Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Kulové čepy umožňují, aby se tlumiče vašeho vozu pohybovaly nahoru a dolů, zatímco kola současně zatáčí vlevo a vpravo. Po čase se kulové čepy auta opotřebují. Když se v nich objeví vůle, uslyšíte zepředu auta cvakání, jak kloub poskakuje v uložení. Pokud naopak zatuhnou, řízení ztuhne a vy při otáčení volantem ucítíte v jistém místě odpor. Může se také objevit vrzání a skřípání. Naštěstí lze opotřebení kulových čepů snadno a rychle zkontrolovat dříve, než se projeví problémy s řízením či funkcí tlumičů.

Část 1
Část 1 ze 2:

Kontrola u vozů s lichoběžníkovým zavěšením (s kratším horním ramenem)

 1. 1
  Najděte ukazatel opotřebení. Podívejte se pod auto, když stojí na zemi, na spodní stranu kloubu řízení na kole. Nejčastějším indikátorem je maznice, která slouží jako ukazatel opotřebení. Maznice (pryžový váleček) vyčnívá zespodu uložení čepu asi o 1,25 cm. Vlivem opotřebení se zmenšuje a zalézá do uložení. Pokud váleček stále přečnívá, je čep v pořádku. Jakmile je váleček v rovině s uložením čepu, případně menší, musíte kulový čep vyměnit. [1]
  • Toto platí pro starší auta. Většina nových aut indikátory opotřebení (maznice) nemá. Pokud nemůžete ukazatel opotřebení najít, nebo na něj pořádně nevidíte, zdvihněte si auto, abyste mohli čep prohlédnout podrobněji.
 2. 2
  Zvedněte předek auta. Abyste mohli kulový čep zkontrolovat při zátěži, doporučuje většina automobilek umístit hever pod spodní rameno předního kola tak blízko čepu, jak jen to je možné. Pak auto zdvihněte, dokud nebude kolo ve vzduchu. Pokud byste to neudělali, byl by kulový čep stále zatížený, takže by se vám s ním těžko manipulovalo a špatně by se vám hledala vůle.
  • Před prohlídkou kulového čepu zkontrolujte, že jsou pružiny zcela vyvěšené (nezatížené). Pokud máte nestejně dlouhá ramena zavěšení, ujistěte se, že nesedí na dorazech.
 3. 3
  Zahýbejte koly a sledujte, zda se projeví vůle. Nezapomeňte auto na heveru zabezpečit. Při práci na něm musí být auto podloženo rámovými stojany. Umístěte úchylkoměr proti matce, nebo čepu a zacloumejte kolem dovnitř a ven. Sledujte, zda se objeví radiální vůle.
  • Pro zjištění vertikální vůle umístěte úchylkoměr proti matce čepu kloubu řízení, nebo proti uložení kulového čepu (v závislosti na pokynech výrobce). Uchopte kolo nahoře a dole (v pozici 12 a 6 hodin) a zatáhněte za něj nahoru a dolů. Pak měrku umístěte proti boku matky, uchopte spodek pneumatiky a zahýbejte s ní dovnitř a ven, abyste změřili radiální vůli čepu.
  • Porovnejte naměřené hodnoty se specifikacemi udávanými výrobcem. Pokud je naměřený pohyb mimo toleranci, kulový čep vyměňte.
  • Zkušení mechanici umí opotřebení zkontrolovat také „od oka“, stačí jim pozorně poslouchat, zda v čepu něco cvaká, a sledovat, zda se nepohybuje příliš lehce. Další možností je přizvat si pomocníka, který bude čep zblízka sledovat a zjistí, jestli je volný, když s ním pohybujete.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 2:

Kontrola u vozů se zavěšením McPherson

 1. 1
  Podívejte se na stav maznic. Pokud máte zavěšení se vzpěrami McPherson, hledejte ukazatel opotřebení, kterým je obvykle stav maznice. Uchopte maznici a zkuste s ní zakroutit. Pokud se bude v uložení kulového čepu protáčet, musíte ji vyměnit.
 2. 2
  Zdvihněte auto za přední příčník. Většinu aut se zavěšením se vzpěrami není dobré zvedat za spodní rameno zavěšení, proto se raději podívejte do návodu k autu, než se do kontroly čepu pustíte. V podstatě potřebujete auto zdvihnout heverem za určený bod na příčníku rámu.
  • Než začnete hledat vůli, nechte vzpěry McPherson co nejvíce napnout.
 3. 3
  Rukou zkontrolujte svislou vůli v kulovém čepu. Zaviklejte spodní částí kola a sledujte, zda se v čepu objeví vůle. Pokud ano, musíte jej vyměnit.
 4. 4
  Poslouchejte. Mechanismus kolového čepu u vozidel se zavěšením McPherson musí být zcela tichý. Jakékoliv cvakání při pohybu čepu poukazuje na jeho opotřebení, nebo na ne zcela hladký pohyb. Pokud si všimnete výrazné vůle, čep vyměňte.
  • Další možností je nechat někoho, aby kulový čep sledoval, zatímco s ním pohybujete. Pokud je zralý na výměnu, bude se čep viklat.
  Reklama

Varování

 • Vždy se řiďte návodem k vozu, kde najdete přesnější instrukce a postupy. Automobilky vyrábějí různé typy sad zavěšení, proto si v manuálu najděte, jaký typ kulového čepu je ve vašem voze.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Servisní manuál k autu
 • Hever, pokud chcete auto zvedat
 • Úchylkoměr

O tomto wikiHow

Mike Parra
Spoluautorem článku je :
Mistr Mechanik
Tento článek spoluautorem článku je Mike Parra. Mike Parra je mistr mechanik v Arizoně. Je držitelem certifikátu ASE, má AA titul v oboru technologie oprav automobilů a od roku 1994 provádí opravy automobilů. Tento článek byl zobrazen 20 868 krát
Kategorie: Automechanika
Stránka byla zobrazena 20 868 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama