Jak zklidnit spálený jazyk

V tomto článku:Přírodní metody léčbyLéky proti bolestiReference

Jistě se vám někdy stalo, že jste se napili horkého čaje nebo kávy, nebo jste si kousli do pizzy hned po vytažení z trouby a spálili jste si jazyk. Naštěstí existují věci, které vás zbaví bolesti a zmírní otok. V tomto článku se dozvíte, jak na to.

1
Přírodní metody léčby

 1. 1
  Cucejte kostku ledu, nebo si vezměte nanuk. Nejjednodušším způsobem, jak se zbavit otoku ze spáleného jazyku, je zchladit si jazyk. Vezměte si do úst kostku ledu, nebo si kupte nanuk. Pomůže vám i nějaký vychlazený nápoj.
 2. 2
  Jezte jogurt. Jogurt je nejlepším lékem na spálený jazyk, protože vám jazyk zchladí a zklidní.
  • Co nejdříve si dejte trochu jogurtu a snažte se ho udržet na jazyku co nejdéle.
  • Nejlepší je organický řecký jogurt, ale můžete použít jakýkoli jogurt. Pokud nemáte jogurt, napijte se studeného mléka.[1]
 3. 3
  Posypejte si jazyk cukrem. Vezměte si špetku bílého cukru a nasypejte si ho na jazyk. Nechejte ho tam alespoň minutu. Bolest by měla rychle ustoupit.
 4. 4
  Snězte lžíci medu. Med mí zklidňující účinky a může vám ulevit od bolesti. Není nutné jíst ho více, než jednu lžíci.
  • Vezměte si lžíci medu a snažte se ho udržet co nejdéle na jazyku.
  • Nedávejte med malým dětem. Obsahuje škodlivé spory, které mohou u dětí způsobit smrtelný botulismus. [2]
 5. 5
  Použijte vitamín E. Olej z vitamínu E vám zklidní jazyk a urychlí hojení poškozené tkáně. Rozlomte si kapsli s vitamínem E a nalejte si olej na jazyk.[3]
 6. 6
  Dýchejte ústy. Tento tip zní samozřejmě, ale skutečně pomáhá. Když budete dýchat ústy, chladný vzduch vám jazyk zklidní.
 7. 7
  Vyhýbejte se kyselým a slaným jídlům. Než se vám jazyk zahojí, nejezte nic kyselého ani slaného (rajčata, citrusové ovoce, ocet). Pokud si chcete dát pomerančovou šťávu, nařeďte si ji vodou. Také nejezte nic slaného.
 8. 8
  Použijte aloe vera. Aloe vera je skvělým lékem na spáleniny. Naneste si trochu čerstvě vymačkaného gelu z aloe vera na jazyk. Nelekněte se – pravděpodobně vám to nebude chutnat.

2
Léky proti bolesti

 1. 1
  Vezměte si pastilky proti kašli. Kupte si kapky nebo pastilky proti kašli s mentolem a benzokainem. Tyto látky vám znecitliví jazyk a zbaví vás bolesti. Můžete si také vyplachovat ústa anestetickou ústní vodou.
 2. 2
  Žvýkejte mentolovou žvýkačku. Když budete žvýkat žvýkačky, aktivujete receptory chladu na jazyku, takže vás jazyk přestane pálit. Peprmintové i spearmintové žvýkačky obsahují deriváty mentolu. [4]
 3. 3
  Vezměte si léky proti bolesti. Pokud vás jazyk silně bolí, vezměte si nějaký volně prodejný lék proti bolesti, například ibuprofen. Zmírníte tím bolest i otok.
 4. 4
  Nepoužívejte krémy ani masti na popáleniny. Tyto léky jsou určeny pouze k zevnímu použití.
  • Nikdy je nedávejte na jazyk – většinou obsahují látky, které jsou po pozření toxické.
  • Jedinou výjimkou jsou speciální krémy určené na spáleniny jazyka.
 5. 5
  Zajděte si k lékaři. Pokud vás jazyk bolí déle než týden, měli byste navštívit lékaře, který vám předepíše silnější léky.
  • Pokud vás jazyk začne pálit sám od sebe, aniž byste se něčím opařili, může jít o tzv. syndrom spáleného jazyka. Tato nemoc je velmi bolestivá a může se rozšířit i na jiná místa v ústech.
  • Pokud máte pocit, že tímto syndromem trpíte, měli byste ihned zajít k lékaři. Může jít o příznak vážnější nemoci, například cukrovky, deprese, nebo potravinové alergie.[5]

Tipy

 • Neznecitlivujte si jazyk před jídlem, jinak byste se do něho mohli omylem kousnout a způsobit si ještě větší bolest.
 • Posypejte kostku ledu třtinovým cukrem a potírejte si s ní spálené místo na jazyku.


Varování

 • Před použitím kostku ledu navlhčete vodou. Nedávejte si ji na jazyk přímo z mrazáku, jinak by se vám k němu mohla přilepit.
 • Med je skvělým lékem, ale nesmíte ho dávat dětem mladším 12 měsíců.
 • Žádné vážné zranění byste si neměli léčit sami. Pokud jste se spálili silně, jděte k lékaři.
 • Nedávejte si na jazyk krémy na spáleniny. Tyto krémy jsou určeny k zevnímu užití. Jejich pozření může být v krajním případě i smrtelné.
 • Nepřehánějte to s mastmi. Když je vdechnete, mohl by vám znecitlivět krk.[6]


Informace o článku

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 90 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili.

Kategorie: Obecné zdraví

V jiných jazycích:

English: Soothe a Burnt Tongue, Español: aliviar la lengua quemada, Português: Aliviar uma Língua Queimada, Italiano: Alleviare una Scottatura sulla Lingua, Français: soulager une brûlure à la langue, Deutsch: Eine verbrannte Zunge lindern, Русский: успокоить обожженный язык, Nederlands: Een verbrande tong behandelen, 中文: 缓解舌头烫伤, Bahasa Indonesia: Meredakan Rasa Sakit pada Lidah Terbakar, हिन्दी: जली हुई जीभ (Burnt Tongue) को आराम दें, العربية: تخفيف ألم لسان محروق, ไทย: บรรเทาอาการลิ้นพอง, Tiếng Việt: Trị bỏng lưỡi, 한국어: 혀를 데였을 때 가라앉히는 방법, 日本語: 舌の火傷を和らげる

Stránka byla zobrazena 9 024 krát.
Byl tento článek přesný?