Stáhnout PDF Stáhnout PDF

V dnešní době je naprosto nezbytné mít dobré znalosti angličtiny. Angličtina se stává celosvětovým jazykem a je dobré držet krok a naučit se ji. Pokud se ale již nějakou dobu učíte, ale máte pocit, že neumíte komunikovat tak, jak byste si přáli, pravděpodobně se snažíte najít způsob, jak své komunikační dovednosti zlepšit. Budete potřebovat trochu úsilí a odhodlání, ale naštěstí je to dnes jednodušší, než kdy dříve. Jste připraveni se do toho pustit?

Část 1
Část 1 ze 3:
Zlepšete svůj mluvený projev

  1. 1
    Najděte si rodilé mluvčí angličtiny. V některých oblastech to není snadné, ale rozhodně vám to pomůže. Když budete mluvit s rodilými mluvčími, zlepšíte tím své znalosti co se týče mluveného projevu, i ostatních dovedností. Ať už je budete moci potkávat, nebo s nimi budete muset mluvit na Skypu, nebo je přemlouvat k tomu, aby si s vámi povídali udělejte to! Budete díky tomu mluvit mnohem rychleji, než kdybyste se pokoušeli své znalosti zlepšit jinak.
    • Můžete například pozvat turisty na večeři! Dostanou najíst a vy si za to budete moci popovídat v angličtině. Můžete dávat inzeráty na internet, nebo se spřátelit s některým ze svých učitelů angličtiny. Nabízejte lidem lekce vašeho mateřského jazyka. Uvidíte, že brzy někoho najdete.
  2. 2
    Poslouchejte anglicky zpívanou hudbu. Ne, ne anglickou hudbu (i když klidně můžete!). Vnímejte intonaci a výslovnost zpěváků. I v případě, že budete mít technicky dokonalou angličtinu, vám nepomůže, když budete mluvit jako robot. Musíte se naučit mluvit přirozeně.
    • Pozorujte lidi. Všímejte si toho, jak lidé pohybují ústy a tvoří slova. Všímejte si toho, jak komunikují své emoce. Všímejte si toho, na která slova dávají důraz a jaký vliv to má na kontext. Kromě dešifrování slov byste si měli všímat také humoru, pocitu a formality projevu.
  3. 3
    Zpomalte. Nejdůležitější je nemluvit příliš rychle, jinak vám lidé nebudou rozumět. Čím jasněji a pomaleji budete mluvit, tím větší šanci ten druhý bude mít, že vám bude rozumět. Když jste nervózní, je lákavé mluvit velmi rychle, ale musíte se to odnaučit. Nejdůležitější je mluvit jasně, což platí i při rozhovoru s rodilými mluvčími.
    • Lidé s vámi budou mít trpělivost, nemusíte mít strach. Musíte mít trpělivost jen sami se sebou. Je mnohem méně frustrující mluvit s někým, kdo vám rozumí, i když mluvíte pomaleji, než snažit se s někým mluvit tak rychle, že si nebudete rozumět. Když budete mluvit příliš rychle, neuděláte tím dobrý dojem, protože se vám brzy zamotá jazyk.
  4. 4
    Nahrávejte se. Přestože se slyšíme skoro pořád, nikdy nevíme, jak ve skutečnosti zníme. Zkuste se tedy nahrát. Jaké slabé stránky na svém projevu zaznamenáte? Zjistěte, na kterých aspektech svého mluveného projevu byste ještě měli zapracovat.
    • Je dobré sehnat si nějakou audioknihu a nahrát se, jak čtete výňatek z této knihy (nebo napodobujete vypravěče) a srovnat svůj přednes s nahrávkou. Díky tomu si budete moci zkoušet určité pasáže tak dlouho, dokud se vám nepodaří je přečíst správně.
    • Pokud máte pocit, že je to příliš namáhavé, začněte pouze číst knihy nahlas. Procvičíte si čtení a zároveň i mluvení. Jde jen o to, aby vám nedělalo problém vyslovovat určitá slova.
  5. 5
    Zkuste si různé metody učení. Je samozřejmě skvělé chodit na jednu hodinu angličtiny, ale když se zapíšete na více různých lekcí, bude to pro vás ještě lepší. Skupinové lekce jsou levné, zábavné a procvičíte si při nich všechny dovednosti. Když si ale najdete i soukromého učitele, budete schopni zapracovat na svém projevu, což vám značně pomůže. Díky tomu se budete zlepšovat dvojnásobnou rychlostí!
    • Existují také specializované lekce, na které se můžete zapsat. Můžete si najít hodiny redukce cizího akcentu, hodiny business angličtiny, hodiny turismu, nebo například hodiny, kde se probírají potraviny. Pokud máte něco, co vás zajímá (přiznejme si to – gramatika to většinou není), věnujte se tomu! Možná se toho naučíte více, než byste řekli!
  6. 6
    Mluvte anglicky i doma. Mnoho lidí dělá tuto klasickou chybu. Během dne pracují částečně v angličtině, chodí na hodiny angličtiny a potom přijdou domů a přejdou do svého mateřského jazyku. Pravděpodobně se budete i tak zlepšovat, ale nikdy se neodstanete přes problémy, které jsou spojené se zaseknutím v učení. Snažte se mluvit anglicky i doma. Mluvte například s rodinou u večeře pouze anglicky, nebo si pouštějte anglickou televizi. Jednoduše se snažte učit se 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.
    • Mluvte i sami se sebou v angličtině! Vyprávějte si v hlavě o tom, co děláte. Když budete například mýt nádobí, myslete na to v angličtině a popisujte si své činnosti a pocity. Zní to sice trochu hloupě, ale zajistíte tím, že budete myslet v angličtině dříve, než ve svém rodném jazyce, což je obrovský pokrok! Jakmile se naučíte tohle, vše ostatní už vám půjde samo.
  7. 7
    Vytvářejte si příležitosti. Je snadné se zamyslet nad svojí situací a pomyslet si, že jednoduše nepřijdete s angličtinou do styku tak často, jak byste si představovali. Jet do zahraničí je drahé, neznáte žádné cizince atd. Nesmíte k tomu přistupovat takto lenivě! Rodilí mluvčí angličtiny jsou všude! Někdy je jen musíte chvíli hledat. Uvědomte si, že si příležitosti musíte vytvářet sami.
    • Můžete klidně i zavolat na anglickou helplinku. Zavolejte do Nike a zeptejte se na něco ohledně botasek a zkuste si jen tak popovídat. Založte si blog, nebo si nastavte operační systém na angličtinu. Začněte hrát WoW, nebo choďte do anglických chatovacích místností. Vždy se najdou příležitosti si procvičit jazyk!
    Reklama

Část 2
Část 2 ze 3:
Zlepšete svůj poslech

  1. 1
    Uvědomte si, proč je poslech tak těžký. Pokud máte problémy porozumět mluvenému slovu v angličtině, nemusíte s tím mít starosti. Zdá se, že jde o nejjednodušší dovednost, ale ve skutečnosti to není jednoduché. Způsob, jakým vás ve škole učili angličtinu se pravděpodobně značně liší od toho, jak mluví rodilí mluvčí, takže se není čemu divit, že s tím máte problémy.
    • Až se vás příště někdo zeptá „Do you want to pass me that bag?“ a vy uslyšíte „Djuwanapassmethabag?“ nemyslete si, že jste se zbláznili. Rodilí mluvčí mluví rychle a polykají konce vět, takže je to někdy těžké. Připomínejte si, že lidé mluví často slangově.
  2. 2
    Mluvte. Opravdu! Pasivní poslech je v pořádku, ale komunikace je ještě lepší. Pokud chcete zlepšit své poslechové znalosti, musíte lidem klást otázky. Tímto způsobem budete mít celý rozhovor pod kontrolou. Když se někoho zeptáte, co rád dělá v létě, nebudete zmatení, protože vám nezačne vyprávět o politice (alespoň doufejme).
    • Čím častěji uslyšíte jednoho člověka mluvit, tím snáze mu budete rozumět. Angličtina má tolik akcentů, že pravděpodobně nebudete nikdy rozumět všem. Buďte trpěliví, vaše mysl si na nový akcent brzy zvykne. I anglicky mluvící lidé se musejí neustále přizpůsobovat jeden druhému.
  3. 3
    Sledujte televizi, poslouchejte rádio atd. Mluvením a posloucháním živých lidí se toho sice naučíte nejvíce, ale i pasivní učení je skvělé. Sedněte si k televizi a pusťte si nějaký anglický seriál. Snažte se sledovat filmy a seriály bez titulků. Můžete si je nahrávat a sledovat je vícekrát, abyste sami vnímali své pokroky.
    • Může vám pomoci i to, když budete mít zapnuté anglické rádio a budete ho poslouchat jen polovičatě. V nejlepším případě byste si ovšem měli stáhnout nějaký film a dívat se na něj stále dokola, dokud nebudete rozumět úplně všemu a nebudete se moci soustředit plně pouze na intonaci, slang a děj. Když budete sledovat seriály, ve kterých vystupují stále stejné postavy, také vám to pomůže. Klíčem je opakování.
  4. 4
    Zkuste si s kamarádem střídat jazyky. Pokud máte nějakého kamaráda, který umí anglicky a snaží se naučit se váš jazyk, mluvte spolu na střídačku anglicky a vaším rodným jazykem. Můžete u toho pít kávu a povídat si o věcech, které vás zajímají.
    • Pokud takovou možnost nemáte, najděte si kamaráda, který se také učí anglicky. Když budete trénovat angličtinu s rodilým mluvčím, bude to pro vás sice lepší, ale i někdo, kdo je na tom s angličtinou podobně jako vy, vám může pomoci. Budete méně nervózní a budete se moci učit díky silným stránkám toho druhého.
  5. 5
    Poslouchejte anglickou hudbu. Když se naučíte jednu písničku denně, rozšíříte si slovní zásobu. Je to zábavné a energické. Můžete zapracovat na svém repertoáru, naučit se nová slovíčka a rozšířit své znalosti, aniž byste si to uvědomili. A potom budete moci jít do karaoke baru!
    • Držte se pomalých a zřetelně vyslovovaných písniček. Beatles a Elvis jsou pro začátek nejlepší, ale zkuste i moderní hudbu – jen si najděte balady. Na rap si pravděpodobně budete muset počkat.
    Reklama

