Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Většina aut s výjimkou některých hybridních a elektrických vozidel je vybavena hydraulickým posilovačem řízení, který umožňuje řidiči otáčet volantem bez přílišného úsilí. Systém posilovače řízení je složen z několika prvků: z pastorku a hřebene připojeného k předním kolům; pístu uvnitř pastorku a hřebenu, kterým pohybuje kapalina pod tlakem z pumpy řízení, která pomáhá koly otáčet; a z válce obsahujícího kapalinu, uchyceného na pumpě, nebo v jiném místě (pro snazší přístup). Při nedostatku kapalina je řízení obtížnější, a navíc může kvůli chybějícímu tlumícímu účinku kapaliny dojít k poškození pumpy, hřebene i pastorku. Proto je potřeba hladinu kapaliny pravidelně kontrolovat a v případě potřeby ji doplnit.

Postup

 1. 1
  Najděte nádobku válce. Pokud vám jde obtížně otáčet volantem a při zatáčení od něj slyšíte vysoký pištivý zvuk, je možné, že máte v posilovači málo kapaliny. Kapalinu posilovače najdete ve válcovité nádobce poblíž pumpy řízení, nebo dále od pumpy, se kterou ji spojují hadice. Nádobka by měla být viditelně označena. Válec může být vyroben z plastu, nebo z kovu.
  • Pokud nemůžete válec najít, zkuste jeho umístění zjistit z návodu k vozu. Ačkoliv je nádobka s kapalinou posilovače obvykle u většiny aut na jednom místě, novější vozy ji mohou mít z ekonomických či prostorových důvodů posunutou.
 2. 2
  Zkontrolujte hladinu kapaliny posilovače řízení. Pokud je válcová nádobka vyrobena z plastu, možná uvidíte hladinu zvenčí. Je-li nádoba kovová (nebo není-li plast dostatečně průhledný), zkontrolujte hladinu kapaliny ponornou měrkou, která je obvykle součástí víčka.
  • U některých aut je možné hladinu kapaliny posilovače řízení změřit přesně jen poté, co chvíli běžel motor. Někdy také může být nutné několikrát otočit volantem na obě strany, zatímco motor běží na volnoběh.
  • U jiných aut najdete na měrce či ve válci rysky jak pro "horkou" hladinu (když byl motor nastartovaný), tak pro hladinu "studenou" (když byl motor nějakou dobu vypnutý). Další možností je, že zde najdete rysky "Min" a "Max", stanovující přípustnou hladinu kapaliny. Zkontrolujte proto, že hladinu odečítáte ze správné rysky.
 3. 3
  Podívejte se, kolik z měrky je pokryto kapalinou posilovače. Pokud zjišťujete hladinu kapaliny posilovače řízení měrkou, nejprve z ní po vytažení z válce setřete všechnu přebytečnou kapalinu. Pak ji vložte zpět tak hluboko, jak to jen jde, a znovu ji vytáhněte.
 4. 4
  Prozkoumejte barvu kapaliny posilovače řízení. Kapalina, která je v pořádku, by měla být čirá, nebo jantarově či narůžověle zbarvená.
  • Pokud je kapalina hnědá či černá, byla znečištěna kousky gumy ze spojovacích hadic, O-kroužků, nebo těsnění. V tom případě byste měli auto zavézt do servisu, kde zjistí, které části posilovací soustavy je třeba spolu s kapalinou vyměnit.
  • Kapalina posilovače může vypadat tmavěji, než ve skutečnosti je. Pokud jste na pochybách, podívejte se na barvu kapky kapaliny na hadru či papírovém ručníku, kterým jste otřeli měrku. Pokud je barva skvrny v pořádku, je v pořádku i kapalina.
 5. 5
  Pokud je třeba, doplňte kapalinu na předepsanou hladinu. Pokud má vaše auto na válci vyznačené rysky, můžete dolévat kapalinu, dokud se hladina nedotkne správné úrovně ("horké" či "studené"). Pokud jste hladinu měřili měrkou, dolévejte kapalinu postupně, abyste nádobku nepřeplnili.
  • Vždy používejte jen kapalinu posilovače řízení, která je pro vaše auto doporučená. Jen ta bude mít viskozitu (hustotu), kterou daná soustava posilovače vyžaduje.
  • Výrobci nedoporučují namísto kapaliny posilovače používat převodový olej. Kapalin je na trhu příliš mnoho a použitím nevhodného typu můžete způsobit selhání posilovače a poškození těsnění soustavy.
  • Dávejte si pozor, abyste posilovací jednotku kapalinou nepřeplnili. Pravděpodobně je lepší nalít kapaliny méně než více. Je to proto, že se kapalina posilovače řízení při zahřátí a práci rozpíná. Když systém naplníte až po okraj a pak budete chtít s autem jet, může zvýšený tlak začít způsobovat problémy, které si vyžádají drahé opravy.
 6. 6
  Vraťte zpět víčko válce. V závislosti na značce auta můžete víčko šroubovat, nebo zatlačit na místo. Než zavřete kapotu, zkontrolujte, že je pevně utažené.
  Reklama

Tipy

 • Kapalinu posilovače řízení byste měli kontrolovat v pravidelných intervalech, nebo když dojde k jejímu znečištění. Pokud si povšimnete výrazného úbytku hladiny ve válci, nebo pokud musíte kapalinu často dolévat, nejspíše máte někde v soustavě posilovače netěsnost. Pokud uslyšíte při zatáčení hlub, znamená to, že v pumpě posilovače chybí kapalina.
Reklama

Varování

 • Kapalina posilovače řízení by měla být měněna v intervalech předepsaných v návodu k autu. Horko z motoru a okolního prostředí za čas sníží schopnost kapaliny správně pracovat, což způsobí opotřebení a zbytečné namáhání komponent soustavy posilovače. Výměna kapaliny je přitom mnohem levnější než výměna pumpy posilovače, nebo hřebene a pastorku.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Utěrku nebo papírový ručník
 • Trychtýř
 • Kapalinu posilovače řízení

Reference

 1. http://news.carjunky.com/car_maintenance/how-to-check-power-steering-fluid-cdh085.shtml
 2. http://www.automd.com/40/how-to-check-power-steering-fluid/
 3. Rodney Ruff, Omaha, NE; osobní zkušenost při řešení netěsnosti hřebene a pastorku řízení

O tomto wikiHow

HM
Spoluautorem článku je :
Specialista na opravy a design automobilů
Tento článek spoluautorem článku je Hovig Manouchekian. Hovig Manouchekian je specialista na autoopravárenství a design a manažer společnosti Funk Brothers Auto, rodinného podniku provozovaného od roku 1925. S více než 30 lety zkušeností v automobilovém průmyslu se Hovig specializuje na proces autoopravárenství a údržby. Je také velmi dobře obeznámen s běžnými automobilovými problémy a potřebami, včetně oprav motorů, výměny baterií, příslušenství a údržby čelního skla. Hovigovy znalosti a tvrdá práce přispěly k tomu, že Funk Brothers Auto vyhrál cenu Angie's List Super Service Award 5 let po sobě. Tento článek byl zobrazen 16 604 krát
Kategorie: Auta
Stránka byla zobrazena 16 604 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama