Jak zkontrolovat lymfatické uzliny

V tomto článku:Kontrola vlastních lymfatických uzlinKdy vyhledat lékařskou pomocReference

Lymfatický systém sestává z malých kruhovitých žláz (příp. uzlin), tvořených lymfatickou tkání. Lymfatické uzliny jsou zcela stěžejní pro naši imunitní odezvu a v případě infekcí a dalších příčin obvykle otékají. Jestliže zjistíte, že jsou vaše lymfatické uzliny zvětšené, měli byste navštívit svého lékaře. Schopnost provést správné samovyšetření je velmi důležitá pro včasné odhalení různých zdravotních potíží.

1
Kontrola vlastních lymfatických uzlin

 1. 1
  Zjistěte, kde jsou lymfatické uzliny umístěné. Nejvyšší koncentrace uzlin se nachází na krku, v okolí klíční kosti, v podpažích a v tříslech.
 2. 2
  Podržte u sebe tři prsty. Bříška těchto prstů použijete k vyvinutí mírného tlaku na různé partie těla, ve kterých se nacházejí lymfatické uzliny.
 3. 3
  Přitlačte prsty na své předloktí. Tím získáte představu, jak tlak působí na normální, neoteklou část těla a co při tom pociťujete.
 4. 4
  Přiložte prsty do podpaží a sjeďte s nimi několik centimetrů dolů. Lymfatické uzliny jsou v této oblasti umístěné blíže spodní části podpaží, v blízkosti hrudního koše.
 5. 5
  Dané místo jemně stlačte. Cítíte něco zvláštního nebo máte jiný pocit než při předchozím stlačení předloktí? Měli byste cítit hrudní koš a svaly s tukem, nacházející se pod kůží. Nahmatáte-li citlivou bulku, pak se může jednat o zduřelou lymfatickou uzlinu.
 6. 6
  Zkontrolujte lymfatické uzliny na svém krku a klíční kosti. Použijte první tři prsty každé ruky a krouživými pohyby prohmatejte oblast pod ušima, v místě, kde se krk setkává s linií čelisti. Pokud nahmatáte bulky, které navíc provází značná citlivost, pak se pravděpodobně jedná o zduřelé lymfatické uzliny. Zároveň můžete pociťovat typický "knedlík" v krku a obtíže s polykáním.
 7. 7
  Prsty přesuňte do záhybu mezi stehnem a pánví. Po přitlačení prstů byste měli cítit sval, kost a tuk pod pokožkou. Pokud nahmatáte bulku, může se jednat o zduřelou lymfatickou uzlinu.

2
Kdy vyhledat lékařskou pomoc

 1. 1
  Zduřelé lymfatické uzliny hlídejte. Uzliny se mohou v některých případech zvětšit například v reakci na různé alergie. To jsou případy, ve kterých se uzliny obvykle do několika dní samy vrátí zpět do normálu. Pokud zůstávají zduřelé několik dní, je velmi důležité navštívit lékaře a nechat ho určit příčinu.[2]
 2. 2
  Rozhodněte, zda pozorujete i další příznaky. Zduřelé lymfatické uzliny mohou být známkou, že se váš imunitní systém brání nějaké vážné nemoci. Pokud u sebe pozorujete zvětšené uzliny ve spojení s některým z těchto symptomů, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc:[3]
 3. 3
  Nechte si určit diagnózu. Při návštěvě u lékaře budete testování na nejběžnější choroby, jejichž příznakem jsou právě oteklé uzliny a lékař vám navrhne vhodný léčebný plán. Mezi nejběžnější nemoci, jejichž příznakem jsou zduřelé uzliny, patří:

Tipy

 • Při nadměrném kontaktu s lymfatickými uzlinami může dojít k jejich zduření, takže to s kontrolami nepřehánějte, jinak si jejich otok přivodíte sami.
 • Zduřelé lymfatické uzliny jsou poměrně běžné a obvykle samy odezní do několika dní.
 • Ne vždy musí znamenat, že trpíte nějakou chorobou. Jestliže vám není dobře, máte zvětšené uzliny a další symptomy nepřipomínají běžnou chřipku nebo nachlazení, navštivte lékaře.

Varování

 • Pokud zvětšené uzliny nesplasknou do jednoho týdne nebo pokud na sobě pozorujete další příznaky, jako je horečka nebo zimnice, konzultujte svůj stav s lékařem.
 • Lékařskou pomoc vyhledejte také v případě, že nahmatáte zdánlivě neškodnou, bezbolestnou bulku, zejména v oblasti kolem prsou nebo jinde na hrudníku.


Informace o článku

Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Kategorie: Zdraví

V jiných jazycích:

English: Check Lymph Nodes, Español: revisar los nódulos linfáticos, Italiano: Controllare i Linfonodi, Português: Verificar Gânglios Linfáticos, Deutsch: Lymphknoten überprüfen, Русский: проверить лимфоузлы, 中文: 检查淋巴结, Français: inspecter vos ganglions lymphatiques, Bahasa Indonesia: Memeriksa Kelenjar Getah Bening, हिन्दी: लिम्फ नोड्स की जाँच करें, العربية: فحص الغدد الليمفاوية, 한국어: 임파선을 확인하는 방법, Tiếng Việt: Kiểm tra Hạch bạch huyết, 日本語: リンパ節をチェックする, ไทย: ตรวจต่อมน้ำเหลือง, Türkçe: Lenf Düğümleri Nasıl Kontrol Edilir

Stránka byla zobrazena 47 087 krát.
Byl tento článek přesný?