Část 3
Část 3 ze 3:
Zlepšete své psaní

  1. 1
    Pište. Je to opravdu velmi jednoduché. Pokud chcete být v něčem dobří, musíte se tomu věnovat. Musíte to dělat stále dokola. Měli byste tedy začít co nejvíce psát – pište každý den. Můžete si vést deník v angličtině, napsat román, nebo jen tak psát, co vás napadne.
    • Mějte všechny své poznámky na jednom místě. Pořiďte si notes, který budete mít určený pro psaní anglicky, abyste měli motivaci. Čím lépe vám to půjde, tím větší pokroky uvidíte. Můžete se později smát tomu, jak špatně jste dříve psali a jak vám to jde nyní.
  2. 2
    Nechejte si své práce zkontrolovat. Když budete psát jen tak a nedozvíte se, v čem děláte chyby, nebude to mít význam. Měli byste se zlepšovat v celém jazyce, ne jen v jazyce, který ovládáte nyní. Máte dvě možnosti:
    • Internet: Internet je skutečně skvělý. Stránky jako italki.com a lang-8.com vám opraví váš text zdarma. Zatím wikiHow nevypínejte, ale zapamatujte si tyto stránky.
    • Kamarád: Pochopitelně – nejlepší na tom je, že můžete napsat email svému kamarádovi, zeptat se ho, jak se má a on vám odpoví zpět a opraví vám chyby v původním emailu. Může jít i o někoho, kdo žije na opačné straně světa.
  3. 3
    Přidávejte do svého slovníku nové fráze. Když budete psát jako šestileté dítě, bez ohledu na správnost gramatiky a pravopisu bude vaše práce stále vypadat jako práce šestiletého dítěte. Jediným rozdílem mezi šestiletým dítětem a dvacetiletým člověkem s dobrou gramatikou je slovní zásoba. Kdykoli tedy narazíte na nějakou frázi, kterou budete chtít používat, zapište si ji a používejte ji.
    • Je dobré začít se učit slovní spojení. Bude se vám hodit například „get married,“ ale „get married to someone“ je ještě lepší. Když řeknete „received a cold,“ lidé se na vás budou dívat pobaveně – když se ale naučíte říkat „catch a cold,“ všichni vám budou rozumět.
  4. 4
    Nezapomínejte na maličkosti! Když budete znát spoustu slov, budete na dobré cestě, ale musíte umět také psát. Naučte se psát správně mezery, interpunkční znaménka a velká písmena. I na těchto věcech záleží.
    • Pokud nejste 15letá dívka, která píše SMS své kamarádce, neměli byste používat zkratky. „You“ nepište jako „u.“ „For“ nepište jako „4.“ Také mezi „to“ a „too“ je velký rozdíl. Když budete psát takto, své znalosti tím nezlepšíte.
  5. 5
    Využijte internet. Na internetu najdete prakticky všechno, co vás napadne. Existují stránky, kde najdete anglické hry, snadné články, nebo třeba cvičení gramatiky. Jednoduše si můžete zlepšit své znalosti všemi možnými způsoby. Zde je několik tipů: [1]
    • Anki je software na kartičky se slovíčky. Podobné věci najdete také na stránce Memrise. Můžete tedy testovat sami sebe.
    • OneLook je slovník, který za vás dokáže vyhledávat slova, definovat je a překládat. Budete se na to muset v podstatě jen dívat. Najdete zde také obrácený slovník, do kterého můžete zadat koncept a on vám vyhledá slovíčko.
    • Visuwords vytváří myšlenkové mapy, spojuje slova s podobnými vyhledávacími výsledky, nebo se slovy, se kterými se vyskytují ve spojení. Jde o skvělý způsob, jak si zlepšit slovní zásobu!
    • Také Merriam Webster má „vizuální slovník.“ Když napíšete „tire,“ zobrazí se vám obrázek pneumatiky s popisky všech detailů od „poklice“ až po „stopu.“
    • Englishforums je skvělá stránka, na které můžete lidem klást otázky a komunikovat s rodilými mluvčími. Jde v podstatě o fórum, na kterém najdete spoustu otázek spojených s angličtinou.
  6. 6
    Vždy si své psaní opravujte. Nemyslíme tím „nechat si ho zkontrolovat,“ ale skutečně ho po kontrole také přepsat. Měli byste dosáhnout skvěle napsaného textu, který vytvoříte sami. Když budete jen psát a nechávat si své texty opravovat, nepoznáte, v čem děláte chyby a nedozvíte se, jak je opravit.
    • Až si opravíte text, snažte se další den napsat něco na základě chyb, které jste opravili. Díky tomu sami sobě dokážete, že se zlepšujete a všimnete si, že už neděláte stejné chyby. Budete díky tomu lepší a ještě k tomu sebejistější!
    Reklama

Tipy

  • Mluvte, učte se a trénujte sebejistě.
  • Trénujte angličtinu každý den. Když to nebudete dělat, zapomenete ji.
  • Nemějte pocit, že je toho na vás moc. Postupujte svojí vlastní rychlostí a mějte radost z každého slovíčka, které se naučíte.
  • Naslouchejte a zapisujte si všechny slova, která uslyšíte, abyste si je mohli později vyhledat. Nepřestávejte číst jen proto, že nějakému slovíčku nerozumíte (pokud rozumíte celkovému významu).
Reklama

O tomto wikiHow

Alyson Garrido, PCC
Spoluautorem článku je :
Kariérní kouč
Spoluautorem tohoto článku je Alyson Garrido, PCC, jeden z našich spoluautorů. Spoluautoři článků na wikiHow úzce spolupracují s našimi editory, aby se docílilo toho, že obsah našich článků je maximálně přesný a srozumitelný. Tento článek byl zobrazen 5 118 krát
Kategorie: Jazyky
Stránka byla zobrazena 5 118 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama