Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Bohužel vám váš čtyřnohý miláček nemůže říct, že se cítí špatně slovy. Místo toho vám to může naznačit změnou chování, třeba tím, že nebude příliš aktivní nebo, že ztratí zájem o jídlo. Zkontrolování jeho teploty je dobrý způsob jak zjistit, jestli je opravdu nemocný. Když budete zaznamenávat psovi změny teploty, pomůže to veterinářovi přijít na to, co by mohlo být příčinou nemoci a usnadnit tak hledání vhodné léčby. Součástí vaší “psí” krabičky první pomoci by měl být speciální teploměr pro psy, kterým můžete změřit, zda má váš pes teplotu.

Metoda 1 ze 3:
Použití rektálního teploměru

 1. 1
  Teploměr připravte. Špičku namastěte vazelínou nebo lubrikantem na bázi vody.[1] Namaštěním teploměru zařídíte, že pro psa nepůjde o příliš nepříjemný zážitek.
  • Pokud máte digitální teploměr, zapněte ho a před tím, než ho vsunete do konečníku, se ujistěte, že funguje.
  • Na většině digitálních teploměrů se údaje mohou zobrazovat buď ve stupních Fahrenheita, nebo Celsia. Abyste zjistili, jak ho přenastavit, se podívejte do návodu.
  • Abyste zajistili co nejpřesnější měření, měli byste rtuť v rtuťových teploměrech před použitím sklepat co nejníže ke špičce. Stupnice na rtuťových teploměrech může být buď ve stupních Fahrenheita nebo Celsia, musíte to zkontrolovat na něm.
 2. 2
  Nechte někoho dalšího, aby psa podržel. Váš pomocník by měl psa “obejmout” umístěním levé paže pod krk psa a přidržením strany jeho hlavy proti svému ramenu. Pak by měl umístit pravou paži pod břicho psa hned před zadní nohy, tak aby zůstal stát.
  • Když psi ucítí vsouvání teploměru do konečníku, mají často tendenci si sednout nebo lehnout. Pokud je pro vašeho psa pohodlné ležet a vydrží tak po celou dobu měření teploty, můžete ho tak nechat.
  • Není vhodné aby pes seděl, protože je pak konečník špatně dostupný.[2]
 3. 3
  Buďte opatrní. Pokud se projeví jakékoliv náznaky, že by pes mohl kousnout, nebo že byste ho při tom, co se ho snažíte přidržet mohli zranit, přestaňte! Je lepší počkat a nechat mu změřit teplotu u veterináře, než abyste riskovali jeho nebo svoje zranění.
 4. 4
  Zvedněte psovi ocas, abyste odkryli konečník. Ocas zvedněte od spodní části, místo toho abyste ho zvedali za špičku. Tak budete mít větší kontrolu nad pohyby zvířete a zabráníte tomu, aby ocasem vrtělo.
  • Mohlo by být šikovné mít pomocníka, který by pro vás ocas přidržel.
 5. 5
  Vsuňte teploměr do konečníku asi do hloubky 2,5 cm. Dejte si pozor, abyste ho nezasunuli příliš hluboko, protože by to ovlivnilo měření.[3] Snažte se ho pomalu vsunout po straně konečníku, především je-li uvnitř přítomná stolice.
  • Řiť je otvorem do konečníku, což je dlouhá trubice, ve které se hromadí stolice. Řiť je svalový svěrač, který se uvolní a otevře, aby umožnil stolici opustit konečník. Při bolesti nebo strachu se tento svěrač může velmi těsně uzavřít. Dobře namaštěný teploměr řití netlačte násilím, ale snažte se ho nasměrovat do prostředku stažení, kde se setká s nejmenším odporem.
  • Mějte jistou ruku a udržujte teploměr rovně.
  • Postupujte opatrně.
 6. 6
  Nechte teploměr uvnitř po správnou dobu. Používáte-li digitální teploměr, počkejte, než pípne. Rtuťový teploměr nechte vsunutý asi dvě minuty.[4]
 7. 7
  Teploměr pomalu vyjměte. Pravděpodobně to bylo pro psa velice nepříjemné a stresující, takže postupujte jemně. Po použití teploměr umyjte – dobře se na to hodí dezinfekční roztok.[5]
  • Nezapomeňte, že se jedná o psí rektální teploměr, neměli byste ho zaměnit za teploměr pro lidi.
  Reklama

Metoda 2 ze 3:
Použití ušního teploměru

 1. 1
  Zvedněte psovi ucho a jemně odčešte jakékoliv chlupy, které by se mohly plést. Díky tomu dobře uvidíte jeho zvukovod. Jakékoliv chlupy, které zůstanou v cestě, by mohly zabránit teploměru v pohybu a způsobit psovi nepohodlí.
  • Ušní teploměry jsou sice pro zvíře méně nepříjemné, mohou ale měřit nepřesně nepoužijete-li je správně.[6]
 2. 2
  Dejte si pozor na příznaky ušní infekce. Pokud má pes ušní infekci, tak ušní teploměr nepoužívejte, protože by mohl měřit nepřesně a psa by to mohlo bolet. Příznaky ušní infekce jsou zarudnutí, otok, páchnoucí výměšky a to, že pes ušima nadměrně třese a škrábe si je.[7]
 3. 3
  Zasuňte teploměr hluboko do psova horizontálního zvukovodu. Bylo by dobré, kdyby někdo další přidržel psovu hlavu, abyste nad ním při tom měli dostatečnou kontrolu. Ujistěte se, že je teploměr dostatečně hluboko, protože jinak nebude měřit přesně. [8] .
  • Pokud nemáte nikoho, kdo by vám pomohl, držte psovi tělo mezi nohama, aby zůstal na místě. Rozhodně byste neměli pokračovat, snaží-li se vás pes kousnout, protože když proti tomu bude pes bojovat, teplotu nezměříte správně.
 4. 4
  Nechte teploměr na místě a počkejte, než pípne. Pípnutí znamená, že teplota byla úspěšně změřena. Doba čekání závisí na tom, jaký teploměr máte.
 5. 5
  Opatrně vyndejte teploměr ze psova ucha. Nezapomeňte, že se teploměr vsouvá velmi hluboko do horizontálního zvukovodu. Někteří psi se mohou při použití ušního teploměru vzpírat, někdy ještě víc než při použití rektálního.
  Reklama

Metoda 3 ze 3:
Zjištění teploty a vyhodnocení dalšího postupu

 1. 1
  Přečtěte teplotu na teploměru. Normální teplota by měla být mezi 37.7 a 39.4 stupni Celsia.[9] Teploty nad 39 stupňů Celsia jsou považovány za zvýšené.[10] Teploty pod 38 stupňů Celsius jsou považovány za nízké.[11]
 2. 2
  Překontrolujte jakékoliv “nenormální” teploty. Pokud je teplota příliš nízká, je možné, že jste teploměr nezasunuli dostatečně hluboko do ucha nebo do řiti, nebo byl zasunutý mezi stolici. Pokud je teplota příliš vysoká a pes je rozrušený nebo se opravdu bránil manipulaci, nechte ho 10 minut v klidu a změřte teplotu znovu.
 3. 3
  Okamžitě kontaktujte veterináře, má-li pes teplotu přes 41,1 stupňů Celsia. To je pro psa velmi nebezpečné a jedná se o stav ohrožení.[12] Pokud je ordinace vašeho veterináře zavřená nebo nemá-li čas, vezměte svého psa do nejbližší psí ambulance.
 4. 4
  Pokud má pes teplotu nad 39,5 stupňů Celsia, kontaktujte veterináře. To je nutné především projevují-li se u něj i jiné příznaky nemoci, jako netečnost nebo nezájem o jídlo. Objednejte se k veterináři na stejný den. [13]
  Reklama

Tipy

 • Používáte-li rtuťový teploměr, nezapomeňte ho protřepat, aby se vynuloval. Skleněné rtuťové teploměry mohou být, rozbije-li se sklo nebo uvolní-li se z nich rtuť, nebezpečné.
 • Používáte-li digitální teploměr, ujistěte se, že je připravený k použití a nemusíte ho vynulovat sklepáním rtuti.
 • Dejte si pozor, abyste teploměr nezasunuli příliš hluboko.
 • Změřte psovi teplotu jak v uchu, tak v konečníku, nevěříte-li jenom jednomu měření. Pokud měříte správně, měli by být oba výsledky hodně podobné.
 • Změřte psovi teplotu, když je zdravý bez jakýchkoliv náznaků nemoci, abyste měli údaj o jeho normální teplotě. Teplotu si zapište, abyste ji mohli porovnat, až se vám pes bude zdát nemocný.

Reklama

Varování

 • Pokud má pes teplotu přes 40 nebo pod 37 stupňů Celsia, měli byste okamžitě kontaktovat veterináře.
 • Teplota nad 41 stupňů Celsia představuje u zvířete naléhavý případ.
 • Ušním teploměrem změříte teplotu rychle, ale neuděláte-li to správně, pak bude měření nepřesné.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Rektální nebo ušní teploměr
 • Vazelína nebo lubrikant na bázi vody

O tomto wikiHow

Pippa Elliott, MRCVS
Spoluautor od:
Veterinářka
Tento článek spoluautor od Pippa Elliott, MRCVS. Dr. Elliott, BVMS, MRCVS je veterinární lékařka s více než 30letou praxí ve veterinární chirurgii a doprovodné veterině. V roce 1987 promovala na University of Glasgow a získala titul z veterinárního lékařství a chirurgie. Pracuje na stejné zvířecí klinice ve svém rodném městě již více než 20 let. Tento článek byl zobrazen 2 301 krát
Stránka byla zobrazena 2 301 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama