Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Lymfatický systém sestává z malých kruhovitých žláz (příp. uzlin), tvořených lymfatickou tkání. Lymfatické uzliny jsou zcela stěžejní pro naši imunitní odezvu a v případě infekcí a dalších příčin obvykle otékají. Jestliže zjistíte, že jsou vaše lymfatické uzliny zvětšené, měli byste navštívit svého lékaře. Schopnost provést správné samovyšetření je velmi důležitá pro včasné odhalení různých zdravotních potíží.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Kontrola vlastních lymfatických uzlin

 1. 1
 2. 2
  Podržte u sebe tři prsty. Bříška těchto prstů použijete k vyvinutí mírného tlaku na různé partie těla, ve kterých se nacházejí lymfatické uzliny.
 3. 3
  Přitlačte prsty na své předloktí. Tím získáte představu, jak tlak působí na normální, neoteklou část těla a co při tom pociťujete.
 4. 4
  Přiložte prsty do podpaží a sjeďte s nimi několik centimetrů dolů. Lymfatické uzliny jsou v této oblasti umístěné blíže spodní části podpaží, v blízkosti hrudního koše.
 5. 5
  Dané místo jemně stlačte. Cítíte něco zvláštního nebo máte jiný pocit než při předchozím stlačení předloktí? Měli byste cítit hrudní koš a svaly s tukem, nacházející se pod kůží. Nahmatáte-li citlivou bulku, pak se může jednat o zduřelou lymfatickou uzlinu.
 6. 6
  Zkontrolujte lymfatické uzliny na svém krku a klíční kosti. Použijte první tři prsty každé ruky a krouživými pohyby prohmatejte oblast pod ušima, v místě, kde se krk setkává s linií čelisti. Pokud nahmatáte bulky, které navíc provází značná citlivost, pak se pravděpodobně jedná o zduřelé lymfatické uzliny. Zároveň můžete pociťovat typický "knedlík" v krku a obtíže s polykáním.
 7. 7
  Prsty přesuňte do záhybu mezi stehnem a pánví. Po přitlačení prstů byste měli cítit sval, kost a tuk pod pokožkou. Pokud nahmatáte bulku, může se jednat o zduřelou lymfatickou uzlinu.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Kdy vyhledat lékařskou pomoc

 1. 1
  Zduřelé lymfatické uzliny hlídejte. Uzliny se mohou v některých případech zvětšit například v reakci na různé alergie. To jsou případy, ve kterých se uzliny obvykle do několika dní samy vrátí zpět do normálu. Pokud zůstávají zduřelé několik dní, je velmi důležité navštívit lékaře a nechat ho určit příčinu.[2]
 2. 2
  Rozhodněte, zda pozorujete i další příznaky. Zduřelé lymfatické uzliny mohou být známkou, že se váš imunitní systém brání nějaké vážné nemoci. Pokud u sebe pozorujete zvětšené uzliny ve spojení s některým z těchto symptomů, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc:[3]
 3. 3
  Nechte si určit diagnózu. Při návštěvě u lékaře budete testování na nejběžnější choroby, jejichž příznakem jsou právě oteklé uzliny a lékař vám navrhne vhodný léčebný plán. Mezi nejběžnější nemoci, jejichž příznakem jsou zduřelé uzliny, patří:
  Reklama

Tipy

 • Při nadměrném kontaktu s lymfatickými uzlinami může dojít k jejich zduření, takže to s kontrolami nepřehánějte, jinak si jejich otok přivodíte sami.
 • Zduřelé lymfatické uzliny jsou poměrně běžné a obvykle samy odezní do několika dní.
 • Ne vždy musí znamenat, že trpíte nějakou chorobou. Jestliže vám není dobře, máte zvětšené uzliny a další symptomy nepřipomínají běžnou chřipku nebo nachlazení, navštivte lékaře.
Reklama

Varování

 • Pokud zvětšené uzliny nesplasknou do jednoho týdne nebo pokud na sobě pozorujete další příznaky, jako je horečka nebo zimnice, konzultujte svůj stav s lékařem.
 • Lékařskou pomoc vyhledejte také v případě, že nahmatáte zdánlivě neškodnou, bezbolestnou bulku, zejména v oblasti kolem prsou nebo jinde na hrudníku.


Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 130 185 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 130 185 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama