Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Soustava automatické převodovky je jedním z hydraulických systémů vašeho auta. Při údržbě tohoto systému musíte pravidelně kontrolovat hladinu a stav kapaliny, aby byla zajištěna správná funkce převodovky. Pokračujte ve čtení a zjistěte podrobnosti o tom, jak při kontrole a doplňování kapaliny automatické převodovky postupovat.

Postup

 1. 1
  Auto zaparkujte na rovném povrchu a motor nechte běžet. Před zaparkováním auta můžete krátce zařadit všechny převodové stupně automatické převodovky.
 2. 2
  Zvedněte kapotu. Uvnitř auta obvykle najdete páčku, kterou kapotu pootevřete. Nejčastěji je na levé straně kabiny. Pokud ji nemůžete najít, podívejte se do manuálu k autu.
 3. 3
  Najděte trubku kapaliny automatické převodovky. V řadě nových aut je tato trubka označená; pokud ne, zjistěte její umístění z návodu k autu.
  • U aut se zadním náhonem je měrka obvykle na zadní straně motorů nad víkem ventilů.
  • U aut s předním náhonem ji nejčastěji najdete před motorem. Bývá napojena na náhon a trčí směrem nahoru z převodovky. [1]
 4. 4
  Vytáhněte měrku kapaliny automatické převodovky. U většiny aut je třeba mít nastartovaný motor, zataženou ruční brzdu a zahřátou převodovku. Otřete měrku čistým hadříkem nebo papírovou utěrkou, zasuňte ji zpět, a poté znovu vytáhněte. Zkontrolujte hladinu kapaliny převodovky, která by se měla nacházet mezi dvěma ryskami označenými "Full" a "Add", nebo "Hot" a "Cold."
  • Běžně by nemělo být nutné kapalinu v převodovce dolévat. Pokud se hladina nachází výrazně pod ryskou "Add" či "Cold", nejspíše vám kapalina někudy uniká. Auto byste tehdy měli odvézt k mechanikovi, který prověří těsnost převodovky.
 5. 5
  Zkontrolujte stav kapaliny převodovky. Dobrá kapalina automatické převodovky má obvykle červenou (někdy i růžovou či světle hnědou) barvu. Neměl by v ní být bublinky a neměla by páchnout. Pokud něco ze zmíněného neplatí, připravte své auto na servis.
  • Pokud je kapalina zahnědlá nebo zapáchá po spálenině, došlo k jejímu přehřátí a ztratila schopnost správně chránit převodovku. Můžete provést ještě jeden test: nalijte ji trochu na čistou papírovou utěrku a počkejte 30 sekund, jestli se po utěrce rozteče. Pokud ne, měli byste ji vyměnit, jinak může dojít k závažnému poškození převodovky.
  • Je-li kapalina převodovky mléčně hnědá, došlo v důsledku netěsnosti v chladiči převodové kapaliny k její kontaminaci chladicí kapalinou. Ihned odvezte auto do servisu.
  • Pokud je kapalina v převodovce napěněná nebo obsahuje bubliny, je jí v převodovce buďto příliš mnoho, nebo nejde o správný typ.
 6. 6
  Je-li to nutné, doplňte převodovou kapalinu. Kapalinu dolévejte po malých dávkách a neustále kontrolujte hladinu, dokud se nedostane na správnou úroveň.
  • Pokud jste údržbu úplně zanedbávali, budete nejspíše potřebovat dolít mezi 3 a 4 litry kapaliny. [2] V opačném případě pravidelně kontrolujte hladinu měrkou, abyste olejovou vanu nepřeplnili.
 7. 7
  Auto nastartujte a zařaďte každý převodový stupeň, je-li to možné. Tím nově přidanou kapalinu rozptýlíte rovnoměrně po všech převodových kolech, která se tak promažou. Začněte s nastartováním motoru na parkovací převod, ideálně se zvednutou hnací nápravou. Projděte stupně od jedničky po trojku, a to včetně režimu Drive, Overdrive a zpátečky. Poté zařaďte parkovací stupeň a nechte auto běžet na volnoběh, aby se kapalina zahřála.
 8. 8
  Znovu zkontrolujte měrku a zjistěte, kolik kapaliny musíte případně ještě dolít. Podívejte se na měrku, protože hladina mohla poklesnout v důsledku cirkulace mezi spojkovými talíři a vytlačení vzduchu. Dolijte potřebné množství kapaliny.
 9. 9
  Dolijte potřebné množství kapaliny tak, aby byla hladina ve správné výšce. V závislosti na tom, zda kapalinu pouze doplňujete, nebo zda měníte kompletně celou náplň převodovky, může být v tomto okamžiku třeba ještě určité množství dolít.
  • Pokud kapalinu jen doplňujete, bude vám stačit pouhý litr kapaliny, nebo i méně.
  • Pokud jste kapalinu vypustili, sundali vanu a vyčistili filtr, budete potřebovat mezi 4 a 12 litry kapaliny podle značky a modelu převodovky.
 10. 10
  Hotovo. Nyní máte kapalinu automatické převodovky v pořádku a vaše auto by si mělo jen pobrukovat.
  Reklama

Tipy

 • V návodu k autu zjistěte, kdy je třeba kapalinu v automatické převodovce měnit. Pokud často jezdíte v kopcích nebo taháte těžké přívěsy, měli byste ji měnit častěji. Při každé výměně kapaliny v převodovce je nutné současně vyměnit i její filtr.
 • Vždy používejte jen kapalinu, kterou výrobce předepisuje pro vaši značku a model auta.
Reklama

Varování

 • Pokud na příjezdové cestě najdete skvrny červené mastné kapaliny, uniká vám kapalina z převodovky. Pokud se vám nepodaří najít zdroj úniku při prohlídce auta, zkuste pod něj položit čistý bílý karton. Snáze tak lokalizujete netěsnost.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Kapalinu do automatické převodovky
 • Trychtýř, který se dobře vejde do nálevky převodové kapaliny
 • Hadr nebo papírovou utěrku

O tomto wikiHow

Mike Parra
Spoluautorem článku je :
Mistr Mechanik
Tento článek spoluautorem článku je Mike Parra. Mike Parra je mistr mechanik v Arizoně. Je držitelem certifikátu ASE, má AA titul v oboru technologie oprav automobilů a od roku 1994 provádí opravy automobilů. Tento článek byl zobrazen 3 060 krát
Kategorie: Auta
Stránka byla zobrazena 3 060 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama