Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Za poslední 20 let došlo k tak masivnímu rozšíření mobilních telefonu, že má dnes více než 90 % světové populace pokrytí telefonním signálem. [1] Bohužel to však neznamená, že se stále zlepšuje i kvalita signálu. Většina lidí žije v domnění, že neexistuje způsob, jak si kvalitu signálu na telefonu zlepšit svépomoci. Ne vždy však tomu tak je. V následujícím návodu se dozvíte, jak si vylepšit příjem mobilního signálu, abyste nemuseli čekat, až se u vás jako mávnutím kouzelného proutku objeví další vysílač.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Získání lepšího signálu zaujetím správné pozice

 1. 1
  Dostaňte se výš. Pro lepší signál se musíte dostat do větší výšky, abyste přesáhli překážky v okolí. Pokud je to možné, můžete signálu bránicí objekty také odstranit. Někdy je tento postup označován jako "Trik ze Lvího krále", protože budete svůj telefon držet ve vzduchu jako opičák Rafiki lvíče Simbu ve známem filmu. Krom toho – pokud jste na úpatí hory, začněte šplhat. Nahoře snad budete mít lepší signál.
  • Ne všechny telefony fungují stejně. Některé si se slabým signálem poradí výborně, jiné naopak vůbec. Zeptejte se ostatních, jaký postup jim funguje s jejich operátorem.
  • Zjistěte si, kde se nachází vysílač vašeho operátora, abyste mohli telefon namířit co nejpřesněji na toto místo a vyhnuli se tak zbytečným překážkám mezi vámi a zdrojem signálu.
 2. 2
  Zkuste vyjít ven, nebo alespoň k oknu. Vůbec nezkoušejte telefonovat z prostřed budov či z podzemních prostor. Budovy a další velké konstrukce jsou velkým nepřítelem dobrého signálu. Pokud máte problémy se signálem na ulici, snažte se dojít na nejbližší křižovatku. Je možné, že tam budete mít lepší pokrytí.
  • Radiové vlny v pásmu mobilního signálu nepříliš dobře pronikají zemí. Pokud jste tedy pod úrovní terénu, nejspíše nebudete mít signál.
  • Zkuste si také stáhnout do chytrého telefonu nástroj na mapování signálu. Tyto aplikace vás obvyle navedou směrem k nejbližšímu vysílači, což vám může při hledání lepšího signálu výrazně pomoci.
 3. 3
  Dostaňte se na volné prostranství. Dnešní mobilní telefony jsou digitální a tím i mnohem citlivější na čistotu signálu. V zásadě můžete o "nejlepším signálu" uvažovat jako o nestíněném výhledu. I když třeba na vysílač přímo nevidíte, z jakého místa vám jej stíní nejméně překážek?
  • Pamatujte také na to, že se signál může odrážet. Kvalita signálu tedy nezávisí jen na tom, co mu stojí v cestě, ale také na tom, od čeho se odráží. To, že stojíte uprostřed pole, vám nezaručí perfektní signál, pokud si stoupnete rovnou pod vodojem.
  • Také vězte, že ne všechny vysílače vysílají mobilní signál.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Snadné kroky pro lepší signál

 1. 1
  Držte telefon dále od ostatní elektroniky, který může signál rušit. Mezi takovou elektroniku patří notebooky, iPady, mikrovlnné trouby a další zařízení. Vypněte také WiFi a Bluetooth a uvidíte, zda to povede k lepšímu využití prostředků telefonu pro vyhledávání mobilního signálu.
  • Ostatní zařízení vypněte, pokud můžete. Pokud to nezabere, zkuste vypnout a krátce potom znovu zapnout i váš telefon. Jednoduchý restart občas vyřeší všechny složité problémy.
 2. 2
  Snažte se baterii udržovat nabitou aspoň „na dvě čárky“. Při spojování hovoru potřebuje telefon mnohem více energie než při nečinnosti. V baterii je tak často dostatek energie pro uskutečnění hovoru, ne však už pro nalezení signálu. Pokud tedy máte problém se signálem, zkontrolujte baterii a případně ji nabijte.
 3. 3
  Držte telefon správně. Antény mobilních telefonů jsou navrženy pro vysílání signálu směrem ven kolmo k jejich delší ose. Telefony samotné přitom vyhledávají signál kolem antény v rámci oblasti ve tvaru koblihy. Obyčejně to nepředstavuje problém, pokud držíte telefon svisle. Pokud jej však uchopíte jinak, například vodorovně nebo horní stranou dolů, bráníte tak anténě ve správné funkci. Abyste měli jistotu, že váš telefon „najde“ signál operátora, držte jej tedy svisle.
  • Na většině novějších telefonů najdete anténu na jejich spodní straně. Pokud tedy máte potíže se signálem u novějšího telefonu, můžete kvalitu signálu zlepšit otočením telefonu „hlavou dolů“.
  • U starších telefonů je pak anténa obvykle umístěna na vršku zadní strany přístroje (poblíž fotoaparátu).
 4. 4
  Použijte namísto mobilního signálu Wi-Fi. Volejte a připojujte se s telefonem k internetu jako normálně. Pokud váš telefon podporuje UMA, můžete použít ve chvíli, kdy máte špatný nebo žádný GSM signál, využít namísto něj Wi-Fi. Můžete si také zdarma stáhnout aplikace, které umožňují volání přes Wi-Fi. Jednou z nich je třeba Viber.
  • Podporu volání UMA nenabízí všichni operátoři, ani všechna zařízení. Zatím ji najdete u některých telefonů Blackberry, zařízení s Androidem a pár dalších telefonů, její rozšíření však se zlepšující se technologií stále roste.
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Technické úpravy pro lepší signál

 1. 1
  Zkuste přepnout na 2G síť. network. 4G a 3G sítě jsou navrženy pro širokopásmový přenos dat, vzdálenost mezi vysílačem a mobilem však nesmí pro zachování efektivity překročit určitý rozsah. Čím dále jste od vysílače, tím slabší budete mít signál. Je-li naprosto nutné, abyste byli dostupní pro volání a SMS, zvažte přepnutí telefonu na 2G síť. 2G sice nabízí oproti svým protějškům menší šířku pásma, zato však zajišťuje slušné pokrytí na většině míst – zvláště pak tam, kam signály 3G/4G špatně pronikají.
  • Představte si třeba hustou zástavbu, nebo jinak uzavřenou oblast. Díky nižšímu datovému toku jsou 2G signály schopné proniknout i na špatně dostupná místa. Jedinou nevýhodou je pak to, že nebudete mít příliš rychlé internetové připojení. Pro volání a psaní SMS tento datový tok však dostačuje perfektně.
  • Navíc se vám prodlouží výdrž baterie, protože 2G připojení nevyžaduje tolik energie. Podívejte se do návodu a zjistěte, jak na svém telefonu 2G síť zapnout
 2. 2
  Využívejte chytrý zesilovač signálu. Vzniká nová kategorie chytrých zesilovačů signálu (Smart Signal Booster), která využívá supervýkonný procesor pro čištění signálu v základním pásmu před tím, než je signál přeposlán dále (proto mají tyto zesilovače ve svém názvu slůvko „chytré“). Většina chytrých signálových zesilovačů nabízí zisk 100db (v porovnání s analogovými zesilovači se ziskem od 63 do 70db). Zisk chytrých zesilovačů je tedy 1.000 – 2.500× lepší.
  • Některé z těchto nových zesilovačů, i když jsou dražší než klasické zesilovače analogové, fungují bez jakéhokoliv nastavování. Prostě je jen připojíte a ony fungují, aniž byste museli složitě instalovat nějaké venkovní antény (vysílací anténa je v tomto případě obvykle skryta přímo v zesilovači). Ty opravdu velmi snadno použitelné lze využít téměř u všech operátorů, nevyžadují žádnou instalaci a opravdu fungují. Většina chytrých zesilovačů signálu však funguje jen v určité síti (musíte tudíž pořídit takový zesilovač, který spolupracuje s vaším operátorem).
 3. 3
  Namontujte si opakovač mobilního signálu. Máte-li problém s pokrytím na konkrétním místě (doma, v kanceláři), zkuste si tam nainstalovat opakovač mobilního signálu. Tato zařízení chytají na svou anténu slabý signál, který následně zesilují a vysílají do oblasti, kterou chcete pokrýt. V místě, kam umístíte anténu opakovače (obvykle se dává ven či na střechu), musí být většinou alespoň signál o síle dvou čárek. Toto zařízení vám však následně dokáže podstatně zlepšit jak pokrytí signálem, tak životnost baterie telefonu a rychlost stahování dat.
  • Některé opakovače mohou pro instalaci vyžadovat určité technické znalosti, například vysílací frekvenci operátora, a navíc budou fungovat jen u jednoho operátora. Méně technickým přístupem, který však zajistí zlepšení pokrytí signálem u jakéhokoliv operátora, je využití dvoupásmového opakovače mobilního signálu.
 4. 4
  Vylepšete si anténu. Pár výrobců mobilních telefonů nabízí ke svým zařízením i „vysoce ziskové“ antény, které si zvládnete nainstalovat doma, nebo vám je vymění v obchodě. Přestože tyto antény nezlepší signál tolik jako opakovače (možná také vůbec), jde o relatině levné řešení, které vás navíc nesvazuje s jedním místem.
 5. 5
  Změňte operátora. Většina operátorů funguje nezávisle na ostatních a využívá vlastní frekvence a vysílače signálu. Je tedy šance, že pokud máte u jednoho operátora signál špatný, s druhým operátorem budete mít lepší. Většina operátorů vám dnes umožní jednoduše převést i vaše telefonní číslo.
  • Někteří operátoři vám navíc při přechodu k nim nabídnou velmi výhodné podmínky– velkým společnostem se nedostává nových zákazníků, proto je hledají u své konkurence. Zkuste si proto zjistit, který operátor nabízí ve vaší oblasti nejlepší služby, a který vám nabídne nejvýhodnější podmínky.
 6. 6
  Začněte provozovat vysílač. Vyřízení sice může chvíli trvat, v místech s nedostatečným pokrytím si však mohou místní na svých pozemcích zřídit malý mobilní vysílač, provozovaný některým z větších operátorů. Existují společnosti nabízející programy pro zajištění příjmu z takovéhoto pronájmu, do nichž můžete zaregistrovat svůj pozemek či nemovitost Pokud pak o danou oblast projeví zájem některý z operátorů, bude váš pozemek mezi prvními, ze kterých si bude vybírat, a vy tak získáte ideální pokrytí.
  • Možná vám bude operátor platit i účet za telefon, takže proč toho nevyužít?
  Reklama

Tipy

 • Pokud vše ostatní selže, změňte operátora.
 • Chcete-li zlepšit signál v autě, budete potřebovat zesilovač signálu s 12V adaptérem do cigaretové zásuvky.
 • Sucha, vysoká vlhkost a blesky – to vše způsobit zhoršení mobilního signálu. Pokud je zrovna suché počasí, asi vám zbývá jen vyzkoušet tanec deště.
 • Když telefon nemůže zachytit kvalitní signál, hledá jej. Přitom spotřebovává spoustu energie, což je důvod, proč vám špatné pokrytí vždy vyždímá baterii. Dobře to ví každý, kdo někdy zapomněl vypnout telefon v letadle. Když si pořídíte opakovač mobilního signálu, bude vám připadat, že vám baterie vydrží věčně, protože váš telefon bude mít stále perfektní signál a nikdy jej nebude muset hledat.
Reklama

Varování

 • Vyhněte se čemukoliv, co vypadá jako nálepka v ceně kolem 100 Kč (a podobně), kterou si máte přilepit na telefon. Tyto věci jsou absolutně k ničemu a nijak vám se zlepšením signálu nepomohou. Většinou jsou označovány jako „Interní zesilovače mobilního signálu“ (anglicky Internal Cell Phone Boosters), jde však o vyhozené peníze.
Reklama

Související články

Jak na Androidu vypnout nouzový režimJak na Androidu vypnout nouzový režim
Jak se dostat do svého zamčeného zařízení s AndroidemJak se dostat do svého zamčeného zařízení s Androidem
Jak přenést fotky z Androidu na SD kartuJak přenést fotky z Androidu na SD kartu
Jak stahovat aplikace z App Store zdarmaJak stahovat aplikace z App Store zdarma
Jak získat efekty na SnapchatuJak získat efekty na Snapchatu
Jak zavolat zpátky blokované čísloJak zavolat zpátky blokované číslo
Jak odesílat fotky z mobilního telefonu do počítačeJak odesílat fotky z mobilního telefonu do počítače
Jak vyčistit cache v ChromeJak vyčistit cache v Chrome
Jak zablokovat telefonní číslo na AndroiduJak zablokovat telefonní číslo na Androidu
Jak zablokovat neznámé volajícíJak zablokovat neznámé volající
Jak nahrávat hovory na iPhonuJak nahrávat hovory na iPhonu
Jak připojit váš telefon k televiziJak připojit váš telefon k televizi
Jak zablokovat textové zprávy na AndroiduJak zablokovat textové zprávy na Androidu
Jak sledovat váš mobilní telefon pomocí GPSJak sledovat váš mobilní telefon pomocí GPS
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 50 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 14 383 krát
Stránka byla zobrazena 14 383 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama