Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Právě jste získali nový program a už se nemůžete dočkat, až jej spustíte? Potřebuje vědět, zda počítač zvládne určité úkoly? Čtěte dál a dozvíte se, jak zkontrolovat specifikace počítače.

Metoda 1 ze 3:
Windows

 1. 1
  Otevřete okno Systém. Toho lze jednoduše docílit stisknutím kláves Windows + Pause, nebo stisknutím pravého tlačítka na ikonu Počítač/Tento počítač a zvolte Vlastnosti. U systému Windows XP se tato možnost nazývá Vlastnosti systému.
 2. 2
  Najděte své systémové specifikace. Jsou umístěny v sekci "Systém" v okně Vlastnosti nebo "Počítač" v systému Windows XP. Uvidíte následující informace:
  • Procesor - Zde se nachází informace o rychlosti procesoru. Většinou jsou všechny procesory Intel nebo AMD. Pokud se chcete dozvědět více o jednotlivých procesorech, podívejte se web.
  • Paměť (RAM) - Toto je množství paměti, které máte ve svém počítači. Máte-li operační systém 32bitový, můžete používat pouze 4GB RAM a to i v případě, že je naistalována větší kapacita.
  • Typ Systému - Tato informace udává, jakou verzi systému Windows používáte. Novější verze systému Windows vám také udává, zda máte 32bitovou (x86) nebo 64bitovou (x64) verzi procesoru.
 3. 3
  Zkontrolujte vaši nainstalovanou grafickou kartu. Kliknutím na odkaz Správce zařízení v okně Systém. Rozbalte část "Grafické adaptéry". Zobrazí se vám všechny nainstalované grafické adaptéry.
 4. 4
  Zkontrolujte, zda máte dostatek volného místa na vašem harddisku. Otevřete Počítač/Můj počítač/Tento počítač. Novější verze systému Windows zobrazí grafickou lištu s množstvím volného místa, stejně tak jeho číselnou hodnotu. Pokud používáte Windows XP, klikněte pravým tlačítkem na jednotku a vyberte Vlastnosti. Volné místo se znázorní na koláčovém grafu.
  Reklama

Metoda 2 ze 3:
Linux

 1. 1
  Otevřete Sledování systému. Většina moderních Linuxových distribucí má grafické rozhraní, ve kterém se zobrazí specifikace podobně jako u Windows. Například Sledování systému v Ubuntu. Programy jako je tento zobrazí:[1]
  • Operační systém - V horní části se zobrazí váš operační systém (Ubuntu) a číslo verze.
  • Paměť - Zde je udáno množství paměti RAM, jež máte nainstalováno ve vašem systému. Více paměti RAM umožní spouštění více programů.
  • Procesor - Toto je procesor, který máte nainstalován. Pokud zde vidíte více identických procesorů, každý z nich prezentuje jedno z jader procesoru. Pokud se chcete dozvědět více o jednotlivých procesorech, podívejte se web.
  • Dostupné místo - Množství volného prostoru, které máte na pevném disku.
 2. 2
  Stáhněte si podrobnější program. Můžete získat programy, které vám jednoduše poskytnou mnohem více podrobností o veškerém vašem nainstalovaném hardwaru. Ty jsou obvykle k dispozici z vašeho úložiště. Například Ubuntu může nainstalovat program HardInfo.
 3. 3
  Použijte Terminál. Stejně jako u téměř všeho, co se Linuxu týče, můžete zkontrolovat specifikace vašeho počítače pomocí terminálu. Existuje několik způsobů, jak toho docílit a prakticky pro všechny linuxové distribuce jsou podobné.
  • Složka /proc/ obsahuje informace o vašem systému. Každý aspekt tohoto systému obsahuje samostatný soubor. Použijte příkaz cat ke čtení souborů, které potřebujete. Mezi nejčastěji používané patří:
   • cat /proc/cpuinfo - Zobrazí informace o procesoru.
   • cat /proc/meminfo - Zobrazí informace o paměti RAM.
   • cat /proc/partitions - Zobrazí informace o jednotlivých částech pevného disku.
  • Použijte lshw pro zobrazení specifikací systému. Možná jej budete muset předtím nainstalovat. Chcete-li nainstalovat lshw, použijte následující příkaz: sudo apt-get install lshw. Spusťte lshw pomocí sudo lshw pro zobrazení úplného seznamu specifikací ohledně vašeho hardwaru, sudo lshw -short zobrazí jen stručný seznam.[2]
  Reklama

Metoda 3 ze 3:
Mac OS X

 1. 1
  Klikněte na Apple menu. Zvolte možnost „O tomto Macu“.
 2. 2
  Klikněte na "Více informací". Tím se otevře nové okno se seznamem systémových specifikací. Zde získáte následující informace:
  • Procesor - Zde se nachází informace o rychlosti procesoru. Většinou jsou všechny procesory Intel nebo AMD. Pokud se chcete dozvědět více o jednotlivých procesorech, podívejte se web.
  • Paměť (RAM) - Velikost nainstalované paměti. Čím více paměti, tím více programů lze spouštět najednou a lze spouštět i náročné programy jako například Photoshop.
  • Grafická karta - Zobrazí nainstalovanou grafickou kartu, ovšem pokud nainstalována je. Více informací ohledně vaší grafické karty získáte na webu.
  • Verze Softwaru - Informace o verzi OS X, kterou používáte. Verze má tvar: název (Lion) a číslo verze (10.7).
 3. 3
  Zkontrolujte, zda máte dostatek volného místa na pevném disku. Klikněte na kartu Úložiště v horní části okna "O tomto Macu". Jsou zde uvedeny vaše pevné disky, množství využitého místa a volné místo, které ještě zbývá.[3]
  Reklama

Související články

Jak poznat, že máte napíchnutý telefonJak poznat, že máte napíchnutý telefon
Jak opravit notebook, který se nenabíjíJak opravit notebook, který se nenabíjí
Jak získat něčí heslo k FacebookuJak získat něčí heslo k Facebooku
Jak smazat účet na SpotifyJak smazat účet na Spotify
Jak najít archivovanou poštou na GmailuJak najít archivovanou poštou na Gmailu
Jak kontaktovat InstagramJak kontaktovat Instagram
Jak obnovit zablokovaný účet na FacebookuJak obnovit zablokovaný účet na Facebooku
Jak hledat na hlubokém webuJak hledat na hlubokém webu
Jak vypnout ochranu proti zápisuJak vypnout ochranu proti zápisu
Jak hackovatJak hackovat
Jak poslat peníze z PayPalu na bankovní účetJak poslat peníze z PayPalu na bankovní účet
Jak odemknout zabezpečený PDF souborJak odemknout zabezpečený PDF soubor
Jak nastavit dva monitoryJak nastavit dva monitory
Jak přijít na to, zda vás někdo bloknul na WhatsAppJak přijít na to, zda vás někdo bloknul na WhatsApp
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 1 845 krát
Stránka byla zobrazena 1 845 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama