Jak zlepšit svůj zpěv

3 Metody:Používejte celé těloTrénujte svůj hlasUčte se ve volném čase

Chcete se zúčastnit talentové soutěže? Nebo se jen předvést před vašimi přáteli? Následujte tyto tipy a zlepšete svůj zpěv!

1
Používejte celé tělo

 1. 1
  Pijte vodu. Myslíte si, že voda je dobrá jen pro vaše tělo? Hádejte co: Je dobrá i pro vaše hlasivky! Nezapomeňte pít dost H20 a vaše hlasivky budou hydratované, zdravé a připravené k akci.
  • Nepijte nápoje extrémní teploty. Cokoli příliš studeného napne vaše hlasivky. Cokoli příliš teplého vaše hlasivky podráždí.
  • Svědí-li vás hlasivky, pomůže vám teplý čaj nebo teplá voda s medem. Pijete-li ráno mléko, zapijte jej vodou. Mléko totiž vytvoří ve vašem hrdle povlak. Alkoholu se vyhýbejte, dehydratuje vás i vaše hlasivky.
 2. 2
  Dýchejte zhluboka. Většina lidí vtahuje břicho a dýchá jen vrchní částí plic. Chcete-li silný a zdravý hlas ke zpěvu, musíte zapojit k dýchání celé plíce a bránici tak, že budete dýchat zhluboka.
  • Dýchejte zhluboka ať již sedíte, stojíte nebo ležíte. Stojíte-li nebo sedíte, položte si ruku na břicho a s nádechem a výdechem sledujte pohyby břicha. S nádechem se ruka zvedá a s výdechem klesá směrem k páteři. V leže si můžete na hrudník položit knihu a nenechat jí spadnout.
 3. 3
  Zpevněte bránici, když zpíváte. Váš hlas tak bude pevnější. (Nevíte-li, co je bránice, najděte si to na internetu nebo se zeptejte dospělé osoby. Bránice je sval umístěný přímo pod vašimi žebry!)
 4. 4
  Stůjte vzpříma. Obě nohy mějte pevně rozložené na zemi a představte si, že vaší páteří vede nad vaší hlavu provázek. Držení vašeho těla je nezbytné ke správnému proudění vzduchu vaší dýchací soustavou.
  • V pozici vsedě se neopírejte o opěrku židle ani nepřekřižujte nohy. Pamatujte, že chcete zapojit k dýchání celé vaše plíce. Neměli byste se ani hrbit.

2
Trénujte svůj hlas

 1. 1
  Dělejte dechová cvičení. Tón se vám nepodaří, když jej neudržíte. Před prací na vašem hlase musíte pracovat na vašem dechu. Stejně jako můžete natrénovat zadržování dechu, můžete natrénovat i výdech.
  • Začněte nádechem na 4 a výdechem na 8. Po 4 prodlužujte výdech, až napočítáte 28. Nezvyšujete tím kapacitu plic, pouze se učíte kontrolovat množství vzduchu v plicích.
   • Zasyčíte-li při nádechu, můžete tak lépe kontrolovat množství vdechovaného vzduchu a váš nádech získá hlas.
 2. 2
  Zahřejte se. Bez tréninku byste neběželi ani maraton, nebo ano? Vaše hlasivky jsou též svaly! Zahříváním před výkonem jim věnujte pozornost, jakou si zaslouží.
  • Začněte středním C a po půl tónech postupujte směrem dolů, až přezpíváte hlavní stupnice a dojdete na kraj vašeho rozsahu. Pak zase zpět na horní kraj vašeho rozsahu. Můžete použít netradiční stupnice s frází jako "Mommy made me mash my M&Ms" a obměnit tak obvyklé stupnice (do, re, mi...).
  • Nacvičujte trylky a houkání. Začněte dole a postupujte k hornímu kraji vašeho rozsahu. Tento způsob je obzvláště užitečný k otevření vyššího rozsahu.
   • Houkáte-li, zvyšte horní hranici vašeho rozsahu pomocí rukou. Rozpřáhněte je a natáhněte vzhůru, když zpíváte. Často je snadnější vyzpívat vyšší tóny, když i hledíte vzhůru.
 3. 3
  Měňte vokály. Spousta popových zpěváků skončí tzv. "nosovým zpěvem". Měníte-li vokály, váš hlas získá klasičtější, temnější a vyvinutější tón, který zní vytrénovaně.
  • Nacvičujte s více souhláskami. Začněte s ma, me, mi, mo, moo (vysloveno jako mah, meh, mih, moh, moo),a pokračujte k ta, te, ti, to(h), too. potom k "z," "k," a "sh." Na zvuk "oo" pohybujte hlasem nahoru a dolů a po půl krocích dojděte do kraje svého rozsahu.
   • Každý hlas má vokál, kterým může snadno dosáhnout vyšších tónů. Vyzkoušejte, který je ten váš.
 4. 4
  Riskujte. Řekněme, že existuje velký rozdíl mezi vaším hlasem vycházejícím z hrudníku a tím ve vaší hlavě. Kvůli tomu se vyhýbáte za každou cenu třem či čtyřem tónům. v důsledku toho je kvalita těchto tónů velmi nízká. Zlepšíte se jen tak, že začnete riskovat.
  • Překročte svoji hranici pohodlí. Nelíbí-li se vám rozsah nebo délka daného tónu, trénujte jej. Jen tak se zlepšíte. Kontrola vašeho hlasu se zlepší cvikem!
 5. 5
  Zpívejte ve svém rozsahu. Někdy váš hlas prostě není vhodný pro dané tóny. Je-li pro vás daný tón příliš náporný, zkuste jej zpívat o oktávu níž nabo najděte tón v souznění s ním.
  • Poslouchejet svůj hlas. Možná chcete bý příliš sopranista, ačkoli vám to není dáno. Pamatujte však na jedno: váš rozsah neurčuje kvalitu vašeho hlasu. Zpívejte tím, co máte. Nesnažte se být někým jiným.

3
Učte se ve volném čase

 1. 1
  Najděte si učitele zpěvu. Profesionální učitel je vaší největší šancí na zlepšení zpěvu. Promluvte si s vašimi učiteli hudební výchovy nebo se na více informací zeptejte ve specializovaných obchodech s hudebninami.
  • Stává se, že vysokoškolští studenti zpěvu občas nabízí hodiny zpěvu za velmi dobrou cenu. Tito studenti studují pedagogiku a usilují o svoje vlastní žáky.
  • Nechcete-li vlastního učitele nebo na něj nemáte, zkuste místní nebo školní pěvecký sbor.
 2. 2
  Hledejte informace. Spoustu informací najdete online (bohužel ne na wikiHow). K získání více informací hledejte videa, různé učební metody a zdroje na webových stránkách
 3. 3
  Experimentuje s žánry. Je možné, že se váš hlas nehodí k žánrům, které posloucháte. Najděte písničky, které obyčejně ne vašem iPodu neslyšíte a pozorujte svůj hlas.
  • Každý hlas má jinou kvalitu. Zpěváci country mírně huhňají. Jazzoví zpěváci zase mají mírně zastřený hlas. Pracujte s kvalitou vašeho vlastního hlasu.
  • Zdá se být nespravedlivým, že klasičtí zpěváci jsou schopni zazpívat cokoli, zatímco popoví zpěváci mohou zpívat jen pop. Chcete-li trénovat svůj hlas, přesvědčete se, že vám váš učitel připravil vyvážený reportoár.

Tipy

 • Vždy se ujistěte, že jste si před zpěvem řádně odpočinuli. Jste-li unavení a bez energie, bude to na vašem hlasu znát. Nepokoušejte se zpívat hned po ránu. Dopřejte sobě i vašemu hlasu dvě až tři hodiny "na probuzení".
 • Nepřežeňte to. Přestaňte zpívat dříve, než ochraptíte. Dopřejte si časté pauzy a pijte spoustu vlažné vody.
 • Nereaguje-li váš hlas podle vašeho přání, dejte si pauzu. Potřebuje pravděpodobně oddech. Zkuste zhluboka dýchat a uvolněte svoje srdce a plíce.
 • Skřípe-li váš hlas, přestaňte zpívat a napijte se vody. Za několik minut to zkuste znovu. Skřípe-li znovu, melodie je posazená příliš vysoko nebo nízko.
 • Věřte si! Může to znít hloupě, ale když si nevěříte, daleko to nedotáhnete.
 • Snažte se nezpívat několik hodin v kuse. Bylo by vhodné naordinovat si pauzy v délce 20 až 60 minut.
 • K dosažení lepších výsledků seďte vzpříma a narovnejte bránici.

Varování

 • Nepřežeňte to. Přeháníte-li trénink zpěvu, hrozí vám poškození hlasu, jež nemusíte ihned zpozorovat.

Informace o článku

Kategorie: Hudba

V jiných jazycích:

English: Make Your Singing Voice Sound Better, Español: mejorar la voz para cantar, Français: améliorer le son de votre voix lorsque vous chantez, Deutsch: Den Klang einer Singstimme verbessern, Português: Fazer sua Voz de Canto Soar Melhor, Italiano: Migliorare il Suono della tua Voce nel Canto, Русский: улучшить вокал, Bahasa Indonesia: Membuat Suara Bernyanyi Anda Terdengar Lebih Baik, العربية: تحسين صوتك استعدادًا للغناء, Nederlands: Je zangstem verbeteren, ไทย: ทำให้เสียงร้องดีขึ้นกว่าเดิม

Stránka byla zobrazena 3 372 krát.

Byl tento článek přesný?