Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Mnoho matek se bojí, že nemají dost mateřského mléka na to, aby uspokojily potřeby svého dítěte. Ve většině případů nejde o opodstatněný strach, protože děti se například přestanou krmit tak dlouho, nebo se jim přirozeně zvyšuje chuť k jídlu. Tyto věci jsou při kojení naprosto běžné. Pokud ale vaše dítě nepřibírá na váze nebo dokonce hubne, můžete zkusit zrychlit svoji tvorbu mateřského mléka.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:
Jak zvýšit produkci mléka před kojením

  1. 1
    Jezte minimálně 1800 kalorií denně a vypijte každý den alespoň 6 sklenic vody. Pokud držíte dietu, mohlo by to ovlivnit množství vašeho mateřského mléka. Je jasné, že to, co jíte a pijete má velký dopad na kvalitu a množství mateřského mléka. Zde uvádíme obecná doporučení pro správné stravování během laktace:
    • Jezte hodně vápníku. Pomůžete tím svému dítěti v růstu a posílíte jeho kosti. Jezte tedy mléčné produkty (nejlépe organické), listovou zeleninu a ryby (hlavně sardinky a lososa).
    • Jezte ovoce a zeleninu. Ovoce a zeleninu byste měla jíst velmi často, protože obsahuje množství vitamínů, minerálů a vlákniny.
    • Jezte komplexní sacharidy. Kompletní cukry jsou zdravější, než zpracované cukry, kterým byste se měla v zásadě vyhýbat. Komplexní sacharidy najdete v celozrnných produktech a ve fazolích.
    • Jezte pouze libové maso. Libové maso je lepší, než prorostlé tučné maso. Jezte tedy kuřecí maso, ryby, nízkotučné mléčné produkty a sójové produkty jako například tofu.
  2. 2
    Zeptejte se svého lékaře, zda byste měla užívat léky na předpis nebo bylinné přípravky pro posílení laktace. Vhodné byliny jsou například pískavice, bodláky a maliníky. Léky na předpis se většinou užívají až jako poslední možnost, protože není dobré uměle ovlivňovat hormonální hladiny kojících matek.
  3. 3
    Podpořte laktaci odsáváním mléka. Odsávání mléka je vhodné ze dvou důvodů. Můžete si mléko skladovat pro případ, kdy ho budete potřebovat v lahvi a nebudete moci kojit. Navíc tím stimulujete prsní žlázy a bude se vám tvořit více mléka. [1]
    • Kupte si kvalitní odsávačku. Odsávání není zrovna příjemné, takže se vyplatí koupit si přístroj, který dobře funguje. Pokud nemáte kvalitní dvojitou odsávačku, můžete si ji koupit v obchodě nebo pronajmout v nemocnici.
    • Měla byste si mléko odsávat každé dvě hodiny asi 15 minut, nebo po každém kojení 5-10 minut. Když si budete mléko odsávat alespoň 8x během 24 hodin, velmi rychle se vám začne tvořit více mléka. Pokud nemůžete odsávat hned po kojení, odsajte si mléko mezi krmením dítěte.
    • Odsávejte si z obou prsů najednou. Získáte tím dvakrát více mléka za stejnou dobu a podpoříte laktaci v obou prsou najednou.
  4. 4
    Pokud se snažíte zvýšit svoji produkci mléka, omezte na nějakou dobu používání dudlíků a lahví, abyste svému dítěti dodala vše co potřebuje pouze z prsu. Až bude dítě starší, bude pro něho snadnější se od prsu vrátit zase k dudlíku. Pokud dítě krmíte z lahve, zkuste ji na nějakou dobu nahradit lžící nebo stříkačkou.
    Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 2:
Jak zvýšit produkci mléka při kojení

  1. 1
    Uvolněte se. Stres může negativně ovlivnit vaši laktaci. [1] Před kojením nebo odsáváním se snažte uklidnit. Pusťte si nějakou klidnou hudbu, prohlížejte si příjemné fotky, nebo si udělejte chvilku volno a popovídejte si s partnerem.
    • Můžete si na prsa přikládat teplé obklady nebo si je chvíli masírovat a potom nakrmit dítě nebo si odsát mléko.
  2. 2
    Krmte své dítě často a tak dlouho, jak bude chtít. Čím častěji budete prsa stimulovat, tím více mléka budete mít. Měla byste dítě krmit alespoň 8x během 24 hodin. Pokud ho běžně krmíte v přesnou dobu, nechejte ho, aby se nakrmilo i když bude samo chtít.
  3. 3
    Při krmení mějte dítě nahé, abyste posílila tělesný kontakt při kojení. [2] Když budete mít dítě na prsou nahé, bude se chtít krmit déle a vy budete produkovat více mléka.
    • Svlékněte dítě do plenek a přes hlavu mu dejte deku, aby se při krmení nenachladilo.
    • Svlékněte si podprsenku a přiložte si dítě na holou kůži.
  4. 4
    Zkuste dítě krmit v závěsném šátku. Když budete mít na sobě šátek a v něm budete mít při krmení dítě, bude se chtít krmit častěji a déle. Některé děti se také rády krmí za pohybu.
  5. 5
    Krmte dítě při každém kojení z obou prsů, abyste posílila laktaci v obou prsou. Jakmile dítě zpomalí, začněte ho krmit z druhého prsu. Při každém krmení dítěti dejte každý prs dvakrát a nechejte ho krmit se tak dlouho, dokud neusne nebo nepřestane sát.
  6. 6
    Zkuste si dát „kojící prázdniny“. Na jeden nebo dva dny si s sebou berte dítě do postele a kdykoli bude chtít krmit, nakrmte ho. Můžete samozřejmě chodit po bytě a vykonávat mateřské povinnosti, ale jinak byste se měla věnovat pouze svému dítěti a kojení.
    • Během této doby si při kojení můžete si zdřímnout. Můžete s dítětem chvíli spát tak, aby mělo prs stále po ruce. Má to uvolňující účinky pro dítě i pro matku a navíc tím zrychlíte produkci dalšího mateřského mléka.
    Reklama

Tipy

  • Některé léky laktaci omezují. Zeptejte se svého lékaře, zda některé z léků, které berete, nemohou mít na laktaci vliv.
Reklama

Související články

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 15 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 4 102 krát
Kategorie: Mateřství
Stránka byla zobrazena 4 102 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama