Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Zajímá vás, kolik máte na pevném disku ještě volného místa? Dá se to zjistit velice snadno! Postupujte podle následujících pokynů a naučíte se zjišťovat tuto informaci na platformách Windows, Mac i Linux.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Windows

  1. 1
    Otevřete nabídku Start a vyberte položku Počítač nebo Tento počítač. Ve Windows Vista a 7 je to položka Počítač, ve Windows XP má položka název Tento počítač. Ve Windows 8 musíte zmáčknout klávesu Windows, napsat "Tento počítač" a poté kliknout na nalezenou položku Tento počítač.
    • V okně Tento počítač uvidíte seznam všech disků a zařízení připojených k počítači.
  2. 2
    Vyhledejte pevný disk. Na většině počítačů má název Místní disk (C:) nebo Windows (C:). Pamatujte na to, že pokud máte více pevných disků, můžete tento postup použít pro každý disk zvlášť.
    • Kliknutím na diskovou jednotku v tomto okně se v jeho dolní části zobrazí volné a využité místo na disku. Vše si můžete zkontrolovat i graficky pomocí koláčového grafu.
  3. 3
    Klikněte pravým tlačítkem na ikonku pevného disku a vyberte "Vlastnosti". Otevře se okno, ve kterém uvidíte veškeré informace, které o pevném disku potřebujete znát, včetně koláčového grafu.
  4. 4
    Podívejte se na využitý prostor na pevném disku. Tuto informaci uvidíte nejen v dialogovém okně, ale zároveň i na koláčovém grafu.
    • Růžová barva představuje zbývající volné místo na disku,
    • Modrá barva znamená využitý prostor na disku.
    Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Mac

  1. 1
    Klikněte na Apple menu. Z nabídky, která se objeví, vyberte About This Mac.
  2. 2
    Klikněte na More Info. Otevře se okno s dalšími informacemi. Ve výchozím nastavení se zobrazí karta Overview.
  3. 3
    Vyberte kartu Storage. Objeví se přehled o využití volného prostoru na vašich pevných discích. Zde můžete zjistit, kolik prostoru vám zabírají videa, hudba, nainstalované aplikace a další soubory. Také zde uvidíte, kolik vám ještě zbývá volného místa.[1]
  4. 4
    Otevřete Finder. Zmáčknutím Command+ Option+Spacebar otevřete Finder. Podívejte se na dolní část okna. Najdete zde informaci, kolik máte na pevném disku volného místa.
    Reklama

Tipy

  • Pokud se snažíte vyčistit nějaké místo na disku, uvědomte si, že volné místo nezískáte tím, že přesunete nějaká data do Koše. Koš musíte ještě následně vysypat, abyste volné místo získali.
  • Jeden bit je na současných počítačích základní kapacitní jednotka souborů. Může obsahovat pouze znaky 0 nebo 1 (proto se bavíme o binární numerické soustavě, NIKOLIV o desítkové). V současnosti neexistuje menší datová jednotka než 1 bit.
    • 1 Byte obsahuje 8 bitů.
    • 1 Kilobyte = 1024 Bytů.
    • 1 Megabyte = 1024 Kilobytů.
    • 1 Gigabyte = 1024 Megabytů.
    • 1 Terabyte = 1024 Gigabytů.
  • Existují různé velikosti jednotek, přičemž lidé si je velmi často pletou. Jednotky pojmenované "byte (bajt)" jsou standardní datovou jednotkou, která udává kapacitu úložných zařízení. Lidé si velmi často pletou Megabyty (MB) a Megabity (Mb), Gigabyty (GB) a Gigabity (Gb), Kilobyty (KB) a Kilobity (Kb), atd. Jednotka "bit" se běžně používá pro měření odesílaných a přijímaných dat po síti nebo prostřednictvím sběrnice počítače. Jednotka "byte" se používá k měření velikosti neboli kapacity datových úložišť. Obě jednotky si lidé často pletou, nicméně platí, že "byte" se používá k měření velikostí datových úložišť a jednotkou "bit" se měří přenos dat (např. data, která se přenášejí z CPU do RAM, nebo z CPU na pevný disk, nebo z bezdrátového adaptéru do routeru apod.).
  • Na většině systémech sobory zabírají více místa než je jejich obvyklá velikost. Více pochopíte, když si ve vyhledávači najdete definici slova "cluster".


Reklama

Varování

  • Výrobci někdy udávají prostor 1,000 kilobytů místo standardně správných 1,024 kilobytů. Například klasické diskety mají volnou kapacitu 1.38 megabytů, nikoliv běžně udávanou 1.44.
  • Připomínáme, že u všech zařízení pro ukládání dat (např. USB Flash disky, CD/DVD, pevné disky, SSD atd.) musí být vyhrazeno určité množství prostoru pro data souborového systému. Tato data obsahují informace o fyzickém umístění souborů, meta-informace (typ systémového souboru, revize souborů apod.), vlastnosti zabezpečení atd. Čím je disk větší, tím více prostoru pro systémové soubory bude potřebovat. Z toho vyplývá, že nepatrné odchylky v uvádění velikosti prostoru nejsou chybou výrobce, ale technologickým standardem.
    • Tento rezervovaný prostor by nemělo zabrat moc velké procento z volného prostoru na pevném disku. Pokud postrádáte více než 5% prostoru, pak je buď poškozen souborový systém (a bude třeba celý pevný disk zformátovat), nebo je zařízení fyzicky poškozeno (například zařízení, která jste koupili podezřele levně). Připomínáme, že Linux pro systémové jednotky vyhrazuje asi 5% kapacity (bavíme se o disku, na kterém je nainstalován operační systém), čímž se zabrání tomu, aby se disk zaplnil úplně (pokud se systémový disk úplně zaplní, může to vést k nestabilitě celého systému). Existují metody, jak tento prostor navýšit či zmenšit. Nicméně kompletní odstranění těchto rezervních systémových prostředků rozhodně nedoporučujeme.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 6 178 krát
Stránka byla zobrazena 6 178 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama