Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Právě jste získali nový program a už se nemůžete dočkat, až jej spustíte? Potřebuje vědět, zda počítač zvládne určité úkoly? Čtěte dál a dozvíte se, jak zkontrolovat specifikace počítače.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Windows

 1. 1
  Otevřete okno Systém. Toho lze jednoduše docílit stisknutím kláves Windows + Pause, nebo stisknutím pravého tlačítka na ikonu Počítač/Tento počítač a zvolte Vlastnosti. U systému Windows XP se tato možnost nazývá Vlastnosti systému.
 2. 2
  Najděte své systémové specifikace. Jsou umístěny v sekci "Systém" v okně Vlastnosti nebo "Počítač" v systému Windows XP. Uvidíte následující informace:
  • Procesor - Zde se nachází informace o rychlosti procesoru. Většinou jsou všechny procesory Intel nebo AMD. Pokud se chcete dozvědět více o jednotlivých procesorech, podívejte se web.
  • Paměť (RAM) - Toto je množství paměti, které máte ve svém počítači. Máte-li operační systém 32bitový, můžete používat pouze 4GB RAM a to i v případě, že je naistalována větší kapacita.
  • Typ Systému - Tato informace udává, jakou verzi systému Windows používáte. Novější verze systému Windows vám také udává, zda máte 32bitovou (x86) nebo 64bitovou (x64) verzi procesoru.
 3. 3
  Zkontrolujte vaši nainstalovanou grafickou kartu. Kliknutím na odkaz Správce zařízení v okně Systém. Rozbalte část "Grafické adaptéry". Zobrazí se vám všechny nainstalované grafické adaptéry.
 4. 4
  Zkontrolujte, zda máte dostatek volného místa na vašem harddisku. Otevřete Počítač/Můj počítač/Tento počítač. Novější verze systému Windows zobrazí grafickou lištu s množstvím volného místa, stejně tak jeho číselnou hodnotu. Pokud používáte Windows XP, klikněte pravým tlačítkem na jednotku a vyberte Vlastnosti. Volné místo se znázorní na koláčovém grafu.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Linux

 1. 1
  Otevřete Sledování systému. Většina moderních Linuxových distribucí má grafické rozhraní, ve kterém se zobrazí specifikace podobně jako u Windows. Například Sledování systému v Ubuntu. Programy jako je tento zobrazí:[1]
  • Operační systém - V horní části se zobrazí váš operační systém (Ubuntu) a číslo verze.
  • Paměť - Zde je udáno množství paměti RAM, jež máte nainstalováno ve vašem systému. Více paměti RAM umožní spouštění více programů.
  • Procesor - Toto je procesor, který máte nainstalován. Pokud zde vidíte více identických procesorů, každý z nich prezentuje jedno z jader procesoru. Pokud se chcete dozvědět více o jednotlivých procesorech, podívejte se web.
  • Dostupné místo - Množství volného prostoru, které máte na pevném disku.
 2. 2
  Stáhněte si podrobnější program. Můžete získat programy, které vám jednoduše poskytnou mnohem více podrobností o veškerém vašem nainstalovaném hardwaru. Ty jsou obvykle k dispozici z vašeho úložiště. Například Ubuntu může nainstalovat program HardInfo.
 3. 3
  Použijte Terminál. Stejně jako u téměř všeho, co se Linuxu týče, můžete zkontrolovat specifikace vašeho počítače pomocí terminálu. Existuje několik způsobů, jak toho docílit a prakticky pro všechny linuxové distribuce jsou podobné.
  • Složka /proc/ obsahuje informace o vašem systému. Každý aspekt tohoto systému obsahuje samostatný soubor. Použijte příkaz cat ke čtení souborů, které potřebujete. Mezi nejčastěji používané patří:
   • cat /proc/cpuinfo - Zobrazí informace o procesoru.
   • cat /proc/meminfo - Zobrazí informace o paměti RAM.
   • cat /proc/partitions - Zobrazí informace o jednotlivých částech pevného disku.
  • Použijte lshw pro zobrazení specifikací systému. Možná jej budete muset předtím nainstalovat. Chcete-li nainstalovat lshw, použijte následující příkaz: sudo apt-get install lshw. Spusťte lshw pomocí sudo lshw pro zobrazení úplného seznamu specifikací ohledně vašeho hardwaru, sudo lshw -short zobrazí jen stručný seznam.[2]
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Mac OS X

 1. 1
  Klikněte na Apple menu. Zvolte možnost „O tomto Macu“.
 2. 2
  Klikněte na "Více informací". Tím se otevře nové okno se seznamem systémových specifikací. Zde získáte následující informace:
  • Procesor - Zde se nachází informace o rychlosti procesoru. Většinou jsou všechny procesory Intel nebo AMD. Pokud se chcete dozvědět více o jednotlivých procesorech, podívejte se web.
  • Paměť (RAM) - Velikost nainstalované paměti. Čím více paměti, tím více programů lze spouštět najednou a lze spouštět i náročné programy jako například Photoshop.
  • Grafická karta - Zobrazí nainstalovanou grafickou kartu, ovšem pokud nainstalována je. Více informací ohledně vaší grafické karty získáte na webu.
  • Verze Softwaru - Informace o verzi OS X, kterou používáte. Verze má tvar: název (Lion) a číslo verze (10.7).
 3. 3
  Zkontrolujte, zda máte dostatek volného místa na pevném disku. Klikněte na kartu Úložiště v horní části okna "O tomto Macu". Jsou zde uvedeny vaše pevné disky, množství využitého místa a volné místo, které ještě zbývá.[3]
  Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
wikiHow Staff Writer
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 2 001 krát
Stránka byla zobrazena 2 001 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama