X
Tento článek spoluautorem článku je Mike Parra. Mike Parra je mistr mechanik v Arizoně. Je držitelem certifikátu ASE, má AA titul v oboru technologie oprav automobilů a od roku 1994 provádí opravy automobilů.
Tento článek byl zobrazen 6 742 krát
Nesprávný tlak může způsobit rychlé a nestejnoměrné opotřebení pneumatik, nebo jejich prasknutí. Abyste těmto věcem předešli, je důležité udržovat v pneumatikách správný tlak. Kontrolujte tlak při každém tankování, abyste měli jistotu, že ze svých pneumatik dostanete maximum, a že jsou v dobrém stavu.
Postup
Část 1
Část 1 ze 2:
Kontrola tlaku vzduchu v pneumatikách
-
1Podívejte se do uživatelského manuálu nebo na vnitřní stranu řidičových dveří, kde najdete standardní tlak nahuštění studené pneumatiky. Toto číslo je tím nejnižším tlakem, na který byste dle výrobce auta měli pneumatiky hustit. Níže najdete důvodu, proč by mělo být nahuštění větší.
- Pro většinu sedanů, minivanů a dokonce i malých pick-upů doporučují výrobci obecně tlak v rozsahu od 186 do 220 kPa (kilopascalů), můžete jej však zvýšit až na 275 kPa. [1]
- Větší vozidla, která převáží vyšší zátěž (užitková vozidla, SUV), mají obvykle doporučovaný tlak o 30 – 60 kPa vyšší než auta menší, obyčejně tedy asi 310 kPa.
- Dávejte pozor i na to, že přední a zadní pneumatiky mohou dle výrobce vyžadovat různý tlak.
-
2Vyšroubujte závit čepičky ventilku pneumatiky. Čepička ventilku je černý či stříbrný nástavec velikosti tužky poblíž ráfku, dlouhý asi 2-3 cm.
-
3Tlakoměr přiložte rovně na ventilek a odečtěte z něj hodnotu. Pokud slyšíte syčení, není rovnoměrně dotlačený nebo pořádně nasazený, a měření není přesné. Možná budete muset upravit úhel tlakoměru.
- Používáte-li digitální model tlakoměru, je možné, že budete muset pro odečtení tlaku stisknout tlačítko. Používáte-li klasický tlakoměr, měla by vám ručička ukázat hodnotu automaticky.
-
4Vraťte čepičku ventilku na místo. Čepička sama v pneumatice vzduch nedrží, brání však špíně a nečistotám ve vniknutí do mechanismu ventilku, který vzduch drží.
- Pokud na všech pneumatikách naměříte stejné hodnoty odpovídající údajům v manuálu, máte hotovo. Pokud jsou pneumatiky nahuštěny nerovnoměrně, pak je dofoukejte. Ujistěte se, že jste všechny dohustili na správnou hodnotu.
Reklama
Část 2
Část 2 ze 2:
Úvahy o vlivu na výkon
-
1Vězte, že výrobcem doporučovaný tlak neodpovídá ideálnímu nahuštění pneumatiky. Údaje výrobce sice mohou být dobré pro ježdění okolo komína, přidáním pár kPa navíc však můžete dosáhnout úspory paliva. Celkově však může nahuštění na vyšší tlak zapříčinit více drncavé svezení, proto to nepřehánějte!
- Zvýšení tlaku může vyústit také v nestejnoměrně sjeté pneumatiky, delší brzdnou dráhu a snížení ovládání. Proto dávejte pozor, ať pneumatiky nepřehustíte.
-
2Pochopte mýtus o nejvyšší hodnotě tlaku, uvedené v manuálu auta či na řidičových dveřích. Jednou z populárních mýlek je to, že tento maximální tlak udaný výrobcem je nejvyšší tlak, který pneumatika snese, aniž by praskla či jinak selhala. Ve skutečnosti je však maximální tlak ten tlak, při němž může pneumatika nést maximální zatížení. [2]
- Když pneumatiky nahustíte na vyšší než maximální tlak, buďte připraveni na možnost jejich selhání. Jsou-li pneumatiky hodně nahuštěné, může pro vás výmol ve vyšší rychlosti znamenat katastrofu.
-
3Přidejte trochu více tlaku do zadních pneumatik, abyste byli připraveni na převoz těžkého nákladu, více pasažérů atd. Pokud v autě povezete těžší náklad (zvláště pak na delší vzdálenost), nebojte se do zadních pneumatik nafoukat pár kPa navíc, abyste kompenzovali nadstandardní hmotnost. Jakmile náklad složíte, pneumatiky zase upusťte na standardní tlak.
-
4Kontrolujte tlak v pneumatikách při změně ročního období. Za chladných dnů tlak v pneumatikách klesá, zatímco v horkém počasí roste. Je proto velmi důležité měřit tlak právě při změně ročního období.
-
5Nikdy při měření tlaku nespoléhejte na odhad od oka. Nebuďte líní. Je velmi těžké poznat rozdíl mezi pneumatickou s tlakem 70 a 140 kPa, postranice radiálních pneumatik navíc vypadají vždy vybouleně. Pokud budete pneumatiky foukat tak, aby vyboulení zmizelo, riskujete jejich závažné přetlakování, a to daleko za hranici toho, kdy to prospěje jejich výkonu.Reklama
Tipy
- Tlak v pneumatikách, zvláště v těch moderních radiálních, nelze odhadnout od oka. Vždy použijte tlakoměr.
- Slunce ohřívá pneumatiky, i když nejedete. Pro přesnější měření proto stůjte tak, aby slunce nesvítilo ani na jeden bok auta.
- Když uvidíte, že se v autě rozsvítila kontrolka systému kontroly tlaku v pneumatikách (TPMS), reagujte. Jde o žlutý symbol na přístrojové desce, který se rozsvítí, pokud v jedné či více pneumatik chybí tlak.
- Všimněte si, že pneumatiky mají písmenné označení rychlostních limitů. Například označení ZR odpovídá maximální rychlosti 240 km/h. Nakrátko můžete jet i rychleji, pneumatika však může selhat. Značení navíc platí jen pro nové pneumatiky. Má-li pneumatika najeto 35.000 km, bude maximální rychlost vzhledem k opotřebení nejspíše nižší. Po opravě pneumatiky už značení neplatí.
- Tlak napsaný na boku kola je nejvyšší tlak za studena, který při maximálním zatížení pneumatika snese.
- Pokud musíte s autem před nahuštěním pneumatik jet, poznamenejte si tlak před jízdou. Pak přičtěte rozdíl v tlaku k následnému měření. Pokud například chcete pneumatiky nafoukat na 240 kPa a za studena naměříte 206 kPa, chybí v nich tlak 34 kPa. Pokud tedy po jízdě naměříte v pneu 226 kPa, nafoukejte je na hodnotu 260 kPa. Za studena byste na nich měli naměřit požadovaných 240 kPa.
- Pokud povezete v autě těžký náklad, nebo pojedete déle vyšší rychlostí (nad 120 km/h), zvyšte trochu tlak v pneumatikách.
Reklama
Varování
- Přehuštěné pneumatiky (nahuštěné na tlak vyšší než maximální studený tlak uvedený na boku pneumatiky) přitvrdí jízdu a zvýší riziko poškození při nárazu na výmol či jinou překážku na silnici.
- Podhuštěné pneumatiky způsobují vyšší pružnost bočnic, což prodlužuje brzdnou dráhu, zvyšuje spotřebu a zkracuje životnost pneu. Ve vzácných případech může pneumatika v krizových manévrech dokonce kvůli nadměrnému zahřívání přetížené bočnice ujít a svléci se z ráfku. Podhuštění také opotřebovává bočnice pneumatik, protože je přivádí do styku s ráfkem a silnicí.
- Na tlakoměry u čerpacích stanic zcela nespoléhejte. S těmito tlakoměry je špatně zacházeno (údery o zem, přejetí apod.) a nemusí být správně kalibrovány. Proto vždy definitivní měření pro nejvyšší přesnost opírejte o vlastní tlakoměr.
Reklama
Věci, které budete potřebovat
- Kvalitní tlakoměr pneu. Nespoléhejte na 'tužkové' tlakoměry, v delším horizontu se vždy vyplatí koupit nástroje profesionální kvality. Kupte si proto profi tlakoměr.
- Kompresor či pumpu se správnou ventilkovou přírubou (na jízdních kolech najdete dva typy ventilku: Presta a Schrader - Schrader je ten ventilek, který najdete u aut a který popisujeme výše).
Reference
O tomto wikiHow
V jiných jazycích
English:Check Air Pressure in Tires
Italiano:Controllare la Pressione delle Gomme
Deutsch:Reifendruck messen
Português:Verificar a Pressão de Ar nos Pneus
Français:vérifier la pression de ses pneus
Русский:проверить давление в шинах
中文:检查胎压
Bahasa Indonesia:Memeriksa Tekanan Ban
Nederlands:Bandenspanning controleren van autobanden
日本語:タイヤの空気圧を調べる
Stránka byla zobrazena 6 742 krát.
Pomohl vám tento článek?
Reklama