Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Nevykastrovaná kočka je v říji každé 3-4 týdny a to znamená, že je připravena se pářit.[1] Toto období je obvykle doprovázeno řičením, kvílením a svíjením se, snahou přivábit kocoura, anebo s ním utéct.[2] Uklidnit kočku není jednoduché, je to však jen na přechodnou dobu. Toto chování je u koček v říji úplně normální a přirozené bez ohledu na to, jak otravné to může být pro jejich majitele. Musíte tedy najít řešení.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Zklidnění kočky v říji

  1. 1
    Ujistěte se, že změna chování vaší kočky je způsobena říjí a ne nemocí. Nekastrovaná kočka v říji se více hlasově projevuje, je neklidná, otírá se o lidi a předměty a válí se po zemi. Jestliže se dotknete spodní části jejích zad, nadzvedne pánev a otočí ocas na jednu stranu.[3]
    • Přirozená doba páření u koček je obvykle od jara až do pozdního léta. V této době bude pravděpodobně i v říji.
    • Ujistěte se, že je vaše kočka v říji a že její chování není příznakem nemoci. Jestliže je pouze neklidná, bez dalších změn chování, může mít třeba bolesti. Zajděte s ní k veterináři, aby zjistil příčinu.
  2. 2
    Izolujte ji od kocoura. Pokud je kočka v říji, je v přítomnosti kocoura lehce vzrušivá. Nedovolte, aby se dostala ven, zavřete všechna okna a zamkněte dveře včetně dvířek pro zvířata. Je to kvůli jejímu bezpečí. Jestliže ucítí venku kocoura, mohla by se pokusit utéct. Abyste zabránili březosti a udrželi jí v klidu, musí zůstat od kocoura co nejdále.[4]
    • Jestliže máte doma i kocoura, požádejte někoho, aby vám ho na několik týdnů pohlídal. Pokud zůstanou pohromadě, budou se chovat jako volně žijící kočky a téměř určitě se spáří.
    • Jestli může vaše kočka zahlédnout kocoura oknem, zakryjte okno závěsem, nebo kouskem kartonu.
  3. 3
    Dejte své kočce něco teplého na sezení. I když to není úplně stoprocentní způsob, někteří lidé dávají kočkám termofor nebo vlhký ručník, aby si na něj sedly a zůstaly v klidu.[5] Nejlepším řešením je sáček, který můžete ohřát v mikrovlnné troubě podle potřeby, anebo elektrická podložka.
  4. 4
    Šantu kočičí použijte "pouze" v případě, že vaší kočku zklidní. Šanta kočičí je rostlina používaná v chovatelství koček a kočky na ni reagují velmi rozdílně. Některé kočky se zklidní, jiné jsou ale ještě aktivnější a agresivnější.[6] Jestliže nevíte, jak bude vaše kočka reagovat, raději se tomuto řešení vyhněte. Může situaci jenom zhoršit.
    • Použití šanty je jen dočasné řešení, ale vaše kočka bude možná pár hodin v klidu.
  5. 5
    Zkuste použít rostlinné přípravky. Na trhu existuje mnoho rostlinných nebo homeopatických přípravků zaměřených na zklidnění koček v říji. Některým majitelům koček se povedlo najít ten správný, ale univerzální přípravek, který by fungoval na všechny kočky, neexistuje. Mimoto vaše kočka nemusí reagovat ani na jeden z nich. Kupte si více vzorků v menším balení a vyzkoušejte různé druhy. Jestliže najdete výrobek, který je účinný, opatřete si ho ve větším množství.
    • Řiďte se návodem na použití. Některé přípravky se přidávají kočkám do vody, vtírají do kožíšku nebo používají jako osvěžovač vzduchu.
    • Nepoužívejte výrobky určené pro lidi. Mají vyšší dávkování.
  6. 6
    Používejte ve vašem domě difuzéry Feliway. Feliway je syntetický kočičí feromon, který má na kočky konejšivé a zklidňující účinky.[7] Trvá několik týdnů, než se dostaví účinky, proto tento způsob není vhodný pro ty, co hledají okamžité řešení. Jestliže máte doma nevykastrovanou kočku, zapojte difuzér do zásuvky na jaře, kdy začíná doba páření.
  7. 7
    Udržujte její toaletu v čistotě. Když jsou kočky v říji, často dělají značky močí, aby přivábily kocoura. Tím, že bude její toaleta stále čistá, je pravděpodobné, že ji bude používat a neznačkovat místa ve vašem domě. Jestliže i přesto zanechá pachovou značku, okamžitě ji vyčistěte a nastříkejte. Pokud by značka na místě zůstala, mohlo by to vaší kočku povzbudit a pokračovala by ve značení i na jiných místech.
    • Nepoužívejte čisticí prostředky s bělícím účinkem. Obsahují čpavek, který je přirozenou složkou moči. Pach čpavku dá vaší kočce podnět, aby označila to samé místo znova.
  8. 8
    Hrajte si s ní. Hraní vaší kočku dočasně rozptýlí. Hlazení, škrábání a kartáčování zad bývá účinnější, když je už vaše kočka klidnější a dovolí vám to.[8]
    Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Kastrace a další dlouhodobá řešení

  1. 1
    Nechte vaší kočku vykastrovat. Při kastraci se kočce odstraní vaječníky a to zabrání, aby cyklus znovu nastal. Uchrání jí před březostí a sníží riziko vzniku některých druhů rakoviny a jiných nemocí.[9]
    • Jestliže si kastraci nemůžete dovolit u vašeho veterináře, zkuste najít něco levnějšího. Některé veterinární kliniky nabízejí kastraci za zvýhodněné ceny, protože snižuje množství zatoulaných koček.
    • Přečtěte si nabídky cen různých veterinárních zařízení.[10]
    • Někdy se stává, že po kastraci v těle kočky zůstane zbytek tkáně vaječníků a vaše kočka bude říjná i po operaci. Pokud by se tak stalo, zajděte se poradit s veterinářem.
  2. 2
    Dejte svojí kočku vykastrovat až po skončení říje. Veterinář může operaci provést kdykoliv, dokonce i v průběhu hormonálního cyklu, ale je větší nebezpečí zvýšené ztráty krve. Poraďte se tedy raději před operací se zkušeným veterinářem.[11]
  3. 3
    Hormonální terapii použijte jen jako poslední možnost. Hormony prostaglandin a estrogen mohou být použity k zastavení cyklu.[12] Bohužel, tento způsob má velmi negativní vedlejší účinky, včetně děložní infekce a nádorů.[13] Kvůli velkému riziku, zvolte tuto možnost pouze v případě, že by kastrace nebyla z nějakého důvodu možná. O použití hormonů se ale vždy předem podrobně informujte u veterináře.[14] [15] I v případě, že kočka nemůže být vykastrovaná ze zdravotních důvodů, zvažte jestli vám riziko za to stojí.
    Reklama

Tipy

  • Jestliže je kastrace kočky pro vás příliš drahá, zkuste se zeptat na vašem Magistrátu města, zda na kastrace nepřispívá.
Reklama

O tomto wikiHow

Pippa Elliott, MRCVS
Spoluautorem článku je :
Veterinářka
Tento článek spoluautorem článku je Pippa Elliott, MRCVS. Dr. Elliott, BVMS, MRCVS je veterinární lékařka s více než 30letou praxí ve veterinární chirurgii a doprovodné veterině. V roce 1987 promovala na University of Glasgow a získala titul z veterinárního lékařství a chirurgie. Pracuje na stejné zvířecí klinice ve svém rodném městě již více než 20 let. Tento článek byl zobrazen 26 919 krát
Kategorie: Kočky
Stránka byla zobrazena 26 919 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama