Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Nejste si jisti stavem svého alternátoru? Těžko poznáte, zda alternátor funguje správně, pokud nevíte, na co se zaměřit. Nejsnáze jej otestujete, když si pořídíte voltmetr. Pokud se ve svém autě dobře vyznáte, existuje i několik dalších metod, které můžete vyzkoušet. Tento test vám dá obecné informace o stavu alternátoru a baterie. Některá novější vozidla mají elektronicky ovládaný systém dobíjení, takže vyžadují podrobnější testování.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

S použitím voltmetru

Stáhnout PDF
 1. 1
  Kupte si voltmetr. Seženete jej v jakémkoliv obchodě s náhradními díly za cenu méně než 500 Kč.[1] Nemusíte si kupovat nějaký drahý model, našemu účelu poslouží i levný voltmetr.
  • Máte-li multimetr, můžete jej použít. Multimetr měří krom napětí i další elektrické veličiny, jako je proud či odpor. Při kontrole alternátoru potřebujete měřit napětí.
 2. 2
  Nejprve zkontrolujte baterii. Baterie slouží ke startu motoru, který poté požadovanou rychlostí otáčí alternátorem, který dobíjí baterii. To znamená, že pokud bude baterie vybitá, nebudete schopni nastartovat motor, a tudíž ani otestovat alternátor – jakékoliv další testování voltmetrem by nebylo možné. Je-li zima, nebo je-li vaše baterie stará, může být problém právě v ní. Alternátor přitom může být zcela v pořádku. Právě proto musíte baterii zkontrolovat ještě před zkouškou alternátoru. [2] Here's how to do it:
  • Vypněte zapalování. Motor musí být před připojením voltmetru vypnutý.
  • Otevřete kapotu.
  • Připojte voltmetr k baterii. Červený vodič voltmetru umístěte na kladný pól baterie, černý vodič pak připojte k zápornému pólu. Nedotýkejte se baterie holou kůží.
  • Odečtěte hodnoty z voltmetru. Pokud naměříte více než 12,2 V, je to dost šťávy k roztočení alternátoru, který tudíž můžete nyní voltmetrem otestovat.
  • Pokud na baterii není dostatečné napětí, můžete ji dobít a znovu změřit, nebo vyzkoušet jiný způsob testování alternátoru.
 3. 3
  Nastartujte auto a vytočte motor na 2.000 ot./min. Tím začnete z baterie odebírat proud, což by mělo donutit regulátor dobíjení, aby přepnul alternátor na vyšší rychlost.
 4. 4
  Nechte motor běžet a znovu změřte voltmetrem baterii. Při tomto měření byste měli vidět hodnoty nejméně 13 V. Pokud se v různých otáčkách motoru pohybuje hodnota mezi 13 a 14,5 V, jen váš alternátor v dobré kondici. Pokud naopak napětí zůstává stejné, nebo se snižuje, alternátor nefunguje správně. [3]
  • Měření zopakujte se zapnutými světly, rádiem a klimatizací. Alternátor dobíjí v případě, že napětí zůstane vyšší než 13 V při 2.000 ot./min a zapnutém příslušenství.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Sledování alternátoru

Stáhnout PDF
 1. 1
  Podívejte se na měřič alternátoru. Pokud máte měřič napětí a proudu, odečtete z něj výstup alternátoru. Motor nechte při testu běžet na 2.000 ot./min a zapněte větrák klimatizace/topení, čelní světla a další příslušenství, abyste alternátor zatížili. Sledujte ukazatel, abyste zjistili, zda proud nebo napětí poklesne. Zpravidla můžete říci, že pokud ukazuje voltmetr více při zapnutém motoru, než při vypnutém motoru, alternátor dobíjí.
 2. 2
  Poslouchejte při zapnutém motoru alternátor. Jsou-li špatná ložiska, můžete slyšet kvílivý zvuk vycházející z přední části auta. Ten zesílí při současném provozu několika elektrických zařízení, která odebírají proud.
 3. 3
  Zapněte rádio a vytočte motor. Rádio ztište, nebo přepněte na AM frekvenci, kde nehraje hudba. Pokud rádio kvílí nebo chrčí při zmáčknutí plynu, je na vině nejspíše alternátor.
 4. 4
  Najděte obchod s auto díly, který testuje alternátory zdarma. Protože by každý obchodník chtěl, abyste si od něj koupili alternátor, řada z nich nabízí otestování zdarma jako svou konkurenční výhodu. Vymontujte alternátor a zaneste ho do prodejny, abyste měli jistotu.
  Reklama

Tipy

 • I když dojdete k závěru, že alternátor nefunguje, může mít problém původ jinde. Například vám mohla shořet pojistka, máte špatné relé, kabeláž, nebo nefunkční regulátor dobíjení.
 • Když je venku velká zima, zapněte před startováním na dvě minuty čelní světla, a pak je znovu vypněte. Takto zahřátá baterie studené auto vždy nastartuje.
Reklama

Varování

 • Držte ruce, volné šaty a šperky mimo pohyblivé části, když se díváte pod kapotu s nastartovaným motorem.
 • Někdo doporučuje otestovat alternátor tak, že nastartujete auto, odpojíte záporný kabel baterie a počkáte, zda se motor zastaví. Nikdy to nedělejte – můžete tak spálit regulátor dobíjení, alternátor a další elektrické součástky!
Reklama

O tomto wikiHow

Jay Safford
Spoluautorem článku je :
Mistr Mechanik
Tento článek spoluautorem článku je Jay Safford. Jay Safford je konzultant pro automobilový průmysl a projektový manažer v Lake Worth na Floridě. Je držitelem certifikátu ASE, Ford a L1 a od roku 2005 provádí opravy automobilů. Tento článek byl zobrazen 56 626 krát
Kategorie: Automechanika
V jiných jazycích
Stránka byla zobrazena 56 626 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama