatímco sarkoptický svrab ustupuje už po několika týdnech.[15] ,[16] Váš veterinář vám proti parazitům předepíše vhodnou léčbu.
- Sarkoptický svrab je lehce přenositelný na jiná zvířata nebo člověka. V prostředí, kde se váš pes pohybuje a stejně tak u všech zvířat, která byla vystavena infekci je potřeba určitých kroků k její vymýcení .[17]
-
4Zkuste šampony na předpis. Můžete je získat u svého veterináře. Působí proti svědění i proti kvasinkám a bakteriálním infekcím. Slouží jako doplněk orální léčby.
- Volně dostupné šampony proti blechám, třeba dehtový šampon, mohou způsobit infekci otevřených ran. O jejich používání se poraďte s veterinářem.
- Koupele mohou ulevit svědění, nepoužívejte však lidský šampon. Pro psy speciálně vyvinutý jemný šampon s ovesným mlékem může dočasně zmírnit svědění. Jestliže je kůže vašeho psa odřená nebo infikovaná, nepoužívejte žádný šampon bez předchozí konzultace s veterinářem. Použijete-li nevhodný prostředek, můžete problém ještě zhoršit.
- Nekoupejte svého psa příliš často. Koupel jednou měsíčně (u některých psů dokonce ještě méně) je pro většinu psů zcela dostačující. Koupání vysušuje kůži. Jestliže vám veterinář předepíše speciální šampon, rovněž vám poradí, jak často máte svého psa koupat vzhledem k jeho stavu.
-
5
-
6Antihistaminika. Antihistaminika mohou být rovněž použity ke zmírnění alergické reakce.[20] Existuje mnoho druhů antihistaminik a veterinář vám doporučí ty nejvhodnější. Jsou buď volně prodejné, anebo vám je předepíše.
- Žádný jednotlivý přípravek však není účinný u každého psa. Je možné, že budete muset vyzkoušet více druhů, než některý u vašeho psa zaúčinkuje.
- Mějte v paměti, že jestli je svědění opravdu silné, antihistaminika nepomohou. K zvládnutí prvotního problému je nutné použít kortikoidy, pak teprve pokračovat v další léčbě.
-
7Antibiotika. Jestliže nefungují jiné způsoby, další možností bývají antibiotika. Pokud si váš pes škrábáním a kousáním poškodí kůži natolik, že je infikovaná, jsou antibiotika k léčbě infekce nutná.
-
8
-
9Zajistěte si informace o veterinárním dermatologovi. Jestliže váš pes prožívá delší záchvat svědění a neustálé škrábání vede k poškození kůže, požádejte svého veterináře, aby vám pomohl vyhledat veterinárního dermatologa. Tato osoba se specializuje na kožní onemocnění.
-
10Vyhněte se volně prodejným přípravkům proti svědění. Volně prodejné prostředky jako je dehtový šampon, tea-tree olej nebo aloe vera bývají poslední možností a mnozí chovatelé doufají, že některá z nich zaberou. Předtím, než vyzkoušíte volně prodejné prostředky na svém psovi, poraďte se s veterinářem.
- Vyhnout byste se měli i domácím léčivům, jako je terpentýn, vazelína, ústní voda nebo ocet. Přípravky k zevnímu použití s blahodárnými účinky, jako je zelený čaj nebo kokosový olej, jsou vhodné pro případy mírně suché kůže bez známek infekce.
- Vaše snaha pomoci svému miláčkovi může zhoršit situaci jemu i vám.
Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 4:Změna stravy
-
1Přehodnoťte způsob stravování vašeho psa. Zvýšení celkové kvality výživy pomůže zlepšit zdravotní stav vašeho psa, ať už je na stravu alergický, nebo ne.
-
2Zkuste do jídla přidávat doplňkové mastné kyseliny. Tyto přídavky jako rybí olej, kokosový olej a olej z lněných semen mají blahodárné účinky při alergických onemocněních. Nejlepší jsou ve své přírodní formě (čerstvá nebo konzervovaná ryba, čerstvě mletá lněná semínka). K dostání jsou i kapsle nebo kapky.[26] , [27]
- Pro správné dávkování dbejte pokynů výrobce nebo veterináře.
-
3Zeptejte se vašeho veterináře, jak provádět eliminační dietu. Jestliže je u vašeho psa podezření na alergii z jídla, veterinář vám pro vašeho psa doporučí zcela jiný způsob stravování. Nové krmení obsahuje úplně jiné složky, které váš pes nikdy předtím nejedl.
- Například, jestliže váš pes dostává krmení, které obsahuje jehněčí a rýži a dostává pamlsky z hovězího masa a pšenice, nové krmení nesmí obsahovat žádnou z těchto složek.
- Eliminační dieta trvá obvykle 2-3 měsíce.
- Musíte dodržovat přísnou dietu (včetně pamlsků), abyste z vašeho experimentu získali co nejvíce informací.
- Abyste zjistili, na co je váš pes alergický, budete možná muset dietu opakovat několikrát.
- Někdy je jiné krmení dostupné v prodejnách pro domácí mazlíčky, jindy je nutné speciální krmení, navržené veterinářem.[28]
- Jakmile najdete to správné krmení, můžete začít zkoušku přidáváním malého množství jiné složky a pozorovat, vyvolá-li u vašeho psa svědění.
Reklama
Tipy
- Některá plemena psů, třeba zlatý retrívr, labrador nebo kokršpaněl, bývají dle pozorování na alergie náchylnější. Nicméně, i u voříšků se může v určité etapě jejich života vyvinout některý druh alergie.[29]
- Během celého roku používejte prostředek proti blechám.
- Neholte psovi kožich až na kůži. Pokud vám to doporučí veterinář, vyholení chlupů kolem postižených infikovaných míst může být pro kůži dobré, vyvarujte se však vyholení celého těla svého psa. V některých případech může po vyholení i u zdravých psů narůst jiná barva srsti, nebo srst už nenaroste vůbec.[30]
- Není jen jeden druh léčby, který má účinek u každého psa. K vyřešení problému bude možná potřeba různých typů léčby.
- Uvědomte si, že budete často léčit spíše projevy než příčinu svědění. Vystopovat spouštěče alergických reakcí u vašeho psa vyžaduje hodně času a pozorování.
Varování
- Pamatujte si, že alergie mohou být zvládnuté, ale ne vyléčené a během života se u psa mohou vyvinout další. Někdy to může být pro vás oba frustrující a nepříjemné, porozumíte-li však povaze tohoto onemocnění, přispějete k zachování zdraví a spokojenosti vašeho miláčka.
- Kortikoidy a antibiotika jsou důležité pro zvládání vážných alergických onemocnění na začátku léčby. Jakýkoliv lék ale může vyvolat nežádoucí účinky, které byste měli ještě před zahájením a v případě prodloužení léčby projednat s veterinářem.
- Změnu stravovacích návyků vašeho psa dělejte pomalu a postupně. Udělejte vždy jen jednu změnu a začněte s malými dávkami.
Reference
- ↑ http://www.veterinarypartner.com/Content.plx?P=A&S=0&C=0&A=597
- ↑ http://www.veterinarypartner.com/Content.plx?P=A&S=0&C=0&A=652
- ↑ http://www.veterinarypartner.com/Content.plx?P=A&S=0&C=0&A=559
- ↑ http://www.veterinarypartner.com/Content.plx?P=A&S=0&C=0&A=616
- ↑ http://www.veterinarypartner.com/Content.plx?P=A&S=0&C=0&A=616
- ↑ http://www.veterinarypartner.com/Content.plx?P=A&S=0&C=0&A=630
- ↑ http://www.veterinarypartner.com/Content.plx?P=A&S=0&C=0&A=630
- ↑ http://www.veterinarypartner.com/Content.plx?P=A&S=0&C=0&A=630
- ↑ http://www.veterinarypartner.com/Content.plx?P=A&S=0&C=0&A=461
- ↑ http://www.veterinarypartner.com/Content.plx?P=A&S=0&C=0&A=599
- ↑ http://www.veterinarypartner.com/Content.plx?P=A&S=0&C=0&A=1535
- ↑ http://www.veterinarypartner.com/Content.plx?P=A&S=0&C=0&A=599
- ↑ http://www.veterinarypartner.com/Content.plx?P=A&S=0&C=0&A=2604
- ↑ http://www.veterinarypartner.com/Content.plx?P=A&S=0&C=0&A=2604
- ↑ http://www.veterinarypartner.com/Content.plx?P=A&S=0&C=0&A=630
- ↑ http://www.veterinarypartner.com/Content.plx?P=A&S=0&C=0&A=616
- ↑ http://www.veterinarypartner.com/Content.plx?P=A&S=0&C=0&A=616
- ↑ http://www.veterinarypartner.com/Content.plx?P=A&S=0&C=0&A=599
- ↑ http://www.veterinarypartner.com/Content.plx?P=A&A=1622&S=0&EVetID=0
- ↑ http://www.veterinarypartner.com/Content.plx?P=A&S=0&C=0&A=599
- ↑ http://www.veterinarypartner.com/Content.plx?P=A&S=0&C=0&A=597
- ↑ http://www.veterinarypartner.com/Content.plx?P=A&S=0&C=0&A=652
- ↑ http://www.veterinarypartner.com/Content.plx?P=A&S=0&C=0&A=2499
- ↑ http://www.veterinarypartner.com/Content.plx?P=A&S=0&C=0&A=648
- ↑ http://www.veterinarypartner.com/Content.plx?P=A&S=0&C=0&A=647
- ↑ http://www.veterinarypartner.com/Content.plx?P=A&S=0&C=0&A=599
- ↑ http://www.veterinarypartner.com/Content.plx?P=A&S=0&C=0&A=648
- ↑ http://www.veterinarypartner.com/Content.plx?P=A&S=0&C=0&A=2499
- ↑ http://www.veterinarypartner.com/Content.plx?P=A&S=0&C=0&A=2749
- ↑ http://www.petmd.com/blogs/dailyvet/2009/december/15-5143