Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Když budete mít dobrý krevní oběh v nohou, tkáň bude schopna přijímat živiny a odstraňovat odpadní látky a budete mít zdravé a silné nohy. Krevní oběh v nohou je možné zlepšit pomocí několika snadných tipů, bylinných přípravků a dalších doplňků stravy a změny stravování. V tomto článku se dozvíte, co můžete pro zlepšení krevního oběhu v nohou udělat už dnes.

Metoda 1 ze 4:
Zdravé zvyky

 1. 1
  Vyhýbejte se příliš dlouhému sezení a stání. Je důležité se během dne co nejvíce pohybovat, aby se vám do nohou dostala krev. Když budete příliš dlouho sedět nebo stát, krev se v nohou nahromadí, místo aby volně proudila, což má z dlouhodobého hlediska nepříznivý vliv na krevní oběh. Pokud trávíte spoustu času v jedné poloze, dávejte si pravidelné přestávky, během kterých se co nejvíce pohybujte.
  • Pokud pracujete v kanceláři a musíte při práci sedět, každou hodinu nebo hodinu a půl si udělejte menší přestávku a vstaňte ze židle. Pomůže vám i to, že si jen zajdete na toaletu a projdete se zpátky ke stolu – do nohou se vám dostane více krve.
  • Můžete si také pořídit stojací stůl, u kterého nemusíte sedět, ale můžete při práci stát.
 2. 2
  Nastavte své tělo tak, abyste podpořili krevní oběh. Překřižujete si nohy, když sedíte? Tato běžná poloha brání krevnímu oběhu v nohou a způsobuje, že se krev nedostane do tkání v nohou. Zvykněte si sedět v poloze, která je pro váš krevní oběh lepší.
 3. 3
  Začněte cvičit. Když se vám podaří do svého denního plánu zahrnout trochu cvičení, značně tím zlepšíte krevní oběh. Jakékoli cvičení, které zapojuje nohy, vám pomůže zlepšit krevní oběh v nohou. Zkuste rychlou chůzi, běh, jízdu na kole, plavání, túry po horách, nebo jiný sport, který vás bude bavit.
 4. 4
  Noste pohodlné boty. Když budete nosit vysoké podpatky, boty se špičkou, nebo jinou těsnou obuv, omezíte tím krevní oběh z nohou k srdci. Pokud chcete zlepšit krevní oběh v nohou, je důležité nosit pohodlné boty bez podpatku, které vaši nohu dobře podepřou.
  • Noste tenisky nebo mokasíny, které jsou prodyšné a umožní vašim nohám dýchat.
  • Místo bot do špičky noste boty se zakulacenou špičkou a místo podpatků noste boty na klínu.
 5. 5
  Noste kompresní punčochy. Tyto punčochy se podobají běžným punčochám, ale jsou speciálně navržené tak, aby stabilizovaly tkáň nohou a podporovaly krevní oběh. Můžete si je koupit v obchodě se zdravotními potřebami, nebo navštívit lékaře a nechat si předepsat speciální punčochy.
 6. 6
  Přestaňte kouřit tabákové produkty. Kouření způsobuje onemocnění periferních cév, což je porucha, při které cévy v nohou ztuhnou a nedokážou pumpovat krev. Pokud máte špatný krevní oběh, přestat kouřit je to nejdůležitější, co můžete udělat pro zlepšení svého stavu. [2]
  Reklama

Metoda 2 ze 4:
Byliny a doplňky stravy

 1. 1
  Pijte čaj z březové kůry. Březová kůra podporuje krevní oběh. Můžete ji brát ve formě tablet, nebo ji pít jako čaj, například se zázvorem. Zařaďte tento čaj do svého běžného jídelníčku. [3]
 2. 2
  Berte ginkgo. Ginkgo biloba se používá k lékařským účelům již po staletí a existují důkazy o tom, že pomáhá zlepšovat krevní oběh a roztahuje cévy. [4]
 3. 3
  Pijte čaj z kajenských paprik. Tyto ostré papriky pomáhají zlepšovat krevní oběh a roztahují cévy. Můžete si kajenským pepřem posypávat jídlo, nebo si ho přidávat do čaje. Když sníte trochu kajenského pepře každý den, po nějaké době se vám zlepší krevní oběh. [6]
 4. 4
  Berte rybí tuk. Rybí tuk obsahuje omega-3 mastné kyseliny, které jsou důležité pro vyvážené množství lipidů v těle. Když budete mít v těle dostatek zdravého cholesterolu, budete mít i zdravější krevní oběh.[7]
  • Rybí tuk můžete brát ve formě gelových kapslí. Vyrábí se většinou z makrel, tuňáků, tresčích jater, lososů, nebo slanečků.
  Reklama

Metoda 3 ze 4:
Jezte zdravě

 1. 1
  Jezte méně soli. Sůl způsobuje v těle zadržování vody a otoky, které mohou tlačit na žíly a způsobovat horší krevní oběh. Zkuste snížit množství soli, které jíte o polovinu a nesolte si hotová jídla.
  • Snažte se vařit si doma a nejíst příliš často v restauracích. Nikdy nevíte, kolik soli kuchař v restauraci použije – většinou je to více, než byste si mohli myslet.
  • Vyhýbejte se slaným svačinám, fast foodu a hotovým jídlům do mikrovlnky.
  • Pijte hodně vody, abyste sůl ze svého těla vyplavili. Měli byste pít minimálně dva litry vody denně.
 2. 2
  Udržujte si zdravou tělesnou hmotnost. Důležitou součástí zdravých nohou a celého těla je tělesná hmotnost. Pokud trpíte nadváhou, budete tím značně zatěžovat oběhový systém. Jezte zdravě a spolupracujte se svým lékařem, aby se vám podařilo zhubnout na vhodnou hmotnost.
  • Jezte hodně ovoce, zeleniny, celozrnných obilovin a bílkovin.
  • Měli byste jíst také dostatek vlákniny – jezte luštěniny, ořechy, ovesné vločky a další potraviny bohaté na vlákninu.
  Reklama

Metoda 4 ze 4:
Profesionální léčba

 1. 1
  Pokud trpíte nedostatečným prokrvením končetin, poraďte se s lékařem. Pokud vám změna životního stylu nepomáhá, možná trpíte vážnější nemocí – periferní nemocí cév. Objednejte se k lékaři a zjistěte, zda je to váš případ a jaké možnosti léčby máte k dispozici. [8]
  • Periferní nemoc cév se vyskytuje, když se v cévách nahromadí odpadní látky, které brání správnému krevnímu oběhu a odvádění krve z nohou do srdce. Projevuje se bolestí nohou a dalšími příznaky nedostatečného krevního oběhu. [9]
  • Periferní nemoc cév se většinou léčí pomocí léků, které pomáhají zmírnit bolest, snižují krevní tlak a snižují krevní cholesterol.
  • Periferní nemoc cév se někdy léčí také pomocí operace srdce.

Tipy

 • Vždy se poraďte se svým lékařem, abyste získali profesionální rady.
Reklama

Související články

Pomohl vám tento článek?

Reklama