Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Když budete mít dobrý krevní oběh v nohou, tkáň bude schopna přijímat živiny a odstraňovat odpadní látky a budete mít zdravé a silné nohy. Krevní oběh v nohou je možné zlepšit pomocí několika snadných tipů, bylinných přípravků a dalších doplňků stravy a změny stravování. V tomto článku se dozvíte, co můžete pro zlepšení krevního oběhu v nohou udělat už dnes.

Metoda 1 ze 4:
Zdravé zvyky

 1. 1
  Vyhýbejte se příliš dlouhému sezení a stání. Je důležité se během dne co nejvíce pohybovat, aby se vám do nohou dostala krev. Když budete příliš dlouho sedět nebo stát, krev se v nohou nahromadí, místo aby volně proudila, což má z dlouhodobého hlediska nepříznivý vliv na krevní oběh. Pokud trávíte spoustu času v jedné poloze, dávejte si pravidelné přestávky, během kterých se co nejvíce pohybujte.
  • Pokud pracujete v kanceláři a musíte při práci sedět, každou hodinu nebo hodinu a půl si udělejte menší přestávku a vstaňte ze židle. Pomůže vám i to, že si jen zajdete na toaletu a projdete se zpátky ke stolu – do nohou se vám dostane více krve.
  • Můžete si také pořídit stojací stůl, u kterého nemusíte sedět, ale můžete při práci stát.
 2. 2
  Nastavte své tělo tak, abyste podpořili krevní oběh. Překřižujete si nohy, když sedíte? Tato běžná poloha brání krevnímu oběhu v nohou a způsobuje, že se krev nedostane do tkání v nohou. Zvykněte si sedět v poloze, která je pro váš krevní oběh lepší.
 3. 3
  Začněte cvičit. Když se vám podaří do svého denního plánu zahrnout trochu cvičení, značně tím zlepšíte krevní oběh. Jakékoli cvičení, které zapojuje nohy, vám pomůže zlepšit krevní oběh v nohou. Zkuste rychlou chůzi, běh, jízdu na kole, plavání, túry po horách, nebo jiný sport, který vás bude bavit.
 4. 4
  Noste pohodlné boty. Když budete nosit vysoké podpatky, boty se špičkou, nebo jinou těsnou obuv, omezíte tím krevní oběh z nohou k srdci. Pokud chcete zlepšit krevní oběh v nohou, je důležité nosit pohodlné boty bez podpatku, které vaši nohu dobře podepřou.
  • Noste tenisky nebo mokasíny, které jsou prodyšné a umožní vašim nohám dýchat.
  • Místo bot do špičky noste boty se zakulacenou špičkou a místo podpatků noste boty na klínu.
 5. 5
  Noste kompresní punčochy. Tyto punčochy se podobají běžným punčochám, ale jsou speciálně navržené tak, aby stabilizovaly tkáň nohou a podporovaly krevní oběh. Můžete si je koupit v obchodě se zdravotními potřebami, nebo navštívit lékaře a nechat si předepsat speciální punčochy.
 6. 6
  Přestaňte kouřit tabákové produkty. Kouření způsobuje onemocnění periferních cév, což je porucha, při které cévy v nohou ztuhnou a nedokážou pumpovat krev. Pokud máte špatný krevní oběh, přestat kouřit je to nejdůležitější, co můžete udělat pro zlepšení svého stavu. [2]
  Reklama

Metoda 2 ze 4:
Byliny a doplňky stravy

 1. 1
  Pijte čaj z březové kůry. Březová kůra podporuje krevní oběh. Můžete ji brát ve formě tablet, nebo ji pít jako čaj, například se zázvorem. Zařaďte tento čaj do svého běžného jídelníčku. [3]
 2. 2
  Berte ginkgo. Ginkgo biloba se používá k lékařským účelům již po staletí a existují důkazy o tom, že pomáhá zlepšovat krevní oběh a roztahuje cévy. [4]
 3. 3
  Pijte čaj z kajenských paprik. Tyto ostré papriky pomáhají zlepšovat krevní oběh a roztahují cévy. Můžete si kajenským pepřem posypávat jídlo, nebo si ho přidávat do čaje. Když sníte trochu kajenského pepře každý den, po nějaké době se vám zlepší krevní oběh. [6]
 4. 4
  Berte rybí tuk. Rybí tuk obsahuje omega-3 mastné kyseliny, které jsou důležité pro vyvážené množství lipidů v těle. Když budete mít v těle dostatek zdravého cholesterolu, budete mít i zdravější krevní oběh.[7]
  • Rybí tuk můžete brát ve formě gelových kapslí. Vyrábí se většinou z makrel, tuňáků, tresčích jater, lososů, nebo slanečků.
  Reklama

Metoda 3 ze 4:
Jezte zdravě

 1. 1
  Jezte méně soli. Sůl způsobuje v těle zadržování vody a otoky, které mohou tlačit na žíly a způsobovat horší krevní oběh. Zkuste snížit množství soli, které jíte o polovinu a nesolte si hotová jídla.
  • Snažte se vařit si doma a nejíst příliš často v restauracích. Nikdy nevíte, kolik soli kuchař v restauraci použije – většinou je to více, než byste si mohli myslet.
  • Vyhýbejte se slaným svačinám, fast foodu a hotovým jídlům do mikrovlnky.
  • Pijte hodně vody, abyste sůl ze svého těla vyplavili. Měli byste pít minimálně dva litry vody denně.
 2. 2
  Udržujte si zdravou tělesnou hmotnost. Důležitou součástí zdravých nohou a celého těla je tělesná hmotnost. Pokud trpíte nadváhou, budete tím značně zatěžovat oběhový systém. Jezte zdravě a spolupracujte se svým lékařem, aby se vám podařilo zhubnout na vhodnou hmotnost.
  • Jezte hodně ovoce, zeleniny, celozrnných obilovin a bílkovin.
  • Měli byste jíst také dostatek vlákniny – jezte luštěniny, ořechy, ovesné vločky a další potraviny bohaté na vlákninu.
  Reklama

Metoda 4 ze 4:
Profesionální léčba

 1. 1
  Pokud trpíte nedostatečným prokrvením končetin, poraďte se s lékařem. Pokud vám změna životního stylu nepomáhá, možná trpíte vážnější nemocí – periferní nemocí cév. Objednejte se k lékaři a zjistěte, zda je to váš případ a jaké možnosti léčby máte k dispozici. [8]
  • Periferní nemoc cév se vyskytuje, když se v cévách nahromadí odpadní látky, které brání správnému krevnímu oběhu a odvádění krve z nohou do srdce. Projevuje se bolestí nohou a dalšími příznaky nedostatečného krevního oběhu. [9]
  • Periferní nemoc cév se většinou léčí pomocí léků, které pomáhají zmírnit bolest, snižují krevní tlak a snižují krevní cholesterol.
  • Periferní nemoc cév se někdy léčí také pomocí operace srdce.
  Reklama

Tipy

 • Vždy se poraďte se svým lékařem, abyste získali profesionální rady.

Reklama

Související články

Jak se zbavit mravenčení v nozeJak se zbavit mravenčení v noze
Jak poznat alergii na alkoholJak poznat alergii na alkohol
Jak se přirozeně zbavit krevních sraženinJak se přirozeně zbavit krevních sraženin
Jak přirozeně zvýšit hladinu krevních destičekJak přirozeně zvýšit hladinu krevních destiček
Jak rozpoznat příznaky leukémieJak rozpoznat příznaky leukémie
Jak překonat bolest břichaJak překonat bolest břicha
Jak se zbavit křečí stehenních svalůJak se zbavit křečí stehenních svalů
Jak zvýšit počet červených krvinekJak zvýšit počet červených krvinek
Jak zvýšit hladinu sodíku v krviJak zvýšit hladinu sodíku v krvi
Jak zvýšit chuť k jídluJak zvýšit chuť k jídlu
Jak se zbavit akné za jeden denJak se zbavit akné za jeden den
Jak se zbavit genitálních bradavicJak se zbavit genitálních bradavic
Jak se zbavit strupuJak se zbavit strupu
Jak zvýšit hladinu lymfocytůJak zvýšit hladinu lymfocytů
Reklama

Pomohl vám tento článek?

Reklama