Jak zlepšit laktaci

V tomto článku:Jak zvýšit produkci mléka před kojenímJak zvýšit produkci mléka při kojeníReference

Mnoho matek se bojí, že nemají dost mateřského mléka na to, aby uspokojily potřeby svého dítěte. Ve většině případů nejde o opodstatněný strach, protože děti se například přestanou krmit tak dlouho, nebo se jim přirozeně zvyšuje chuť k jídlu. Tyto věci jsou při kojení naprosto běžné. Pokud ale vaše dítě nepřibírá na váze nebo dokonce hubne, můžete zkusit zrychlit svoji tvorbu mateřského mléka.

1
Jak zvýšit produkci mléka před kojením

 1. 1
  Jezte minimálně 1800 kalorií denně a vypijte každý den alespoň 6 sklenic vody. Pokud držíte dietu, mohlo by to ovlivnit množství vašeho mateřského mléka. Je jasné, že to, co jíte a pijete má velký dopad na kvalitu a množství mateřského mléka. Zde uvádíme obecná doporučení pro správné stravování během laktace:
  • Jezte hodně vápníku. Pomůžete tím svému dítěti v růstu a posílíte jeho kosti. Jezte tedy mléčné produkty (nejlépe organické), listovou zeleninu a ryby (hlavně sardinky a lososa).
  • Jezte ovoce a zeleninu. Ovoce a zeleninu byste měla jíst velmi často, protože obsahuje množství vitamínů, minerálů a vlákniny.
  • Jezte komplexní sacharidy. Kompletní cukry jsou zdravější, než zpracované cukry, kterým byste se měla v zásadě vyhýbat. Komplexní sacharidy najdete v celozrnných produktech a ve fazolích.
  • Jezte pouze libové maso. Libové maso je lepší, než prorostlé tučné maso. Jezte tedy kuřecí maso, ryby, nízkotučné mléčné produkty a sójové produkty jako například tofu.
 2. 2
  Zeptejte se svého lékaře, zda byste měla užívat léky na předpis nebo bylinné přípravky pro posílení laktace. Vhodné byliny jsou například pískavice, bodláky a maliníky. Léky na předpis se většinou užívají až jako poslední možnost, protože není dobré uměle ovlivňovat hormonální hladiny kojících matek.
 3. 3
  Podpořte laktaci odsáváním mléka. Odsávání mléka je vhodné ze dvou důvodů. Můžete si mléko skladovat pro případ, kdy ho budete potřebovat v lahvi a nebudete moci kojit. Navíc tím stimulujete prsní žlázy a bude se vám tvořit více mléka. [1]
  • Kupte si kvalitní odsávačku. Odsávání není zrovna příjemné, takže se vyplatí koupit si přístroj, který dobře funguje. Pokud nemáte kvalitní dvojitou odsávačku, můžete si ji koupit v obchodě nebo pronajmout v nemocnici.
  • Měla byste si mléko odsávat každé dvě hodiny asi 15 minut, nebo po každém kojení 5-10 minut. Když si budete mléko odsávat alespoň 8x během 24 hodin, velmi rychle se vám začne tvořit více mléka. Pokud nemůžete odsávat hned po kojení, odsajte si mléko mezi krmením dítěte.
  • Odsávejte si z obou prsů najednou. Získáte tím dvakrát více mléka za stejnou dobu a podpoříte laktaci v obou prsou najednou.
 4. 4
  Pokud se snažíte zvýšit svoji produkci mléka, omezte na nějakou dobu používání dudlíků a lahví, abyste svému dítěti dodala vše co potřebuje pouze z prsu. Až bude dítě starší, bude pro něho snadnější se od prsu vrátit zase k dudlíku. Pokud dítě krmíte z lahve, zkuste ji na nějakou dobu nahradit lžící nebo stříkačkou.

2
Jak zvýšit produkci mléka při kojení

 1. 1
  Uvolněte se. Stres může negativně ovlivnit vaši laktaci. [1] Před kojením nebo odsáváním se snažte uklidnit. Pusťte si nějakou klidnou hudbu, prohlížejte si příjemné fotky, nebo si udělejte chvilku volno a popovídejte si s partnerem.
  • Můžete si na prsa přikládat teplé obklady nebo si je chvíli masírovat a potom nakrmit dítě nebo si odsát mléko.
 2. 2
  Krmte své dítě často a tak dlouho, jak bude chtít. Čím častěji budete prsa stimulovat, tím více mléka budete mít. Měla byste dítě krmit alespoň 8x během 24 hodin. Pokud ho běžně krmíte v přesnou dobu, nechejte ho, aby se nakrmilo i když bude samo chtít.
 3. 3
  Při krmení mějte dítě nahé, abyste posílila tělesný kontakt při kojení. [2] Když budete mít dítě na prsou nahé, bude se chtít krmit déle a vy budete produkovat více mléka.
  • Svlékněte dítě do plenek a přes hlavu mu dejte deku, aby se při krmení nenachladilo.
  • Svlékněte si podprsenku a přiložte si dítě na holou kůži.
 4. 4
  Zkuste dítě krmit v závěsném šátku. Když budete mít na sobě šátek a v něm budete mít při krmení dítě, bude se chtít krmit častěji a déle. Některé děti se také rády krmí za pohybu.
 5. 5
  Krmte dítě při každém kojení z obou prsů, abyste posílila laktaci v obou prsou. Jakmile dítě zpomalí, začněte ho krmit z druhého prsu. Při každém krmení dítěti dejte každý prs dvakrát a nechejte ho krmit se tak dlouho, dokud neusne nebo nepřestane sát.
 6. 6
  Zkuste si dát „kojící prázdniny“. Na jeden nebo dva dny si s sebou berte dítě do postele a kdykoli bude chtít krmit, nakrmte ho. Můžete samozřejmě chodit po bytě a vykonávat mateřské povinnosti, ale jinak byste se měla věnovat pouze svému dítěti a kojení.
  • Během této doby si při kojení můžete si zdřímnout. Můžete s dítětem chvíli spát tak, aby mělo prs stále po ruce. Má to uvolňující účinky pro dítě i pro matku a navíc tím zrychlíte produkci dalšího mateřského mléka.

Tipy

 • Některé léky laktaci omezují. Zeptejte se svého lékaře, zda některé z léků, které berete, nemohou mít na laktaci vliv.

Informace o článku

Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Kategorie: Mateřství

V jiných jazycích:

English: Increase Breast Milk Production, Español: incrementar la producción de leche materna, Deutsch: Die Muttermilchproduktion anregen, Português: Aumentar a Produção de Leite Materno, Italiano: Aumentare la Produzione di Latte Materno, Русский: увеличить количество грудного молока, 中文: 提高母乳产量, Français: augmenter sa production de lait maternel, Nederlands: Je moedermelk stimuleren, Bahasa Indonesia: Meningkatkan Produksi ASI, 日本語: 母乳の分泌量を増やす, हिन्दी: ब्रेस्ट मिल्क की मात्रा बढ़ायें, ไทย: เพิ่มน้ำนมแม่, العربية: زيادة إنتاج حليب الثدي, Tiếng Việt: Tăng lượng sữa mẹ

Stránka byla zobrazena 2 197 krát.
Byl tento článek přesný?