Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Až příště zase objevíte kalhoty, které vám dokonale sedí, ale jsou bohužel příliš dlouhé, nesmutněte a kupte si je! Zkrácení kalhot je totiž překvapivě snadné a postačí vám k němu jen základní vybavení. Můžete to udělat na šicím stroji nebo v ruce. Přečtěte si první krok a pusťte se do toho.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Zjistěte si správnou délku nohavic

Stáhnout PDF
 1. 1
  Rozpárejte původní švy. Páráčkem projeďte původní šev a uvolněte ho. Zapíchněte páráček pod nitě švu, protněte je, a jak budete postupovat, zároveň je vytahujte. Pokračujte, dokud nerozpářete švy na spodu obou nohavic.
  • Pokud nemáte páráček, můžete si pomoci malým, úzkým nožíkem nebo nůžtičkami na nehty.
  • Dávejte pozor, abyste neudělali díru do látky kalhot, až budete stehy párat.
 2. 2
  Oblékněte si kalhoty a nazujte boty, které k nim chcete nosit. Abyste odměřili správnou délku nohavic, oblékněte si ke kalhotám boty, které nejčastěji nosíte. I placaté kecky vám přidají centimetr či dva, je tedy důležité kalhoty odměřit když jste obutí.
  • Pokud chcete k džínám nosit tenisky nebo balerínky, oblékněte si je.
  • Kalhoty ke kostýmku se nosí nejčastěji s podpatky, obujte si proto své oblíbené lodičky.
 3. 3
  Ve správné délce kalhoty založte. Lemy nohavic ohrňte dovnitř v délce, která spadá přes boty v té správné výšce. Lem nohavic by se měl dotýkat bot, ne viset nad nimi, ani se okolo nich krabatit.
  • Lemy nohavic připevněte několika špendlíky, aby držely na místě.
  • Projděte se pár kroků po pokoji, abyste zjistili, zda mají nohavice tu právnou délku. Prohlédněte se v zrcadle. Posunují se nohavice nahoru? Zachytávají se vám za paty? Upravte jejich délku podle potřeby.
 4. 4
  Sundejte si kalhoty a otočte je na rub. Dávejte pozor, aby špendlíky zůstaly na místě a lem nohavic se neposunul. Kalhoty jsou teď připravené k šití.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Zapošití lemů nohavic

Stáhnout PDF
 1. 1
  Odměřte záložky nohavic. Pravítkem nebo krejčovským metrem odměřte vzdálenost od rozkroku kalhot ke skladu záložky na lemu nohavice. Ujistíte se tak, že obě nohavice budou mít stejnou délku. Přidejte špendlíky, kterými lemy obou nohavic zajistíte.
 2. 2
  Záložky sežehlete. Horkou žehličkou (nebo nastavenou na takovou teplotu, která odpovídá látce kalhot) přežehlete záložky. Nespěchejte a snažte se, aby byly záložky rovné.
  • Až to uděláte, můžete si kalhoty ještě jednou opatrně vyzkoušet a podívat se, jestli lem končí opravdu tam, kde jej chcete mít. Dávejte pozor, ať se nepopícháte o špendlíky.
 3. 3
  Odměřte asi 4 cm od sežehlené záložky. Tam bude zapotřebí odstřihnout přebytečnou látku kalhot dřív, než zapošijete lemy nohavic. Poznačte si to místo křídou nebo fixem kolem dokola celé nohavice. Zopakujte totéž na druhé straně.
 4. 4
  Vytáhněte špendlíky a odstřihněte nohavice podél nakreslených linií. Řezák na látku je lepší, než obyčejné nůžky, protože se díky němu látka netřepí. Zopakujte s druhou nohavicí.
  • Nespěchejte a pracujte pečlivě. Dávejte pozor, abyste omylem neustřihli víc látky, než je zapotřebí.
  • Až budete se stříháním hotoví, opět látku zašpendlete asi 2,5 cm od jejího lemu.
 5. 5
  Olemujte okraje. Navlékněte nit, která ladí s barvou kalhot. Slepým stehem nohavici olemujte asi 1 cm od okraje. Pokračujte, dokud ji neobšijete celou, pak zapošijte a přebytečné nitě odstřihněte. Zopakujte s druhou nohavicí.
  • Nohavice můžete zkrátit také na šicím stroji.
  • Aby byl slepý steh na líci opravdu neviditelný, vždy šijte pouze přes jedno nebo dvě vlákna.
 6. 6
  Zkuste si kalhoty obléknout. Obraťte je na líc a ještě jednou lem nohavic vyžehlete. Zkuste si je s botami, které k nim budete nosit. Zkontrolujte, zda jsou lemy stejně dlouhé. Pokud se vám šití nepovedlo, švy jednoduše vypárejte a začněte znovu.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Lemování kalhot oboustrannou zažehlovací páskou

Stáhnout PDF
 1. 1
  Odstřihněte nohavice na požadovanou délku a ohrnuté záložky sežehlete do rubu. Pravítkem nebo krejčovským metrem odměřte délku nohavic tak, aby byla na obou stejná.
 2. 2
  Odstřihněte přebytečnou látku asi 4 cm od sežehleného lemu. Poznačte si místo křídou nebo fixem okolo celé šířky nohavice a odřízněte látku nejlépe speciálními nůžkami, které zabrání jejímu třepení. Zopakujte totéž na druhé nohavici.
 3. 3
  Rozložte záložky naplocho a do záhybů vložte zažehlovací pásku. Odstřihněte požadovanou délku pásky a sundejte z ní ochranný papír. Pak ji opatrně položte do skladu, který jste vytvořili sežehlením. Přitiskněte pásku a pokračujte, dokud neolemujete celý obvod nohavice. Pokud vám páska dojde, jednoduše odstřihněte další kousek. Až budete hotovi, pevně přečnívající záložku k pásce přitiskněte. Zopakujte totéž s druhou nohavicí.
  • Pokud nemáte zažehlovací pásku, můžete použít třeba textilní lepidlo nebo jiné podobné produkty s omezenou trvanlivostí. Pozor, vydrží většinou jen jedno nebo dvě praní.
  • Páska by měla být pokud možno nalepená rovně, okolo obou lemů nohavic.
 4. 4
  Sežehlete pásku, aby přilnula k látce. Přes lem s páskou položte kousek tenčí látky. Rozpalte žehličku a na několik vteřin ji přiložte na látku. Pak látku odstraňte a pokračujte v žehlení. Postupujte tímto způsobem, dokud nezažehlíte lem celé nohavice. Pak totéž zopakujte na druhé nohavici.
  • Vždy když dožehlíte jeden kousek, lehce okraj nohavice nadzdvihněte, abyste se ujistili, že se páska s látkou opravdu spojila. Teprve pak žehlete dál.
  • Vždy nastavte žehličku na teplotu, jakou materiál, ze kterého jsou vyrobeny kalhoty, bez úhony snese.
 5. 5
  Oblékněte si kalhoty na sebe. Obraťte je na líc a zkuste si je. Pokud s délkou nejste spokojeni, kalhoty vyperte a usušte v sušičce. Zopakujte to několikrát, dokud se páska neodlepí, a pak nohavice olemujte znovu.
  Reklama

Tipy

 • Při lemování šitím dělejte delší stehy na rubu nohavice a kratší na lícové straně - budou tak méně vidět.
 • Vyberte si nit, která s látkou barevně koresponduje a šijte stehy po vlákně, aby se v látce lépe schovaly.
Reklama

Varování

 • Buďte opatrní při zacházení s ostrými nástroji, jako jsou nůžky a jehly.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Kalhoty na zkrácení
 • Boty, které budete ke kalhotám nosit
 • Páráček na švy
 • Špendlíky
 • Krejčovský metr
 • Nůžky
 • Jehla
 • Nit, která ladí s barvou kalhot
 • Zažehlovací páska (nepovinné)


O tomto wikiHow

Lois Wade
Spoluautorem článku je :
Odbornice na řemesla na wikiHow
Tento článek spoluautorem článku je Lois Wade. Lois Wade má 45 let zkušeností v oblasti řemesel, včetně šití, háčkování, křížového stehu, kreslení a papírových výrobků. Od roku 2007 přispívá k řemeslným článkům na wikiHow. Tento článek byl zobrazen 32 226 krát
Stránka byla zobrazena 32 226 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama