Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Důvodů pro žaludeční nevolnost může být celá řada. V případech, kdy se jedná pravděpodobně jen o to, že vám něco nesedlo, je zbytečné okamžitě vyrážet k lékaři do ordinace. V tomto článku vám nabízíme několik tipů, které vám můžou od nevolnosti ulevit.

Část 1
Část 1 ze 2:
Co jíst a pít

 1. 1
  Zkuste se trochu najíst. Něco jednoduchého a lehkého může váš žaludek uklidnit. Zkuste například jogurt, jemné krekry nebo potraviny bohaté na vlákninu. Vyhýbejte se kořeněnému jídlu, mléčným výrobkům (jogurt je jedinou výjimkou -- je totiž plný probiotik) a čemukoli se silným aroma.
  • Jestliže se vám však dělá špatně i z pouhé myšlenky na jídlo, nenuťte se do něj. Všechno byste tím mohli zhoršit.
 2. 2
  Napijte se. Stav vašeho žaludku může být způsobený i dehydratací. Chcete-li, dejte si jako alternativu k vodě bylinkový čaj. Vhodný je také třeba Gatorade - je plný minerálů, které mohou žaludeční nevolnost zklidňovat.
  • Pokud zvracíte nebo máte průjem, je obzvláště důležité, abyste zůstali důkladně hydratovaní. Vaše tělo přichází velmi rychle o zásoby vody, kterou musíte okamžitě doplňovat.
  • Jestliže máte tu možnost, dejte si zázvorové pivo nebo neperlivou limonádu. Musí být skutečně neperlivá nebo alespoň s vyprchanými bublinkami![1]
 3. 3
  Začněte s BRJT (originálně BRAT) dietou. BRJT dieta sestává z následujícího: Banány, Rýže, Jablečné pyré a Toast. Do této diety je však možné zařadit i jiné jemné potraviny. Zkusit tedy můžete i tenké solené krekry, vařené brambory nebo vývary. S mléčnými produkty a sladkým či tučným jídlem zatím počkejte. Tyto potraviny by mohly vaši nevolnost ještě zhoršit.[2]
  • Tento stravovací režim nemusí být vhodný pro děti. BRJT dieta je poměrně chudá na vlákninu, bílkoviny a tuky, což jsou velmi důležité nutriční složky pro obnovu dětského gastrointestinálního traktu. Americká akademie pediatrů doporučuje u dětí zůstat při normálním stravovacím režimu 24 hodin po propuknutí nevolnosti. Tato strava by měla zahrnovat různé druhy ovoce, zeleniny, masa, jogurtů a komplexních sacharidů.[3]
  Reklama

Část 2
Část 2 ze 2:
Co dělat

 1. 1
  Odskočte si. Vezměte si s sebou knížku nebo něco jiného, čím odvedete pozornost od nepříjemné bolesti. Může se totiž stát, že jediným lékem bude čekání, až nevolnost sama odezní.
 2. 2
  Zvracejte. Někdy je bolest žaludku neodbytná až do doby, než se vyzvracíte. Při dalším náporu křečí buďte tedy připravení. Nezapomeňte, že o vyvolání zvracení byste se měli pokoušet až po 2-3 hodinách nepřetržité bolesti.
  • Ačkoli to nebude zrovna zapadat mezi designové kousky vašeho bytu, neustále při sobě mějte kýbl nebo jinou nádobu. Budete vděční, že nemusíte nikam odbíhat.
  • Pokud jste několikrát zvraceli i jedli a bolest nepřestává ani po 5-6 hodinách, zavolejte lékaři. Změřte si teplotu a všímejte si i dalších symptomů.
 3. 3
  Odpočívejte. Ačkoli je kinetóza (nemoc z pohybu) velmi specifickou záležitostí, pohyb vám v případě, že už je vám špatně, opravdu nepomůže. Pohodlně si lehněte. Pokud to ale není možné, snažte se alespoň zůstat co nejvíce v klidu.
  • To samé platí i pro malé děti a dospívající. Lidé každého věku mohou během nevolnosti těžit z vnějšího klidu, když už se jim toho vnitřního moc nedostává.
 4. 4
  Navštivte svého lékaře. Jestliže vaše problémy přetrvávají, může být žaludeční nevolnost příznakem vážnějších potíží. Pokud je vám tedy delší dobu špatně a zároveň pociťujete další symptomy jako bolest, ztíženou chůzi nebo vyrážku, okamžitě kontaktujte svého lékaře.
  • Většina žaludečních potíží sama vymizí po několika hodinách. Pokud ta vaše ale přetrvává, všímejte si dalších příznaků. Pokud na nějaké takové přijdete, měli byste zvážit návštěvu lékařské ordinace.
  Reklama

Tipy

 • Uklidnit žaludek můžou například suché krekry nebo kuřecí polévka s nudlemi.
 • Pít můžete vodu, Gatorade, čaje, zázvorové pivo nebo jakoukoli jinou tekutinu s elektrolyty a minerály.
 • Zkuste si lehnout a podložit si přitom nohy. Je vědecky prokázáno, že tato pozice dokáže ulevit od žaludeční nevolnosti.
 • Pijte citronovo-limetkovou limonádu. Také tím můžete podrážděný žaludek zklidnit.
Reklama

Varování

 • Pokud si na sobě všimnete jiných příznaků, neváhejte kontaktovat svého lékaře.
Reklama

Související články

O tomto wikiHow

Muhammad Khan, MD, MPH
Spoluautor od:
Atestovaný gastroenterolog
Tento článek spoluautor od Muhammad Khan, MD, MPH. Dr. Muhammad Khan je gastroenterolog s více než 10 lety zkušeností. Dr. Khan se specializuje na dětskou gastroenterologii, hepatologii a výživu a má zvláštní zaměření na terapeutickou endoskopii. Bakalářský, magisterský a doktorský titul získal na University of Utah. Dr. Khan dokončil svůj pobytový výcvik na Eastern Virginia Medical School, kde byl uveden do prestižní společnosti Alpha Omega Alpha honor. Poté dokončil své stipendijní školení v dětské nemocnici Lucile Packard na Stanfordské univerzitě. Je členem Americké společnosti pro gastrointestinální endoskopii (ASGE) a Severoamerické společnosti pro dětskou gastroenterologii, hepatologii a výživu (NASPGHAN). Tento článek byl zobrazen 9 831 krát
Kategorie: Obecné zdraví
Stránka byla zobrazena 9 831 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama